پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۰۵ - ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۸۹۸
سیاست داخلی

پدر دو قربانی هواپیمای اوکراینی: متهم ردیف اول پرونده، از این ماه می‌تواند آزاد شود/ راضی به اعدام نیستیم...

پدر دو قربانی هواپیمای اوکراینی,سقوط هواپیمای اوکراینی
پدر دو تن از جانباختگان هواپیمای اوکراینی از امکان آزادی متهم ردیف اول این پرونده خبر داد و به دیده‌بان ایران گفت: مطابق قانون هر زندانی اگر یک سوم محکومیتش را طی کند، می‌تواند به صورت مشروط آزاد باشد. بنابراین آقای مهدی خسروی که با طراحی و عاملیت عده دیگری ماشه شلیک دو موشک را به هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ انسان که در آن ۲۷ کودک و یک جنین بوده را زده و به صورت کاملا مظلومانه و با بدترین وجه به قتل رسیده است، طبق قانون می‌تواند به صورت مشروط آزاد شود.

به گزارش سایت دیده‌بان ایران؛ ماه گذشته بود که پس از گذشت هزار و ۱۹۳ روز از سرنگونی هواپیمای اوکراینی، حکم بدوی از سوی دادگاه نظامی صادر که متهم ردیف اول به ۱۳ سال زندان محکوم شد که ده سال آن با احتساب دوران بازداشت لازم‌الاجراست و  ۹متهم دیگر هم هرکدام به یک تا سه سال حبس محکوم شدند.

پس از صدور این حکم محمود علیزاده طباطبایی، وکیل چند تن از خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در گفت و گو با دیده‌بان ایران عنوان کرد که این حکم را قبول ندارند و به آن اعتراض می‌کنند (متن کامل این گفت و گو را اینجا بخوانید).

پدر دو قربانی هواپیمای اوکراینی: متهم ردیف اول پرونده، از این ماه می‌تواند آزاد شود

اکنون که نزدیک به یک ماه از صدور حکم بدوی این پرونده گذشته، محسن اسدی لاری که دو فرزندش زینب و محمد حسین را در این پرواز از دست داده است، در گفت و گو با دیده‌بان ایران عنوان کرد که متهم ردیف اول این پرونده ممکن است آزاد شوند. وی در توضیح روند قانونی این امر گفت: «آقای مهدی خسروی متهم ردیف اول هستند که فرمانده سامانه آتش‌بار بوده است. او بیشترین سابقه کار در سامانه تور ام وان را هم در ایران و هم در خارج از کشور داشته و دارای درجه سرگردی است که بعدها به دلایلی سروان می‌شود. ما اطمینان داریم که ایشان از عمد ماشه را شلیک کرده و به جهات مختلف این را هم در دادگاه مطرح کرده‌ایم.»

فرجام خواهی را در دادگاه عالی کشور ثبت کردیم

وی ادامه داد: «جمع‌بندی‌ دلایل‌مان را به عنوان فرجام‌خواهی با وکلای محترم تنظیم کرده‌ایم و یکی از وکلای‌مان در ده روز گذشته و دیگری در هشت روز گذشته، فرجام‌خواهی را در دیوان عالی کشور ثبت کرده‌اند. منتهی در حکمی که آمده، برای مهدی خسروی ده سال محکومیت، برابر با ۱۲۰ ماه، داده است. آقای خسروی از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ که زمان جنایت سرنگونی هواپیماست تا یک ماه پیش در زندان‌های سپاه در انفرادی بوده است که هرکسی که با زندان و موضوعات قضایی آشنایی داشته باشد، می‌داند که فردی که در زندان انفرادی باشد چه معنایی دارد. به هرصورت از ۱۸ دی ماه سال ۹۸ تا ۱۸ اردیبهشت امسال دقیقا ۴۰ ماه ایشان در انفرادی بوده است. من مطمئن نیستم که الان در انفرادی هستند یا نه ولی مطمئنم که تا یک ماه پیش بوده است.»

اسدی‌لاری خاطرنشان کرد: «مطابق قانون هر زندانی اگر یک سوم محکومیتش را طی کند، می‌تواند به صورت مشروط آزاد باشد. بنابراین آقای مهدی خسروی که با طراحی و عاملیت عده دیگری ماشه شلیک دو موشک را به هواپیمای مسافربری با ۱۷۶ انسان که در آن ۲۷ کودک و یک جنین بوده را زده و به صورت کاملا مظلومانه و با بدترین وجه به قتل رسیده است، طبق قانون می‌تواند به صورت مشروط آزاد شود.»

پدر این دو جانباخته در پاسخ به اینکه آیا تاریخ مشخصی برای آزادی تعیین شده است، مطرح کرد: «خیر، دست ما نیست و ما صرفا روند قانونی را داریم بیان می‌کنیم.  شما مقایسه کنید که یک جوان مظلوم را به دلیل بستن راه و آتش زدن سطل زباله اعدام می‌کنند ولی وقتی که ۱۷۶ انسان بی‌گناه و مظلوم با دو موشک می‌زنند، با گذشتن ۴۰ ماه زندان می‌تواند آزاد شود.»

راضی به اعدام نیستیم، رسوایی طراحان اصلی را می‌خواهیم

او همچنین خاطرنشان کرد: «البته باید بگویم که اگر آزاد شود هم بعید است کسی به ما اطلاع دهد. ضمن اینکه درست است که ایشان فرد علاقه‌مند به دین و معاد بوده، ولی ایشان یک مامور بوده است. من و همسرم راضی به اعدام مامور نیستیم؛ ما می‌خواهیم رسوایی طراحان اصلی اتفاق بیافتد.»

اسدی لاری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت آزاد شدن متهم ردیف اول، خانواده‌ها امکان شکایت و اعتراض دارند، به دیده بان ایران گفت: «ما فرجام خواهی را ثبت کرده‌ایم اما اگر نقض نشود، ایشان آزاد می‌شود. اگر نقض شود که داستان فرق می‌کند. ما به دلایل بسیار زیادی نقض کرده‌ایم از جمله اینکه موضوعات بین‌المللی در آن دیده نشده است یعنی در حکمی که آمده قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی شیکاگو و مونترال در لحاظ نشده است. کمااینکه ما به کنوانسیون ورشو استناد نکرده‌ایم ولی این دو کنوانسیونی که ذکر کردم هم در نظر گرفته نشده است.»

پدر دو قربانی هواپیمای اوکراینی,سقوط هواپیمای اوکراینی

مستندات بسیاری را ارائه داده‌ایم که شلیک موشک عمدی بوده است

وی ضمن اشاره به اینکه یکی از ایرادات این پرونده استناد به قتل غیرعمد است، افزود: «ما با استدلال‌های متعددی که آوردیم؛ از مبانی خود پرونده و اظهارات متهمان و سایر مستنداتی که موجود بود و قضات هم کاملا اطلاع دارند، عنوان کردیم که این مستندات حاکی از عمدی بودن است.»

اسدی لاری تاکید کرد: «نکته سوم که بسیار اهمیت دارد این است که اصولا در حکم به یک عبارت بسیار غلط استناد شده که آمده است" به لحاظ اینکه آثار و تبعات این اقدام از مصادیق اخلال در نظام (بهم خوردن امنیت کشور) محسوب نمی‌شود" لذا عمل متهم مصداق این مورد نیست. در صورتی که ما بیش از ده دلیل آوردیم که دقیقا امنیت کشور را بهم زده‌اند و کار ضد امنیت ملی انجام داده‌اند. بنابراین باید به صورت گسترده‌تری با موضوع برخورد شود و این حکم داده شده بسیار سخیف و خفیف است و  دستگاه قضایی دارند آبروی ایران را می‌برند. البته موضوعات دیگری هم مطرح است ولی دادگاه به آن‌ها توجهی نکرد.»

مکالمات جعبه سیاه هواپیما، سامانه و موبایل‌ها را درخواست کردیم ولی به ما ندادند

پدر محمد حسن و زینب اسدی لاری درخصوص تکلیف جعبه سیاه هواپیما گفت: «یکی از موضوعاتی که بسیار اساسی است این است که به بسیاری از سوالات، ابهامات و موضوعاتی که می‌بایست بررسی و تحقیق انجام می‌شد و نتایجش قطعا در رای نهایی تاثیر می‌گذاشت، دادگاه به آن توجه نکرد. از جمله تمام مکالماتی که ما درخواست کردیم که در جعبه سیاه هواپیما و جعبه سیاه خود سامانه است، مکالماتی که بین سامانه و مرفوک بوده، همچنین مکالماتی هم که درون خود مرفوک بوده هم کاملا ضبط شده است که به هیچ عنوان در اختیار ما قرار ندادند. قضات گفتند به مکالماتی که بین مرفوک و اس او سی بوده گوش کرده‌انده ولی در اختیار ما قرار ندادند. در صورتی که مسئله محرمانه‌ای نیست. البته مکالمات موبایل و مکالماتی که بین  اس او سی یا ای دی او سی و مرکز مراقبت پرواز بوده را هم درخواست کردیم ولی توجهی نکردند. مجموع این موارد ما را به این می‌رساند که دستگاه‌های امنیتی، قضایی و سپاه می‌خواهند فقط لاپوشانی کنند.»

اسدی لاری در پایان درباره ابهامات دیگر خاطرنشان کرد: «یکی از نکاتی که همواره بر آن تاکید کردیم نقشه عوارض بین فرودگاه امام خمینی و محل استقرار سامانه موشک‌انداز است. به این علت که کادر سپاه و کارشناسان سپاه که عملا خودشان عامل قتل بودند، می گویند اولین باری که آقای خسروی هواپیما را دیده در ۶۰۰ متری بوده است که این برای ما به هیچ عنوان قابل قبول نیست. توپوگرافی را بیاورند و مشخص کنند چرا تا ۶۰۰ متری را ندیده است؟ در صورتی که طبق مستندات جهانی هواپیما ۱۰ متر بلند شود رادار سامانه می‌تواند آن را ببیند. همه این موارد ظن بر موضوعات دیگر را تقویت می‌کند که ما در مجموع بر عمدی بودن تمام اتفاقات تاکید داریم. یعنی یک سلسه اقدامات متعامدانه و آگاهانه در فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری ۷۵۲ صورت گرفته که ۱۷۶ نفر از جمله دو عزیز من را به این شکل به قتل رسانده است.»

منبع: سایت دیده‌بان ایران _ هلیا برزویی

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
اميدوارم آمر اين جنايت بدتر از اين داغ بچه هاى خودش را ببيند تا آنوقت حاليش بشه فرزند از دست دادن يعنى چه و نره تو خونه ديگران براشون قصه هاى توجيهى تعريف کند
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش