سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۲۳ - ۱۴ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۱۴۳۱
سیاست داخلی

یک بررسی از ماجرای حمله افرادی در پوشش پلیس : «پلیس نماها» یا «خودسران» ؟

روزنامه شرق نوشت: این روزها، چند کلیپ از نقاط مختلف کشور، منتشر شد که در آن افرادی با پوشش پلیس ضد شورش، یا مردم را به شکل خشنی مورد ضرب و شتم قرار می‌دادند یا به اموال خصوصی مردم خسارت وارد می‌کردند که پیرو واکنش‌های مختلف به این صحنه‌ها، حجت‌الاسلام احمدرضا پورخاقان، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح، در جلسه شورای‌ عالی قوه قضائیه که در همین روزها برگزار شده بود، با اشاره به یکی از این کلیپ‌های منتشرشده که چند مأمور در حال تخریب موتورسیکلت‌های مردم هستند، گفته بود: «پس از بررسی کامل فیلم و انجام تحقیقات لازم در موقعیت وقوع آن، مشخص شد که محتوای این فیلم از اساس کذب بوده و صحنه‌سازی صورت گرفته است».

همچنین روزنامه همشهری هم این افراد را پلیس‌نماهایی قلمداد کرد که ظاهری شبیه به یگان امداد داشتند. البته طبق نظر برخی حقوق‌دان‌ها «همین موضوع که گروهی با لباس مشابه پلیس در شهر تردد می‌کنند و باعث تخریب اموال شخصی مردم می‌شوند، به دلیل عدم مدیریت دقیق مقامات انتظامی و امنیتی برای ایجاد امنیت شهروندان است و آن‌هم در این شرایط، خود جای بحث دارد و با وجود مشخص‌بودن چهره بسیاری از آنها، باید به سرعت دستگیر و محاکمه شوند».

پلیس نما و لباس شخصی هاعحمله به مردم

بر همین اساس «شرق» با دو وکیل دادگستری درباره ماجرای پلیس‌نماها و نگاه حقوقی به این مسئله گفت‌وگویی کرده است و به این پرداخته که اگر شاهد پلیس‌نماهایی در سطح شهر هستیم که قصد تخریب اموال خصوصی مردم را دارند، حکم قانون در قبال آنها چیست و سیستم قضائی در برابر این اتفاق چه عملکردی باید داشته باشد.

پلیس‌نماها اجتماع و تبانی علیه نظام کردند

با اشاره به صحبت‌های اخیر مسئولان سازمان قضائی نیروهای مسلح و نیروی انتظامی درباره کلیپ‌های منتشرشده از ضرب و شتم یا ایجاد خسارت‌‌های عمومی تعدادی از افراد با لباس پلیس ضد شورش که اعلام کرده بودند بعد از بررسی فیلم‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این افراد، پلیس نیستند و با پوشیدن لباس نیروهای ضد شورش، دست به این اقدامات خرابکارانه زده‌اند، علی مجتهدزاده، وکیل پایه‌یک دادگستری، به «شرق» می‌گوید: مگر اینجا چه خبر است که یک‌سری آدم، آن هم نه یک نفر و دو نفر، بلکه تعداد زیادی یا لباس پلیس به تن دارند یا لباس‌شخصی هستند، باعث چنین اعمالی شوند. این اتفاقات برای امنیت یک کشور خوب نیست. این حرف‌هایی که می‌زنند برای امنیت کشور خیلی خطرناک است.

یک زمان می‌گویند تروری اتفاق افتاده و مشخص نیست چه کسی این کار را انجام داده، اما الان به نظر من نمی‌توانیم بگوییم کسی که به شکل سازماندهی‌شده و با لباس پلیس در خیابان می‌آید پلیس‌نماست.

تمام این حرف‌ها مبنی بر مسئولیت‌ناپذیری است و اگر هم پلیس‌نما باشند باز مسئولان مقصر هستند که چنین اتفاقی افتاده است.

این وکیل در بخش دیگر صحبت‌هایش اضافه می‌کند: در چنین شرایطی باید بگویند چند مأمور در خیابان اشتباه کردند و با آنها برخورد می‌کنیم و واقعا این کار را انجام دهند. در هر حال بهای این اتفاقات را پلیس هم می‌دهد، مگر چند درصد از نیروهای پلیس در تخریب و ضرب و شتم نقش دارند؟ این اتفاقات نگاه را به کل جامعه انتظامی کشور بد می‌کند.

اگر بنا باشد کسی مسئولیت اقداماتش را نپذیرد، همین می‌شود که امروز می‌بینیم. از نظر قانونی ایجاد و برقراری امنیت با نیروی پلیس است.

مجتهدزاده می‌گوید: راه اول برای برون‌رفت از بحران، پذیرش مسئولیت، برخورد قاطع و عادلانه است و یک راه هم این است که عذرخواهی کنند.

پلیس‌نماها نوعی محاربه انجام دادند

ابوذر نصراللهی، وکیل‌ پایه‌یک دادگستری، دو نکته درباره ماجرای پلیس‌نماها بیان می‌کند و به «شرق» می‌گوید: ما باید درباره افرادی که مسئولان به آنها پلیس‌نما می‌گویند دو فرض را در نظر بگیریم؛ فرض اول اینکه گفته شده اینها افراد خودسر هستند، یعنی افرادی هستند که با سوءاستفاده از وضعیت موجود آمده‌اند به صورت غیرقانونی لباس پلیس را پوشیده‌اند و با سلاح یا وسایل دیگر در جامعه رعب و وحشت ایجاد کرده‌ا‌ند.

 طبق تعریف قانونی که وجود دارد این عمل می‌تواند محاربه در نظر گرفته شود و به صورت علنی اینها را محاکمه کنند.

این وکیل همچنین ادامه می‌دهد: اما فرضی که ممکن است تحت عنوان نیروهای امداد و خودسر این رفتار را انجام داده باشند، اگر به این صورت هم باشد مصداق عینی و عملی رفتارهای مختلف مجرمانه است که علاوه بر آنکه خود آن افراد که دست به این کارها می‌زنند باید مجازات شوند، آمر هم باید تحت تعقیب قرار گیرد.

 ضوابطی که نیروهای انتظامی و نیروهای قانونی برای برخورد با یک موضوعی دارند در قانون بیان شده است.

اینها حق ندارند در مواقع غیرضروری از سلاح استفاده کنند و به اموال مردم و اموال عمومی آسیب برسانند و این طبیعتا فراتر از اختیارات مأموران است و قابل مجازات است.

نسترن فرخه 

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
کمتر دروغ بگین. مگه اون تجهیزات پلیسی آبنات و بستنیه که بری راحت از سوپرمارکت بخری؟ خر خودتونید!
دیگه نخ نما شده مردم دروغ ها را باور ندارندفاتحه
این جماعت معذرت خواهی بلد نیست،فقط باتوم زدن را بلد هستند
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش