جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
۱۷:۱۱ - ۰۶ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۶۰۶
سیاست داخلی

نماینده مجلس: ۵ نفر در مهاباد کشته شدند/ چرا نیروهای امنیتی در راهپیمایی های مسالمت آمیز از تیر جنگی استفاده می‌کنند

اعتراضات ایران در سال 1401,اعتراض مهاباد در آبان 1401
جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده شهر مهاباد گفت: چهارشنبه شب در یکی از میادین شهر مهاباد جوانی به نام مولودی با تیر کشته می‌شود و پنج شنبه صبح مردم برای تشییع پسر جوان شرکت و حضور پیدا می‌کنند. در مسیر برگشت از مراسم به تعداد افراد اضافه و جمعیت افزایش یافته و مردم به سمت شهرداری و فرمانداری راه افتادند و شهر مقداری متشنج شد. در این بین متأسفانه ۴ نفر دیگر کشته می‌شوند که یکی از آن جوانان زیر ۱۸ سال است و ۱۵ سال دارد.

به گزارش جماران، چهل روز از «اعتراضات»  در تمام شهرهای کشور بعد از فوت مهسا امینی می‌گذرد و کماکان اعتراضاتی را به صورت پراکنده در برخی شهرها و البته دانشگاه‌ها شاهد هستیم، اما در ۴ آبان‌ماه مصادف با مراسم چهلم مرحومه مهسا امینی، در شیراز حمله تروریستی صورت می‌گیرد و ۱۳ نفر کشته می‌شوند و در همان شب پسر جوانی در مهاباد با شلیک گلوله کشته و شهر با اعتراض و آشوب روبرو می‌شود.

در مورد کشته شدن چند جوان و آشوب در مهاباد جلال محمودزاده نماینده این شهر گفت: چهارشنبه شب در یکی از میادین شهر مهاباد جوانی به نام مولودی با تیر کشته می‌شود و پنج شنبه صبح مردم برای تشییع پسر جوان شرکت و حضور پیدا می‌کنند. در مسیر برگشت از مراسم به تعداد افراد اضافه و جمعیت افزایش یافته و مردم به سمت شهرداری و فرمانداری راه افتادند و شهر مقداری متشنج شد. در این بین متأسفانه ۴ نفر دیگر با تیر جنگی کشته می‌شوند که یکی از آن جوانان زیر ۱۸ سال است و ۱۵ سال دارد.

وی با ابراز این ادعا که چرا در راهپیمای های مسالمت آمیز از تیر جنگی استفاده می کنند؟ افزود: فرمانداری در حال بررسی بیشتر این موضوع است. من ایرادی را به نیروهای امنیتی دارم. فرد می‌خواهد حرف خود را بزند و مشکلاتش را مطرح کند، اما اینکه کشته شود جای تأسف و تأثر دارد. و تا امروز هم مشخص نیست چطور و چرا این اتفاق رخ داده است؟! ما این موضوع را از مسیر قانونی دنبال می کنیم. آنها در اعتراض به کشته شدن مظلومانه یک پسرجوان به خیابان آمده اند، اما به جای اینکه فضا را آرام کنند و  با معترضین صحبت کنند آن وقت ۴ نفر دیگر هم کشته می شود و تعداد به ۵ نفر می رسد. این قضیه بسیار غم‌انگیز است. جریان را روز سه شنبه از طریق دو کمیسیون شوراها و امور داخلی و امنیت ملی و سیاست خارجی دنبال و پیگیری می‌کنیم.

صدای مردم در تمام شهرها چه در مهاباد و چه در تهران باید شنیده شود

وی با تاکید بر وضعیت بد معیشت و اشتغال افزود: بسیاری از مردم به وضعیت معیشت معترض هستند. ما نتوانستیم معیشت موردنظر آن‌ها را فراهم کنیم؛ روسای جمهور شعار و وعده‌های بسیاری سر دادند و یک نمونه آن در مورد ایجاد اشتغال بود که نه تنها عملی نکردند بلکه برعکس عمل کردند! در بحث فضای مجازی نیز ۹ تا ۱۰ میلیون شغل را از دست دادیم و در پی آن عده‌ی بسیاری نسبت به وضعیت موجود ناراحت و معترض هستند. اقشار مختلف جامعه تحت فشارهای اقتصادی ومعیشتی هستند؛ از جمله کارکنان دولت و بازنشستگان و چه برسد به آنان که شغل، شرایط اسکان، ازدواج  و آینده‌ای ندارند؛ خب این افراد باید چه کنند؟ این افراد به شرایط فعلی معترض هستند و می‌گویند من زندگی و شرایط نسبی زندگی را می‌خواهم. امیدوارم توسعه عادلانه بین مناطق کشور شکل بگیرد.

وی یادآور شد: اگر دقت کنیم اکثر معترضین در حاشیه شهرها و شهرهای کوچک و محروم هستند. در طول دوران انقلاب و در موضوع  تأمین اعتبارات، از نظر زیر ساخت های توسعه‌ای به آن‌ مناطق ظلم شده است. این صداها در تمام شهرها چه مهاباد و چه در تهران باید شنیده شود.

کسانی که در خیابان هستند وطن خود را دوست دارند

نماینده مردم مهاباد در ادامه از شنیدن صدای اعتراض مردم توسط مسئولان افزود: مسئولان باید با دل و جان صحبت‌های معترضین را گوش کنند. نه آنکه با آن‌ها چکشی برخورد کرده و کاری کنند افراد جریح‌دارتر شده و به خشونت و برخورد کشیده شود و این به نفع مردم وکشور نیست. زیرا این امر آتش زیر خاکستر است؛ اگر در کوتاه مدت با زور مقابله کنیم باز هم در آینده کشور آبستن حوادث خواهد بود. ما نباید با این نوع برخوردها صورت مسئله را پاک کنیم. تمام دختران و پسران فرزندان این مملکت هستند، از جای دیگر که نیامده اند؛ باید برای آن‌ها برنامه ریزی کنیم، زیرا بسیاری از حرف‌های آن‌ها حق است. من از همین رسانه از مسئولان می‌خواهم حرف معترضین را بشنوند و آن‌ها را نادیده نگیرند کسانی که در خیابان هستند وطن خود را دوست دارند و شاید بیشتر از ما می‌خواهند کشور از هر گزندی محفوظ بماند به شرطی که حرمت آنان را حفظ کنیم.

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش