شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۰۰:۱۷ - ۱۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۲۳۰۷
سیاست داخلی

همسر حداد عادل می‌خواهد چه چیزی را به ما بقبولاند؟

طیبه ماهروزاده,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

سخنان طیبه ماهروزاده، همسر حداد عادل در یک برنامه تلویزیونی در مورد نگاه وی به دانش‌آموزان رشته علوم انسانی در دهه ۷۰ و شیوه تأسیس مدارس خصوصی فرهنگ توسط خانواده حداد عادل، شوکه‌کننده بود.

او دانش‌آموزانی را که قربانی فقدان عدالت آموزشی یا نگاه تحقیرآمیز به علوم انسانی بوده‌اند، با لحنی عجیب، «از هرجا مانده» خطاب می‌کند. او می‌گوید تحصیل در کنار این «از هرجا ماندگان» (بخوانید ما مردمان عادی)، در شأن فرزندش نبوده و بدین ترتیب بوده است که جرقه تأسیس مدارس پولی فرهنگ، که گفته می‌شود شهریه‌شان سالانه چندده میلیون تومان است، به ذهن ایشان خطور کرده است.

ماهروزاده در مورد همان سال‌هایی حرف می‌زند که همسرش معاون وزارت آموزش و پرورش بوده است! لحن نامناسب  و مسئولیت‌گریزیِ همسر حداد عادل در برنامه تلویزیونی زاویه، آینه تمام‌نمای فاجعه نظام آموزشی کشور در شرایط کنونی است. به جرأت می‌توان گفت در کشورهایی که سرمایه‌داری، سودپرستی و زندگی لاکچری نیز از تمام تریبون‌ها تبلیغ می‌شود، چنین ادبیاتی از طرف کسانی که خود در نظام آموزشی مسئول بوده‌اند یا هنوز هم مسئول هستند، سابقه ندارد. به راستی خانواده حداد عادل چه نقشی در نظام آموزشی بعد از انقلاب داشته است؟

به گزارش مردم سالاری آنلاین، تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس در سال ۲۰۰۲ وقتی رسانه‌ها فهمیدند برای فرزندش معلم خصوصی گرفته است تا به تحصیل وی در مدرسه دولتی را کمک کند، مورد آماج بی‌امان رسانه‌ها قرار گرفت. دیوید کامرون، نخست وزیر اسبق انگلیس نیز در سال ۲۰۱۶ مورد انتقادات فراوان قرار گرفت، چرا که رسانه‌ها به این پی برده بودند که او قصد دارد پس از اتمام دوران نخست وزیری‌اش، فرزندانش را به جای مدارس دولتی به مدرسه‌ای خصوصی بفرستد. در ایران اما وضعیت فرق دارد؛ نه فرستادن فرزندان مسئولین کشور به مدارس خصوصی قُبحی دارد و بدتر از آن، نه تأسیس مدارس پولی توسط مسئولین، و از قضا مسئولینی که خود دهه‌ها در نظام آموزشی کشور مسئولیت داشته‌اند، امر مذمومی است. گویی در عادی شدن و بهنجار جلوه دادن بی‌عدالتی آموزشی، گوی سبقت را از مهد نئولیبرالیسم و طبقه حاکمه‌ کشورهایی که می‌گوییم بیشترین فاصله را از محرومان جامعه‌شان دارند، ربوده‌ایم!

طیبه ماهروزاده، همسر حداد عادل، همین حالا با حکم حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشور، یکی از ۱۰ عضو شورای عالی آموزش و پرورش کشور است! همسر او غلامعلی حداد عادل هم عضو همین شورا است. غلامعلی حداد عادل، علاوه بر این، عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی کشور نیز است. او در کنار مشاغل دیگر، از سال ۱۳۸۹ تاکنون، رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی نیز است.

طیبه ماهروزاده، همسر حداد عادل، در برنامه تلویزیونی زاویه می‌گوید «مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کردیم؛ زیرا پسرم سال ششم رشته ریاضی بود می‌خواست به رشته‌های علوم انسانی برود، ما دنبال مدرسه‌ای می‌گشتیم که نه از نظر درسی خوب باشد، بلکه از نظر محیطی سالم باشد، اما باورتان نمی‌شود که در تهران چنین مدرسه‌ای پیدا نکردیم». او دانش‌آموزان علوم انسانی در آن سال‌ها را «ازهرجا مانده» خطاب می‌کند. اگر این اشرافی‌گرایی و نخبه‌گراییِ پرمدعا نیست، پس چیست؟!

او می‌گوید برای تحصیل پسرمان (فریدالدین حداد عادل)، مدرسه خصوصی تأسیس کرده‌ایم! می‌گویند راکفلر نیز زمانی وارد فرودگاه می‌شود و وقتی می‌بیند پروازی در آن ساعت به مقصد موردنظرش وجود ندارد، یک شرکت هواپیمایی می‌خرد! بعد از این گفته خانم ماهروزاده مشخص می‌شود که پسر وی اصلا در مدارس خصوصی که آن‌ها تأسیس کرده‌اند (یعنی مدارس فرهنگ)، درس نخوانده است.

مدارس فرهنگ در سال ۱۳۷۱ در مناطق بالانشینِ تهران، توسط غلامعلی حداد عادل تأسیس شده‌اند و فریدالدین حداد عادل خود در یکی از مصاحبه‌هایش می‌گوید که کار معلمی را در همان سال ۷۱ و در ۱۹ سالگی آغاز کرده است! این‌که آیا او آموزش‌های لازم برای تدریس را در آن سن دیده بوده و یا آیا فرصت اشتغال در آن سن برای چه کسری از جمعیت ایران مهیاست، بر ما پوشیده است.

طیبه ماهروزاده در مورد سال‌هایی حرف می‌زند که وضع تحصیل در رشته علوم انسانی مناسب نبوده که همسرش در همان سال‌ها معاون وزارت آموزش پرورش بوده است. حداد عادل از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۲، معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بوده است. ماهروزاده نه تنها با خودبزرگ‌بینی، دانش‌آموزان رشته علوم انسانی را که بخشی از آن‌ها در آن سال‌ها قربانی فقر و بی‌عدالتی آموزشی بوده‌اند، «ازهرجا مانده» خطاب می‌کند، بلکه در بخشی دیگر از سخنانش از پذیرش مسئولیت نیز فرار می‌کند و می‌گوید در ایجاد این شرایط هیچ نقشی نداشته است!

گاف پایه ششم ریاضی و عادی جلوه دادن نابرابری آموزشی

ماهروزاده که ادبیات‌اش به شدت الیتیستی و لحن‌اش به شدت اشرافیت‌مآبانه است، با گافی عجیب می‌گوید پسرش در سال ششم ریاضی قصد تغییر رشته داشته است. این در حالی است که پایه‌ای به نام ششم ریاضی، هیچ‌گاه در تاریخ نظام آموزشی کشور، وجود نداشته است!

فریدالدین حداد عادل، فرزند مورد اشاره خانم ماهروزاده، خود در مصاحبه‌ای با طرح ادعایی عجیب می‌گوید: «در سال تحصیلی ۷۱-۷۰ در کل شهر تهران فقط در دو مدرسه چهارم علوم انسانی روزانه وجود داشت. یکی مدرسه آل احمدِ تجریش، یک کلاس و دیگری یک کلاس [در] مدرسه دو شهید میدان خراسان بود. مابقی شبانه برگزار می‌شد، در اصل بیشتر کسانی در کلاس‌های شبانه درس میخواندند که فقط قصدشان گرفتن مدرک بود»! 

بعید است در تهران به این بزرگی، در آن سال تنها دو مدرسه، دوره روزانه برای سال چهارم علوم انسانی داشته باشند. البته طبق تعریف خود فریدالدین حداد عادل، مشخص است که او میدان تجریش را بر میدان خراسان ترجیح داده است.

سخنان ماهروزاده از هر زاویه‌ای که نگاه کنیم، شوکه‌کننده بود. این سخنان می‌خواهد به ما بقبولاند که باید بی‌عدالتی آموزشی را به‌عنوان یک واقعیت تغییرناپذیر بپذیریم. این سخنان می‌خواهد به ما بقبولاند که باید مدارس خصوصی با شهریه‌های چندده میلیونی که سود آن به جیب الیتِ نظام آموزشی کشور می‌رود و هزینه آن را تمام جامعه، از طریق از دست رفتن برابری آموزشی می‌پردازد، بپذیریم. جامعه اما خواستار پاسخگویی است؛ کسانی که در ایجاد این بی‌عدالتی آموزشی سهیم بوده‌اند باید مسئولیت خود را بپذیرند.

کسانی که مدارس خصوصی با شهریه‌های چندده میلیونی تأسیس کرده‌اند باید بگویند زمین مدارس‌شان از کجا آمده و آیا به اندازه معلمان تحت استخدام آموزش و پرورش به معلمان‌شان، حقوق می‌دهند. دولت نیز باید بگوید که چرا خلاف مفاد مصرح در قانون اساسی کشور همچنان به رشد مدارس خصوصی اصرار دارد.

  • 56
  • 8
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۶
جدیدترین
قدیمی ترین
این آقای حداد عادل بود بطری آب معدنی را برد مجلس گفت آب از بنزین ارزانتر است گران کنید ولی نگفت مردم درآمد ندارند حال آقا زاده اش درس نمی‌خواند دنبال مدرسه خوب بودند که بچه تنبلشان که مدرک بگیرد
امثال خانم ماهروزاده و اقای حداد عادل که از هزار فامیل نظام هستند در نظام جمهوری اسلامی کم نیستند که قدرت را در این کشور بدست گرفتن ودم از حمایت از محرومین میزنند در صورتی که خودشان زندگی لاکچری از جیب همان محرومین دارند وامثال این دو زوج که مملکت را مایملک شخصی خود میدانند و با چادر و ریش مشغول چاپیدن مملکت هستند در هزار فامیل نظام بوفور یافت میشوند خدا آخر عاقبت این مملکت را بخیر کند که سرنوشتش دست بد کسایی افتاده است
  • 2
  • 1
شوهرشم از اصطلاحات علمی جهانی خوشش نمیاد تصمیم گرفته همشو عوض کنه کتابای زیست شناسی رو نگاه کنید گریتون میگیره
  • 2
  • 3
مشاهده کامنت های بیشتر
شجاع خلیل زاده,زندگینامه شجاع خلیل زاده,عکس شجاع خلیل زاده بیوگرافی شجاع خلیل زاده بازیکن فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۸

محل تولد: قائم شهر، ایران

قد: ۱٫۸۲ متر

پست: دفاع وسط

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
رافائل نادال,زندگینامه رافائل نادال,بیوگرافی رافائل نادال بیوگرافی رافائل نادال مشهورترین تنیسور جهان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ جون ۱۹۸۶

محل تولد: ماناکور/مایورکا

نام پدر: سباستیان

نام مادر: آنا ماریا

قد: ۱/۸۵ سانتی متر 

تعداد عنوانهای قهرمانی: ۲۲ عنوان قهرمانی

ادامه
رونالدینیو,زندگینامه رونالدینیو,ازدواج رونالدینیو بیوگرافی رونالدینیو فوتبالیست مشهور (+ تصاویر خانوادگی)

القاب: ال ماسترو، گوچو، دنیو، رونی، وان ماگو

ملیت: برزیلی

تاریخ تولد: ۲۱ مارس ۱۹۸۰

محل تولد: پورتو آلگرا

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ادامه
علی اصغر مجرد,بیوگرافی علی اصغر مجرد,زندگینامه علی اصغر مجرد زندگی خصوصی و ورزشی علی اصغر مجرد (+عکس)

زادگاه: بجنورد، خراسان شمالی، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: مدافع میانی( سرعتی زن)

قد: ٢٠۵ سانتی‌متر

وزن: ۹۰ کیلوگرم

ادامه
مجید علیاری,زندگینامه ی مجید علیاری,مجید علیاری بازیکن فوتبال بیوگرافی مجید علیاری مهاجم فوتبال (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

زادروز: ۱۲ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: مهاجم

ادامه
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
مسعود صادقلو,عکس اینستاگرام مسعود صادقلو,بیوگرافی مسعود صادقلو بیوگرافی مسعود صادقلو، خواننده ی پاپ (+ تصاویر)

متولد: ۱۹ فروردین ماه ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

فعالیت: نوازنده، خوننده

سبک: پاپ

ادامه
همایون شجریان,آلبوم همایون شجریان,همسر همایون شجریان بیوگرافی همایون شجریان از بزرگان موسیقی سنتی کشور (+ تصاویر)

ملیت: ایرانی

محل تولد: تهران

تاریخ تولد: ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۴

سبک: موسیقی سنتی ایرانی

سازها: تنبک، کمانچه

همسر: گیتا خوانساری

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش