شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
۱۳:۵۹ - ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۵۲۸
سیاست داخلی

واکنش‌ها به بازداشت «مهسا امینی» دختر ۲۲ ساله سنندجی توسط گشت ارشاد/ عباس عبدی: این طرز اداره کشور نیست

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد
درپی انتشار اخباری درباره به کما رفتن زنی جوان پس از انتقال به یک مقر انتظامی، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس پایتخت توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران «درخصوص بدحالی خانمی در مقر پلیس» اعلام کرد: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد.»

در ادامه توضیحات پلیس تهران آمده است:‌ « بلافاصله این خانم با همکاری پلیس و اورژانس به  بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.»

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ضمن «رد برخی اخبار و ادعاهای رسانه‌های معاند درباره این حادثه»، اعلام کرد: «مستندات مربوطه در این خصوص در اختیار پلیس بوده و اخبار تکمیلی در این خصوص متعاقبا اعلام خواهد شد.»

***

روایت دایی مهسا امینی از آخرین وضعیت او؛ امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختر دیگری است

دایی مهسا امینی گفت: «دیروز فرمانده پلیس به همراه چند همکارش آمدند دیدار ما. هر چه پرسیدیم چه شده؟ قول دادند که تصاویر دوربین‌های مداربسته را به زودی به ما نشان می‌دهند. من بهشان گفتم که هرکاری هم بکنند بی‌فایده است. می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند.»

به گزارش فراز، عصر روز سه‌شنبه، ماموران گشت ارشاد «مهسا امینی» را در بزرگراه شهید حقانی تهران دستگیر می‌کنند. ماموران به برادرش «کیارش» که در محل حاضر بوده گفتند که مهسا را برای یک ساعت کلاس توجیهی و آموزشی به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا می‌برند. دو ساعت بعد، کیارش از پشت درهای بسته پلیس امنیت اخلاقی متوجه می‌شود که خواهرش به کما رفته و با ماشین آمبولانس از ساختمان وزرا خارج شده است.

پزشکان بیمارستان کسری، تشخیص سکته قلبی و مغزی داده‌اند. تا ساعت ۲۰:۳۰ روز سه‌شنبه، قلب مهسا همچنان می‌تپید اما مغزش دیگر هشیار نبود. پزشکان خانواده دکتر اهل سقز را جواب کرده‌اند. جو بیمارستان امنیتی است و خانواده امینی پشت در اتاق مراقبت‌های ویژه دست‌به دعا ننشسته‌اند.

صبح پنجشنبه برای اطلاع از حال مهسا امینی با بیمارستان کسری تماس گرفتم. اپراتور پذیرش بیمارستان گفت که نام بیمار در سیستم ثبت نشده و  بیماری به این نام در بیمارستان کسری بستری نیست. تلفن را قطع کرد. 

در بیمارستان کسری چه گذشته؟

به بیمارستان کسری رفتم. از حراست بیمارستان، نشانی بخش مراقبت‌های ویژه را گرفتم. آسانسور و پله‌ها را نشان داد. داشتم می‌رفتم که بلافاصله پرسید «کدام مریض؟» گفتم امینی. پرسید «نام مریض امینی است؟» رو به همکارش کرد و گفت: «برای اون دختره است». همکارش نزدیک آمد و گفت که خانم امینی ممنوع‌الملاقات است. خواستم که برادر یا پدر یا مادرش را ببینم. گویا اجازه نداشتند. کمی ایستادم. مردی با موهای آشفته و چشم‌های بی‌خواب پایین آمد. نزدیکش شدم. دایی مهسا بود.

از حال خواهرزاده‌اش گفت: «مغزش که از کار افتاده بود. قلبش هم حالا دیگر نیمه‌فعال شده و کلیه‌هایش هم دیگر کار نمی‌کنند. دکترها گفتند فقط دعا کنید.» از جزییات ماجرا که پرسیدم پسردایی‌اش گفت ما به شما اعتماد داریم. دایی مهسا حرفش را قطع کرد و گفت: «من به شما اعتماد نداشتم هم همه حرف‌ها را می‌زدم. ترسی از کسی نداریم. اینجا ما طلبکاریم.»

فرماندهی انتظامی تهران در نخستین واکنش به این اتفاق گفته مهسا امینی به طورناگهانی دچار عارضه قلبی شده و بلافاصله به بیمارستان انتقال یافته است. این سخنان اما با اظهارات «کیارش امینی»‌، برادر مهسا در تضاد است. کیارش گفته: «پشت در ساختمان پلیس امنیت اخلاقی ایستاده بودم. ناگهان صدای جیغ و داد بلند شد. همه در ساختمان را می‌کوبیدیم. از در بالا رفتیم. اما در را باز نکردند. پنج دقیقه بعد یک آمبولانس از ساختمان خارج شد. هر دختری که بیرون می‌آمد می‌گفت که یک نفر را کشتند. عکس مهسا را به دخترها نشان می‌دادم. از میان آن‌ها یک نفر گفت که مهسا در بغل خودش این‌ مساله برایش پیش آمد».

ناهار و شام می‌دهند؛ نگران نباشید!

دایی مهسا، آنچه را دیروز در بیمارستان گذشته بود برایم شرح داد: «دیروز فرمانده پلیس به همراه چند همکارش آمدند دیدار ما. هر چه پرسیدیم چه شده؟ قول دادند که تصاویر دوربین‌های مداربسته را به زودی به ما نشان می‌دهند. من بهشان گفتم که هرکاری هم بکنند بی‌فایده است. می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند.» پرسیدم برای چه آمده بودند؟ گفت: «آمدند گفتند نگران نباشید؛ سپرده‌ایم ناهار و شام به شما بدهند. معلوم نیست چه کسی این بلا را سر مهسا آورده؛ بهش گفتم این مشکل حل شدنی نیست. امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است. فقط صورت مساله را پاک می‌کنید.»

همین‌ها را می‌گفت که چند زن و یک پسر پایین آمدند. به کردی حرف می‌زدند. توی چشم‌هاشان سرخِ اشک بود و زیر چشم‌ها کبودِ بی‌خوابی و اضطراب. انگار هنوز باور نکرده‌اند. مهسا قرار بود به خانه برگردد. حالا توی بیمارستان به زور دستگاه نفس می‌کشد. تا لحظه تنظیم این گزارش، جزییات بیشتری از حادثه ساختمان وزرا منتشر نشده است.

***

واکنش عباس عبدی به ماجرای "مهسا امینی": این طرز اداره کشور نیست

 عباس عبدی روزنامه نگار و فعال سیاسی در توئیتی به ماجرای «مهسا امینی» و سکته قلبی او پس از دستگیری تو.سط گشت ارشاد واکنش نشان داد. 

عبدی در توئیتر نوشت: «درباره خانم مهسا امینی چه باید گفت که پیشتر و در موارد کمابیش مشابه گفته نشده باشد؟ یک کلام این طرز اداره کشور نیست. نه قانونش مربوط مطابق خواست عمومی است، نه در اجرا می‌توانند متعادل رفتار کنند، و نه قادرند که به شفافیت تن دهند. انتظار هم دارند که ادعاهایشان پذیرفته شود.»

پلیس تهران امروز سکته قلبی مهسا امینی پس از دستگیری توسط یکی از گشت‌های پلیس را تائید کرد و توضیح داد: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که ناگهان در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد.»

احمد زیدآبادی: این چه هدایتی است؟

پلیس به جای آنکه در کوچه و خیابان مراقب مردم در برابر هجوم زورگیران باشد، در پی بازداشت دختران آنها به دلیل نوع پوشش آنهاست!

مرگ مغزی ژینا امینی، دختر خانمِ جوان سنندجی، پس از بازداشت توسط گشت ارشاد در تهران، ادامۀ روندِ بی‌نهایت آسیب‌زایی است که کارشناسان امور اجتماعی بارها نسبت به آن هشدار داده‌اند، اما کمترین اثری بر سیاست لج‌بازانۀ نهادهای تصمیم‌گیر نداشته است.

پلیس تهران گفته است که خانم امینی به قصد "هدایت" دستگیر شده، اما به طور ناگهانی دچار عارضۀ قلبی شده است.

اگر این روایت را صد در صد هم معتبر بدانیم آیا پلیس نمی‌داند که صِرف دستگیری یک دختر مسافر شهرستانی در حضور خانواده‌اش چه شوک روانی به او وارد می‌کند؟

این بساط قرار است کی پایان یابد؟ دستگیری دختران جوان مردم و انتقال تحقیرآمیز آنها به مقر گشت ارشاد، چگونه به "هدایت" آنها کمک می‌کند که پلیس تهران مدعی آن شده است؟

درخواست محمود صادقی از رییس قوه قضاییه درباره ماجرای مهسا امینی

محمود صادقی در نامه ای از رییس قوه قضاییه درخواست کرد با صدور دستور ویژه موضوع مهسا امینی را مورد رسیدگی قرار داده و با مسئولان ذی‌ربط برخورد قانونی نماید.

در نامه محمود صادقی به حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای، رییس قوه قضاییه آمده است:

به نام خدا

جناب حجت‌الاسلام آقای محسنی اژه‌ای

باسلام و عرض تسلیت بمناسبت اربعین حسینی (ع)

پیرو انتشار اخباری پیرامون بازداشت خانمی به نام مهسا امینی توسط گشت ارشاد و ابتلای او به عارضه قلبی و به کما رفتن او در محل بازداشت، که موجب نگرانی و آزردگی خاطر عامه مردم شد، مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران در اطلاعیه ای اعلام کرده: «خانمی برای توجیه و آموزش به یکی از بخش‌های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود که در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شد. بلافاصله این خانم با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان منتقل شده و تحت درمان و مداوا قرار دارد.» 

اولا نیروی انتظامی بر اساس کدام مجوز قانونی حق بازداشت شهروندان و به تعبیر خود هدایت آنها برای توجیه و آموزش به مراکز پلیس دارد؟  

ثانیا باتوجه به اقرار پلیس مبنی براینکه نامبرده هنگام بروز عارضه قلبی در اختیار یکی از بخش‌های پلیس تهران بوده،  قطعا مسئولیت حفظ جان و سلامتی او با نیروی انتظامی است.

از جنابعالی به عنوان رییس قوه قضاییه، که طبق قانون اساسی موظف به پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی است، انتظار می‌رود نسبت به چنین رفتارهایی توسط ضابطان دادگستری حساسیت داشته باشید و با صدور دستور ویژه موضوع را مورد رسیدگی قرار داده و با مسئولان ذی‌ربط برخورد قانونی نموده و جهت التیام خانواده و افکار عمومی نتیجه اقدامات خود را به اطلاع عموم برسانید.

با احترام

محمود صادقی

دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها 

۲۴ شهریور ۱۴۰۱

***

سید محمد خاتمی: کافی نیست؟

سید محمد خاتمی در رابطه با ماجرای «مهسا امینی» خاطرنشان کرد: آیا این فاجعه و رویدادهای پرتکرار مشابه آن کافی نیست که از این شیوه و رفتارهای خلاف قانون، منطق و شرع دست برداشته شود؟

در حساب توییتر رسمی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی آمده است:

باز هم فاجعه ای ناگوار که درد آن تا مغز استخوان را می سوزاند!

طبق اخبار، ⁧ دختر⁩ خانمی با ادعای پوشش نامناسب ⁧ بازداشت⁩ و در جریان بازداشت و انتقال دچار جراحات و عارضه قلبی و مغزی می شود!

‏آیا این فاجعه و رویدادهای پرتکرار مشابه آن کافی نیست که برای خدا، برای آبروی اسلام و رعایت انتظارات به‌حق ⁧ مردم⁩ و حال بدی که در تنگناهای معیشتی و مواجهه با انواع ⁧ فساد⁩ های ویرانگر و ⁧ ناکارآمدی⁩ ها دارند از این شیوه و رفتارهای ⁧ خلاف قانون⁩، منطق و شرع دست برداشته شود ‏و بیش از این زمینه مشوه شدن چهره ⁧اسلام⁩ و نظام را فراهم نیاورند و با پدیدآورندگان این حوادث برخورد مناسب صورت گیرد؟!

***

رحیم قمیشی «عضو مجمع ایثارگران»: دخترم خوبم! چه گناهی داشتی تو؟

رحیم قمیشی «عضو مجمع ایثارگران» در یادداشتی نوشت: به عنوان پدری که دختر ۲۲ ساله دارد می‌نویسم. برای ژینا امینی دختر خانم ۲۲ ساله کردستانی مسافر تهران، که به بهانه بدحجابی دستگیر و سپس جنازه نیمه‌جان و سکته‌کرده‌اش را تحویل خانواده‌اش دادند، می‌نویسم با چشمانی اشکبار می‌نویسم. او دختر من است. من با دیدن او بر تخت بیمارستان احساس کردم دخترم را برده‌اند....، تهدیدش کرده‌اند، ترسانده‌اند او را، و قلب نازکش قفل کرده. کلیه‌هایش از کار افتاده و حالا تنها دعا ممکن است زنده نگاهش دارد. من دارم دیوانه می‌شوم.

دخترم خوبم! چه گناهی داشتی تو؟ چه اشتباهی کردیم ما! چه تقاصی باید پس بدهیم؟ کاش من مرده بودم تو را چنین نمی‌دیدم. دخترم مقاومت کن

اشک‌ نمی‌گذارد بنویسم

ما همه برایت دعا می‌کنیم

و نفرین می‌کنیم خودمان را

که این سرنوشت را برایت رقم زدیم

دخترم لطفا بمان

بمان تا ببینی گشت ارشاد جمع خواهد شد

تا ببینی دیگر دست هیچ مردی به تن دختران ما نخواهد خورد و هیچ .... حق نخواهد داشت دختران پاک وطنم را هدایت کند!

لطفاً بمان دخترم

التماست می‌کنم‌...

قول می‌دهم آینده روشن است

ما را ببخش

ما را ببخش...

لطفا بمان دخترم

برای ایران

***

توییت "آذر منصوری" دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران

بارها نسبت به عواقب رفتار گشتی که نامش را⁧ ارشاد⁩ گذاشتید، هشدار دادیم، انذار دادیم و پرسیدیم حاصل سال‌ها اصرار بر این⁧ اجبار⁩ چه بوده است؟ 

‏چرا به این رویه غیرانسانی خاتمه نمی‌دهید؟

‏رواست گر من از این غصه خون بگریم، خون

‏سزاست گر من از این غصه، زار گریم، زار

***

واکنش علی کریمی به مرگ مغزی مهسا امینی در پی برخورد گشت ارشاد

علی کریمی با انتشار عکس مهسا (ژینا) امینی در استوری اینستاگرام به آنچه ماجرای مرگ مغزی این زن در پی برخورد گشت ارشاد عنوان شده واکنش نشان داد.

بازیکن پیشین پرسپولیس و تیم ملی ایران نوشت: کاوه آینده ایران زمین، یک زن است!

***

مداح اهل بیت: مقصران را عادلانه و فوری محاکمه کنید

حمیدرضا علیمی مداح اهل بیت علیهم السلام به اتفاق ناگواری که برای مهسا امینی رخ داد در توییتی واکنش نشان داد. 

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد

***

مجتهدزاده، حقوقدان: اتفاق رخ داده افکار عمومی جامعه را متاثر کرده است

در بخش‌هایی از اظهارنظر علی مجتهدزاده، حقوقدان و وکیل آمده است: در فاصله یک روز پس از سکته خانمی به نام مهسا امینی در ساعاتی که توسط گشت ارشاد بازداشت شده بود، مرکز اطلاع رسانی پلیس در رابطه با این اتفاق اطلاعیه‌ای منتشر کرده است. از روایت خانواده و نزدیکان خانم امینی اینطور به نظر می‌رسید که وی ساعتی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد و انتقال به مقر پلیس امنیت اخلاقی، سکته کرده و به بیمارستان کسری منتقل شده است. درباره محتوا و جزئیات اطلاعیه صادر شده توسط پلیس در همین ساعات اولیه صدور این اطلاعیه، نقد‌های مختلفی مطرح شده که بعضا از منظر حقوقی نقد‌های درست و منطقی هستند. هدف از این نوشته، اما نقد محتوای این اطلاعیه نیست بلکه توجه به اصل این کار است... پلیس تهران در این اطلاعیه از خود سلب مسئولیت کرده و سکته خانم امینی را ناشی از عارضه قلبی ناگهانی دانسته است. به عبارتی پلیس با آوردن واژه هایی، چون «توجیه» و «آموزش» حتی زیر بار مسئولیت بازداشت این فرد هم نرفته و در حال سلب مسئولیت کامل از خود است. به عبارت دقیق‌تر روشن شدن ابعاد این موضوع و کشف حقیقت و تعیین و تکلیف میزان قصور عوامل مختلف در این ماجرا صرفا به تشکیل دادگاه و تشخیص نهایی مراجع قضایی بستگی دارد و لاغیر. پلیس به عنوان نهادی که وظیفه آن ارتباط مستقیم با حاکمیت قانون در جامعه دارد، باید بپذیرد در این مورد فعلا در مظان اتهام است و رفع این اتهام تنها به سبب ارائه مدارک و اسناد مستدل در محضر دادگاه ممکن خواهد بود، نه صدور اطلاعیه و بیانیه. بدون شک کرامت قانون و امنیت عمومی صرفا از پذیرش طی همین مسیر توسط نیروی انتظامی در مورد یاد شده حفظ خواهد شد. ماجرای خانم امینی حتما نیازمند طی فرایند دادرسی و تعیین تکلیف میزان قصور ماموران و دستگاه‌های مرتبط است و خانواده وی به طور کامل حق و امکان طرح شکایت در این مورد را دارند. مضاف بر آن دادستان نیز وفق مسئولیت قانونی خود و اینکه اتفاق رخ داده افکار عمومی جامعه را متاثر کرده است، می‌باید راسا برای شروع تحقیقات و پیگرد‌های قانونی در این زمینه اقدام کند.

***

***

واکنش معاون سابق وزیر خارجه (حسین جابر انصاری) به ماجرای مهسا امینی

حسین جابر انصاری در واکنش به برخورد گشت ارشاد با مهسا امینی نوشت: با رفتارهای نادرست و سوء حکمرانی داغ بر دل مردم نگذاریم

شتاب کنیم و با تدبیر نگذاریم داغ ها و کینه ها، ایران و ایمان ما را با هم بسوزاند...

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد

واکنش رئیس سازمان فضای مجازی بسیج به ماجرای مهسا امینی

"مسلم معین" رییس سازمان فضای مجازی بسیج نوشت: اگر سری به خیابانهای تهران بزنید میبینید که بی حجابی بیداد می کند و خبری از کنترل هم نیست. هوچی گری اصلاحطلب ها و علینژادها بعد از اتفاقاتی مثل #مهسا امینی که سر یک کلاس پیش آمده هم محکم کاری برای تئوریزه کردن بی حجابی با دخیل بستن به #گشت ارشادی است که دیگر وجود ندارد.

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد

***

مدیرعامل همشهری: ناجا قانون را اجرا کرده؛ هر کس در مسیر رسیدگی به خطایش دچار عارضه شد، مقصر نظام است؟!

همچنین مدیرعامل همشهری نوشت: ناجا قانون را اجرا کرده؛ هر کس در مسیر رسیدگی به خطایش دچار عارضه شد، مقصر نظام است؟!

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد

***

رسانه اصولگرا: فیلم لحظه حمله قلبی مهسا امینی در کلاس توجیهی با هماهنگی خانواده‌اش منتشر می‌شود

خبرگزاری دانا نوشت: «چند ماه است که در برخی اماکن عمومی و تفرجگاه‌ها، کلاس‌های توجیهی و آموزشی آسیب‌های اجتماعی با حضور روان‌شناس‌ها و مربیان پرورشی و رفتاری با هدف آگاهی‌بخشی پیرامون تبعات ناهنجاری‌های اجتماعی مانند بی‌حجابی، ایجاد آلودگی‌های صوتی و بصری و … برگزار می‌شود.

***

این چه ارشادی است که به مرگ ختم می‌شود؟

عبدالله رمضان زاده در واکنش به ماجرای مهسا امینی نوشت: این چه  ارشادی است که به مرگ منتهی می‌شود؟ حقیقتا معنی کلمات را واژگون می کنید؟

مهسا امینی,بازداشت مهسا امینی توسط گشت ارشاد

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۲۱
غیر قابل انتشار: ۱۸
جدیدترین
قدیمی ترین
کشور اسلامی اینه افرین افرین افرین افرین افرین عابروی هر اسلام بردن اقا ما جوونا دیگه بیرون نمیام بما اعتصاب میکنیم میمیریم فقط یادتون باشع در ایران استغفرالله خدای نیس اگر بود این نبود خوشبحال کشورهای بی دین حداقل دین ندارن خیالشون راحت فردا صب خود دولت نمیگیره بکشتشون احسنت
کجای دنیا برای اموزش و ازشاد مردم را دستگیر میکنند اموزش چه ربطی به پلیس داره این پلیس نیست گروگان گیره دستش بشکنه با این ایجاد امنیتش بیمارروانی را اوردند استخدام کردن پول مردم را زهرمار میکنه خودش را هم میکشه بیشرمانه هم دارن انکار میکنن
لعنت به جهل مقدس!!! چرا هیچ کس هیچی نمیگه؟ چند دختر دیگه باید قربانی شود که آقایان از خواب بیدار شوند
لعنت به جهل مقدس!!! ...
لعنت به فرا فکنی لعنت به عدم رعایت قانون الهی و مملکتی خلاف قانون خلاف قانونه چه از طرف یک زورگیر چه از طرف یک اختلاس گر و چه از طرف بی حجاب
لعنت به فرا فکنی لع...
لعنت به تو که نمیفهمی کارفرهنگی با زور نمیشه با پلیس نمیشه پلیس خلاف قانونی عمل کرده که داری ازش دم میزنی چون پلیس وظیفه اش برقراری آرامش وامنیته نه ایجادرعب ووحشت برای مردمش بفهم نفهم
لعنت به تو که نمیفهم...
لعنت به گشت ارشاد
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش