شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۲۰:۴۸ - ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۱۵۹۲
امنیتی و دفاعی

 واکنش استانداری یزد به شهید قلمداد کردن ایوب انتظاری

جزئیات تازه از مرگ دکتر ایوب انتظاری «دانشمند هوافضا»؛ ادعای ترور بیولوژیک دانشمند یزدی!

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری
دکتر ایوب انتظاری دانشمند هوافضای کشور نهم خردادماه در یزد به علت مسمومیت غذایی در گذشت، فوت وی واکنش های متعددی در بین رسانه های داخلی و خارجی داشت.

به گزارش تابناک یزد، ادعای ترور بیولوژیک دانشمند یزدی در نهم خردادماه ابتدا توسط یکی از تورلیدرهای یزدی فعال در اینستاگرام مطرح شد؛ محمود انتظاری که خود را در فضای مجازی "مارکو" نامیده است، مدعی شد که با شادروان دکتر ایوب انتظاری نسبت خانوادگی داشته و اینک در سوگ این دانشمند، نسبت به افشای علل فوت وی اقدام کرده است.

انتظاری، ۳۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف، شنیده شده در یزد در زمینه ساخت پهپاد و موشک، قطعات و توربین های هواپیما فعالیت می‌کرده است.

"مارکو" در صفحه مجازی خود با تاکید بر اینکه دکتر ایوب انتظاری یکی از دانشمندان هوافضای کشور بوده، نوشت: آبان ماه ۹۸ وقتی در حضور رئیس جمهور توضیح می داد قرار نبود تصویرش رسانه ای بشه ولی بعدها خودش به من گفت بدون اجازه تصویرش رو منتشر کردند و از این موضوع ناراضی بود و احساس خطر می کرد.

مارکو در پی این ادعا تصویری منتشر کرد که حاکی از برگزاری آیین افتتاحیه توربین سازی شرکت توربین های صنعتی غدیر یزد با حضور حسن روحانی رئیس جمهور سابق، وزیر صمت، محمدعلی طالبی استاندار و مسئولین وقت بود که دکتر ایوب انتظاری در این تصویر در حال ارائه پروژه به اعضای حاضر هیئت دولت در این کارخانه بود.

مارکو می گوید چند روز بعد دیدمش (بعد از انتشار خبر آیین افتتاحیه) سر صحبت باز کردم و (شادروان دکتر ایوب انتظاری) گفت: اگر به سرنوشت شهید احمدی روشن دچار شدم تعجب نکن! 

وی در ادامه افزود: خودش(شادروان دکتر ایوب انتظاری) بهم گفت قرار بوده این تصاویر فقط در آرشیو اطلاعات محرمانه ریاست جمهوری بایگانی بشه ولی فردای اون روز رسانه ای شده و همه دنیا دیدن و خیلی از دوستاش در سراسر دنیا بهش اعلام خطر کرده بودن.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری
دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری
دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری
دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

اما این تنها ادعای طرح شده بابت ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری نبود. یکی دیگر از پژوهشگران و فعالان یزدی فعال در حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان نیز در صفحه مجازی خود مدعی ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری شد و نوشت: متاسفانه یکی از نخبگان هوافضای کشور به طرز بسیار مشکوکی درگذشت، ایشون پروژه های بزرگی رو برای پردیس فناوری یزد در حوزه هوافضا داشتند.

وی در ادامه افزود: علت فوت، مسمومیت (غذایی) اعلام شده درحالی که هیچ یک از اطرافیان ایشون غذا یا چیز جداگانه نخوردند و ایشون هم تا شب قبلش هیچ مشکلی نداشتند.

وی همچنین مدعی شده رئیس پردیس فناوری یزد نیز احتمال ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری را مطرح کرده است.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

مجید تجملیان رئیس کمیسیون شهر هوشمند و عضو شورای شهر یزد نیز در صفحه مجازی خود ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری به عنوان متخصص برجسته علوم هوافضای کشور را تائید کرد و خواستار حفاظت مضاعف دانشمندان کشور در برابر حذف فیزیکی و بیوتروریسم شد.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

آنچه که احتمال این ترور اتفاق افتاده در یزد را قوت بخشید اشاره تلویحی اکانت منسوب به سازمان های امنیتی اسرائیل در توییتر بود که با انتشار اسم و عکس دکتر ایوب انتظاری، مدعی ترور یک متخصص ایرانی در امور هوافضا شد.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

همه اینها در حالیست که صداوسیما مرکز این استان، خبر ترور بیولوژیک دکتر ایوب انتظاری را تکذیب کرد! در این خبر که به نقل از دادگستری استان یزد منتشر شده بود، نوشته شده: خبر منتشر شده در برخی پیج ها و رسانه ها مبنی بر فوت مشکوک یک دانشمند هوافضا صحت نداشته و فرد مذکور "کارمند معمولی" یک شرکت صنعتی بوده و به جهت بیماری در بیمارستان فوت کرده است و علت دقیق فوت نیز در دست بررسی است؛ یکی از بستگان وی برای مطرح کردن خود در فضای مجازی، این شایعه را اولین بار در پیج خود منتشر کرده و باعث بازنشر گسترده آن در پیج های استان و متعاقبا سطح کشور شده که با فرد مذکور برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری
دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

حال باید دید تکلیف این پرونده ترور در استان و البته ادعای دادگستری و صداوسیما یزد مبنی بر شایعه ترور دانشمند یزدی و البته ادعای کارمند ساده بودن ایوب انتظاری به کجا خواهد رسید و واکنش مسئولان کشوری به درگذشت این دانشمند هوافضای کشور چه خواهد بود؟!

***

همچنین العربیه فارسی نوشت: جزئیات تازه‌ای از مرگ ایوب انتظاری که هفته گذشته در شهر یزد به دلایل نامعلوم جان باخت، منتشر شده که حاکی از کشته شدن این «دانشمند هوافضا» در پی «مسمومیت عمدی» است.

آگهی ترحیم انتظاری، تاریخ مرگ او را ۹ خرداد نشان می‌دهد و پیشتر یک کانال تلگرامی نزدیک به «بسیج» ادعا کرده بود که علت مرگ او، مسمومیت غذایی بوده است.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

بنا بر گزارش‌ها، ایوب انتظاری پس از دعوت به مهمانی شام، هنگام بازگشت به منزل به دلیل مسمویت غذایی بیمار شده و در بیمارستانی در یزد، جان خود را از دست داده است. برخی منابع گفته‌اند او پس از مهمانی «ناپدید شده است».

از سویی در پی نامه مکتوبی از طرف مهران فاطمی، استاندار یزد خطاب به خانواده انتظاری، استاندار او را «شهید» خوانده و نوشته است انتظاری «جان خود را ایثار کرده است.»

تصاویری هم از حضور مقامات محلی در منزل این فرد منتشر شده است.

دکتر ایوب انتظاری,فوت دکتر ایوب انتظاری

 واکنش استانداری یزد به شهید قلمداد کردن ایوب انتظاری
مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد منظور از شهید خواندن مرحوم انتظاری، تکریم آن جوان تلاشگر و خدماتش در راه علم و صنعت است و ارتباطی به سایر موارد مطروحه از سوی برخی رسانه‌ها ندارد، گفت: استفاده از واژه شهید برای ایوب انتظاری یک اشتباه سهوی بود.

علی صالحی، مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد در خصوص ماجرای شهید قلمداد کردن ایوب انتظاری به فارس اظهار کرد: استفاده از واژه شهید در لوح تقدیر استاندار یزد، اشتباهی بوده که توسط روابط عمومی استانداری در تنظیم متن مذکور صورت گرفته که بلافاصله پس از آگاهی از خطای سهوی رخ داده، متن لوح اصلاح شده است. 

وی افزود: البته همانگونه که از محتوای متن لوح بر می‌آید، منظور تکریم آن جوان تلاشگر و خدماتش در راه علم و صنعت است و ارتباطی به سایر موارد مطروحه از سوی برخی رسانه‌ها ندارد.

مدیرکل روابط عمومی استانداری گفت: با توجه به برخی گمانه زنی‌ها در خصوص متن لوح تقدیر مذکور، هر برداشت دیگری، کاملا رد و تکذیب می‌شود.

صالحی با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر مشکوک بودن درگذشت ایوب انتظاری اظهار داشت: هنوز دستگاه‌های مسئول در این رابطه اعلام نظر نداشته اند لذا موارد مطرح شده در این رابطه در رسانه‌ها گمانه زنی بوده و صرفا باید منتظر اعلام نظر دستگاه‌های ذیصلاح در این رابطه بود.

ایوب انتظاری ۳۵ ساله و دارای مدرک دکتری هوافضا از دانشگاه صنعتی شریف و کارمند یک شرکت صنعتی در یزد بود که دهم خرداد بعد از مراجعه به بیمارستان درگذشت.

  • 10
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
تاریخ دفن دکتر انتظاری ۹ خرداد بوده اونوقت شما چطور میگین ۱۰ خرداد بعد از مراجعه درگذشت. واقعا که خیلی خیلی باحالید. مردم ...هستند ولی نه اینقد رکه شما فکرشو میکنید.
حقیقت را بگویید
خدا لعنت کنه اسرائیل قاصب و عوامل مزدور داخلی را.عناصر حاکمیت و نهادهای امنیتی باید نسبت به حفاظت از دانشمندان ارزشمند ایران اسلامی تدبیر کنند.
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش