سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
۱۸:۳۱ - ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۲۴۲۸
سیاست داخلی

امام جمعه قم: درصد زیادی از مردم اسمشان از لیست یارانه‌ها حذف شده است

امام جمعه اصفهان: ماکارونی خب گران شده؟ آدم چیز دیگری می خورد!

امام جمعه اصفهان,یوسف طباطبایی نژاد
امام جمعه اصفهان گفت: بگذارید این سر و صداها بخوابد تا اقتصاد دان‌ها بنشینند و ببینند باید چه بکنند؛ تصمیم این است که چیزی عاید دلال‌ها نشود؛ به هر حال تنش‌هایی هم رخ می‌دهد؛ باید با تدبیر و دقت و طمانینه مسائل را پیش ببریم .

به گزارش ایسنا؛ آیت الله یوسف طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های عبادی-سیاسی این هفته نماز جمعه اصفهان، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین واجبات اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر است؛ به برخی چالش‌های معیشتی در پی جراحی اقتصادی اخیر اشاره و تصریح کرد: نظارت دولت با مردم است، به این معنی که اگر ‌نظارت و امر به معروف و نهی از منکر شما مردم نباشد، امکان ندارد دولت به طور کامل در اجرای سیاست های کلان اقتصادی موفق شود؛ یعنی نه می تواند و نه خواهد توانست.

وی با اعتقاد به اینکه دولت نمی تواند درِ در دکانی یک ناظر و مراقب بگذارد، ادامه داد: این اصلا توقع بیجایی هم است؛ یا در موضوع مبارزه با قاچاق با وجود هزاران کیلوکتر مرز در اطراف کشور مگر تشکیل دیوار گوشتی برای مراقبت از نقاط مختلف ممکن است؟ مردم باید مانند زمان مبارزه با منافقین که گاه مادرها و پدرها و خواهرها و خاله ها فرد خاطی را لو می‌دادند، عمل کنند و بر مسائل جاری در اطراف خود نظارت کنند و مسائل را اطلاع دهند، حتی اگر به نفعشان نباشد.

امام جمعه اصفهان، موضوع گران شدن آرد را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: اکثر نانوایان ما متدین هستند، ولی اگر نانوایی را می‌شناسید که آرد ارزانِ سوبسید دارِ هر گونی ۳۸ تا ۴۰ هزار تومان را در بازار آزاد ۸۰۰ هزار تومان می‌فروشد و در این باره سکوت یا بی تفاوتی پیشه کنید نامردی به دین کرده‌اید؛ چون با امر به معروف و نهی از منکر، کسب حلال می شود.

طباطبایی‌نژاد خطاب به مردم که در چند روز گذشته با مراجعه به مغازه‌ها بعضا  نسبت به خرید مازاد مصرف خود اقدام کرده اند، تاکید کرد: دشمن قصد سواستفاده از این مسئله را دارد، گوش به حرف دشمن ندهید؛ یادمان است زمانی که ارز ترجیحی تصویب شد عده ای مخالف بودند که این سیاست درستی نیست، اکنون هم که می‌خواهند بردارند باز می‌گویند این کار درستی نیست و همین افراد هم اقتصاد کشور را از بین بردند.

وی اضافه کرد: اصلاح نظام یارانه ها تصمیم شخص آقای رییسی نیست، حتی رهبری هم تاکید دارند که وضع اقتصادی که از سال های قبل پایه ریزی شده، نیازمند اصلاح و تغییر است؛ یک تیم بزرگ این مسئله را مورد رصد و بررسی قرار داده و می دهد، تصمیم به دادن یارانه برای کمک به مستضعف بود، اما حالا مستضعف در آخر ردیف قرار گرفته است.

امام جمعه اصفهان با اشاره به روند دسترسی آرد به نانوایی ها و دیگر بخش ها از سوی دولت، خاطر نشان کرد: دولت آرد را کیلویی۱۰ هزار تومن می‌خرد، آردش می کند بعد در قالب آرد یارانه ای به نانوایی ها و دیگر بخش های نیازمند آرد، آن را زیر۵۰ هزار تومان می فروشد بعد ما شاهد هستیم که چطور برخی نانواها یا دیگران این گونی آرد را در بازار آزاد به ۶۰۰ و ۷۰۰ هزار تومان می‌فروشند، این انصاف است؟

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه مخاطب مصرف ماکارونی هم فقط افراد معمولی نیستند، گفت: کارخانه‌های ماکارونی این قلم جنس را به ۶۶ کشوراروپایی با قیمت بالا می‌فروشند و سودش هم به جیب هیچ کس جز همان آقای کارخانه دار ماکرونی نمی‌رود؛ این باید عوض شود؛ این بی عدالتی است.

وی درعین حال ادامه داد: در این خصوص باید تبعات جنگ اوکراین و روسیه را هم مد نظر قرار داد، چون این دو کشور از اصلی‌ترین صادرکنندگان مواد غذایی به سایر کشورهای اروپا بوده اند و ما شاهدیم که در کشوری مانند آلمان نیز امروز مردم به قفسه مغازه ها حمله می‌کنند.

امام جمعه اصفهان با زیر سوال بردن خرید بیش از نیاز برخی مردم در روزهای گذشته تصریح کرد: فردی اصلا ماکارونی دوست نداشته، اما حالا که گران شده رفته چند بسته از آن خریده است؛ خب گران شده؟ آدم چیز دیگری می خورد، مردم بدانید مغازه ها پر است مسئولان نمیگذارند مغازه‌ها خالی شود؛ صبر کنید تا تنش بخوابد، اگر سر و صدا کنید، آبروی کشور را برده‌اید.

طباطبایی نژاد خاطر نشان کرد: به دفتر ما زنگ میزنند فلان چیز گران شده؛ ما می‌دانیم، دولت و مسئولین هم می دانند، اما هیچ دولتی چه عادل و چه غیر عادل نمی خواهد مردم از سیاست هایش ناراضی باشند؛ تقوا پیشه کنید و اقلام را اضافه به خانه های خود نبرید،

وی با یادآوری سخنان چند روز قبل استاندار اصفهان با او درباره روغن گفت: استاندار گفتند دو برابر نیاز هر ساله روغن برای مردم اصفهان  تهیه و در اختیار بازار قرار داده شده، اما باز هم نیست و کمبود به وجود آمده است؛ بگذارید این سر و صداها بخوابد تا اقتصاد دان ها بنشینند و ببینند باید چه بکنند؛ تصمیم این است که چیزی عاید دلال‌ها نیاید؛ به هر حال تنش‌هایی هم رخ می دهد؛ باید با تدبیر و دقت و طمانینه مسائل را پیش ببریم و تلاش کنیم که جهاد تبیین را سر لوحه عمل خود قرار دهیم.

***

امام جمعه قم: درصد زیادی از مردم اسمشان از لیست یارانه‌ها حذف شده است

امام جمعه قم، معیشت و زندگی حد متوسط برای جامعه را خط قرمز توصیف کرد و از مسئولان خواست بر بازار نظارت کرده و با تخلفات با جدیت برخورد کنند.

امام جمعه اصفهان,یوسف طباطبایی نژاد

به گزارش شفقنا از منابع خبری، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح جدید پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: عدم رعایت عدالت در پرداخت یارانه‌ها موجب شد تا مسئولین دست به این اقدام سخت بزنند که مردم نیز می‌بایست در این مسیر دولت را همراهی کنند.

او با بیان اینکه مسئولین می‌بایست سبد غذایی مناسب و در توان خرید مردم را فراهم کنند بیان داشت: مسئولان باید از نظرات کارشناسی متخصصان دانشگاهی و حوزوی در پیشبرد اهداف خود استفاده کنند تا بتوانند بر مشکلات پیش رو غلبه یابند.

آیت الله اعرافی تاکید کرد: در راستای اجرای طرح جدید پرداخت یارانه‌ها می‌بایست آسیب شناسی مستمری از سوی مسئولان در خصوص نحوه اجرای این طرح صورت گیرد و مشکلات احتمالی مرتفع شود.

او بیان داشت: درصد زیادی از مردم اسمشان از لیست یارانه‌ها حذف شده است که از مسئولان امر درخواست می‌شود تا بررسی این موضوع را در اسرع وقت در دستور قرار دهند و برای حل این مشکل تلاش کنند و تسهیل صورت گیرد.

امام جمعه قم ادامه داد: مسئولان و مردم نیز در این شرایط باید بر بازار نظارت داشته باشند و با قاطعیت با تخلفات می‌بایست برخورد جدی شود.

او تاکید کرد: زیرساخت‌های تولید در کشور می‌بایست تقویت شود و بخش‌های صنعت و معدن و همچنین کشاورزی باید جان دوباره‌ای بگیرند و در این راستا باید از فناوری‌های دانش بنیان نیز بهره برد.

آیت الله اعرافی گفت: در صورتی که ادارات و مسئولان به فساد مبتلا شوند در این شرایط اعتماد مردم نیز از دست می‌رود و دستگاه قضائی باید با خطاهای مسئولان با جدیت برخورد کند.

او بر تقویت روابط بین المللی تاکید کرد و بیان داشت: البته این برقراری ارتباط به موضوع رابطه با کشورهای مستکبر و لجوج نیست چرا که آنها در برجام نهایت بدعهدی خود را نشان دادند و ثابت کردند که پیمان شکن هستند.

امام جمعه قم، معیشت و زندگی حد متوسط برای جامعه را خط قرمز بیان داشت و از مسئولان خواست برای رفاه هرچه بیشتر مردم تمام تلاش خود را به کار گیرند.

او در ادامه با اشاره به وضعیت رشد جمعیت کشور آن را بحرانی توصیف کرد و ابراز داشت: قانون تعالی خانواده و جمعیت که در سال قبل به تصویب رسید بسیار مهم است و از دولت انتظار می‌رود این قانون را با جدیت دنبال کند و در سال جاری نیز تسهیلات مناسبی که در بودجه آمده برای امر ازدواج جوانان و فرزندآوری تخصیص دهد.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: دشمنان در تلاش هستند که اقتدار ملت ایران را کاهش دهند و گفته‌اند کاری می‌کنیم که امنیت بالای ملت ایران با ایجاد طوفان ناامنی از بین برود و در این زمینه نقشه‌هایی کشیدند و لشکر سایبری به راه انداختند.

او تصریح کرد: ملت بزرگ ایران باید روی پای خود بایستد و این را انقلاب به ما یاد داده است و دشمنان نیز بدانند که ما با سختی‌ها و دشواری‌هایی مواجه هستیم اما این ملت پای انقلاب خود ایستاده و در برابر کینه‌توزی دشمنان استقامت خواهد کرد.

***

امام جمعه همدان: مردمی که در جنگ، عزیزانشان را تقدیم کردند، امروز از مرغ و روغن نمی‌گذرند!

شعبانی‌موثقی امام جمعه همدان گفت: در دوران دفاع مقدس خانواده‌ها، جوانان و عزیزان خودشان را تقدیم اسلام و کشور کردند اما امروز، برخی از روغن و مرغ نمی‌توانند بگذرند.

امام جمعه اصفهان,یوسف طباطبایی نژاد

 حجت الاسلام حبیب‌الله شعبانی‌موثقی در خطبه‌های نماز جمعه ۲۳ اردیبهشت ماه با اشاره به موضوع اصلاح پرداخت یارانه‌ها و مردمی کردن آن اظهار کرد: اصلاح شیوه پرداخت یارانه‌ها از مسائل مهم جامعه است، پیش از این ارز ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان از بیت‌المال پرداخت می‌شد که در بیشتر موارد این پول به کشور بازنمی‌گشت.

وی افزود: برخی از واردکنندگان کالاها را با دلار ۴۲۰۰ تومانی خریدند اما با دلار ۲۵ هزار تومانی به مردم عرضه کردند که بیشترین سود به جیب دلالان و قاچاقچیان رفت، تاکنون ۱۲۵۰ پرونده تخلف در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی تشکیل شده که رسیدگی به آن چندین سال وقت دستگاه قضا را خواهد گرفت. 

امام جمعه همدان تصریح کرد: بخش زیادی از تورم در دولت قبل مربوط به همین ارز ۴۲۰۰ بود، برگشت از شیوه غلط نیازمند شجاعت است و همه کارشناسان به اشتباه بودن پرداخت این ارزها اذعان دارند و دولت شهامت برگشت از مسیر غلط را داشته و این طرح در حال اجراست، البته اصلاح آن زمان بر است.

در دوران دفاع مقدس خانواده‌ها، جوانان و عزیزان خودشان را تقدیم اسلام و کشور کردند اما امروز، برخی از روغن و مرغ نمی‌توانند بگذرند.

وی با بیان اینکه در اصلاح پرداخت یارانه‌ها نگرانی‌هایی وجود دارد که دولت باید به آن توجه داشته باشد، گفت: نگرانی اول مردم، گران شدن بقیه اجناس است، این یارانه‌های واریزی برای چهار قلم از اجناس شامل لبنیات، مرغ، تخم مرغ و روغن بوده، اما نگرانی مردم برای این است که بقیه کالا و مسکن هم تحت تاثیر آن، گران شوند.

شعبانی‌موثقی با بیان اینکه نگرانی دوم‌ مردم عدم ثبت نام برخی از افراد در سامانه پرداخت یارانه است، افزود: نگرانی بعدی مردم احتکار کالاهاست که در روزهای اخیر هم نمونه‌هایی از آن مشاهده شده، که البته دولت برای مبارزه با آن نظارت و بازرسی‌ها را بیشتر کرده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اظهار کرد: در چنین شرایطی که مردم در مضیقه هستند احتکار ناجوانمردانه است،  اگر کسی احتکار می‌کند جریمه تنها کافی نیست، باید پروانه کسب او باطل شود.

شعبانی‌موثقی وضعیت موجود را یک‌شوک موقت اقتصادی بر کشور دانست و گفت: مردم در چنین شرایطی باید به دولت کمک کنند،  هجمه بر بازار باعت می‌شود گرانی‌ها بیشتر شود، خریدهای بیش از اندازه اشتباه است، مردم باید طبق فرموده‌های رهبری در این شرایط کمک کنند. 

وی با بیان اینکه کشور در تولید کمبودی ندارد، تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس خانواده‌ها جوانان و عزیزان خودشان را تقدیم اسلام و کشور کردند اما امروز برخی از روغن و مرغ نمی‌توانند بگذرند، ایثار ، فضل و بزرگی را فراموش نکنیم، اگر می‌خواهیم خدا به ما رحم کند به یکدیگر رحم کنیم.

امام جمعه همدان گفت: صاحبان‌خانه‌ها، خدا را در نظر بگیرند، همه چیز پول نیست، بسیاری از مستاجران دیگر توانایی پرداخت هزینه‌های کرایه را ندارند، در فضای فشار اقتصادی، اسلامی برخورد کنیم و به هم رحم کنیم، مگر همین مردم کوچه و بازار در محرم برای امام حسین (ع) گریه نمی‌کنند؟! امام حسین(ع) راضی نیست که به هم دیگر فشار وارد کنید.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دشمن و فضای رسانه‌ای دشمن اشاره کرد و گفت: دشمن درصدد است فضایی را رقم‌ بزند که وضعیت را تشدید کند، دشمن به فکر این نیست که مشکلات شما حل شود، اینها دلسوز این کشور نیستد و با واژه میهن‌پرستی بیگانه هستند، ما از این مرحله عبور می‌کنیم و دولت در تلاش است.

شعبانی‌موثقی آزادسازی واردات خودرو را اتفاق خوبی دانست و افزود: آزاد سازی خودرو می‌تواند به این صنعت کمک کند و شرایط کنونی در این حوزه را تعدیل کند چرا که خودرو سازی امروز کشور قابل دفاع نیست.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان تصریح کرد: دین می‌آید تا نگاه انسان به دنیا را اصلاح و واقع بینی را مطرح می‌کند، تمام حرف قرآن کریم این است که واقع‌بین باشید

وی بیان کرد: قرآن می‌خواهد همه دنیا را ببینید و خیال پردازی نکنید، قرآن واقعیت‌ها را بیان می‌کند کسی را به زور نمی‌توان خداباور کرد و اجباری در عالم در این خصوص وجود ندارد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه قدم اول دینداری اصلاح اعتقادات است، ادامه داد: هم باید با عقل خدا را باور کنید هم با زبان بگویید و هم با عملتان این خداباوری و ایمان را نشان دهید، نمی‌توان گفت خدا را باور دارم اما نماز نخواند و روزه نگرفت و به دستورات خدا عمل نکرد.

  • 19
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
شفاف بگو چیز دیگه بخوریم
چرا برش نمیدارن
باید علف خورد............
چی چی بخوریم شمابگو؟گوشت بخوریم؟کیلوییحداقل۱۵۰هزارتومن.شیربخوریم؟ لیتری۱۵هزارتومن.فلافل بخوریم ؟دونه ای۱۷هزارتومن.مرغ بخوریم؟کیلویی۶۰هزارتومن.روغن بخوریم؟ که برای هرغذایی میخوایم؟دونه ای۶۸هزارتومن.برنج بخوریم کیویی ۶۰هزارتومن.لوبیابخوریم کیلویی۵۵هزارتومن.عدس بخوریم ؟کیلویی۵۰هزارتومان.چی هابخوریم توبگوماهمونهارومیخوریم
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش