شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
۰۸:۰۷ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۳۲۷
سیاست داخلی

مواضع اخیر، اتهام سنگینی را متوجه برادر بزرگ لاریجانی‌ها کرده است؛

جواد لاریجانی و تندروی‌های «جاسوسانه»!

جواد لاریجانی,اظهارات جنجالی جواد لاریجانی
تاخت و تاز پسر بزرگ میرزا هاشم بر نعش برجام در حالی است که برادر کوچکتر او یعنی علی لاریجانی که اتفاقا برجام در دوران ریاست او بر مجلس به تصویب رسید، بارها تاکید کرده که برجام تصمیم نظام بود

روزنامه توسعه ایرانی: محمدجواد لاریجانی، پسر بزرگ میرزا هاشم آملی، روحانی برجسته شیعه و برادر بزرگ چهار پسر دیگر میرزا هاشم یعنی علی، باقر، صادق و فاضل است؛ برادر بزرگتری که این روزها به واسطه اظهاراتش مورد اتهامات زیادی قرار گرفته است؛ از «هتاک و یاوه‌گو» گرفته تا اتهام همسویی با یک جاسوس اعدامی.

چند ماهی بود که خبر خاصی از خانواده پُررجال! لاریجانی‌ها نبود؛ اما ناگهان محمدجواد لاریجانی با ربط دادن مسجد مکی زاهدان به مسجد ضرار سر و صدای زیادی به پا کرد.

مسجد ضرار، مسجد بدنامی در تاریخ اسلام است که گفته می‌شود منافقین آن را با حیله و نیرنگ ساختند تا در پوشش آن اسلحه و سلاح فراهم و با حمایت هراکلیوس، امپراطور بیزانس، آماده جنگ با پیامبر اسلام شوند.

اخیرا اما پسر بزرگ میرزا هاشم هفته‌ها پس از جمعه خونین زاهدان، طی اظهاراتی گفت که «مسجد مکی کاملاً مصداق مسجد ضرار است، یعنی مسجد نیست و آنجا دقیقاً محل توطئه است. از آنجا حرف‌های متعفن بیرون می‌آید. برای پیامبر اسلام هم تخریب مسجد ضرار خیلی سخت بود اما مسجد توسط عده‌ای درست شده بود برای اشاعه افکار انحرافی و پیامبر دستور داد تا آن مسجد را خراب کنند. اکنون هم کار جبهه انقلاب در این باره کاملاً روشن است و باید در این زمینه محکم ایستادگی کند.»

درباره مولوی عبدالحمید هم محمدجواد لاریجانی به حاکمیت توصیه کرد که تعارف با او را کنار بگذارد. لاریجانی، عبدالحمید را متهم کرد به اینکه فاقد صلاحیت علمی است، دشمن زنان است و پروژه دشمن را پیش می‌برد.

 معمای بزرگ فارغ‌التحصیل دانشگاه برکلی!

با این اظهارات سیل انتقادات و بیانیه‌ها علیه لاریجانی به راه افتاد. جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس در توئیتی نوشت که گفته‌های جواد لاریجانی نشان‌دهنده بی‌درایتی کامل اوست و سپس خطاب به لاریجانی نوشت که «نه شما پیامبری؛ نه ‎مسجد مکی ‎مسجد ضرار و نه هموطنان ما منافق؛ کشور نیازمند آرامش، آشتی و برادری است. داغ دل بلوچستان را با کم خردی تازه نکن!»

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، جواد لاریجانی را یک ورشکسته سیاسی خواند که در زمین دشمن بازی می‌کند و با اشاره به روابط لاریجانی با سفارتخانه‌های خارجی، ابراز امیدواری کرد که او در دام دشمن نیفتاده باشد.

در واکنشی دیگر احمدزیدآبادی نوشت که «تلاش موثر و واقعی برای براندازی،  توصیه‌های محمدجواد لاریجانی است نه آنچه عده‌ای تحت این عنوان خود را به آن مشغول داشته‌اند.»

زیدآبادی با اشاره به اینکه جواد لاریجانی تحصیلکرده دانشگاه برکلی آمریکاست و نه یک فرد ناآشنا با مسائل داخلی و خارجی، ادامه داده بود: «قصد نیت‌خوانی ندارم، اما به نظرم اظهارنظرهای سال‌های اخیر آقای لاریجانی با سطح فهم و دانش او خیلی فاصله دارد و این معمای بزرگی است.»

 زبان مشترک جواد لاریجانی و علیرضا اکبری

سخنگوی دولت خاتمی اما دیروز توئیتی زد که گویی تلاش برای گره‌گشایی از این معمای بزرگ بود. عبدالله رمضان‌زاده نوشت: «مواضع جواد لاریجانی در مورد برجام و سیاست خارجی را با مواضع جاسوس اعدام شده مقایسه کنید تا متوجه خط‌دهی استعمارگر پیر شوید و ببینید چه کسانی منافع ملی را فدا می‌کنند.»

پس از اعدام علیرضا اکبری به اتهام جاسوسی برخی به بازخوانی اظهارات او درباره برجام پرداختند و یادآوری کردند که اکبری به عنوان مخالف سرسخت برجام گفته بود: «در برجام شمشیر داموکلوس تحریم بر گردن ایران حفظ شده؛ هزینه‌های پرداختی ایران در آن مافوق تصور است و از برجام چیزی جز خلع توانمندی ایران نصیب‌مان نمی‌شود.»

او ضمن آنکه معتقد بوده جواد ظریف در تخیلات به سر می‌برد، درباره اف ای تی اف هم تاکید داشته که تصویب این لوایح مسیرهای انتقال ارز به داخل کشور را مسدود می‌کند و بهای دلار را بالا می‌برد.

حال جواد لاریجانی از آن رو با اکبری مقایسه شده که از قضا او نیز چند روز پیش حسابی بر جسد برجام تاخته و گفته است که نعشش بو گرفته است.

لاریجانی با بیان اینکه استراتژی دولت ابراهیم رئیسی برای اینکه کارمان را بدون برجام ادامه دهیم استراتژی خوبی است، ادامه داده: «در انتخابات آینده کسانی که از جناح اصلاح‌طلب می‌خواهند وارد میدان شوند احتمالاً می‌خواهند بگویند که شما بهترین فرصت‌ها را از دست دادید و اگر ما بودیم برجام را فلان می‌کردیم و بهمان می‌کردیم! ولی برجام سند فضاحت جبهه اصلاحات است.»

البته این گفته‌های پسر بزرگ میرزا هاشم در حالی است که برادر کوچکتر او یعنی علی لاریجانی که اتفاقا برجام در دوران ریاست او بر مجلس به تصویب رسید، بارها تاکید کرده که برجام تصمیم نظام بود.

رمضان‌زاده برای اینکه به اتهام «خط‌دهی استعمارگر پیر» به جواد لاریجانی قوام بخشد؛ در توئیت خود به سابقه دیدار جواد لاریجانی با نیک براون، رئیس میز ایران در وزارت خارجه انگلیس هم اشاره کرده و ادامه داده که این دیدار و مطالب رد و بدل شده در آن هم گویاست!

سایه سنگین نیک براون

به هر ترتیب مواضع لاریجانی او را در مظان اتهام قرار داده و رمضان‌زاده برای اینکه به ادعای خود قوام بخشد، در توئیت خود به سابقه دیدار جواد لاریجانی با نیک براون، رئیس میز ایران در وزارت خارجه انگلیس هم اشاره کرده و ادامه داده که این دیدار و مطالب رد و بدل شده در آن هم گویاست!

اشاره او به دیدار محرمانه جواد لاریجانی با نیک براون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ است؛ زمانی که لاریجانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بود و رئیس او یعنی ناطق نوری به عنوان نماینده جریان راست، سودای ریاست‌جمهوری در سر داشت.

جواد لاریجانی به عنوان متحد سیاسی ناطق با نیک براون گفت‌وگو کرد و انتشار بخش‌هایی از آن گفت‌وگو به یک رسوایی سیاسی برای برادر ارشد لاریجانی‌ها تبدیل شد. بر اساس آنچه منتشر شد، لاریجانی به نیک براون گفته بود که اگر ناطق در انتخابات پیروز شود، می‌تواند منافع غرب و انگلیس را تامین کند. او کوشیده بود نگاه غرب را به جریان راست معطوف کند و در عین حال از جریان چپ، چهره‌ای افراطی به نمایش بگذارد تا جایی که بنا به گزارش‌ها، این جریان را عامل اصلی فتوای قتل سلمان رشدی معرفی کرده بود.

سایه آن دیدار همواره بر سر جواد لاریجانی سنگینی می‌کند. البته نباید از این نکته گذشت که بخشی از آنچه رمضان‌زاده و چهره‌هایی چون او درباره جواد لاریجانی می‌گویند، بیش از آنکه ناظر بر فحوای کلام او باشد، دعوای جناحی و سیاسی است؛ خصوصا که لاریجانی هم برجام را «افتضاح اصلاحات» خوانده و هم درباره مولوی عبدالحمید مدعی شده که در زمان اصلاحات خیلی به او پر و بال داده شده و در واقع در خصوص وقایع زاهدان نیز تقصیر را به گردن اصلاحات انداخته است.

اما اظهارات تفرقه‌آمیز اخیر او موجب شده که به باور بسیاری اتهام رفتن زیر جلد جاسوسی یا بازی در زمین دشمن به او بچسبد؛ به ویژه که او چندان چهره سیاسی خوش‌سابقه و محبوبی هم نیست و همین امر فضا را علیه او مستعد می‌کند. از اتهام زمین‌خواری که در دولت احمدی‌نژاد به او زده شد تا حمایتش از مجازات سنگسار در حالی که سال‌ها دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه بود، همگی موید این مطلب است که گویا بهتر است او یک سیاستمدار بازنشسته ساکت باشد!

محبوبه ولی

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
شک نکنيد
امام فرمودند به فرندام میرزا هاشم پست ندهید همانطور در خصوص مصباح هم همین نظر را داشتند.(البته کسی نتونسته ثابت کنه که این جملات از امام نیست چون در اون صورت جملات مطرح شده در جلسه مجلس خبرگان بعد از فوت امام هم زیر سوال می رود.). چیزی که مسلم است آقا اردشیر! در زمین اسراییل توپ می زند پس احتمال جاسوس بودنش خیلی محکم است. کسی که اطلاعات به بروان انگلیسی میداده(ام ای سیکس قدیمی).
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش