چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱
۲۰:۵۷ - ۰۴ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۴۶۲
امنیتی و دفاعی

جدایی «حسین طائب» بعد از ۱۳ سال از سازمان اطلاعات سپاه؛ جابه‌جایی یا برکناری؟

حسین طائب,جدایی حسین طائب از سازمان اطلاعات سپاه

روزنامه همدلی نوشت: رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تغییر کرد؛ این خبری است که حداقل در سه روز گذشته موردبحث فعالان شبکه‌های اجتماعی بوده است. خبری که پنج‌شنبه دوم تیرماه به‌طور رسمی از سوی سپاه اعلام شد اما قبل از این اعلام در شبکه‌های اجتماعی راجع به آن بحث‌های زیادی وجود داشت. بحثی که هنوز هم ادامه دارد. برخی می‌گویند که حسین طائب رئیس سابق این سازمان برکنار شده است و برخی شایعه‌ای را مبنی بر ترور او مطرح کردند. در این میان هم یک عده مدعی جابه‌جایی و ارتقای سازمانی او شدند که با انتشار رسمی خبر از سوی سخنگوی سپاه معلوم شد او قرار نیست پست بالاتری بگیرد. به‌هرحال بسیاری از کارشناسان این خبر را یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه سیاسی و امنیتی کشور می‌دانند. سازمان اطلاعات سپاه یکی از قوی‌ترین سازمان‌های امنیتی در کنار وزارت اطلاعات است که در حوادث مختلف سال‌های گذشته نقش اساسی را ایفا کرده است.

پنج‌شنبه سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه اعلام کرد: با حکم سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار محمدکاظمی به سمت رئیس سازمان اطلاعات سپاه منصوب شد.

 حجت‌الاسلام حسین طائب ۱۳سال مسئولیت ریاست سازمان اطلاعات سپاه را بر عهده داشته است. این سازمان یک تشکیلات نسبتاً جدید در ساختار سپاه پاسداران محسوب می‌شود که از اواخر دهه هشتاد در سپاه پاسداران ایجاد شد و مسئولیت آن را تا روز پنج‌شنبه گذشته حسین طائب بر عهده داشت.

طائب، سابقه فرماندهی حفاظت اطلاعات سپاه و معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در دوران علی فلاحیان را داشته ‌است. او مدتی معاون هماهنگ‌کننده بیت رهبری و بیش از سه سال معاون فرهنگی ستاد مشترک سپاه و نیز فرمانده دانشکده فرهنگی دانشگاه امام حسین بوده و پیش از آن‌که در تیرماه ۸۷ به فرماندهی بسیج برسد، جانشینی فرمانده این سازمان را بر عهده داشت. طی ۱۳سال گذشته نام اطلاعات سپاه با نام طائب پیوند خورده بود و هر جا نامی از این سازمان می‌آمد همه آن را با طائب می‌شناختند. به همین خاطر بسیاری تغییر ریاست این سازمان را در سرنوشت آن مهم می‌دانند؛ اما نکته اینجاست قبل از آن‌که این خبر پنج‌شنبه به‌طور رسمی اعلام شود خیلی زودتر نقل شبکه‌های اجتماعی بود. به‌خصوص آنکه پیش از همه برخی مدعی شده‌اند که یک شبکه صهیونیستی در توییتر خود آن را چند روز زودتر اعلام کرده بود. به‌هرحال قبل از پنجشنبه گمانه‌زنی‌ها درباره سرنوشت طائب خیلی جدی شد و رسماً در شبکه‌های اجتماعی بسیاری درباره اینکه او تغییر کرده است شروع به صحبت کردند؛ اما اینکه چه اتفاقی باعث شده تا طائب تغییر کند نیز موضوع قابل‌توجه دیگر بود. برخی ادعا کردند که او ترور شده و حتی در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که او در بیمارستانی در تهران بستری است. ادعاها و شایعات دیگری هم درباره علت تغییر ریاست سازمان اطلاعات سپاه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما این ادعاها با واکنش‌هایی از سوی نیروهای اصولگرا مواجه شد.

حسین دلیریان از خبرنگاران نزدیک به جریان‌های امنیتی در توییتر خود در واکنش به این شایعات نوشت: «یک عده می‌گویند عزل، عده‌ای دیگه حرف از ترور می‌زنند و بعضی دیگر از ناکامی در انجام وظایف سخن می‌گویند! ‏در عجبم از این کوته‌فکران! این‌ها کسانی‌اند که جابجایی معمولی یک مسئول بعد از ۱۳سال را به نفع خوشان تعبیر می‌کنند و خوش‌اند.» این عده تلاش کردند که بگویند تغییر ریاست این سازمان مهم اتفاق خاصی نیست و تنها یک جابجایی معمولی بوده است. موضوعی که البته بسیاری با آن مخالف هستند؛ اما درعین‌حال برخی از اصولگرایان هم قبل از آنکه این خبر به شکل رسمی از سوی سپاه اعلام شود درباره طائب موضوعات دیگری را مطرح کردند. آنان مدعی شدند که طائب قرار است که پست بالاتر و مهم‌تری دریافت کند. به نظر می‌رسد آن‌ها این ادعا را در واکنش به برخی شایعات منفی علیه طائب مطرح کردند که شاید به‌این‌ترتیب آنان را خنثی کنند. به‌طور مثال عبدالله گنجی از فعالان مجازی نزدیک به اصولگرایان در توییترش نوشت: «برای یه جابه‌جایی درون تشکیلاتی-که هنوز هم انجام‌نشده، ده‌ها روایت ساختند؛ ‏ترور (همراه با خیابان محل ترور و بیمارستان محل بستری) نفوذ، تخلف، مشکل با رده‌های مشابه، مرتبط با دستگیری‌های مجازی ‏و... ‏بعد از ۱۰سال یک جابجایی کاملاً معمولی برای قرار گرفتن در سنگری بزرگ‌تر.»

از طرف دیگر سلیمانی، سردبیر مشرق نیوز از وبسایت های نزدیک به اصولگرایان دراین‌باره نوشت: «از دیشب خبر جابجایی آقای طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه منتشر شد و تحلیلگران! توییتری داستان‌سرایی زیادی هم کردند. جایگاه بعدی حسین طائب نشان می‌دهد که برای وی یک مأموریت مهم‌تر و راهبردی‌تر در نظر گرفته‌شده است. سفرهای متعدد خارجی حسین طائب در ماه‌های اخیر و دیدار با مسئولان سرویس‌های بزرگ دنیا و همچنین کشورهای همسایه، حکایت از اتخاذ هماهنگی‌های لازم جهت برداشتن گام‌های بلند در آینده خواهد داشت.»

او ادامه داد: «طائب در جایگاهی بالادستی قرار خواهد گرفت که مسئولیت آن تأمین منافع ملی و تمامیت ارضی و هماهنگی عالی‌ترین مقامات امنیتی و نظامی و سیاسی کشور خواهد بود و مرکز تصمیم‌گیری در سیاست خارجی و امور دفاعی و امنیتی کشور است. تعیین سیاست‌های دفاعی-امنیتی کشور در محدوده سیاست‌های کلی تعیین‌شده از طرف رهبر انقلاب از دیگر مأموریت‌هایی است که به حسین طائب واگذار خواهد شد.»

اما خیلی زود مشخص شد که ادعاهای نیروهای اصولگرا درباره طائب تناسبی با واقعیت ندارد. روز پنج‌شنبه سخنگوی سپاه در ضمن اعلام خبر تغییر ریاست سازمان اطلاعات سپاه گفت: «حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین طائب رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه نیز با حکم سرلشکر حسین سلامی به سمت «مشاور فرمانده کل سپاه» منصوب گردید.»

سردار شریف همچنین یادآور شد: «رئیس جدید سازمان اطلاعات سپاه سال‌ها عهده‌دار مسئولیت ریاست سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بودند و تجارب فراوانی در امور حفاظتی، امنیتی و اطلاعاتی دارد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین طائب علاوه بر سال‌ها نقش‌آفرینی‌های مؤثر و ارزشمند در سازمان اطلاعات و معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه، ریاست سازمان بسیج مستضعفین را نیز در کارنامه خود دارد.»

این خبر البته گمانه‌زنی‌ها درباره طائب را پایان نداد. برخی همچنان درباره علت تغییر ریاست سازمان در حال گمانه‌زنی هستند و آن را یک اتفاق مهم می‌دانند. محمدعلی ابطحی‏ فعال سیاسی اصلاح‌طلب دراین‌باره نوشت: «تغییر رئیس سازمان اطلاعات سپاه بعدازاین همه رخنه‌های اسراییلی یک امر ضروری بود. ‏امیدوارم سیاست دفع و امنیتی کردن حداکثری در سیاست داخلی هم دلیل دیگرش باشد. ‏خدا کند جانشینش به همدلی در سیاست داخلی معتقد باشد و بتواند جلو نفوذ سرویس‌های خارجی را بگیرد.»

بااین‌حال نیروهای اصولگرا هم همچنان در تلاش هستند تا این اتفاق را خیلی عادی جلوه دهند. مشرق نیوز گزارش داده محمد ایمانی فعال اصولگرا نوشته: «آیا صرف تغییر یک مدیر اطلاعاتی پس از سیزده سال را می‌توان به شکست اطلاعاتی تفسیر کرد؟ در این صورت، درباره رژیم صهیونیستی چه می‌گویند که مثلاً در دو دهه اخیر، چهار رئیس موساد (افرایم هالوی، مئیر داگان، تامیر پاردو، یوسی کوهن) و در ۱۰سال اخیر دو رئیس موساد را تغییر داده است؟»

این تحلیلگر یادآور شده: «سیزده سال مدیریت، آن‌هم در دوره‌ای پرماجرا از تحولات مهم داخلی و بین‌المللی، حتماً فرازوفرود و قوت و ضعف را در خود نهفته دارد و لابد سه گروه تحلیل‌گر (حامی، منتقد، معارض و دشمن) می‌توانند ذره‌بین بگذارند و درباره جزییات آن تحلیل کنند؛ اما اگر کسی ایرانی- انقلابی می‌اندیشد، نمی‌تواند چنان قضاوتی کند که قاب عقده‌گشایی رسانه‌های نیابتی سیا و موساد و ام آی سیکس را تکمیل کند... البته باید به این جماعت عقده‌ای و ضربه خورده از اقتدار نظام یادآور شد که راه به‌جایی نمی‌برند. نشان به آن نشان‌ که جمهوری اسلامی، یک روز درگیر زنجیره‌ای از تهدیدهای امنیتی تودرتو (ترور مسئولان، آشوب افکنی و تجزیه‌طلبی گروهک‌های وطن‌فروش، کودتا و جنگ تحمیلی) در عمق خاک خود مواجه بود و حداکثر می‌کوشید تهدیدها را دفع کند.»

ایمانی در تحلیل عملکرد اطلاعات سپاه در داخل کشور نوشته: «در حوزه داخلی، عملکرد سازمان اطلاعات سپاه در همپوشانی با سایر نهادهای اطلاعاتی، حتماً واجد موفقیت‌های بزرگی بوده ازجمله؛ مهار فتنه ۸۸، برخورد با شبکه‌هایی که با اشخاصی مانند جیسون رضاییان، نازنین زاغری، کایلی مورگیلبرت، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز، کاووس سید امامی، نزار زاکا، دری اصفهانی و زم شناخته می‌شوند؛ پروند فساد اقتصادی دانه‌درشت‌هایی مانند اکبر طبری، حسین فریدون، پتروشیمی و قطعات خودروسازی و... تظاهر ضدانقلاب به ذوق‌زدگی از تغییر اخیر در مدیریت اطلاعات سپاه، دیر نخواهد پایید؛ و امید بسیاری می‌رود که مدیریت جدید، واجد توانمندی‌های جدید به‌علاوه توانمندی‌های دوره قبل و منهای ضعف‌های محتمل قبلی باشد. نهایتاً باید یادآور شد که اگر جبهه‌ای از سرویس‌های اطلاعاتی در برابرنهادهای اطلاعاتی کشورمان قرار دارد، در این‌سو هم باید اولا همواره اولویت‌ها و امور «اهمّ» را در کانون برنامه‌ریزی قرار داد و از درگیر شدن از فرعیات و حواشی یا خدای‌نکرده موضوعات انحرافی پرهیز کرد. ضمناً باید موضوع «تحول، به‌روزرسانی، تعالی و ارتقاء مأموریت‌ها» چنان در دستور کار باشد که کفه تهاجم اطلاعاتی را بسیار سنگین‌تر از کفه ضروری دفاع اطلاعاتی کند.»

  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش