شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۲۰۰۴۳

تغذیه بعد از اسلیو معده؛ سفری به سوی سلامتی و تناسب اندام

تغذیه بعد از اسلیو معدهتغذیه بعد از اسلیو معده
رعایت یک برنامه غذایی دقیق و اصولی در دوران بعد از اسلیو معده، می‌تواند به موفقیت‌آمیز بودن جراحی شما کمک کند. این برنامه غذایی به شما کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی جلوگیری کنید. در این مقاله از سرپوش به بررسی اهمیت تغذیه بعد از اسلیو معده، اصول کلی آن، غذاهای ممنوعه و نکات مهم در این زمینه می‌پردازیم.

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده (Gastric Sleeve) یکی از روش‌های جراحی کاهش وزن است که با هدف کاهش وزن و بهبود سلامتی افراد چاق انجام می‌شود. در این روش، حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از معده به صورت عمودی برداشته می‌شود و باقی‌مانده معده به شکل لوله در می‌آید.

تغذیه قبل از اسلیو معده

یک هدف اصلی رژیم غذایی قبل از عمل، کوچک کردن کبد است. اگر چاق هستید، کبد شما به احتمال زیاد دارای تجمع سلول های چربی در داخل و اطراف آن است؛ این باعث می شود بزرگتر از آنچه باید باشد.

کبد شما درست در کنار معده شما قرار دارد. کبد خیلی بزرگ انجام جراحی اسلیو معده را برای پزشک سخت‌تر و انجام آن را برای شما خطرناک‌تر می‌کند. جهت آماده شدن برای این اسلیو معده، رژیم غذایی خاصی به شما داده می شود که از دو هفته قبل از تاریخ جراحی برنامه ریزی شده شروع خواهد شد.

این یک رژیم غذایی سخت است که کالری و همچنین کربوهیدرات هایی مانند شیرینی، سیب زمینی و ماکارونی را کاهش می دهد. شما در درجه اول پروتئین بدون چربی، سبزیجات و مایعات کم کالری یا بدون کالری مصرف خواهید کرد. پزشک شما ممکن است یک هدف کالری به شما بدهد که باید روزانه به آن پایبند باشید.

دو روز قبل از جراحی، شما به یک رژیم غذایی شفاف و مایع روی می آورید. این ممکن است شامل یک شیک پروتئین بدون قند در روز، علاوه بر آبگوشت، آب، قهوه یا چای بدون کافئین، ژله و بستنی های بدون قند باشد. در این دوره از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و گازدار باید خودداری کرد.

تغذیه بعد از اسلیو معده

جراحی اسلیو معده، یکی از روش‌های جراحی چاقی است که با کوچک کردن حجم معده، به کاهش وزن و بهبود وضعیت سلامتی افراد کمک می‌کند. اما تغذیه بعد از اسلیو معده اهمیت ویژه‌ای دارد. زیرا بدن شما در حال تطبیق با شرایط جدید است و نیازهای تغذیه‌ای آن نیز تغییر کرده است. رعایت یک برنامه غذایی دقیق و اصولی در دوران بعد از اسلیو معده، می‌تواند به موفقیت‌آمیز بودن جراحی شما کمک کند. این برنامه غذایی به شما کمک می‌کند تا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و از کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی جلوگیری کنید. همچنین، تغذیه بعد از اسلیو معده در کاهش عوارض جانبی احتمالی جراحی و تسریع روند بهبودی نیز نقش بسزایی دارد.

تغذیه بعد از اسلیو معده؛ مصرف سبزیجاتتغذیه مناسب بعد از اسلیو معده

اهداف رعایت رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

- اجازه می دهد معده بدون کشش یا آسیب در اثر غذایی که خورده می شود، بهبود پیدا کند.

- شما را به خوردن مقادیر کمتری از مواد غذایی که معده کوچک شما به راحتی و با خیال راحت هضم می کند، عادت دهد.

- به کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند.

- از عوارض جانبی رایج و همچنین عوارض جراحی اجتناب خواهد مرد.

مراحل تغذیه بعد از اسلیو معده

رژیم غذایی بعد از اسلیو معده به چند مرحله تقسیم می‌شود. در هر مرحله، نوع مواد غذایی مجاز و نحوه مصرف آن‌ها تغییر می‌کند. این مراحل به تدریج شما را به یک الگوی غذایی سالم و مادام العمر عادت می‌دهند. به طور کلی، مراحل تغذیه بعد از اسلیو معده به شرح زیر است:

مصرف مایعات در هفته ۱ و ۲:

این مرحله ممکن است برای افرادی که عمل را تجربه می کنند سخت باشد، زیرا تنها اجازه مصرف مایعات را دارند، البته باید اشاره کرد که به دلیل کاهش حجم معده خیلی احساس گرسنگی نخواهید کرد.  

شما در هفته اول مجاز هستید؛ در هر ساعت ۲۰۰ میلی لیتر مایعات شفاف مصرف کنید که آب، آب کرفس، آب سیب، آب کدو حلوایی رقیق از جمله مواردی هستند که مجاز به مصرف هستید. البته باید توجه کرد که تغذیه توصیه شده توسط پزشک در اولویت قرار دارد.

بعد از یک هفته شما می توانید مایعات دیگری مانند چای و قهوه بدون کافئین مصرف کنید، همچنین شیر بدون چربی، سوپ رقیق، آبگوشت، آب‌میوه شیرین‌نشده و ژله بدون قند نیز به برنامه غذایی شما وارد می شوند. 

مصرف غذاهای پوره شده در هفته ۳ و ۴:

زمانی که معده شما توانست مایعات را تحمل کند، نوبت به غذاهای پوره شده می رسد. این غذاها باید به خوبی مخلوط شوند تا بافتی شبیه به ماست پیدا کنند. در این مرحله می توانید با استفاده از غذاساز یا مخلوط کن در خانه غذاهای خود را پوره کنید. 

استفاده از ادویه های تند در این مرحله ممنوع است، همچنین مصرف میوه و سبزیجاتی که دانه های زیادی دارند مانند توت فرنگی و کیوی نیز توصیه نمی شود. موادغذایی که دارای فیبر زیاد هستند مانند کلم بروکلی یا گل کلم نیز توصیه نمی شوند. 

به جای این ممنوعیات می توانید موز، هلو، زردآلو، گلابی و آناناس و سبزیجاتی مانند اسفناج، هویج، کدو حلوایی و لوبیا سبز مصرف کنید. 

پروتیئن‌هایی مثل ماست بدون چربی، ، پنیر ریکوتا، گوشت گاو، مرغ و بوقلمون، ماهی سفید، ماهی تیلا‌پیلا و تخم مرغ نیم‌پز را مصرف کنید.

باید توجه داشته باشید که مصرف مایعات همراه با وعده های غذایی ممنوع است و شما باید ۴ تا ۶ وعده غذایی در روز مصرف کنید. پروتئین را در هر وعده داشته باشید و بیشتر از ۲ ایل ۴ قاشق غذاخوری چیزی نخورید. 

مصرف غذاهای نرم و ترد در هفته ۵ و ۶:

در این بازه زمانی معمولا پزشک شما تصمیم می گیرد که آیا آماده شروع مصرف غذاهای نرم و جویدنی هستید یا خیر.  تخم مرغ آب‌پز نرم، گوشت چرخ‌کرده بسیار نازک، برنج بسیار پخته‌شده، سبزیجات پخته، ماهی بخارپزشده یا کنسرو هلو و گلابی جز این بخش هستند. 

در اینجا شما باید وعده های غذاییتان را به ۳ الی ۴ وعده در روز کاهش دهید و از خوردن میان وعده نیز خودداری کنید. هر لقمه غذایی که مصرف می کنید باید پیش از قورت دادن حداقل ۲۰ مرتبه جویده شود. 

رژیم غذایی معمول در هفته ۷ و ۸:

بعد از گذشت ۷ الی ۸هفته از جراحی اسلیو شما مجاز هستید که رژیم غذایی معمول را آغاز کنید. این مرحله نباید بیشتر از ۳ وعده غذایی در طول روز را شامل شود. معده شما بسیار کوچکتر از حالت قبل شده است به همین دلیل باید همچنان غذاهای خود را تکه تکه کرده یا خرد کنید، زیرا تکه های بزرگ می توانند باعث انسداد معده درنتیجه احساس درد، تهوع یا استفراغ شود. 

در این بازه زمانی می توانید به آرامی مصرف غذاهای جدید را آغاز کنید، در این صورت متوجه خواهید شد که معده تان توانایی تحمل غذاهای جدید را دارد یا نه. هر غذایی که به شما احساس بدی می دهد و مصرف آن همراه با علائمی نظیر درد شکم، تهوع و استفراغ است را حذف کنید. 

تغذیه بعد از اسلیو معده؛ مصرف مقدار کافی آبتغذیه بعد از اسلیو معده؛ نوشیدن مقدار کافی آب

اصول کلی تغذیه بعد از اسلیو معده

وعده‌های غذایی کوچک و متعدد:

به جای سه وعده غذایی اصلی، ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک در طول روز میل کنید. این امر به هضم بهتر غذا و جلوگیری از سوءهاضمه کمک می‌کند.

جویدن کامل غذا:

هر لقمه را حداقل ۲۰ تا ۳۰ بار بجوید تا به طور کامل هضم شود، در غیر این صورت ممکن است با انسداد معده روبرو شوید.

آهسته غذا خوردن:

به آرامی و با تمرکز غذا بخورید. از صحبت کردن و تماشای تلویزیون در هنگام غذا خوردن خودداری کنید.

نوشیدن مایعات کافی:

روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. مایعات باید بین وعده‌های غذایی و حداقل ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از غذا میل شوند.

مصرف پروتئین کافی:

پروتئین برای ترمیم و بازسازی بافت‌ها ضروری است. سعی کنید در هر وعده غذایی، یک منبع پروتئین مانند مرغ، ماهی، تخم‌مرغ یا لبنیات کم‌چرب مصرف کنید.

محدود کردن مصرف چربی:

مصرف چربی‌های اشباع و ترانس را محدود کنید. به جای این چربی‌ها، از چربی‌های سالم مانند چربی‌های موجود در آجیل، روغن زیتون و ماهی استفاده کنید.

پرهیز از مصرف قند:

مصرف قند و شیرینی را به حداقل برسانید. قند می‌تواند باعث افزایش قند خون و چاقی شود.

مصرف میوه‌ها و سبزیجات:

روزانه حداقل ۵ سهم میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند که برای سلامتی شما ضروری هستند.

مصرف مکمل‌های غذایی:

در صورت نیاز، با تجویز پزشک از مکمل‌های غذایی مانند ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده کنید.

غذاهای ممنوعه بعد از اسلیو معده

برخی از غذاها که هضم آن‌ها برای معده کوچک شده بعد از اسلیو معده دشوار است و ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شوند، عبارتند از:

- غذاهای چرب و پر روغن

- غذاهای سرخ شده

- غذاهای تند و پرادویه

- غذاهای سفت و جویدنی

- غذاهای فیبردار بالا

- نوشیدنی‌های گازدار

- نوشیدنی‌های کافئین‌دار

- الکل

بهتر است تا حد امکان از مصرف این غذاها خودداری کنید. در صورت تمایل به مصرف این غذاها، باید آن‌ها را به طور کامل پخته و له کرده و به مقدار کم میل کنید.

تغذیه بعد از اسلیو معده؛ عدم استفاده از غذاهای چربتغذیه و ممنوعیات بعد از اسلیو معده

نکات مهم در مورد تغذیه بعد از اسلیو معده

حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنید؛ یک متخصص تغذیه می‌تواند با توجه به شرایط شما، یک برنامه غذایی مناسب و متعادل برایتان طراحی کند.

برنامه غذایی خود را به طور منظم دنبال کنید؛ برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید برنامه غذایی خود را به طور منظم و دقیق دنبال کنید.

به علائم بدنتان توجه کنید و در صورت بروز هرگونه علائم گوارشی مانند درد، نفخ، اسهال یا یبوست، به پزشک یا متخصص تغذیه خود اطلاع دهید.

تغذیه بعد از اسلیو معده یک فرآیند تدریجی است و نیاز به صبر و حوصله دارد. با رعایت اصول صحیح تغذیه، می‌توانید به مرور زمان به وزن ایده‌آل خود رسیده و سلامتی خود را ارتقا دهید.

خطرات عدم رعایت رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

بزرگترین خطرات بای پس معده ناشی از عدم رعایت صحیح رژیم غذایی است. اگر بیش از حد غذا بخورید یا غذاهایی که نباید بخورید، ممکن است دچار عوارض شوید. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

سندرم دامپینگ:

اگر غذای بیش از حد به سرعت وارد روده کوچک شما شود، احتمالاً حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، تعریق و اسهال را تجربه خواهید کرد. خوردن بیش از حد یا خیلی سریع، خوردن غذاهای پرچرب یا قند، و نجویدن غذا به اندازه کافی می تواند باعث تهوع یا استفراغ بعد از غذا شود.

کم آبی بدن:

از آنجایی که قرار نیست همراه با وعده های غذایی خود مایعات بنوشید، برخی افراد دچار کم آبی می شوند. به همین دلیل است که باید ۱.۹ لیتر آب و سایر مایعات را در طول روز بنوشید.

یبوست:

کمبود فعالیت بدنی و کمبود فیبر یا مایعات در رژیم غذایی می تواند باعث یبوست شود. دهانه کیسه شکم شما مسدود شده است. غذا ممکن است در دهانه کیسه شکم شما قرار گیرد، حتی اگر رژیم غذایی را به دقت دنبال کنید. علائم مسدود شدن دهانه معده شامل حالت تهوع مداوم، استفراغ و درد شکم است. اگر بیش از دو روز این علائم را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید.

افزایش وزن یا عدم کاهش وزن:

اگر با رژیم بای پس معده به افزایش وزن ادامه دادید یا نتوانستید وزن کم کنید، با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

تغذیه بعد از اسلیو معدهنکات تغذیه بعد از اسلیو معده

سخن پایانی درباره تغذیه بعد از اسلیو معده

سخن پایانی مقاله تغذیه بعد از اسلیو معده تغذیه بعد از اسلیو معده یک بخش ضروری از این جراحی است و نقش مهمی در موفقیت‌آمیز بودن آن و حفظ سلامتی شما در بلندمدت دارد. با رعایت اصول کلی تغذیه بعد از اسلیو معده و پرهیز از مصرف غذاهای ممنوعه، می‌توانید به وزن ایده‌آل خود رسیده و از یک زندگی سالم و شاد لذت ببرید.

به یاد داشته باشید که تغذیه بعد از اسلیو معده یک رژیم غذایی مادام العمر است. بنابراین، باید الگوهای غذایی سالم را یاد گرفته و برای همیشه رعایت کنید. صبر و حوصله داشته باشید و با مشورت با متخصصان تغذیه، می‌توانید به بهترین نتیجه در این مسیر دست پیدا کنید.

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش