پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
۱۱:۲۹ - ۱۴ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۸۷۷
امنیتی و دفاعی

پشت پرده چند آتش سوزی و انفجار در مراکز هسته ای و نظامی ایران! / از ادعای نقش «اسرائیل» تا خرابکاری «يوزپلنگان وطن»!

آتش سوزي وانفجار در مراکز هسته ای و نظامی ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

 روزنامه آرمان ملی نوشت: بامداد پنجشنبه دوازدهم تيرماه. به فاصله يک هفته از حادثه پارچين اين‌بار اخباري از سايت نطنز به گوش مي‌رسد. برخي از انفجاري دوباره سخن مي‌گويند، برخي از يک آتش‌سوزي و عده‌اي از رسانه‌هاي خارج از ايران هم موضوع اقدامات خرابکارانه و حتي بمباران مرکز هسته‌اي نطنز را پيش مي‌کشند. از زمان وقوع اين حادثه ادعاهاي متعددي مطرح مي‌شود. هرچه هست اينکه سايت نطنز و بخشي از آن دچار آسيب‌ديدگي شده. اين انفجار اما درست يک هفته بعد از حادثه انفجار در نزديکي پارچين، يکي ديگر از مکان‌هايي که زماني به محل بخشي از فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران شهره بود، رخ مي‌دهد و همين امر گمانه‌زني‌ها درباره اين قرابت را بيشتر و بيشتر مي‌کند؛ گمانه‌زني‌هايي که البته هيچ يک تا امروز تاييد نشده‌اند. 

ماجراي سايت نطنز باعث مي‌شود تا ايدي کوهين، که از وي به عنوان يکي از مشاوران نخست‌وزير اسرائيل نام مي‌برند، شب وقوع حادثه در توئيتي به زبان عربي با تاکيد بر اختصاصي بودن خبرش از منابع اطلاعاتي غربي بنويسد که «اسرائيل بزرگ‌ترين کارخانه غني‌سازي اورانيوم در ايران را بمباران و تخريب کرده است». سايت العربيه فارسي هم اين ادعا را مطرح کرده که منبع اطلاعاتي اسرائيلي ۲۴ ساعت قبل از حادثه نطنز درمورد آن اطلاع‌رساني کرده‌اند. ماجراي نطنز اما اندکي بعد ظاهرا مدعيان ديگري هم پيدا کرد. بي‌بي‌سي فارسي در کمال شگفتي...

در رشته توئيت‌هايي اين ادعا را مطرح کرد که قبل از رسمي شدن خبر انفجار در تاسيسات هسته‌اي نطنز پيامي ايميلي از يک گروه موسوم به «يوزپلنگان وطن» دريافت کرده که از انجام قريب‌الوقوع حمله به تاسيسات ياد شده خبر مي‌داد. آنطور که خبرگزاري ايرنا مي‌نويسد روزنامه نيويورک‌تايمز نيز مدعي شده است: يک مقام اطلاعاتي خاورميانه‌اي که نامش نقل نمي‌شود، گفت که اين انفجار ناشي از يک وسيله انفجاري بوده که در داخل تأسيسات کار گذاشته شده بود. «ديويد آلبرايت» رئيس موسسه علوم و امنيت بين‌الملل نيز در گفت‌وگو با نيويورک‌تايمز، بدون اشاره به هيچ سند و مدرکي ادعا کرد عواملي وجود دارد که نشان مي‌دهد اين مساله به احتمال زياد يک اقدام خرابکارانه بوده است. اما در کنار تمام اين ادعاهاي مطرح شده تاييد نشده که بعضا رسانه‌هايي مانند نيويورک‌تايمز به آن دامن مي‌زدند و ماجراي حتي بمب را وسط مي‌کشيدند.

آتش سوزي وانفجار در مراکز هسته ای و نظامی ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

مقامات ايران از حادثه‌اي به ابعاد بسيار کمتر از اقدامات خرابکارانه سخن به ميان مي‌آورند. بهروز کمالوندي سخنگوي انرژي اتمي بيان کرده که به‌دنبال وقوع حادثه‌اي که چگونگي آن در دست بررسي است، يکي از سوله‌هاي در دست احداث در محوطه باز سايت نطنز دچار آسيب شده است. او افزود: اين رخداد هيچ‌گونه تلفات جاني نداشته و لطمه‌اي به فعاليت‌هاي جاري اين مجموعه نيز وارد نکرده است. کمالوندي گفت: از نظر احتمال ايجاد آلودگي نيز با توجه به غير‌فعال بودن مجموعه ذکر شده جاي هيچ‌گونه نگراني نيست و هم‌اکنون تيم‌هاي کارشناسي سازمان در محل وقوع حادثه حاضر شده و مشغول بررسي علل اين واقعه هستند. آژانس انرژي اتمي نيز نسبت به اين موضوع واکنش نشان داده و گفته است ما در حال حاضر پيش‌بيني مي‌کنيم که اين حادثه هيچ تاثيري روي فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي پادماني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ايران نخواهد داشت.

ولي درميان همه اين شائبه‌ها سايت نورنيوز وابسته به شوراي عالي امنيت ملي نسبت به اينکه اتفاقات اخير خرابکاري بر‌شمرده مي‌شود از خود واکنش نشان داد و به صراحت آن را رد کرد و نوشت: رخدادي در سايت هسته‌اي نطنز به وقوع پيوسته که طي آن به يکي از سوله‌هاي در دست ساخت در محوطه باز سايت نطنز آسيب وارد شده است. پس از اين اتفاق، برخي اکانت‌هاي رسانه‌اي رژيم صهيونيستي بلافاصله اين رخداد را به اقدامات خرابکارانه رژيم اسرائيل نسبت داده‌اند. در موضوع انفجار مخزن گاز در پارچين نيز همين رويه از سوي منابع رسانه‌اي رژيم صهيونيستي دنبال شده است.

آتش سوزي وانفجار در مراکز هسته ای و نظامی ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دفاع و امنیت

در مورد حادثه پارچين مسئولان مربوطه با انتشار ويدئوي کامل از محل فوق، توضيحات لازم را ارائه کرده و روشن شده است که حادثه فوق هيچ ارتباطي با اقدامات خرابکارانه، سايبري و... نداشته است. در مورد رخداد بامداد پنجشنبه در سايت نطنز هم به طور قطع پس از انجام بررسي‌هاي دقيق از سوي کارشناسان، اطلاع‌رساني لازم انجام خواهد شد.

در بخش ديگري از اين بيانيه آمده است: توجه به چند نکته در اين خصوص ضروري است: برخي مقامات رسمي از جمله نخست‌وزير و وزير دفاع سابق رژيم صهيونيستي، وزير خارجه آمريکا، «برايان هوک» و برخي ديگر از مسئولان سياسي، نظامي و امنيتي آنها بارها در مورد آمادگي و قصد خود براي ضربه زدن به تاسيسات نظامي و هسته‌اي ايران به صورت صريح اظهارنظر کرده‌اند. اقدام بي‌سابقه و غيرحقوقي اخير آژانس که با فشار آمريکا و صحنه‌گرداني اروپا منجر به صدور قطعنامه از سوي شوراي حکام شده نيز با رويکرد افزايش فشارهاي سياسي و امنيتي عليه کشورمان پيگيري شده است. گزارش غيرحقوقي و جانبدارانه دبيرکل سازمان ملل متحد در جلسه اخير شوراي امنيت در مورد شيوه اجراي قطعنامه ۲۲۳۱ که واکنش‌هاي ايران به خروج آمريکا از برجام را زير سوال برده بود و با اعتراض تند چين و روسيه مواجه شد به عنوان بردار فشار ديگري براي وادارسازي ايران به انصراف از حقوق طبيعي و قانوني خود قابل توجه است.

ماجراي پارچين

اما اشاره اين بيانيه به ماجراي يک هفته پيش پارچين و دخالت برخي در آن يا خرابکارانه بودنش نيز از جهاتي ديگر قابل بررسي است. هفته گذشته پخش تصاوير انتشار يک انفجار، در شبکه‌هاي اجتماعي خبر از حادثه‌اي مي‌داد. انفجاري که اين بار در نزديکي پارچين بود؛ منطقه‌اي نظامي و سابقا هسته‌اي. در اين حادثه البته بر‌خلاف سايت نطنز رژيم اسرائيل خود را کنار کشيد و بيان داشت که در اين اتفاق دست نداشته است.

چند ساعت بعد تلويزيون ايران تصاويري از انفجار يک مخزن گاز در تاسيسات نظامي پارچين را نشان داد؛ انفجاري که در شبکه‌هاي اجتماعي منتشر شد، از ديد عده‌اي بزرگ توصيف شده بود که با تصاوير منتشر شده همخواني نداشت. پخش تصاوير ماهواره‌اي، موقعيت انفجار را نشان مي‌داد. از همين رو بازهم عده‌اي دو موضوع عمليات خرابکارانه يا انفجار موشک‌هاي زير‌زميني را مطرح کردند اما سايت نورنيوز در اين باره واکنش نشان داد و نوشت: «تصاوير موجود و عکس‌هاي ماهواره‌اي منتشر شده نشان‌دهنده سوختگي پوشش گياهي اطراف مخزن منفجر شده گاز است، حال چگونه ممکن است انفجاري در زير زمين رخ بدهد، اما بدون آنکه حفره‌اي روي زمين ايجاد شود باعث ايجاد سوختگي پوشش گياهي شود».

 حادثه نطنز و البته پارچين تنها حوادث به اين شکل نبوده‌اند که شايعات و شبهاتي در مورد آن مطرح شده است. ۹ سال پيش انفجار در انبار مهمات بيدگنه را نيز نمي‌توان از ياد برد؛ حادثه‌اي که حدود ساعت ۱۳ روز ۲۱ آبان ۱۳۹۰ در پادگان مدرس يا پادگان اميرالمونين واقع در بيدگنه از روستاهاي شهرستان ملارد (استان تهران) اتفاق افتاد. صداي انفجار تا کرج و شرق تهران هم شنيده و در نزديکي محل حادثه باعث شکستن شيشه‌هاي ساختمان‌ها شد. ابتدا اين موضوع نيز به انفجار گاز سي‌ان‌جي نسبت داده شده بود اما با گذشت زمان از انفجار در انبار مهمات سخن گفته شد. تعداد تلفات اين حادثه نيز با سوال همراه بود؛ چرا که آمار متفاوتي از آن ارائه شد. اما شهادت شهيد تهراني‌مقدم در آن حادثه بود که اين ماجرا را مهم‌تر کرد. آن حادثه در کنار حوادثي مانند پادگان امام علي خرم‌آباد که ساعت ۱۱ صبح روز ۲۰ مهر ۱۳۸۹ رخ داد نيز از لحاظ زماني به يکديگر نزديک بودند. با اين حال هيچ‌گاه مدعيان دخالت گروه‌ها يا افراد خاص دراين حوادث را نتوانستند با ارائه مدرک و سند به اثبات رسانده يا باورپذير کنند، اما لااقل از بعد جنگ رواني تبليغاتي هم که شده همواره به آن دامن مي‌زدند.

البته ناگفته نماند از سوي غلامرضا جلالي رئيس سازمان پدافند غيرعامل موضوع خرابکاري رد نشده است. او در واکنش به حادثه نطنز بيان داشته که اگر اثبات شود به کشورمان حمله شده است پاسخ مي‌دهيم و قدرت سايبري ما بخشي از قدرت دفاعي کشور است. اين درحالي است که کيوان خسروي سخنگوي شوراي عالي امنيت نيز اعلام کرده علت اصلي حادثه مشخص شده اما به لحاظ مسائل امنيتي درمورد چرايي آن در زمان مقتضي اطلاع‌رساني خواهد شد. از قرار معلوم هنوز براي نظردادن درباره اينکه اقدامات اخير حادثه بوده‌اند يا نه اندکي زود باشد و به‌رغم برخي اظهارات متفاوت مسئولان بايد منتظر نتايج تحقيقات بيشتر ماند.

* روزنامه آرمان ملي- اميد کاجيان

  • 19
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش