یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
۱۴:۳۹ - ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۵۷
سیاست داخلی

پرونده شکایت پلیس راهور از عنابستانی تا چند روز آینده به دادگاه می‌رود

۴ نکته درباره ماجرای 'سیلی و صورت سرباز' : وقتی متهم، شاکی می شود!

شکایت از عنابستانی,سیلی به سرباز
از نظر افکار عمومی، این ماجرا تقابل نهاد قدرت با مردم عادی است. یک سمت ماجرا نماینده مجلس است که کلاً در فضای قدرت سیاسی زندگی کرده و قبل از نمایندگی هم دستیار رئیس جمهور وقت و استاندار و فرماندار و مدیر کل و ... بوده است و در سوی دیگر، جوانی است از میان مردمان عادی، که به حکم قانون و اجبار، دو سالی را به سربازی آمده است.

به گزارش عصر ایران، چندی پیش، خبری فضای عمومی کشور را به معنای واقعی کلمه منفجر کرد: یک نماینده مجلس که به طور غیر قانونی وارد خط ویژه شده بود، بعد از آن که با ممانعت سرباز راهور مواجه شد، به گوش او سیلی زد!

هر چند علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی ابتدا منکر ماجرا شد ولی بعد از این که رسانه ها و شبکه های اجتماعی به طور جدی پیگیر ماجرا شدند، وی با انتشار ویدئویی عذرخواهی کرد. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان هم اعلام کرد که به این موضوع رسیدگی خواهد کرد. پلیس نیز گفت که از حقوق سرباز خود دفاع خواهد کرد.

با این حال، از بهمن سال گذشته تا کنون، نه تنها این پرونده مورد رسیدگی و صدور رأی قرار نگرفته بلکه اینک خبر می رسد که نماینده مذکور که در اوج ماجرا و تحت فشار افکار عمومی عذرخواهی هم کرده بود، علیه نیروی انتظامی و  سرباز وظیفه ای که مانع از تردد او در خط ویژه شده، شکایت کرده است!

در این باره نکات زیر قابل توجه است:

۱ - با توجه به اهمیت موضوع و آزاری که بر افکار عمومی تحمیل شد، انتظار می رفت قوه قضائیه این موضوع را به صورت ویژه و فوری و با دعوت از شهود ماجرا مانند راننده و مسافران اتوبوسی که در پشت سر خودروی نماینده بودند و نیز شهروندان حاضر در محل،  بررسی کند و با کشف واقعیت و بدون در نظر گرفتن عناوین و مناصب افراد، حکم قطعی و قاطع صادر کند.

با این حال، پرونده ای بدین اهمیت دچار اطاله دادرسی شده و حالا کار به جایی رسیده که نماینده متهم به ورود غیرقانونی به خط ویژه و زدن سیلی بر صورت سرباز در حال انجام وظیفه، شاکی شده است!

۲ - این پرونده، صرفاً دعوای دو فرد نیست. از نظر افکار عمومی، این ماجرا تقابل نهاد قدرت با مردم عادی است. یک سمت ماجرا نماینده مجلس است که کلاً در فضای قدرت سیاسی زندگی کرده و قبل از نمایندگی هم دستیار رئیس جمهور وقت و استاندار و فرماندار و مدیر کل و ... بوده است و در سوی دیگر، جوانی است از میان مردمان عادی، که به حکم قانون و اجبار، دو سالی را به سربازی آمده است.

شکایت از عنابستانی,سیلی به سرباز

برای مردم، نتیجه این دادگاه از آن نظر مهم است که دستگاه قضا، سمت قدرت را خواهد گرفت یا طرف مردمی عادی که یک سرباز وظیفه، مشخصه آنها در این محکمه است.

۳ - اگر آن طور که خود سرباز و برخی شهود می گویند، عنابستانی سیلی بر صورت سرباز زده باشد، این سیلی بر گوش یک سرباز وظیفه زده نشده، بلکه بر گوش فرمانده مستقیم او و فرماندهان رده بالای او تا عالی ترین رده های نظامی زده شده است. از این رو، نه تنها وظیفه نیروی انتظامی است که این ماجرا را تا انتها پیگیری کند که ستاد کل نیروهای مسلح نیز موظف است برای صیانت از حیثیت نیروهای مسلح به ماجرا ورود کند.

۴ - می گویند حفظ حرمت امامزاده با متولی آن است. در این ماجرا بیش از همه، حیثیت مجلس به خطر افتاده است. انتطار می رفت خود مجلس در برخورد با نماینده خاطی پیشقدم شود که نشد. راستش الان دیگر انتظاری نیست!

در نهایت، اکنون چشم ها به قوه قضائیه دوخته شده است در این آزمون مهم و ملی و در قضاوت میان سرباز و سیاستمدار.

بعد از تحریر:

می گویند در جریان جنگ جهانی دوم که لندن زیر بمباران آلمانی ها بود، چرچیل نخست وزیر بریتانیا جلسه بسیار مهمی داشت و چون دیر شده بود، راننده اش مسیری کوتاه ولی خلاف را انتخاب کرد.

در میانه راه اما، پلیس جلوی خودروی نخست وزیر را گرفت. راننده به پلیس گفت که آقای نخست وزیر داخل ماشین هستند و باید به جلسه حساسی برسند.

پلیس در حالی که قبض جریمه را صادر می کرد گفت: هم من و هم آقای نخست وزیر، وظیفه مان را خوب می دانیم. دور بزنید و برگردید.

خودروی نخست وزیر برگشت و چرچیل در حالی که یکی از آن سیگارهای مشهورش را روشن می کرد گغت: ما جنگ را می بریم، چون حتی زیر بمباران هم قانون رعایت می شود.

تکمیلی:/

پرونده شکایت پلیس راهور از عنابستانی تا چند روز آینده به دادگاه می‌رود

رئیس پلیس راهور درباره آخرین جزئیات پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور در خط ویژه گفت: پس از آن اتفاق، به سرعت از طریق تیمهای حقوقی شکایت خود را به دادسرا ارائه کردیم که در چند روز آینده کیفرخواست صادر می‌شود.

شکایت از عنابستانی,سیلی به سرباز

سردار سید کمال هادیانفر صبح امروز در پاسخ به سوالی مبنی بر مبنای ساز و کار صدور مجوز تردد خودروها در خطوط ویژه، اظهار کرد: شورای امنیت کشور (شاک) ساز و کار تردد در خطوط ویژه را تعیین می‌کند، در آنجا برای افراد مشمول که به نوعی دارای رده (محافظ و همراه) هستند، به منظور تردد و خطوط ویژه تصمیم‌گیری و این تصمیمات به صورت سالانه به پلیس راهور ابلاغ می‌شود که تنها مرجع صدور مجوز تردد در این خطوط، پلیس راهور است که برگه‌های مشخص دارای هولوگرام، نسبت به صدور مجوز اقدام می‌کند.

رئیس پلیس راهور درباره آخرین جزئیات پرونده درگیری نماینده مجلس با سرباز راهور در خط ویژه نیز افزود: پس از آن اتفاق، به سرعت از طریق تیمهای حقوقی شکایت خود را به دادسرا ارائه کردیم که مرجع قضائی نسبت به احضار و توضیحات اقدام کردند که از آنها تشکر می‌کنیم و در چند روز آینده کیفرخواست صادر و برای دادگاه ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: آقای عنابستانی نیز سال گذشته، بعد از وصول شکایت پلیس به مراجع قضائی، در سازمان قضائی اقدام به شکایت کرد که برابر قانون یک پرونده در دو جا قابل رسیدگی نیست، شکایت ما، شکایت اولیه بود همچنین تا به این لحظه سازمان قضائی بر اساس شکایت وی، هیچ کدام از همکاران ما را برای توضیح فرانخوانده  لذا شکایت اصلی، توسط پلیس راهور انجام شده و در دادسرا در حال رسیدگی است و منتظر نتیجه شکایت هستیم.

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش