یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
۱۰:۵۸ - ۰۱ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۰۲۲
حوزه بهداشت و رفاه

آمار جهانی فوتی‌های کرونا به ۹۷۰ هزار تن نزدیک شد/موج دوم همه‌گیری و تشدید محدودیت‌های کرونایی در جهان

شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان تاکنون به ۳۱ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۳۱۱ نفر رسیده و مرگ ۹۶۹ هزار و ۳۶۲ نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها، ۲۳ میلیون و ۱۱۹ هزار و ۴۱۹ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ تاکنون بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا با بیش از هفت میلیون مبتلا و همچنین بیش از ۲۰۰ هزار قربانی تاکنون، همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند و برزیل نیز با آمار میلیونیِ مبتلایان، هم‌اکنون پس از آمریکا به ترتیب جایگاه دوم و سوم را در جهان دارند.

همچنین ایالات متحده، برزیل، هند و مکزیک به ترتیب چهار کشور اول دنیا از نظر بیشترین تعداد قربانیان کووید-۱۹ هستند.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنا بر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند تا صبح امروز (سه شنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا هفت میلیون و ۴۶ هزار و ۲۱۶ مبتلا، ۲۰۴ هزار و ۵۰۶ قربانی

۲. هند پنج میلیون و ۵۶۲ هزار و ۶۶۳ مبتلا، ۸۸ هزار و ۹۶۵ قربانی

۳. برزیل چهار میلیون و ۵۶۰ هزار و ۸۳ مبتلا، ۱۳۷ هزار و ۳۵۰ قربانی

۴. روسیه یک میلیون و ۱۰۹ هزار و ۵۹۵ مبتلا، ۱۹ هزار و ۴۸۹ قربانی

۵. پرو ۷۷۲ هزار و ۸۹۶ مبتلا، ۳۱ هزار و ۴۷۴ قربانی

۶. کلمبیا ۷۷۰ هزار و ۴۳۵ مبتلا، ۲۴ هزار و ۳۹۷ قربانی

۷. مکزیک ۷۰۰ هزار و ۵۸۰ مبتلا، ۷۳ هزار و ۶۹۷ قربانی

۸. اسپانیا ۶۷۱ هزار و ۴۶۸ مبتلا، ۳۰ هزار و ۶۶۳ قربانی

۹. آفریقای جنوبی ۶۶۱ هزار و ۹۳۶ مبتلا، ۱۵ هزار و ۹۹۲ قربانی

۱۰.آرژانتین ۶۴۰ هزار و ۱۴۷ مبتلا، ۱۳ هزار و ۴۸۲ قربانی

پس از آن کشورهای فرانسه با ۴۵۸ هزار و ۶۱ مبتلا، شیلی با ۴۴۷ هزار و ۴۶۸ مبتلا، ایران با ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ مبتلا، انگلیس با ۳۹۸ هزار و ۶۲۵ مبتلا، بنگلادش با ۳۵۰ هزار و ۶۲۱ مبتلا، عربستان سعودی با ۳۳۰ هزار و ۲۴۶ مبتلا، عراق با ۳۲۲ هزار و ۸۵۶ مبتلا، پاکستان با ۳۰۶ هزار و ۸۸۶ مبتلا، ترکیه با ۳۰۴ هزار و ۶۱۰ مبتلا، ایتالیا با ۲۹۹ هزار و ۵۰۶ مبتلا، فیلیپین با ۲۹۰ هزار و ۱۹۰ مبتلا، آلمان با ۲۷۵ هزار و ۵۵۱ مبتلا، اندونزی با ۲۴۸ هزار و ۸۵۲ مبتلا، سرزمین‌های اشغالی با ۱۹۰ هزار و ۹۲۹ مبتلا، اوکراین با ۱۸۱ هزار و ۲۳۷ مبتلا، کانادا با ۱۴۵ هزار و ۴۱۵ مبتلا، بولیوی با ۱۳۰ هزار و ۹۸۶ مبتلا، اکوادور با ۱۲۶ هزار و ۷۱۱ مبتلا، قطر با ۱۲۳ هزار و ۶۰۴ مبتلا، رومانی ۱۱۳ هزار و ۵۸۹ مبتلا، جمهوری دومینکن با ۱۰۸ هزار و ۷۸۳ مبتلا، قزاقستان با ۱۰۷ هزار و ۳۷۴ مبتلا، پاناما با ۱۰۶ هزار و ۸۱۰ مبتلا، بلژیک با ۱۰۳ هزار و ۳۹۲ مبتلا، مراکش با ۱۰۳ هزار و ۱۱۹ مبتلا و مصر با ۱۰۲ هزار و ۱۴۱ مبتلا تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار مبتلا به کرونا را گزارش داده‌اند.

موج دوم همه‌گیری و تشدید محدودیت‌های کرونایی در جهان

حدود ۱۰ ماه از زمان شناسایی اولین موارد ابتلا به نوعی بیماری تنفسی موسوم به کووید-۱۹ در شهر ووهان چین میگذرد که در مدت زمان کوتاهی بیشتر مناطق جهان به کروناویروس عامل این بیماری آلوده شدند.

شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

به گزارش ایسنا، از دسامبر ۲۰۱۹ (دی ماه گذشته) مواردی از ابتلا به نوعی بیماری تنفسی که علائمی مشابه با ذات الریه داشت در شهر ووهان تشخیص داده شد. این ویروس از سرعت سرایت بالا برخوردار بود و در مدت زمان کوتاهی هزاران نفر در چین به این ویروس آلوده شدند و صدها نفر نیز جان خود را از دست دادند.

با شیوع روزافزون کرونا ویروس در چین، دیگر کشورها نیز اقداماتی را برای مهار و کنترل انتشار این ویروس در نظر گرفتند که بیشتر مربوط به قرنطینه مسافرانی بود که مبدا سفر آنان شهر ووهان بود.

با گسترش روزافزون موارد ابتلا و فوت ناشی از شیوع کروناویروس در چین، بیماری کووید-۱۹ به تدریج به خارج از مرزهای این کشور نیز راه پیدا کرد به گونه ای که در حال حاضر بیش از ۳۱ میلیون نفر در جهان به کروناویروس آلوده شده و بیش از ۹۶۵ هزار نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست داده اند.

شیوع روزافزون این بیماری مقامات و مسئولان بهداشت و درمان در کشورهای مختلف را بر آن داشت تا مردم را به رعایت نکات بهداشتی که می توانند در پیشگیری از گسترش بیشترِ این ویروس موثر باشند توصیه کنند. رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دستها از جمله این اقدامات بود. هرچند، در بسیاری از کشورها و شهرهای بزرگ جهان به دلیل تراکم جمعیت، شرایط برای رعایت فاصله اجتماعی به ویژه در اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی فراهم نبود که بدین ترتیب محدودیتهای تردد، تعطیلی مدارس، مراکز تجاری و تفریحی و حتی قرنطینه سراسری در بسیاری از کشورها اعمال شد.  

با اعمال محدودیتها و کاهش تردد، بسیاری از کشورها موج نخست شیوع کروناویروس را با شرایط کنترل شده پشت سر گذاشتند هرچند با رفع تدریجی محدودیتها و عادی شدن روند زندگی، اکنون موج دوم شیوع این ویروس در برخی از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی آغاز شده است.

تدابیر ضدکرونایی کشورها در برابر موج دوم همه‌گیری

افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در اروپا به میزانی است که سازمان جهانی بهداشت (WHO) هفته گذشته (۲۵ شهریور) هشدار داد که اروپا باید برای افزایش آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری طی دو ماه آینده آماده باشد.

در انگلیس بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور روز ۲۹ شهریور از وقوع موج دوم کرونا در سراسر کشور خبر داد و آن را اجتناب‌ناپذیر دانست. وی گفته است که نمی‌خواهد "قرنطینه سراسری" اعمال کند اما ممکن است برای جلوگیری از شیوع ویروس اعمال محدودیت‌های فاصله اجتماعی بیشتری لازم باشد.

همچنین وزیر بهداشت این کشور گفته است درصورتیکه تمامی افراد قوانین را رعایت کنند می توان از اعمال قرنطینه سراسری جلوگیری کرد اما در صورت ضرورت، آمادگی لازم برای اعمال قرنطینه وجود دارد.

با آغاز موج دوم شیوع بیماری کووید-۱۹ در انگلیس و به منظور کنترل روند همه گیری این بیماری، مقامات انگلیس طرحی را ارائه کردند که بر اساس آن افرادی که ملزم به خود قرنطینگی هستند در صورت خودداری از این کار به پرداخت جریمه نقدی تا ۱۰ هزار پوند محکوم می شوند.

شمار مبتلایان به کروناویروس در جهان,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

از سوی دیگر دولت فرانسه نیز در مارسی و بوردو، دو شهر بزرگ این کشور به عنوان بخشی از اقدامات جهت جلوگیری از افزایش موارد کرونا، روز دوشنبه (۲۴ شهریور) تجمعات تفریحی، بازدید از سالمندان در خانه‌های مراقبت و حضور در مراسم عمومی در فضای باز را با قوانین سختگیرانه‌تری روبرو کرد.

رئیس مرجع بهداشت منطقه‌ای جنوب شهر مارسی در یک کنفرانس خبری اظهار داشت ما به نقطه‌ای خواهیم رسید که موارد هر هشت روز دو برابر شود. در موج اول کرونا در فرانسه در فصل بهار، موارد جدید هر ۳.۵ روز دو برابر می‌شد. در حال حاضر پزشکان می‌گویند بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها در مارسی نزدیک به ظرفیت کامل خود هستند. همچنین تجمع گروه‌های بیش از ۱۰ نفره در سواحل و پارک‌های مارسی هم اکنون ممنوع بوده و اردوهای مدارس و مهمانی‌های دانشجویی به حالت تعلیق درآمده است. این اقدامات تا اول اکتبر اعمال می‌شود. دستور اجباری استفاده از ماسک در فضاهای عمومی داخل و خارج از مارسی نیز به ۲۶ منطقه اطراف آن گسترش یافته است.

همچنین از روز جمعه (۲۸ شهریور) به ساکنان مادرید در اسپانیا گفته شد که قادر نخواهند بود محله خود را بدون دلیل موجه ترک کنند. همچنین پارکها بسته می شوند و مغازه ها و رستوران ها با یک دوم ظرفیت فعالیت خود را ادامه می دهند. موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در پایتخت اسپانیا با وجود اعمال محدودیتها و تجمع حداکثر ۱۰ نفر، همچنان روند افزایشی دارد.

یونان نیز محدودیتهای شدیدتری را در منطقه آتن اعمال کرده و به انجام تست های تشخیصی و ایجاد هتل های مخصوص برای قرنطینه مبتلایان سرعت داده است. از ۲۱ ماه جاری میلادی (سپتامبر) تا چهارم اکتبر تجمع بیش از ۹ نفر در پایتخت به استثنای رستوران ها و کافه ها ممنوع خواهد بود.

در دانمارک هم مقامات این کشور پس از افزایش موارد جدید ابتلا طی یک روز، تجمع افراد را از ۱۰۰ نفر به ۵۰ نفر محدود و به محدود کردن ساعت فعالیت رستوران ها و کافه ها اقدام کرده اند.

همچنین در پی افزایش شمار مبتلایان جدید به کرونا در اردن، این کشور فعالیت مدارس را از ۲۵ شهریور برای دو هفته تعلیق و فعالیت رستوران‌ها و بازارهای عمومی را نیز به عنوان بخشی از محدودیت‌های جدید پس از افزایش بی‌سابقه شیوع کرونا در این کشور تعطیل کرده است.

در کره جنوبی نیز با وجود کاهش موارد جدید ابتلا و از سرگیری فعالیت مدارس و حضور دانش آموزان در کلاسهای درس به صورت یک یا دو بار در هفته، فاز دوم فاصله گذاری اجتماعی برای مدت دو هفته دیگر در این کشور تمدید شد که بر اساس آن، تجمعات در محیطهای بسته به حضور کمتر از ۵۰ نفر و در محیطهای باز به کمتر از ۱۰۰ نفر محدود شده است.

روند افزایش تعداد مبتلایان و فوتی های کروناویروس در جهان در حالی ادامه دارد که از ماه های آغازین شیوع این ویروس محققان آزمایشات خود برای تولید واکسن و داروی این بیماری را آغاز کرده اند. تاکنون به طور قطع دارو و واکسنی برای این بیماری ساخته نشده است و حتی مدیر منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی در اروپا در اظهاراتی گفته است که واکسن کرونا ممکن است راهکاری جادویی برای مقابله با این بیماری نباشد هر چند که بسیاری به کشف و اثربخشی آن امید دارند.

وی تاکید کرده است: پایان همه گیری بیماری کووید-۱۹ زمانی خواهد بود که جامعه فرابگیرد چگونه با این همه‌گیری زندگی کند.

  • 18
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش