جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۰۶ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۵۸۴
حوزه بهداشت و رفاه

رئیس ستاد مقابله با کرونا پایتخت:

بیشترین آمار بستری در دو هفته اخیر متعلق به گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال است

ویروس کرونا در تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که استان و شهر تهران در روزهای اخیر در شرایط قرمز قرار گرفته است، اظهار‌کرد: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی گزارش شده است.

به گزارش ایلنا، علیرضا زالی رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران به اشتراک گذاشتن تجارب و اندیشه ها و ممارست های تیمی در این نوع گردهمایی ها را بعنوان نماد و سنبلی از عرصه همکاري مشترک همگرایانه دانست.

او ضمن تشریح برخی از خصوصیات جمعیتی و اقتصادی پایتخت، گفت: بالاترین جمعیت کشور، در استان تهران و به طور خاص در شهر تهران است و علاوه بر قدر مطلق بالای جمعیتی، پس از خمینی شهر، بهارستان و شهر تهران، بالاترین چگالی تراکم جمعیتی را بخود اختصاص می دهد.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: توزیع جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی کاملا متفاوتی در مناطق ۲۲ گانه پایتخت حاکم است. حاشیه های شهر در قسمت های شرقی، جنوبی و غربی استان تهران یکی از چالش های استقرار یک شبکه بهداشتی عدالت محور هستند.

زالی از وجود پدیده زیستگاه غیررسمی در ۱۳ تا ۱۷ درصد از بعضی مناطق شهر تهران خبرداد و گفت: پدیده هایی همچون حضور معتادین متجاهر در سطح شهر از دیگر نقاط برجسته آسیب های اجتماعی است؛ بر اساس گزارشات بالغ بر ۱۸ هزار معتاد متجاهر در تهران مورد شناسایی قرار گرفته اند و یکی از چالش های بهداشتی ابتدای امسال، آزاد شدن بعضی از این معتادین بود که خوش بختانه با تلاش جمعی اسکان و غربالگری بخش زيادي از آن ها صورت گرفت.

به گفته زالی، پدیده هایی مثل زباله گردی، کودکان کار و مواردی از این قبیل یکی از نقاط برجسته ای است که بعنوان آسیب های اجتماعی کلانشهر تهران مورد توجه است.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: بالاترین آمار سکونت افراد غیر ایرانی و اتباع غیرمجاز فاقد کارت اقامت، مربوط به استان و شهر تهران است که چالش های جدّي محسوب می شود.

او با بیان این که وجود دستگاه های مختلف اجرایی در استان هم شرایط را سخت تر می کند، اظهار‌کرد: بالغ بر ۲۵ دستگاه اجرایی به نوعی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه سلامت دخالت دارند که از اولویت های روزهای ابتدایی تشکیل ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ایجاد هماهنگی بین این ۲۵ دستگاه و ۳۴۶ خرده نهاد اجرایی، امنیتی، انتظامی و قانونی بود.

۹۰۰ هزار نفر از متروی تهران استفاده می کنند

زالی افزود: در حال حاضر در تهران روزانه بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر از مترو و ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند که جمعیتی معادل ۲ استان است.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از ورود روزانه بالغ بر ۴۰۰ هزار خودرو به شهر تهران از بخش غربی استان خبرداد و گفت: جمعیت شناور در روزهای گذشته بالغ بر ۱ میلیون نفر گزارش شده است؛ یعنی معادل جمعیت ۱ استان روزها وارد شهر و شب ها از شهر خارج می شوند.

به گفته او، به علت همجواری استان تهران با استان قم، البرز، سمنان و مازندران کنترل اپیدمی سخت تر است.

وضعیت نگران کننده شیوع بیماری کرونا در تهران

زالی اظهار کرد: بر اساس منحنی وضعیت عمومی جهانی آمریکای شمالی و جنوبی و تا حدی هم کشورهای آفریقایی و آسیایی، که ما جزء آن هستیم، شیوع بیماری رو به رشد است و تعداد موارد ابتلا و موارد مرگ هم سیر فزاینده ای را در پیش گرفته است.

او با اشاره به منحنی سینوسی ابتلای روزانه و مرگ و میر در تهران، گفت: شهرهای کشور از لحاظ میزان ابتلا، بستری، مرگ و میر با معدل سازی وزارت بهداشت از شاخص های مربوطه مورد تحلیل قرار داده است و طبق این شاخص ها شرایط شهر را اعلام می کنند؛ استان و شهر تهران در روزهای گذشته در شرایط قرمز قرار گرفته است؛ کرج نیز مشابه همین شرایط دارد که کار را برای پایتخت سخت تر می کند.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: باتوجه به داده های اسفند، در هفته سوم و چهارم شیوع بیماری به اوج خود نزدیک شد و به تدریج با اعمال تعطیلی های هدفمند و محدودیت ها، سیر نزولی را تجربه کردیم. البته مجدد در هفته سوم وچهارم خرداد آمار ابتلا رو به افزایش گزارش شد.

زالی از ثبت بالاترین میزان مرگ و میر در پایتخت در ۲۸ اسفند خبرداد و گفت: در ۱۱ فروردین ماه هم موجی از مرگ و میر را تجربه کردیم که به روند کاهی را در پیش گرفت و اخیرا مجددا رو به افزایش است؛ این شرایط در تعداد بستری ها نیز صادق است.

او بیان کرد: تلاش کردیم R صفر را بعنوان بحث مهمی برای کنترل اپیدمی مورد توجه قرار دهیم. همچنین در تحلیل اپیدومیولوژی ها امواج بعدی از لحاظ زمانی با کاهش ترس از بیماری همراه است.

بيش ترین آمار بستری در دو هفته اخیر به گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال تعلق دارد

وی در خصوص توزیع نسبی گروه های سنی افرادی که در تهران از ابتدای اسفندماه بستری شدند، اظهار‌کرد: بیشتری گروه سنی بستری، افراد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و گروه دوم افراد بین۳۰ تا ۳۹ سال بود، اما در دو هفته اخیر شاهد افزایش بستری گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال هستیم.

زالی گفت: ۵۸ درصد آمار بیماران بستری را آقایان تشکیل می دهند.

ویروس کرونا در تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه از مجموعه بیمارانی که تا ۵ مرداد ماه در تهران بستری شدند، ۶۱ درصد ترخیص شدند و تا به حال ۷.۷ درصد از بیماران فوت کرده اند، اظهار‌کرد: ۲۱ درصد آمار فوتی ها در گروه سنی ۹۰ سال به بالا و ۱۸ درصد در گروه سنی۸۰ تا ۸۹ سال رخ داده است. بالاترین میزان فوتی بین گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و بعد ۶۰ تا ۶۹ سال بوده است و در گروه‌های سنی پائین تر میزان کمتری از مرگ و میر را شاهد بودیم.

به گفته زالی، R صفر برای مدتی طولانی زیر ۱ بود و در ۱۰ فروردین ماه به هفت صدم رسید، ولی در روزهای اخیر سیر صعودی پیدا کرده است.

نانوایی ها، در معرض خطرترین صنف در زمان اپیدمی

زالی از جمع آوری اطلاعات ۵۰ هزار بیمار ترخیصی در تهران خبرداد و گفت: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی گزارش شده است. در این مناطق شرایط اجتماعی، اقتصادی و امکاناتی متفاوتی نسبت به سایر مناطق مشاهده می شود.

او افزود: نانوایی ها در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، آسیب پذیرترین صنف شناخته شده اند و پس از آن ها، سوپر مارکت ها این وضعیت را دارند.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تصریح کرد: بر اساس نظرسنجی اخیری که با همکاري شهرداری تهران انجام شده، ۷۳ درصد مردم معتقد هستند ویروس کرونا در تهران ضعیف نشده است. همچنین بخش چشمگیری از والدین اعلام کردند در صورت بازگشایی مدارس، فرزندانشان را به کلاس درس نمی فرستند.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به این که طبق مطالعات بخش قابل توجهی از مردم از رفتن به مساجد در صورت بازگشایی در زمان شیوع، امتناع می کنند، اظهار‌کرد: بسياري از اشخاص معتقد هستند در اماکن عمومی، وضعیت بهداشتی مطلوب نیست.

زالی گفت: ۵۲ درصد مردم موافق هستند پارک ها، آرایشگاه ها مراکز تفریحی و ورزشی همچنان بسته بمانند که این آمار نسبت به اسفندماه کاهش داشته و روند عادی سازی را نشان می دهد. همچنین ۵۶ درصد مردم ابراز کردند به علت طولانی شدن اپیدمی ملاحظات را کمتر رعایت می کنند که این نکته قابل توجهی است.

او در ادامه در مورد دیگر نتایج نظرسنجی های اخیر، اظهار کرد: بخش زیادی از مردم اعلام کردند درصورت تمدید محدودیت ها، در دورهمی شرکت می کنند و به سفر می روند.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: ۶۴ درصد مردم احساس ناامیدی شدید نمی کنند. در مقابل ۳۵ درصد از مردم اظهار کردند دچار افسردگی و اضطراب شده اند و بخش چشمگیری از آن ها به واسطه این بحران کاهش درآمد داشته اند.

ویروس کرونا در تهران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

زالی با بیان این که در تهران بالغ بر ۴۴ درصد مردم برای کار و خریدهای روزانه تردد می کنند، اظهار‌کرد: بخش زيادي از مردم معتقد هستند فاصله گذاری اجتماعی در حمل و نقل عمومی قابلیت اجرا ندارد.

ممکن است تا سه سال آینده جهان درگیر این اپیدمی باشد

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در خصوص آینده کشور و کنترل بحران کووید- ۱۹، عنوان کرد: با توجه به اینکه تولید واکسن (vaccine) و داروی درمان این بیماری در آینده نزدیک دردسترس نخواهد بود، باید مدل زندگی مطابق با آنرا فراگرفت و همچنان رعایت دستورالعمل های بهداشتی را در دستور کار قرار داد.

او با اشاره به این که حداقل تا سه سال آینده عرصه جهانی با این پدیده روبرو خواهد بود، افزود: در دنیا و در کشور با مدیریت یکپارچه، اتکاء به شواهد و مستندات علمی، بهره جستن از تجارب کشورهای موفق و توجه به توصیه های اکید و مؤثر سازمان بهداشت جهانی میتوان تا حد زيادي این مشکل را کنترل کرد.

زالی گفت: در بعضی کشورها به خوبی این جریان مدیریت شده است، ولی تعدادی از کشورها موج اول را پشت سر گذاشته و وارد موج دوم شده اند و برخی دیگر از کشورها نیز همچنان در موج اول هستند.

رییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: در عرصه ملی و استانی در تلاش هستیم با طراحی سیستمی کارا این بحران را مدیریت کنیم. البته کماکان افزایش آموزش عمومی و مشارکت مردم وجود دارد. همچنین رعایت فاصله گذاری اجتماعی میتواند کمک کننده باشد و از طرف دیگر شناسایی موارد ابتلا، ایزوله سازی و پیگیری ارتباطات شخص آلوده و قرنطینه سازی هوشمند نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

او یکی از سیاست های روشن ستاد را استفاده از فناوری نوین اعلام کرد و اظهار کرد: با کمک دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت علوم، بخش های زيادي از شرکت هاي دانش بنیان در بحث پيش‌گيري، درمان و غربالگری وارد عمل شده اند. همچنین استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها، به ویژه شهرداری، در این مسیر بسیار کمک کننده بوده است و بطور قطع این ارتباطات گسترش خواهد یافت.

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش