۱۰:۲۷ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۶۳۱۵
سیاست داخلی

جهرمی: ریاست جمهوری ۱۴۰۰؟ کلیدواژه تخریب من است

محمدجواد آذری‌‌جهرمی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
محمدجواد آذری‌‌جهرمی جوان‌ترین وزیر ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه‌ی سازندگی می‌‌گوید: «نامزدی ریاست‌جمهوری» کلیدواژه‌ی تخریب من است.

او معتقد است هر عضو کابینه روحانی نزد مخالفانش کلیدواژه‌ای برای تخریب دارد و سهم او نیز ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ است. جهرمی می‌گوید تاکنون نه بازجویی انجام داده است و نه در بخش شنود وزارت اطلاعات کار می‌کند. از همان ابتدا آذری جهرمی در سمت وزیر ارتباطات بسیار هوشمندانه عمل کرد. او در گام اول، پیگیر نارضایتی مردم نسبت به دو موضوع کم‌فروشی اینترنت و فیلترینگ شد. این اقدام برای وزیری که در ابتدای امر مورد سوءظن برخی از نخبگان جامعه بود، بسیار امیدوارکننده بود.

 

از سوی دیگر وزیر جوان با پیگیری مسئله تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت اپل توپ را به زمین شرکت‌های امریکایی انداخت و توجه رسانه‌ها را بار دیگر به این مسئله معطوف کرد که همه دودها از داخل کشور بلند نمی‌شود و رفتاری که غول‌های امریکایی انجام می‌دهند به‌مراتب غیرقابل‌توجیه‌تر از مسائل داخلی است. نوع نگاه و روش او از همان ابتدا تا همین امروز نیز ادامه پیدا کرده است.

 

او تمام تلاش خود را به کار برده است تا شبکه‌های اجتماعی و فضای سایبری با حداقل محدودیت‌ها به فعالیت‌های خود ادامه دهند و این امر باعث شده است تا صنایع و شرکت‌های نوپای زیادی در این صنعت فعال شوند اما این نگاه و عملکرد او مانند هر تفکر جدید و پویایی با چالش‌های زیادی نیز روبه‌رو بوده ‌است و باعث شده مخالفان زیادی در برخورد با او هم قسم شوند تا سرباز خط مقدم حفاظت از آزادی رسانه‌ها را زمین‌گیر کنند. جهرمی سعی کرده است تا با اتکا به ظرفیت شبکه‌های اجتماعی از جریان آزاد اطلاعات استفاده کرده و با هر آنچه از نظر او در تضاد با منافع مردم است مقابله کند. او از توییتر خود بیش از هر رسانه‌ای به شفاف‌سازی و افشاگری مشغول است.

 

حالا که جهرمی یکی از مورد توجه‌ترین وزرای کابینه دوازدهم است و به هر بهانه‌ای از بحث تقلب در رای‌گیری جشنواره صدا‌و‌سیما تا فیلترینگ شبکه‌های اینترنتی در شبکه‌ها حضور دارد بر آن شدیم تا با او به گفت‌وگو بنشینیم. شاید این فاصله دو ساله از تصدی وزارت تا به امروز این کمک را به ما کرد تا به دور از حاشیه‌ها عملکرد او را در این سال‌ها قضاوت کنیم و ببینیم مردی که روحانی به عنوان وزیر نترس معرفی می‌کند چقدر در کارهای خود موفق بوده است.

 

ما سعی کردیم در این مصاحبه با توجه به مواضع اخیر دادستان کل و پس از آن حاشیه‌های جمع‌آوری امضا برای طرح شكایت از شخص وزیر ارتباطات، صف‌آرایی مخالفان وزیر را کمی شفاف کنیم. جهرمی با اینکه معتقد بود جریان‌های متفاوتی با اهداف متفاوت علیه او حاشیه‌سازی می‌کنند اما از نفس شکایت ناراضی نبود؛ او می‌گوید: «نفس این شكایت و پاسخگو بودن در خصوص این موضوع نگران‌كننده نیست، اگر در سیره معصومین هم نگاه كنیم می‌بینیم كه شهروندی از امیرالمؤمنین شكایت كرد و ایشان ضمن حضور در دادگاه به شكایت آن شهروند پاسخ داد و به قاضی هم گفت بین منِ علی و این فرد حق ندارید كه تمایزی قائل شوید.» اما او معتقد است که اینها بیشتر حواشی ‌است و برخی در تلاش هستند تا با به حاشیه کشیدن وزیر، مجموعه وزارت فناوری ارتباطات را از مسیر اصلی فنی آن خارج کنند.

 

جهرمی با اشاره به این نکته می‌گوید: «چرا دعواهای سیاسی را به مباحث فنی گره می‌زنند؟ شما امروز نمی‌توانید انكار كنید كه شبكه‌های اجتماعی روی افكار عمومی دنیا اثر می‌گذارند. امروز مگر می‌شود در جامعه جهانی حركت کرد و دنبال صدور كلام حق هم بود و از این ظرفیت‌ها استفاده نکرد؟» جهرمی معتقد است که این مباحث مربوط به حوزه سیاسی و رسانه‌ای است و از حوزه وظیفه مجموعه او خارج است.

 

او می‌گوید: «برخی این مسئله را به موضوعی فنی تقلیل می‌دهند زیرا علاقه‌ای ندارند كه در لایه اصلی آن درباره‌اش صحبت كنند و همین می‌شود که چالش‌ها را در لایه فنی به بحث می‌گذارند كه درگیر مسائل سیاسی نیست. وزارت ارتباطات نه وزارت‌خانه سیاسی و نه یک وزارت‌خانه رسانه‌ای است كه متولی سیاست‌گذاری امور رسانه‌ای باشد».

 

جهرمی با اینکه معتقد است باید از نرم‌افزارهای بومی حمایت شود ولی تاکید دارد که مسئله اصلی خارج از پلتفرم است و باید به سیاست‌گذاری محتوایی و پذیرش چند‌صدایی توجه شود وگرنه این مشکل در نرم‌افزار بومی نیز با مشکل روبه‌رو می‌شود. جهرمی می‌گوید: «اگر شما پدیده چند‌صدایی را به رسمیت شناخته‌اید، یعنی طبیعتاً می‌پذیرید كه نقاط مؤثر اجتماعی مبتنی بر خاستگاه‌های خودشان صحبت كنند. این نگاه انحصاری در لایه پلتفرم نمی‌تواند منجر به حذف یا اصلاح محتوای ذهنی شود. بنده بارها در جلسات به این دوستان گفته‌ام وقتی شما می‌فرمایید رسانه داخلی، اگر نگاه‌تان به «رسانه»‌ را اصلاح نكنید، پلتفرم داخلی هم مجدداً دچار همان وضعیتی می‌شود كه پلتفرم خارجی شد.»

 

او معتقد است که برخی از جریان‌های سیاسی و اقتصادی با اهداف خاص قصد دارند تحولات بزرگی را که در حوزه زیر‌ساخت‌ها در جریان است نادیده بگیرند و مجموعه وزارت‌خانه فناوری ارتباطات و اطلاعات را از مسیر این تحولات عظیم که توسط جوانان در حال شکل‌گیری است دور کنند.

 

او ‌می‌گوید با نگاهی دقیق به رشد این اپلیکیشن‌ها می‌توان به این رشد عظیم پی برد: «مشکلات اخیر اپل و ایجاد نگرانی که برا‌ی برخی از کاربران یعنی اینكه ما برای آینده به‌درستی كار کرده‌ایم. چرا؟ مگر روی گوشی‌های اپل‌ مردم عادی تلگرام یا اینستاگرام مختل شده بود؟ خیر! پس چرا مردم حس بدی داشتند؟ برای اینكه زندگی‌شان كه با اپلیكیشن‌ها و خدمات ایرانی در حال ارائه بود خدشه‌دار شد. نمی‌توانستند حمل‌ونقل‌شان را داشته باشند و نظام بانكی‌شان را مدیریت كنند. مسافرت‌ها و برنامه‌های جانبی‌شان را نمی‌توانستند مدیریت كنند یا غذای‌شان را سفارش بدهند، حتی نمی‌توانستند كتاب صوتی‌شان را گوش كنند. پس ما در این چند سال مؤلفه‌های مهمی از زندگی آینده ایران را به فضای مجازی آوردیم و به آن پرداختیم. حال عده‌ای مدام دعوا می‌كنند و می‌گویند كه به تلگرام بپردازیم.

 

تلگرام اثر كم‌كاری ۱۲ تا ۱۵ سال پیشِ ماست نه امروز... ما در سال ۹۲ كلاً ۴۰۰ اپلیكیشن ایرانی در فضای مجازی داشتیم. در سال ۹۶ كل اپلیكیشن‌های ایرانی به ۱۳۰هزار رسیده بود. در یك سال اخیر آمار دی‌ماه ۹۷ نشان می‌دهد كه این عدد به بیش از ۲۵۰هزار اپلیكیشن ایرانی توسعه پیدا كرده است. اپلیکیشن‌هایی که بسیاری از آنها برای چند نفر ایجاد درآمد و اشتغال کرده‌اند.» در کنار حاشیه‌های فنی و محدودیت‌های اینترنتی در فرصتی که این مصاحبه در اختیار ما قرار داده بود به سراغ بخشی از سوابق و چشم‌انداز و برنامه‌های آینده وزیر ارتباطات رفتیم. او به صراحت اعلام کرد که نه در بخش شنود وزارت مشغول کار بوده و نه هیچ‌وقت از کسی بازجویی کرده است.

 

او به صراحت اعلام می‌کند که مخالفان به دلایل مختلف در تلاش هستند تا با استفاده از یک کلید‌واژه به تخریب وزرای کابینه بپردازند و کلید‌واژه امنیتی یا رئیس‌جمهور آینده از این رو در رسانه‌ها عمومی شده است. او می‌گوید: «مشکل لایه سیاست‌گذاری است، همین که فلان مسئولِ امنیتی کشور بگوید که اطلاعات خود را در تلگرام نگذارید چون این اطلاعات به خارج می‌رود، این مفهوم ناخودآگاه این مسئله را در ذهن افراد می‌گذارد که اگر آنها می‌برند پس اگر در اپلیکیشن داخلی هم اطلاعاتمان را بگذاریم این اتفاق می‌افتد. اصلاً در کجای دنیا مسئول امنیتی در رابطه با این موضوعات با مردم صحبت می‌کند؟ برداشت و فهم ما از این موضوعات مقداری سیاست‌زده شده است... كسانی با طرح این مسائل به دنبال تخریب هستند. هر وزیری در دولت آقای روحانی یك كلید واژه مخصوص به خود دارد، مثلاً وزیر هزار میلیاردی، وزیر مغرور، وزیر... با چنین كلماتی كلیدواژه می‌سازند و هر كاری كه ما می‌كنیم به آن متصل می‌كنند.

 

می‌خواهند بگویند كه این كارها كه در حوزه ارتباطات انجام می‌شود نمایش است و در واقعیت اتفاق نمی‌افتد. اما مردم اثرات عملكردها را ولو در حوزه ما در زندگی‌شان می‌بینند و خودشان هم قضاوت می‌كنند.» جهرمی سعی کرد در این مصاحبه با رویی گشاده به تمام سوالات ما پاسخ دهد. در مصاحبه کامل ما که در سالنامه منتشر می‌شود می‌توانید بخش‌هایی که در این مجال امکان اشاره به تمام آنها وجود نداشت را بخوانید.

 

 

 

  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید