۱۱:۰۵ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۶۰۸۶
سیاست داخلی

ماجرای حاشیه‌های علی شمخانی چیست؟

ثروت افسانه‌ای خانواده دبیر شورای عالی امنیت ملی زیر ذره بین افکار عمومی!

ثروت علی شمخانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
ابهامات مالی درباره خانواده علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این روزها حاشیه ساز شده است. اخباری از ثروت زیاد همسر و فرزندان شمخانی منتشر شده و اطرافيان وي در پاسخ به این شائبه‌ها گفتند با اغراض سیاسی در حال تخریب او هستند.

روز گذشته خبری با یک تنظیم واحد و مشابه هم به دست چند رسانه رسید که در آن خبرگزاری‌ها با یک منبع آگاه گفت‌وگو کرده بودند و به نقل از او نوشته بودند «خبر سازی‌های مغرضانه و هدفمند که طی ماه‌های گذشته علیه دریابان علی شمخانی و خانواده ایشان انجام شده، ناشی از برخی اغراض سیاسی بوده که در صورت لزوم سرشاخه‌های داخلی و خارجی آن معرفی شده و به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید.» 

احتمالا ساده‌دل‌ترین مخاطب هم می‌فهمید که هیچ خبرگزاری‌ای با منبع آگاه مصاحبه نکرده و این خبری از پیش تنظیم شده بوده که از شورای عالی امنیت ملی به رسانه‌ها ارسال شده است. فارغ از اینکه این سوال برای مخاطب کنجکاو پیش می‌آید که «مگر شورای عالی امنیت ملی وظیفه دارد درباره مسائل و حاشیه‌های شخصی دبیر شورا اطلاع رسانی کند» باید به این نکته پرداخت که اصل ماجرایی که «منبع نزدیک به شمخانی!» آن را غرض ورزانه خوانده، چه بوده است.

به گزارش رویداد۲۴، زمانی که ماجرای ویلای غیرقانونی شبنم نعمت زاده دختر وزیر پیشین صنعت و ساخت و سازهای لاکچری در لواسان خبرساز شده بود، فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد حسن میرمحمد علی فردی که خود را داماد علی شمخانی معرفی می‌کند، پیمانکار ویلاهای لاکچری در لواسان است. حساسیت‌ها درباره علی شمخانی زمانی افزایش یافت که گفته شد داماد شمخانی و داماد صفدر حسینی در لواسان با هم شریک هستند و قيمت املاک آنها ارزش میلیاردی دارد.

آن زمان به نظر می‌رسید هدف از آن ویدئو، تخریب فاطمه حسینی است که عبارت «سفره انقلاب» را به او نسبت داده بودند اما انتشار اخباری درباره املاک در اختیار سرلشکر فیروزآبادی و علی اکبر ولایتی و سیدمحمد خاتمی نشان می‌داد موضوع جناحی نیست و لزوم شفافیت در این موضوع درخواستی جدی‌ برای افکار عمومی است. در این میان به مرور نگاه‌ها به سمت شمخانی رفت؛ چه آنکه حتی سرلشکر فیروزآبادی درباره ملكي که در اختیارش بود توضیح داد و و در ادعاي جالب مدعي شد اين ويلا محل جلسات سري او بوده است! اما تنها شخصی که حاضر نشد درباره شائبه‌ها صحبت کند، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود که گفته می‌شد املاک در اختیار وي نیست بلکه متعلق به خانواده اوست!

سکوت علی شمخانی باعث شد، درخواست فعالين رسانه اي و افكارعمومي برای شفافیت موضوع بیشتر شود.

یکی از کاربران توییتر در مطلبی نوشت «‏ملک ۹۲۰ متری در خیابان اسلامبولی با دو طبقه اضافی و بیش از چهارهزار متر بناي مفید مسکونی بعلاوه ملک ۷۵۰ متری در پاسداران متعلق به زینب شمخانی، یک نمایندگی ایران خودرو، ۶۰۰۰ متری و ویلای لواسان، برجی در خیابان فرشته، ملکی ۲۶۰۰ متری متعلق به همسرشان و ... همگی متعلق به خانواده عزیز شمخانی هستش!»

همزمان مهدی صدرالساداتی، روحانی مشهور اینستاگرام تصاویری منتشر کرد که بعضی از این ادعا‌ها را در ظاهر ثابت می‌کرد و نشان می‌داد که مدارکی دال بر شراکت اعضای خانواده شمخانی در این پروژه‌ها وجود دارد. عجیب آنکه چندبار پس از انتشار این اخبار، اینستاگرام مطلب صدرالساداتی را پاک کرد. صدرالساداتی نوشته بود «خیلی جالب است که بنده در این یکی پست از هیچ عکسی از شمخانی استفاده نکردم اما باز هم پاک شد!»

پس از آن اخبار دیگری منتشر می‌شد که هزینه دانشگاه حسین شمخانی فرزند علی شمخانی در لبنان ده هزار دلار است. همچنین گفته شد که که حسین شمخانی مدیر کشتیرانی ادمیرال [شرکتی که در حوزه نفتی خلیج فارس با درآمد سالانه ۷ میلیون دلار] نیز هست. اخبار دیگر نشان می‌داد موعود شمخانی و محمد هادی شمخانی برادرزاده‌های علی شمخانی در پست‌های بالا مشغول شده‌اند. یکی در سفارت ایران در روسیه و دیگری سازمان منطقه آزاد اروند.

این حواشي هنوز رسما تایید یا تکذیب نشده‌اند و همه چیز در فضای پر ابهام شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد و پاسخ مبهم و البته غیرحرفه‌ای بخش رسانه‌ای شورای عالی امنیت ملی از زبان «منبع آگاه نزدیک به شمخانی!» نیز بر حساسيت ماجرا افزوده است. کما آنکه در پی آن پاسخ این سوال مطرح می‌شود که اساسا در نظر بگیریم که این خبر از سوی فردی مغرض، رسانه‌ای شده است. آیا چون فرد مغرض بوده، دبیر شورای عالی امنیت ملی نباید پاسخگوي عملكرد مالي، اقتصادي و كاري همسر، فرزندان، داماد و اطرافيان نزديك به خود باشد و آنقدر جایگاه عجيبي دارد که نه خودش، بلکه یک منبع آگاه نزدیک به او باید جواب ابهامات خانوادگي را بدهد؟ آیا برای فردی که قرار است برای امنیت ملی یک کشور تصمیم‌ساز باشد، کسر شأن است که درباره حاشیه‌های پیرامونش توضیح بدهد و مثلا بگوید فرزندش در لبنان چه می‌کند. یا آنکه بگوید دامادش در لواسان ويلا‌سازی می‌کند یا خیر و همچنین بسیار روشن بگوید برجی به نام همسر یا دیگر نزدیکانش در خيابان فرشته تهران هست یا نیست.

در ادامه جوابیه غیر حرفه‌ای شورای عالی امنیت ملی که بسیار تعجب برانگیز انتشار چنین اخباری را فضاسازی برای ترور شخصیت مقامات عالی کشور خوانده تاکید شده که «کلیه اموال منقول و غیر منقول مسئولین ارشد جمهوری اسلامی و میزان و منشاء آن به صورت مستمر از سوی نهاد‌های قانونی در معرض ارزیابی است.» به گزارش رویداد۲۴ نخستین نکته‌ای که از خواندن این بخش جوابیه به ذهن می‌رسد آن است که آیا مگر ارزیابی‌های نهادهای قانونی باعث شده هیچکدام از مسئولان جمهوری اسلامی مشکل مالي و اقتصادي نداشته باشند؟

آیا مگر موضوع شائبه مالی درباره یک مسئول نخستین بار در تاریخ انقلاب برای شمخانی مطرح شده که باید چنین پاسخ عجيبي بشنویم و منتقدان به سرشاخه‌های داخلی و خارجی نسبت داده شوند. اگر اموال مدیران رصد می‌شود، امثال محمودرضا خاوری چگونه رشد کرد؟ اگر اموال مسئولان ارزیابی می‌شود، حمیدرضا رحیمی و حميد بقايي از کجا سربر مي آوردند؛ معاون اجرایی دفتر رئیس قوه قضاییه يا قائم مقام قاليباف در شهرداري چرا بازداشت شد و مهمتر آنکه این حجم بی سابقه اختلاس در ایران چگونه ایجاد شده است؟ و نکته آخر اینکه اصلا در نظر بگیریم سرشاخه‌های داخلی و خارجی این خبر را منتشر کرده‌اند، مگر در اصل موضوع تفاوتی ایجاد می‌کند؟ پس بهتر است دبير محترم شوراي عالي امنيت ملي به صورت شفاف و يكبار براي هميشه به سوالات و ابهامات پيرامون خود پاسخ دهد و بداند مردم به سخنان مسئولين كشور اعتماد دارند و قطعا اگر پاسخ درست و منطقي بشنوند آن را با جان و دل مي پذيرند.

ro​uydad24.‎​ir
 • 161
 • 24
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲۲
در انتظار بررسی: ۳۴
غیر قابل انتشار: ۳۵
جدیدترین
قدیمی ترین
با علی آقا هم دانشگاهی بودم زبانم لال چه بگم ............این یک مثل خوزستانی است .
شرکت ادمیرال برای پسرش هسش یکی از نزدیکان ما اونجا کار میکنه. وقتی شکاف طبقاتی بالا رفته این همه فساد و بیکاری عیان میشه پس شک نکنید بسیاری از سردمداران این ثروتهای هنگفت و بادآورده رو دارند از ماست که بر ماست
 • 2
 • 2
نهادهای بازرسی کشور میبایست تمامی اموال و دارائیهای مسئولان نظام از اول سال ۵۸ تاکنون را ارزیابی کنند و اموال غارت شده را به بیت المال برگردانند ، اشخاصی که نسل اندر نسل دارنده ملک و املاک بودند را کنار گذاشته و اشخاصی که طی این چهل ساله به داراییهای کلان رسیده اند را تصاحب کنند و به بیت المال بسپارند ، در این کشور با چنین اقتصادی و تحریم و جنگ ، چنانچه پول کلان بدست اورد دو حال داره،!!! یا خودش دزده و یا پدرش دزد بوده
 • 1
 • 4
نهادهای بازرسی کشور ...
تکبیر کاملا درسته
 • 0
 • 1
کارخواصی نکرده بنده خدا......ازآب گل آلود،اینکار راکرده....ببخشیدزیاده روی کردم.
 • 5
 • 1
یکی مثل این آقا،اینهمه مال و اموال داره،یکی هم مثل من که هنوز سی سال هم ندارم،حتی یه شغل ندارم،چه برسه به خونه و مال و اموال،خدایی عجب کشور بی در و پیکری،من با دوتا بچه کوچیک برای روزی چهل هزار تومن هرروز سگ دو میزنم،یکی مثل این آقا فقط از میلیارد حرف میزنه.چرا کشورمون اینجوری شده،چرا هرکی میاد بر مسند قدرت فقط به فکر خودش و اطرافیانش هست،مگه ما مردم این کشور نیستیم؟چرا کسی به داد ما نمیرسه.
 • 2
 • 1
آقای شمخانی پسر یا دختر. دیگه ای نمی خواهد
 • 2
 • 1
نا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها. حتماو صد در صد است
 • 3
 • 2
مملكت را چاپيدن ....
 • 2
 • 2
فرزند انقلابم.وقتی جنگ تمام شد ۲۲سالم بود. هفتاد ماه در جنگ بودم هم چنین جانباز شیمیایی هستم به والله برای درمان جراحت جنگ بعضاً از جیب شخصی هزینه می‌کنیم. هرگز فکر نمی کردیم ادارهای ما روزی بیت المال را خارج کنند خدا لعنت کند کسی که بیت المال را غارت کرد
 • 2
 • 3
خجالت اوره
 • 2
 • 3
فرزند انقلابم.وقتی ج...
خداازدزدان این مملکت مخصوصآ کسانیکه درزمان جنگ فعالیت داشتن وحالاهم شدن اختلاسگر ودوزدان بیت المال وغارتگرکشور بنده درزمان جنگ به صورت بسیجی ازطرف اتش نشانی بمدت ۳سال داوطلب درجنوب وغرب حظورداشتیم والان هم باحقوق بخوره نمیر الحمدالله خداراشاکریم وهمیشه لعنت خدا روبرای این مختلصان ودزدان بیت المال ارزومندیم اگراین ازخدابیخبران نبودن الان کشورعزیزمان یکی ازکشورهای موفق ودرهمی عرصهامخصوصا درزمینهای دینی شده بودیم خدایاتارسیدن به ان روز سیدعلی خامنه ای روبرای اسلام محفوظ بدار وسلام افضلی نیکو
آقای شمخانی واقعا یه زمانی هم رزم شهید حسین علم الهدی بودی؟؟؟
 • 2
 • 1
دارندگی وبرازندگی زحمتش رو کشیده یه رئیس بانک الان پولش از پارو بالا میره این بنده خدا که واسه خودش مسئولیه یه دقیقه خودتون رو جای اونها بزارین
 • 6
 • 1
دارندگی وبرازندگی زح...
شرکتهارو میخرن بعد مردمو بیکار میکنن این چ مسئولیه
دارندگی وبرازندگی زح...
اول مسئول ملته اگه ملت راضی بودن حقوقش حلالش
دارندگی وبرازندگی زح...
کره ماه رو که کشف نکرده این همه ثروت داشته باشه اگه صادقانه و منصفانه کار میکرد این همه ثروت گیرش نمیومد چسبیدن به ارکان قدرت برای ۷ نسلشون پول جمع کردن بقیه مردم ادم نیستن
 • 0
 • 1
خدا نگهدار همه ی تلفیقی ها هست . پیامهای کذب این مجله (سرپوش ) چی شد دیگه همه لال شدن ؟ خوب واسه گرفتن پول افکار منفی و خوراک کذب به خورد ملت میکنین آگاهیتونو در مورد کاری که میکنین ببرید بالا بعد حرافی کنید
 • 1
 • 0
قدیمی ها گفته اند تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها. اخر وقتی راحت میشود دریک خانه ۲۰۰ متری زندگی کرذ چراباید خانه هزارمتری خرید
 • 6
 • 13
دلایل احتمالی این فضا سازیها : احتمال کاندیداتوری علی شمخانی در انتخابات ریاست جمهوری
 • 10
 • 7
هیچ وقت توضیه درباره مساعل مالی خودش نداده نه میده اخه کسر شانه خودش میونه
 • 3
 • 7
به به..چشمتون روشن آقایان
 • 8
 • 13
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید