دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۰۰ - ۰۳ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۰۱۸۸
امنیتی و دفاعی

ادامه واکنش‌ها به هک تصاویر زندان اوین و ضرب و شتم زندانیان❗️

هک تصاویر زندان اوین,تصاویر زندان اوین هک شد
هک دوربین‌های امنیتی زندان اوین در ایران، واکنش‌هایی را در پی داشته است. برخی زندانیان سابق از تجربه‌های خود سخن گفته‌اند. برخی روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز به سکوت رسانه‌های داخلی ایران و مقامات کشور نسبت به این خبر، واکنش نشان داده‌اند و برخی نیز گفته‌اند که منتظر افشای اطلاعات بیشتر هستند.

محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌های ایران روز سه‌شنبه بابت «رفتارهای غیرقابل قبول» در زندان اوین عذرخواهی کرد. عذرخواهی رئیس سازمان زندان‌های ایران به دنبال انتشار تصاویری صورت می‌گیرد که گفته می‌شود به دنبال حمله سایبری به زندان اوین در تهران به دست آمده است. در این تصاویر ماموران امنیتی در حال ضرب و جرح شهروندان و بدرفتاری با آنها دیده می‌شوند.

گروهی که خود را گروه هکری «عدالت علی» معرفی می‌کند این تصاویر را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است. در یکی از تصاویر ویدئویی منتشرشده یکی از زندانیان در حال تلاش برای اقدام به خودکشی دیده می‌شود.

دستور «اژه‌ای» برای بررسی رفتار ماموران زندان اوین

متن دستور رئیس قوه قضاییه به دادستان کل کشور به شرح زیر است:

حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای منتظری

دادستان محترم کل کشور

سلام علیکم

با توجه به اخبار و تصاویر منتشر شده در برخی از رسانه ها درخصوص زندان اوین، به جنابعالی ماموریت داده می‌شود بدون فوت وقت، پیرامون موضوع مذکور و رفتار مامورین با زندانی و یا زندانی با زندانی با سرعت و دقت بررسی جامع به عمل آورده و نتیجه را به اینجانب گزارش نمایید.

یک نماینده مجلس در واکنش به تصاویر منتشر شده از اوین: باید با ماموران خاطی برخورد شود

یک عضو کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: زندان، محلی برای مجرم پروری نیست بلکه محل تربیت است.

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت: "بایستی با زندانیان با ‎کرامت رفتار شود، زندان برای ‎مجرم پروری نیست بلکه ‎کانون تربیت است . لازم است مسئولین امر ضمن برخورد با خاطیان واقعه اخیر ، گزارش آن را ارائه دهند‎.

وی در انتهای توئیت خود از هشتگ زندان اوین استفاده کرد."

دیدگاه روزنامه جمهوری اسلامی درباره تصاویر ضرب و شتم زندانی در زندان در اوین:

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: باید افکار عمومی بداند در زندان‌ها چه می‌گذرد و این همه خشونت برای چیست؟ و در اسرع وقت مسئولان اوین و زندانبان‌های خاطی مورد پیگرد قرار گیرند تا نظام بیشتر از این در تیررس اهداف مخالفان قرار نگیرد.

واکنش صادق زیباکلام به تصاویر ضرب و شتم زندانیان در زندان در اوین

مسئولین اوین نه به مجلس،نه به دولت،نه به دادگستری و نه به هیچ نهاد دیگری پاسخگو نیستند.چه رسد به نهادهای بین المللی

هک تصاویر زندان اوین,تصاویر زندان اوین هک شد

قالیباف: کمیسیون اصل ۹۰ موضوع زندان اوین را پیگیری کند

 کمیسیون اصل ۹۰ با هماهنگی دادستانی کل موضوع مربوط به زندان اوین را پیگیری کنند.

حجت الاسلام فاضل میبدی: در تاریخ خواهند نوشت که «ملایان» چه ستم هایی بر زندانیان روا داشته اند 

به گزارش دیده بان ایران، حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی در واکنش به هک دوربین های زندان اوین و انتشار آن در شبکه های اجتماعی نوشت: فیلمی که از داخل زندان اوین دردنیامنتشرشدشرم آوربود.تاریخ خواهدنوشت زمانی که ملایان و‌معممین درایران حاکم بودند، چنین ستم هایی برزندانیان رواداشته میشد. آیاحکومت اسلامی این بود؟ اگرمسئولین با یک عذرخواهی تمام کنند این لکه ننگ پاک نخواهد شد. قوه قضائیه که حاکم بر زندان هاست باید دادخواهی کند.

نامه محمود صادقی به محسنی اژه ای درباره وضعیت زندانها

نماینده مردم تهران در مجلس دهم ضمن استقبال از رسیدگی رییس قوه قضاییه به وضعیت زندان های کشور، دو پیشنهاد در این زمینه به وی ارائه کرد.

هک تصاویر زندان اوین,تصاویر زندان اوین هک شد

 متن نامه محمود صادقی به محسنی اژه ای به شرح زیر است:

به نام خدا

‏حجةالاسلام والمسلمین جناب آقای محسنی اژه‌ای

رییس محترم قوه قضاییه

باسلام و احترام

انتشار تصاویر دوربین‌های مداربستۀ زندان اوین بار دیگر وضعیت نامناسب ادارۀ زندان‌ها را در معرض دید همگان قرار داد.

 البته ‌دستور فوری جنابعالی نسبت به رسیدگی به این موضوع و نیز تصریح رییس سازمان زندان‌ها به پذیرش مسئولیت رفتارهای غیر قابل قبول زندانبانان و اعلام تعهد به تلاش بر عدم تکرار چنین وقایع تلخ و برخورد جدی با عوامل خاطی از سوی ایشان، که در نوع خود بی‌سابقه بود، گامی به جلو محسوب می‌شود.

طی چهار دهه گذشته موضوع وضعیت زندانها هر از گاهی مطرح شده و اقدامات مقطعی، از قبیل تعیین هیأتی ویژه برای بررسی موردی آن یا صدور بخشنامه برای رعایت حقوق زندانیان و نظایر آن صورت گرفته است، اما هیچگاه تمهیدات اساسی و ساختاری برای جلوگیری از این وضع اتخاذ نشده است.

برای حل اساسی این معضل دو راهکار زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- تشکیل یک هیأت دائمی برای نظارت بر زندان‌ها متشکل از سه قوه که اینجانب طرح آن را به مجلس دهم ارائه کردم و مورد استقبال قوۀ قضاییه قرار گرفت اما به علت ضیق وقت مورد بررسی و تصویب قرار نگرفت.

۲- انتزاع سازمان زندان‌ها از قوۀ قضاییه و الحاق آن به قوۀ مجریه، باتوجه به اینکه ادارۀ زندان‌ها امری قضایی نیست و  ماهیت اجرایی دارد و ضمنا امکان نظارت مجلس بر آن را فراهم می‌سازد. در این مورد نیز در مجلس دهم طرحی تدوین و به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد.

امید است این رویداد موجب شود که ضمن رسیدگی به موضوع و مجازات مأموران و مسئولان متخلف و اعادۀ حقوق زندانیان، حل ریشه ای و ساختاری آن مورد اهتمام جنابعالی قرار گیرد.

رییس سازمان زندان‌ها در خصوص فیلم های منتشره از اوین: پرسنل بی تفاوت، از خدمت معلق شدند

 محمدمهدی حاج محمدی نوشت: پرسنل بی تفاوتِ سازمان در فیلم‌های منتشره، به هیات تخلفات اداری معرفی و از خدمت معلق شدند. پرونده‌هایی هم به دادسرای نظامی ارجاع شد.در سال گذشته، برخورد با تخلفاتی که منتهی به خاتمه خدمت پرسنل خاطی سازمان شد، رشد ۳۰ درصدی داشته است.

مطهری: رئیس زندان اوین و سازمان زندان‌ها باید استعفا کنند
علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به رویه اصلاح امور قضایی که در دوره «تحول و تعالی» و با حضور غلامحسین محسنی اژه‌ای به صورت جدی در حال اجراست، گفت: اقدامات جناب آقای اژه‌ای از روزی که ریاست قوه را بر عهده گرفتند امیدوارکننده است. ایشان در همان ابتدا به پرونده محکومان آبان ۹۸ و بازداشتی‌های معترضان خوزستان پرداختند و یک بازدید هم از زندان اوین داشتند و از نزدیک با زندانیان سیاسی ملاقات کردند که کار خوبی بود.

او ادامه داد: به نظر می‌رسد که قوه قضائیه قصد دارد فصل سوم قانون اساسی که مربوط به حقوق ملت است و خیلی رفتارها از جمله شنود را ممنوع و بر آزادی بیان تاکید کرده به درستی اجرا کند که ما هم از این روندی که جناب آقای اژه‌ای آغاز کردند استقبال می‌کنیم.

مطهری در ادامه به حادثه اخیر زندان اوین و فیلم‌های منتشرشده از این زندان اشاره کرد و به اعتمادآنلاین گفت: این فیلم‌ها نشان می‌دهد که متاسفانه در گذشته تخلفات غیر قابل گذشتی وجود داشته، اما همین که رئیس محترم قوه قضائیه دستور پیگیری سریع دادند نویدبخش است و امیدواریم که موضوع کاملاً پیگیری شود.

او افزود: صرفاً عذرخواهی رئیس زندان اوین کافی نیست و رئیس زندان اوین و رئیس سازمان زندان‌ها باید پاسخگو باشند و استعفا بدهند. ان‌شاءالله با روند جدیدی که آقای اژه‌ای آغاز کردند از این مشکلات عبور کنیم.

مطهری همچنین درباره بازدید رئیس قوه قضائیه از زندان اوین و ملاقات با زندانیان امنیتی گفت: همین دیدار و برخی از صحبت‌های ایشان نشان می‌دهد که نسبت به رعایت حق متهمان و حتی زندانیان، حساسیت و توجه دارند و قصد دارند حقوق اینها رعایت شود که ما امیدواریم در کارشان موفق باشند و برخی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در کار ایشان موانعی ایجاد نکنند که این نیاز به ایستادگی دارد و ان‌شاءالله ایشان هم مقاومت و ایستادگی لازم را خواهند داشت.

او در پایان به ارائه پیشنهاداتی به رئیس قوه قضائیه پرداخت و گفت: پیشنهاد می‌کنم که ایشان به بازدیدهای خود مخصوصاً اگر سرزده باشد ادامه دهند و از بقیه زندان‌ها هم بازدید داشته باشند، حتی از برخی دادگاه‌ها بازدید کنند و ملاقات حضوری با افرادی را که با قوه قضائیه سروکار دارند نیز در نظر بگیرند.

مطهری افزود: منظور بنده این نیست که ملاقات‌ها خیلی زیاد باشد که وقت ایشان گرفته شود، ولی حداقل ماهی یک بار یک ملاقات عام و یک دیدار با مردم داشته باشند، چون می‌توان خیلی از حرف‌ها را مستقیماً از مردم شنید که ممکن است بسیاری از مسئولان آن حقایق را ابراز نکنند. این اقدامات می‌تواند مکمل رویه‌ای باشد که جناب آقای اژه‌ای در پیش گرفته‌اند و ایشان را از توفیقات بیشتری برخوردار کند.

  • 20
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مگه با نماینده ی سیلی زن یا اختلاس گران یا حتی ... کاری کردن که با اینا بکنن بعد از یک مدت همه چیز فراموش میشه
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش