یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۰۸:۲۴ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۶۰۷
سیاست داخلی

برکناری آقای حاشیه‌ساز از ستاد امر به معروف؛ اما باقی‌ماندن حاشیه‌ها

لایحه‌ حجاب را کسی گردن نمی‌گیرد❗️

لایحه حجاب اجباری,حجاب و عفاف اجباری
به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه دلواپسان و «جامعه ایمانی» را آزرده این است که در لایحه حجاب که به طور رسمی سوم خرداد منتشر شد، مجازات بی‌حجابی با عنوان «برهنگی» اغلب براساس جرایم نقدی تعیین می‌شود

روزنامه توسعه ایرانی نوشت: انتشار جزئیات «لایحه حجاب و عفاف» کار دست آقای دبیر داد. هرچند واضعان این لایحه برای جریمه و تنبیه و توبیخ بی‌حجابان سنگ تمام گذاشته‌‌ و بسیاری آن را شدید و حاوی مجازات‌های سنگین می‌دانند، اما باز هم مفاد آن به مذاقِ ائمه جمعه و جماعات و به بیان دیگر«جامعه ایمانی» خوش نیامد و پس از خطبه‌های طوفانی اخیر پشت برخی از تریبون‌های نماز جمعه، محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر برکنار شد. این برکناری در حالی رخ داد که غروب روز شنبه، اخبار تایید نشده‌ای در خصوص استعفای او مطرح شده بود. اما جایگزین هاشمی گلپایگانی چنان به سرعت از سوی کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر معرفی شد که بسیاری این استعفا را همان برکناری تعبیر کردند.

جایگزین هاشمی گلپایگانی اما فرد معممی است به نام محمدحسین طاهری آکردی. گفته می‌شود او هیأت علمی و دانشیار گروه ادیان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی است. موسسه‌ای که توسط محمدتقی مصباح یزدی تاسیس شده بود.

مرد حاشیه‌ساز  چرا رفت؟

محمدصالح هاشمی گلپایگانی در یک سال اخیر از خبرسازترین‌ چهر‌ه‌های کشور به شمار می‌آمد و حتی پیش از جانباختن مهسا امینی، در بازداشت گشت ارشاد، در دیدگا‌ه‌های جنجال‌برانگیزی خواهان تغییر رویکرد انتظامی به مسئله حجاب شده و بارها راهکارهای پول‌سازی برای مقابله با بی‌حجابی ارائه داده بود. اما این پیشنهادها هم نتوانست نظر مثبت «جامعه ایمانی» را به خود جلب کند. راهکارهایی که او بارها آن را با جرایم راهنمایی و رانندگی مقایسه کرده بود، از نظر برخی زعمای تندرو مذهبی قیاس مع‌الفارقی بود که میان دنیای آقای دبیر ستاد با برخی از امامان جمعه فرسنگ‌ها فاصله داشت. این تشبیه او، در حالی بود که در جمعه‌ اخیر، امام جمعه کرج، سرپیچی از حجاب را در حد «فرو ریختن دیوار برلین» مهم ارزیابی کرد و با اشاره به اینکه لایحه «حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب» ناکافی است گفت: «با طرح‌هایی که دشمنان دارند این لایحه نمی‌تواند جلوی فروریختن دیوار برلین را بگیرد».

لایحه مذکور دقیقا دستپخت کدام نهاد  است؟

هر چند مشخص نیست لایحه مذکور دقیقا دستپخت کدام نهاد است، اما مطابق با خبرها، حدود ۳۰ روز قبل از ارسال رسمی لایحه عفاف و حجاب به دولت، پیش‌نویس لایحه به رئیس جمهور و رئیس مجلس و رؤسای قوا ارسال شد.

با این حال بسیاری از تندروها پیکان انتقاد را به سمت قوه قضائیه گرفتند و معتقدند این لایحه برای گذر از بحران حجاب در کشور جاندار نیست. حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، در یادداشتی، این لایحه را موجب «گسترش بی‌حجابی» خواند. همچنین احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان در خطبه نماز جمعه، این لایحه را «صیانت از بی‌حجابی» نامید و از مجلس خواست تا لایحه‌ای تصویب نکند که «افراد پس از زیر پا گذاشتن شعائر دین، مانند نبستن کمربند ایمنی، جریمه مالی شوند».

سمت سوی این هشدارها با پیشنهاد دیروز دبیر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، رنگ واضح‌تری به خود گرفت. محمد‌تقی نقدعلی با انتقاد از اینکه لایحه مذکور نظر «جامعه ایمانی» را جلب نکرده گفت که «طولانی کردن نحوه برخورد با کشف حجاب‌کنندگان در لایحه عفاف حجاب موجب جری شدن این افراد می‌شود». او همچنین با اشاره به اینکه «مجازات شلاق و محرومیت‌های اجتماعی هم در شرع آمده است»، این خواسته را مطرح کرد که «جرایم نقدی و غیرنقدی بی‌حجابی سنگین‌تر باشد».

با بالا گرفتن انتقادات ائمه جمعه و گروهی دیگر از جریان‌های تندرو اصولگرا و شماری از مجلس‌نشینان که بسیاری از آنها از پیروان مکاتب محمدتقی مصباح‌یزدی هستند- روحانی که بسیاری از او با عنوان «پدر معنوی» جریان‌های تندروی داخل حاکمیت یاد می‌کنند- قوای مختلف خود را ملزم به ارائه توضیحاتی در خصوص لایحه «عفاف و حجاب» دانستند.

از نظر محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر لایحه ارسالی به مجلس «جامعیت ندارد و موارد بسیاری از قلم افتاده است». از همین روی ستاد امر به معروف و نهی از منکر، متنی پیشنهادی، موازی با لایحه حجاب تهیه کرده تا مجلس در هنگام بررسی لایحه دولت و قوه قضاییه، از آن برای «تقویت» لایحه مذکور استفاده کند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت اعلام کرد که نسخه منتشر شده از لایحه حجاب، ویرایش نهایی نبوده که دولت به مجلس فرستاده است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی اساسا با انکار ارسال این لایحه به مجلس گفت: «هرگاه لایحه به مجلس آمد و اعلام وصول شد، آن را بررسی می‌کنیم».

دیروز همچنین، بهزاد پورسید، معاون حقوقی قوه قضائیه در نشست خبری که در خصوص حواشی همین لایحه برگزار شده بود، گفت: «ما توافق کردیم که موضوع را تخلف ببینیم. اگر سلب حقوق اجتماعی و مجازات‌های تکمیلی هم است این در اختیار مرجع قضایی است و ما در موضوع حجاب پله پله جلو رفتیم و ابتدا تخلف و بعد تذکر و در مرحله اخر جرم را در نظر گرفتیم». با این حال او به این نکته نیز اشاره کرد که: « در لایحه تهیه شده، موضوع حجاب و عفاف است و جرم‌انگاری خاصی در بحث ترک فعل‌ها صورت نگرفته است. یک لایحه جداگانه برای بحث ترک فعل‌ها در حال تنظیم است».

چرا  لایحه مذکور  به دل «جامعه   ایمانی»  ننشست

به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه دلواپسان یا به قول نقدعلی؛ «جامعه ایمانی» را آزرده این است که در لایحه حجاب که به طور رسمی روز ۳ خرداد منتشر شد، مجازات بی‌حجابی با عنوان «برهنگی» اغلب براساس جرایم نقدی تعیین می‌شود. بر اساس این لایحه، ماموران پلیس به‌ عنوان نماینده اجرای قانون، در مرحله اول به اشخاصی که در ملأعام یا اماکن عمومی یا فضای مجازی «کشف حجاب» می‌کنند، با استفاده از فن‌آوری‌های نوین مثل پیامک تذکر می‌دهند.

جایگزین هاشمی گلپایگانی در دبیرخانه ستاد امر به معروف، فرد معممی است به نام محمدحسین طاهری آکردی. گفته می‌شود او هیأت علمی و دانشیار گروه ادیان موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی است. موسسه‌ای که توسط محمدتقی مصباح یزدی تاسیس شده بود

«برهنگی بخشی از بدن» مشمول حداکثر جزای نقدی دو میلیون تومان و «برهنگی کامل» مشمول حداکثر جزای نقدی ۲۴ میلیون تومان و محرومیت از حقوق اجتماعی است. در ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی محرومیت از حقوق اجتماعی شامل محرومیت از کاندیداتوری برای کلیه‌ انتخابات، عضویت در شوراها و هیات منصفه، مدیریت رسانه، اشتغال در نهادهای دولتی، وکالت و قیمومیت و غیره است.

از سوی دیگر مثلا در ماده هشت لایحه «عفاف و حجاب» تأکید شده است: «هیچ کس حق ندارد تحت عنوان امر به معروف و یا نهی از منکر نسبت به بانوانی که حجاب شرعی را رعایت نکرده‌اند، مرتکب اعمال مجرمانه از قبیل توهین، افترا، تهدید، ضرب و جرح و یا نقض حریم خصوصی آنان شود و در صورت ارتکاب، مرتکب به مجازات مقرر در قانون محکوم خواهد شد».

موضوعی که نقدعلی، منتقد این لایحه به آن انتقاد  کرد و به خبر آنلاین گفت: «در این لایحه متاسفانه یک مقداری در مورد آمران به معروف و ناهیان منکر کم لطفی شده است، درست است که آنها قانون مستقلی دارند ولی بنا نبوده در این لایحه به این عزیزان کم لطفی شود. همه مصادیق را با یک چوب راندن مشکل است، حتی در بعضی جهات قانون قبلی در حیث جرم‌انگاری قدرت بالاتری داشته و قوه قضاییه هم به این مسئله واقف شده و اصلاحات لازم را باید انجام دهد. سایت فراز، اما گزارش داده است که ستاد امر به معروف برای رفع مشکلات این لایحه خود لایحه دیگری تنظیم کرده است.

بنا بر این گزارش، در نظر گرفتن مسئولیت‌های فراقانونی برای مدیران، صاحبان، و مالکان دستگاه‌های اجرایی، مجموعه‌های خصوصی، مجتمع‌ها و آپارتمان‌های مسکونی، و وسایط نقلیه برای برخورد با کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند»، از جمله تفاوت‌های این پیشنهاد با لایحه قوه قضاییه است.

بر اساس پیشنهاد ستاد امر به معروف و نهی از منکر، این نهاد همراه با قوه قضاییه و بسیج سپاه پاسداران، موظف شده‌اند «ناظران و ظابطان» را برای مقابله با ناقضان حجاب اجباری آموزش بدهند.

این ستاد همچنین پیشنهاد کرده است که قوه قضاییه از «آمران به معروف» و «ناهیان از منکر» حمایت قانونی کند تا هرگونه تعرض و انجام عمل مجرمانه نسبت به آنها، علاوه بر قصاص یا دیه، مستوجب مجازات تعزیری درجه پنج باشد، مگر این که در قانون برای آن مجازات شدیدتری مقرر شده باشد.

سعیده علیپور

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
حجاب کاملا اختیاری و غیرالزامه و از ضروریات دین نیست و حق طبیعی هر زن و دختره که حجابش را خودش انتخاب کند
دلواپسان این را بدانند اینهایی که می‌گویید بی‌حجاب دختران و زنان این کشور و خودمان هستند و حتی جریمه هم نبایند شوند چون حجاب کاملا اختیاری و غیرالزامه و از ضروریات دین نیست و حق طبیعی هر زن و دختره که حجابش را خودش انتخاب کند.
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش