شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۰۷:۲۳ - ۰۳ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۰۱۳۲
امنیتی و دفاعی

واکنش آمریکا به اختلاف میان فرمانده واگنر و ارتش روسیه: وضعیت را رصد می‌کنیم

جنگ داخلی در روسیه/ کودتای واگنرها علیه پوتین

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین
گروه واگنر در بیانیه‌ای مدعی شده نیروهای ارتش روسیه به مواضع این گروه حمله کرده‌اند. در این گزارش‌ها به نقل از یوگنی پریگوژین، رئیس‌ واگنر آمده است: «یک حمله موشکی به مواضع گروه واگنر انجام شد. قربانیان زیادی وجود دارد.»

ساعاتی پیش پریگوژین، رئیس گروه واگنر مدعی شد که ارتش روسیه نیروهای این گروه را هدف قرار داده است و این حمله از خطوط پشتی انجام شده که نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه عامل آن بوده‌اند.

مطابق این گزارشات، رئیس گروه واگنر وعده داد که با اقدام روسیه مقابله به مثل خواهد کرد. او گفت: «شری که سران نظامی روسیه عامل آن هستند باید متوقف شود.»

فرمانده گروه نظامی واگنر همچنین ادعا کرد به قضیه خائنین و مجرمین در اهانت به روسیه که شخص وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک است رسیدگی خواهیم کرد و حمله به واگنر را حل و فصل خواهیم کرد.

پریگوژین در یک پیام صوتی خشمگین که توسط سخنگویانش منتشر شد، گفت: "ما آماده بودیم به وزارت دفاع امتیاز بدهیم و سلاح‌های خود را تسلیم کنیم. امروز که دیدند ما شکسته نشده‌ایم، به کمپ‌های ما حمله موشکی کردند.

 وزارت دفاع روسیه گفت که اظهارات پریگوژین "با واقعیت مطابقت ندارد" و آنها را "تحریک آمیز" خواند. این وزارتخانه افزود: «نیروهای مسلح روسیه به انجام ماموریت‌های رزمی» در اوکراین ادامه می‌دهند.

پریگوژین در پیام صوتی دیگری که در تلگرام منتشر شد، گفت: «بیشتر ارتش با اشتیاق از ما حمایت می‌کنند و پیام‌هایی می‌آید که متشکریم، بالاخره عدالت در ارتش برقرار خواهد شد.

چندین خبرگزاری مستقل گزارش دادند که رسانه‌های دولتی روسیه از ذکر اظهارات پریگوژین منع شده‌اند.

رسانه مستقل Vyorsyka گزارش داد که بستگان نیروهای مسلح واگنر ظاهراً به دنبال اظهارات پریگوژین عصر جمعه نتوانستند با آنها ارتباط برقرار کنند و در گروه‌های چت آنلاین نوشتند که روز قبل، آنها برای "خداحافظی" تماس گرفته بودند.

فرمانده گروه واگنر: جنگ روسیه در اوکراین برپایه دروغ بنا شده است

فرمانده گروه واگنر روز جمعه برای اولین بار در یک کلیپ ویدئویی که توسط سرویس مطبوعاتی وی در تلگرام منتشر شد، توجیهات اصلی روسیه برای حمله به اوکراین در ۲۴ فوریه سال گذشته را در آنچه "عملیات نظامی ویژه" می خواند، رد کرد.

وی در ادامه افزود: "هیچ چیز غیرعادی در ۲۴ فوریه اتفاق نیفتاد، وزارت دفاع روسیه در تلاش است جامعه و رئیس جمهور (پوتین) را فریب دهد و داستانی را در مورد چگونگی تجاوز دیوانه وار اوکراین و ناتو به ما بگوید.

به گفته فرمانده گروه واگنر، جنگ اوکراین لازم بود تا شویگو (وزیر دفاع روسیه) بتواند مارشال شود، تا بتواند دومین مدال «قهرمان» را دریافت کند.

پریگوژین: وزیر دفاع روسیه در میدان سرخ به دار آویخته خواهد شد و در کنار لنین در مقبره دراز خواهد کشید

پریگوژین، فرمانده گروه واگنر در واکنش به اعلام خبر خیانتش گفت: همه میهن‌پرستان روسیه به خیابان‌ها بروید. اسلحه یافت خواهد شد. امشب مسئله خیانتکارانی (شویگو و گراسیموف) که روسیه را رسوا کردند، حل خواهد شد.

همه روس های وطن پرست واقعی، به خیابان ها بیایید، اسلحه در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

تعداد زیادی از سربازان ارتش روسیه اکنون به شدت از ما حمایت می کنند.

پیام های تشکر زیادی از نیروهای ارتش روسیه دریافت کرده ام،‌ آنها می گویند بالاخره عدالت به ارتش رسیده است.

کودتا در روسیه

با اعلام برخی منابع روسی، ستونی از نیروهای واگنر از ایست بازرسی مرزی نووشاختینسکایا به روسیه عبور کردند و به سمت نووچرکاسک در جهت روستوف در حال حرکت هستند. در همین زمینه خبرگزاری دولتی تاس روسیه، از تشدید امنیتی در مسکو خبر داد و نوشت: زیرساخت‌های شهری تحت حفاظت شدید قرار گرفته است. طرح قلعه نیز برای حفاظت از ساختمان‌های دولتی در این شهر فعال شده است.

یک رادیو محلی در مسکو نیز گزارش داد که ارتش روسیه به دستور دفتر ریاست جمهوری در پایتخت این کشور اعلام حکومت نظامی کرده است. با اعلام برخی منابع غیررسمی گویا یک واحد نظامی در مسکو دچار آتش‌سوزی شده است در نزدیکی ایستگاه مترو اتحادیه کارگری مسکو صدای تیراندازی  شنیده شده است.

آغاز مسدود کردن اینترنت در روسیه 

سایت GlobalCheck اعلام کرد، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی روسیه شروع به مسدود کردن دسترسی به گوگل کرده‌اند و در حال حاضر تنها بیست و پنج درصد از کاربران در روسیه به گوگل دسترسی دارند. گویا کانال تلویزیونی روسی Dom Kino نیز هک شده و پیام درخواست کمک فرمانده واگنر از مردم پخش شده است.

ریزش شدید بازار سهام روسیه پس از فراخوان واگنر به شورش

در پی انتشار این اخبار دستور تخلیه و محافظت از سفارت ایران صادر شد. همچنین شاخص بازار سهام روسیه تا ساعت ۲۳:۳۰ به وقت مسکو، بیش از ۳ درصد افت کرد. 

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین

بیانیه سرویس امنیت روسیه درباره تحولات این کشور

سرویس امنیت روسیه (اف‌اس‌بی) در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ‌یک از اطلاعات منتشر در شبکه‌های اجتماعی از طرف یوگنی پریگوژین مبنی بر اینکه وزارت دفاع روسیه به واحدهای واگنر حمله کرده است صحت ندارد.

(اف‌اس‌بی) نوشت: اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز درگیری داخلی مسلحانه در قلمرو فدراسیون روسیه محسوب می‌شود. در ارتباط با تهدید تشدید رویارویی در فدراسیون روسیه، پرونده‌ای در مورد فراخوان برای شورش مسلحانه توسط پریگوژین باز شد. ما از مبارزان واگنر می‌خواهیم که دستورات جنایت‌کارانه پریگوژین را اجرا نکنند و اقداماتی را برای بازداشت او انجام دهند.

خبرگزاری تاس نیز از صدور کیفرخواست برای فرمانده واگنرها خبر داد و نوشت: کمیته مبارزه با تروریسم روسیه کیفرخواستی مبنی بر سرپیچی و شورش فرمانده گروه واگنر صادر کرده است و از یوگنی پریگوژین خواسته که اقدامات غیرقانونی علیه کرملین را متوقف کند.

همچنین وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درباره ادعای حمله از خطوط پشتی ارتش روسیه علیه گروه واگنر را بی اساس، جعلی و صرفاً اقدامات فتنه‌انگیز رسانه‌ای خواند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت: بیانیه‌های صادرشده از سوی ژنرال‌های ارشد ارتش روسیه و نهادهای امنیتی در این کشور نشان می‌دهد که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر منزوی شده است.

به نوشته این روزنامه، معنادارترین انتقاد از پریگوژین از سوی ژنرال «سرگئی سوروویکین»، فرمانده نیروی هوافضای روسیه صادر شد که از دیرباز جزو یکی از متحدان اصلی پریگوژین در ارتش روسیه بوده است.

پوتین شخصاً تحولات روسیه را پیگیری می‌کند/ سخنگوی کرملین: اقدامات لازم در حال انجام است 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از "وضعیت در حال رخ دادن" در رابطه با پریگوژین آگاه است و "تمام اقدامات لازم" در حال انجام است.

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین

پرونده قضائی برای رئیس گروه واگنر تشکیل شده است

کمیته ضدتروریسم روسیه در بیانیه‌ای گفت اف. اس. بی یک پرونده قضائی درباره «دعوت به شورش مسلحانه» از سوی رئیس واگنر باز کرده است. این کمیته گفته خواستار توقف سریع اقدامات غیرقانونی است.

گروه واگنر یک گروه شبه‌‎نظامی با وابستگی غیرمستقیم به ارتش روسیه است که با استخدام داوطلب در جنگ‌های نیابتی مشارکت می‌کند.

سوروویکین ژنرال نیروهای مسلح روسیه نیز خطاب به، فرماندهان و سربازان "واگنر" گفت: ما هم خون هستیم، رزمنده هستیم، دشمن منتظر است که اوضاع سیاسی داخلی کشور بد شود، نمی‌شود در زمین دشمن بازی کرد. لازم است اسلحه را زمین بگذاریم و به محل استقرار برگردیم و همه مشکلات را فقط از طریق مسالمت آمیز تحت رهبری حل کنیم.

بیانیه سرویس امنیت روسیه (اف‌اس‌بی) درباره تحولات ساعات اخیر این کشور

دقایقی پیش خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که هیچ‌یک از اطلاعات منتشر در شبکه‌های اجتماعی از طرف یوگنی پریگوژین در مورد حملاتی که گفته می‌شود توسط وزارت دفاع روسیه به واحدهای واگنر وارد شده است صحت ندارد.

در این گزارش آمده است که اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز درگیری داخلی مسلحانه در قلمرو فدراسیون روسیه محسوب می‌شود.

همچنین به تشکیل پرونده قضائی نیز اشاره شده است به طوری که طبق گفته این خبرگزاری در ارتباط با تهدید تشدید رویارویی در فدراسیون روسیه، پرونده‌ای در مورد فراخوان برای شورش مسلحانه توسط پریگوژین باز شد.

سوروویکین ژنرال نیروهای مسلح روسیه نیز خطاب به، فرماندهان و سربازان "واگنر" گفت: ما هم خون هستیم، رزمنده هستیم، دشمن منتظر است که اوضاع سیاسی داخلی کشور بد شود، نمی‌شود در زمین دشمن بازی کرد. لازم است اسلحه را زمین بگذاریم و به محل استقرار برگردیم و همه مشکلات را فقط از طریق مسالمت آمیز تحت رهبری حل کنیم.

مرکز روابط عمومی اداره تحقیقات روسیه: اطلاعات منتشر شده صحت ندارد

تمام اطلاعات منتشر در شبکه‌های اجتماعی از طرف پریگوژین در مورد حملاتی که گفته می‌شود توسط وزارت دفاع روسیه به واحدهای واگنر وارد شده است صحت ندارد.

اظهارات و اقدامات پریگوژین در واقع فراخوانی برای آغاز درگیری داخلی مسلحانه در قلمرو فدراسیون روسیه است.

ما از مبارزان واگنر می‌خواهیم که دستورات جنایتکارانه پریگوژین را اجرا نکنند و اقداماتی را برای بازداشت او انجام دهند.

دفتر دادستان کل روسیه تعقیب قضائی پریگوژین را تأیید کرد

بیانیه دفتر دادستان کل روسیه: روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳ اداره تحقیقات FSB یک شکایت کیفری علیه پریگوژین ذیل بند ۲۷۹ قانون مجازات فدراسیون روسیه به دلیل سازمان‌دهی شورش مسلحانه تنظیم کرد. اقدامات او تحت ارزیابی‌های مناسب قانونی قرار خواهد گرفت. این جرم با حبس از ۱۲ تا ۲۰ سال قابل مجازات است.

تشدید تدابیر امنیتی در اماکن مهم روسیه

رسانه‌های نزدیک به دولت در روسیه تأیید کرده‌اند که پس از تهدیدهای فرمانده گروه واگنر شهر مسکو در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته و تدابیر امنیتی پیرامون اماکن مهم در این شهر افزایش یافته است.

خبرگزاری تاس روسیه لحظاتی پیش در خبری فوری اعلام کرد که کرملین در پی صدور فراخوان فرمانده خیانتکار واگنر علیه نظام روسیه در مبارزه مسلحانه مردم علیه دولت اقدام به تشدید تدابیر امنیتی و آماده باش در همه نهادهای حساس دولتی و زیرساخت‌های حوزه حمل و نقل برای حمایت همه‌جانبه در مقابل تهدید به خرابکاری در مسکو داده است.

مسکو ادعای وایرال شده در حمله به گروه واگنر را فریب رسانه خواند

وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی درباره ادعای حمله از خطوط پشتی ارتش روسیه علیه گروه واگنر را بی اساس، جعلی و صرفاً اقدامات فتنه‌انگیز رسانه‌ای خواند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که همه اخبار و ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی درباره ادعای حمله از جبهه پشتی علیه گروه واگنر توسط وزارت دفاع روسیه جعلی و اقدامات فتنه‌انگیز رسانه‌ای بوده است.

وزارت دفاع روسیه در بخش دیگری از بیانیه خود تاکید می‌کند که تمام پیام‌ها و فریم‌های ویدئویی که از طرف یوگنی پریگوژین در شبکه‌های اجتماعی در مورد ادعای "حمله وزارت دفاع روسیه به اردوگاه‌های واگنر" منتشر شده است با واقعیت مطابقت ندارد و یک تحریک اطلاعاتی است.

وزارت دفاع روسیه در این بیانیه افزود: نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به انجام مأموریت‌های رزمی در خط مقدم جبهه با نیروهای مسلح اوکراین در منطقه عملیات ویژه نظامی ادامه می‌دهند.

واکنش معاون اول ستاد کل نیروهای مسلح روسیه

آنچه اکنون در حال رخ دادن است واقعیتی آشکار است که من فقط می‌توانم جنون را توضیح دهم. اکنون کشور ما در سخت‌ترین وضعیت قرار دارد. مواردی که به تازگی شروع شده است، منجر به خسارات بزرگ می‌شود و در درجه اول سیاسی خواهد بود. فقط تصور کنید که غرب چقدر از کاری که شما اکنون می‌خواهید انجام دهید هیجان‌زده می‌شود.

فرماندهان ارتش روسیه از ادعاهای پریگوژین حمایت نکردند

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته بیانیه‌های صادرشده از سوی ژنرال‌های ارشد ارتش روسیه و نهادهای امنیتی در این کشور نشان می‌دهد که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر منزوی شده است.

به نوشته این روزنامه، معنادارترین انتقاد از پریگوژین از سوی ژنرال «سرگئی سوروویکین»، فرمانده نیروی هوافضای روسیه صادر شد که از دیرباز جزو یکی از متحدان اصلی پریگوژین در ارتش روسیه بوده است.

فرمانده واگنر: وارد روستوف شدیم؛ از ما استقبال شد

وضعیت فعلی به این شرح است: امروز به ما حمله موشکی شد. بعد از آن حمله، بالگردها به ما حمله کردند و بعد حملات توپخانه‌ای شروع شد. دستورات از جانب فرمانده ستاد مشترک ارتش روسیه بعد از دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع برای نابودی واگنر صادر شده بود.

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین

در حال حاضر ما از مرزهای کشور در همه مناطق عبور کرده‌ایم. گاردهای مرزی به سمت ما آمدند و سربازان ما را در آغوش گرفتند. الان داریم وارد روستوف می‌شویم. یگان‌هایی از وزارت دفاع یا سربازان وظیفه‌ای که برای سد کردن پیشروی ما آورده شده بودند از سر راهمان کنار رفتند.

ما با بچه‌ها نمی‌جنگیم. بچه‌ها را نمی‌کشیم. شویگو دارد با آوردن سربازان آموزش‌ندیده و از جمله سربازان وظیفه به جنگ، کودک‌کشی می‌کند.

فیلم حمله نیروهای مسلح روسیه به اردوگاه واگنر جعلی است

مجری کانال یک روسیه اکاترینا آندریوا در گزارشی از ویدئوی ادعایی حمله نیروهای مسلح روسیه به گروه واگنر، علت جعلی بودن این ویدئو را اینگونه توضیح می‌دهد:

اولین نشانه عدم وجود سایر شواهد در ویدئوها است. دوم اینکه بیانیه‌هایی از طرف یوگنی پریگوژین در قالب پیام‌های صوتی منتشر شده است که ابرداده‌های آنها یکسان است: همه پیام‌های صورتی به طور همزمان و از قبل ضبط شده و با تأخیر در کانال خبری آنها منتشر شدند. سومین نشانه جعلی بودن این ویدئوها این است که از لحظه انتشار ویدئو با عواقب ادعایی حملات نیروهای مسلح روسیه به واگنر تا زمانی که اولین ویدئو منتشر شده است، تنها ۱۵ دقیقه است. با تمام فناوری‌های مدرن، به سختی این کار امکان پذیر است.

مجری این کانال تلویزیونی در پایان افزود: برای جمع‌آوری تمام گزارش‌ها از میدان حادثه در این مدت زمان کوتاه غیرممکن است، باید زمان کافی برای تجزیه و تحلیل و پیام‌ها واطلاعات را نیز در نظر گرفت که نشان از ساختگی بودن این پیام‌ها و ویدئوها دارد.

اعلام وضعیت فوق‌العاده در مسکو

کانال های تلگرامی Astra و VChK-OPGU به نقل از منابع نامشخص گزارش دادند که نیروهای مسکو در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

گزارش شده است که به افسران دستور داده شده است که "در تماس بمانند و جایی نروند." رایبار، وبلاگ نویس برجسته نظامی طرفدار جنگ، گفت، با این حال، مجریان قانون روز پنجشنبه برای جستجوی "سلول‌های خوابیده اوکراینی و گروه‌های خرابکار و شناسایی" و نه در پاسخ به اظهارات پریگوژین، در حالت آماده باش شدید قرار گرفته‌اند.

همچنین برخی رسانه‌ها از شنیده شدن صدای تیراندازی در مسکو خبر داده‌اند.

شبکه تلویزیونی دولتی روسیه: ادعاهای رئیس واگنر با واقعیت مطابقت ندارد

شبکه تلویزیونی دولتی روسیه ۲۴ پخش برنامه‌هایش را برای خواندن پیامی از وزارت دفاع روسیه قطع کرد که در آن ادعاهای مطرح شده توسط یوگنی پریگوژین، رهبر گروه مزدور واگنر رد شده و عنوان شد این ادعاها "با واقعیت مطابقت ندارد".

روسیه در آستانه جنگ داخلی؟ ۲۵هزار مزدور واگنر علیه پوتین

جک والترز خبرنگار وب سایت جی.بی. نیوز انگلیس با بیان اینکه ۲۵۰۰۰ مزدور واگنر قول حمله به ارتش پوتین را داده اند، نوشته است که برخی از کارشناسان نظامی احتمال بروز جنگ داخلی در روسیه را جدی تصور می کنند.

بر اساس این گزارش یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، که به سرآشپز پوتین نیز معروف است، در یک پیام صوتی جنجال برانگیز، رهبری نظامی مسکو را مخاطب قرار داده و و گفته است: ما آماده بودیم که به وزارت دفاع روسیه امتیاز بدهیم و سلاح های خود را تسلیم کنیم. اما امروز که دیدند ما تسلیم نشده ایم، از پشت ما را هدف موشک قرار دادند و خسارات زیادی به بار آورند و خیلی ها را کشتند.

پریگوژین ادامه داد: "شورای فرماندهان واگنر تصمیم گرفته شری که رهبری نظامی کشور به ارمغان می آورد باید متوقف شود."

رئیس گروه واگنر افزود: ما ۲۵۰۰۰ نیرو داریم و ریشه این بی قانونی در این کشور را از جا در خواهیم آورد.

او همچنین مردم روسیه را تشویق کرده است تا به خیابان ها بریزند و در صورت امکان به گروه نظامی واگنر بپیوندند.

او گفته است :«هر کس که می خواهد، به ما بپیوندید. ما باید به این رسوایی پایان دهیم»

با این حال، این مرد ۶۲ ساله مدعی شد که دولت پوتین و ساختارهای دولتی غیرنظامی دست نخورده باقی خواهند ماند.

وزارت دفاع روسیه اظهارات پریگوژین را رد کرد و مدعی شد که اظهارات وی "با واقعیت مطابقت ندارد".

این بیانیه می افزاید: «نیروهای مسلح روسیه به انجام ماموریت های رزمی [در اوکراین] ادامه خواهند داد.»

فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین از جنگجویان واگنر خواست از پوتین اطاعت کنند

سرگئی سوروویکین در پیامی خطاب به نیروهای واگنر گفته است: خطاب من به رهبری، فرماندهان و مبارزان واگنر است. ما با شما مسیر دشوار و سختی را طی کرده‌ایم. ما با هم جنگیدیم، ریسک کردیم، متحمل شکست شدیم و با هم پیروز شدیم. ما از یک خون هستیم. من از شما می‌خواهم که دست بردارید، دشمن فقط منتظر است تا اوضاع سیاسی داخلی در کشور ما بدتر شود.

سوروویکین افزوده است: شما نمی‌توانید در این زمان دشوار برای کشور برای دشمن بازی کنید. در حالی که هنوز دیر نشده است، لطفاً از اراده و دستورات رئیس جمهور فدراسیون روسیه که توسط توده‌ها انتخاب شده است اطاعت کنید... همه مشکلات را به صورت مسالمت آمیز تحت رهبری فرمانده کل فدراسیون روسیه حل کنید.

در همین حال ژنرال ولادیمیر آلکسیف، یک مقام اطلاعاتی روسیه نیز با انتشار ویدئویی از اقدامات واگنر در روز جمعه انتقاد کرد و گفت: این یک کودتا است.

آلکسیف در این ویدئو گفت: آنچه اکنون در حال وقوع است یک جنون آشکار است. من نمی‌توانم آن را جور دیگر توضیح دهم.

وی ادامه داد: کشور ما اکنون در سخت‌ترین موقعیت قرار دارد. زمانی که تمام جهان غرب علیه ما برمی‌خیزد، وقتی گلوله‌ها از کل جهان می‌آیند، چنین چیزهایی که شما اکنون با ایده تحریک آمیز یک نفر شروع به انجام آن کرده‌اید، خسارات عظیمی را به دنبال خواهد داشت. اول از همه، زیان‌های سیاسی عظیم. تنها رئیس جمهور حق دارد که رهبری عالی نیروهای مسلح را تعیین کند و شما درصدد تعدی به اختیارات او هستید. این یک کودتا است.

واگنر خطاب به ارتش روسیه: باید در دادگاه پاسخگو باشید

گروه واگنر در واکنش به اظهارات مقامات ارتش برای تهدید و تطمیع نیروهای خود از سوی فرماندهان نزدیک به شویگو نوشت: همه ژنرال هایی که با دستان لرزان از مبارزان درخواست توقف می کنند، در واقع حکم خود را امضا کرده اند. یک دادگاه تشکیل خواهد شد. سوروویکین همچنان پاسخگوی تسلیم شدن خرسون خواهد بود.

پیام فرمانده نیروی هوای فضای روسیه خطاب به نیروهای واگنر: شما فریب نخورید!

به دنبال جدی شدن درگیری ها میان نیروهای واگنر و ارتش روسیه و وقوع کودتا، فرماندهان نظامی و امنیتی روسیه به دنبال تطمیع و تهدید نیروهای واگنر هستند. فرماندهان نزدیک به شویگو از نیروهای واگنر می خواهند آنها از فرمانده خود تبعیت نکنند.

یگان‌های ویژه در مسکو و روستوف

رسانه‌های روسی می‌گویند با بالا گرفتن تنش میان ارتش روسیه و گروه مزدور واگنر، کرملین با دستور آماده باش حداکثری به نیروهای نظامی این کشور، یگان‌های ویژه را در نقاط حساس شهر روستوف و مسکو مستقر کرده است.

رسانه تحقیقی iStories گزارش داد که پلیس در منطقه روستوف جنوبی، جایی که پریگوژین گفت، وزیر دفاع سرگئی شویگو در آنجا قرار دارد، در حالت آماده باش قرار گرفته است.

هم‌چنین دسترسی به میدان سرخ مسکو نیز غیر ممکن شده است.

هم‌زمان درگیری‌هایی میان نیروهای روسیه و واگنر در شهر روستوف در نزدیکی مرز اوکراین گزارش شده است و نیروهای واگنر یک هلیکوپتر ارتش روسیه را ساقط کرده‌اند.

در همین حال، یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر مدعی شده که نیروهای او در چند نقطه مرزی از داخل خاک اوکراین وارد خاک روسیه شده‌اند.

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین
جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین
جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین

***

واکنش آمریکا به اختلاف میان فرمانده واگنر و ارتش روسیه: وضعیت را رصد می‌کنیم

شورای امنیت ملی کاخ سفید در پی اختلافات میان فرمانده گروه واگنر و ارتش روسیه در واکنش به این تحولات اعلام کرد که وضعیت به وجود آمده را رصد می کنیم و با شرکا و متحدان خود در ارتباط هستیم.

پیش از این، شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده آمریکا وضعیت روسیه را پس از اختلاف فرمانده واگنر و ارتش این کشور  از نزدیک زیر نظر دارد.

شبکه خبری سی‌ ان ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد ایالات متحده آمریکا حال رضد وضعیت روسیه در پی اظهارات فرمانده واگنر است.

یک مقام آمریکایی گفت: مقامات آمریکا اظهارات یوگنی پریگوژین فرمانده واگنر را فراتر از لفاظی های معمول او می‌دانند. این (آنچه در حال رخ دادن است) واقعی است.

جنگ داخلی در روسیه,کودتای واگنرها علیه پوتین

وزارت دفاع اوکراین: ما در حال تماشا کردن هستیم

توئیت اکانت وزارت دفاع اوکراین که نوشته است: ما در حال تماشا کردن هستیم.

این توئیت در واقع کنایه‌ای‌ست به وضعیت متزلزل پوتین، او که تمام سال گذشته را علیه دولت اوکراین جنگید و حالا خودش در وضعیت بدی قرار گرفته و هدف طعنه اوکراینی‌ها شده است.

isna.ir
mehrnews.com
farsnews.ir
  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
اراذل و اوباش هر دو طرف پوتين و واگنر به جان هم افتادند
بازی پوتین هست بابا .اینا شیطان درس میدن
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش