چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
۰۹:۱۷ - ۱۷ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۳۵۵۵
سیاست داخلی

مجمع در فشار افكار عمومی/ تبعات معطل گذاشتن لوايح CFT و پالرمو با کیست؟

لايحه CFT,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

تنها دو ماه تا آخرين فرصت گروه ويژه اقدام مالي به ايران براي تصويب لوايح CFT و پالرمو باقي مانده و همچنان مجمع تشخيص مصلحت نظام، به دلايلي «عجيب» از اظهارنظر رسمي در خصوص اين لوايح خودداري مي‌کند؛ اتفاقي که سبب خواهد شد نام ايران به ليست سياه FATF اضافه شود.

معاون اقتصادي وزارت امور خارجه معتقد است پذيرش همکاري با گروه ويژه اقدام مالي و تصويب لوايح مربوط به آن براي همکاري با بانک‌هاي جهاني مانند «پاسپورت» براي خروج از کشور است و اگر کشوري در ليست سياه قرار گيرد، ديگر نمي‌تواند با باقي کشورها ارتباط پولي و بانکي برقرار کند. اعضاي مجمع تشخيص نظام اما فکر مي‌کنند تصويب اين لوايح به معني «ارائه اطلاعات محرمانه کشور به بيگانگان» بوده و مي‌تواند باعث مسدود شدن راه‌هاي دور زدن تحريم شود.

به‌رغم اختلاف نظرهايي که در اين زمينه وجود داشت و همچنين انتقاداتي که به مجمع تشخيص مصلحت در خصوص صلاحيت حقوقي بررسي موضوع وارد بود، مي‌شد پذيرفت که دغدغه منافع ملي سبب شده اعضاي اين نهاد در برابر تصويب دو لايحه CFT و پالرمو ايستادگي کنند اما روز شنبه يکي از اعضاي مجمع اظهارنظري پيرامون اين موضوع داشت که نشان مي‌داد، اساساً دغدغه منافع ملي مطرح نيست و مجمع با رفتاري که نظير آن در ساختار حاکميتي ايران سابقه ندارد تلاش دارد تا شرايط اقتصادي براي دولت، بيش از پيش سخت شود.

در اين روز، حسين مظفر عضو حقيقي مجمع که براي ثبت نام در انتخابات مجلس به وزارت کشور رفته بود گفت که «ما به اروپايي‌ها گفتيم شما چه کاري کرديد؟ شما هم کاري انجام دهيد. ايران يازده تعهد داشته که به آنها عمل هم کرده است، اما شما هيچ تعهدي را انجام نداديد». او همچنين اعتراف کرد که در کشور محتواي اين کنوانسيون‌ها «عملي» شده و فقط به دلايلي تصويب نشده‌اند؛ اين اظهارنظر از آن رو عجيب بود که اولاً مجمع با ورود به بحث برجام اين موضوع و تعهدات برجامي اروپا را به FATF پيوند داده و از سوي ديگر به رغم آنکه محتواي کنوانسيون‌ها «تقريبا» اجرايي شده است، به دلايل سياسي از تصويب آن خودداري مي‌کند.

الان تو‌ضيحي ندارم

غلامرضا مصباحي مقدم در پاسخ به سؤال خبرنگار «آرمان ملي» تصريح مي‌کند که قصد اظهارنظر درخصوص اين موضوع را ندارد اما نعمت احمدي، حقوقدان و وکيل دادگستري درباره صلاحيت قانوني مجمع تشخيص مصلحت نظام براي ورود به مسأله برجام و معطل گذاشتن لوايح CFT و پالرمو به دليل عدم اجراي تعهدات برجامي اروپا به «آرمان ملي» مي‌گويد: گروه ويژه اقدام مالي نهادي است که مأموريت شفاف‌سازي در تجارت جهاني را دنبال مي‌کند؛ نه ربطي به اروپا دارد و نه برجام به اين گروه ويژه مربوط مي‌شود.

به گفته او، نهاد FATF بر عملکرد مالي دولت‌ها نظارت مي‌کند تا سلامت فعاليت‌هاي اقتصادي آنها را بسنجد و بررسي کند که آيا وارد فاز پولشويي، تأمين مالي تروريسم و برخي مسائل از اين دست مي‌شوند يا خير. احمدي معتقد است وقتي موضوعي به مصوبه‌اي که بايد از سوي مجمع تشخيص مصلحت نظام بررسي شود، ارتباطي پيدا نمي‌کند اساساً ورود مجمع به آن مسأله و معيار قرار دادن بر خلاف قانون بوده و با روش‌هاي غيرقانوني نمي‌توان مصلحت کشور را تشخيص داد. پيشتر حسين مظفر گفته بود که «تا اين دولت بر سر کار است، نمي‌گذاريم اين لوايح اجرا شود».

حشمت‌ا... فلاحت‌پيشه عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تأکيد دارد «خيلي از کساني که براي مجلس بعدي نقشه کشيدند و مي‌خواهند اکثريت را در دست بگيرند در اولين برنامه خود از مجمع تشخيص خواهند خواست که پالرمو و CFT را به مجلس برگردانند». وي مي‌گويد «اين شروع سلسله نوسانات و شرايط چالشي است که ممکن است براي کشور هم شکل بگيرد. شبيه اين رفتار را در مجلس هفتم هم شکل دادند، البته در آن مجلس يک نگاه توام با حسن نيت بود که درخواست برگشت قانون برنامه چهارم را دادند ولي در اين شرايط فعلي که کشور نيازمند شفافيت است، تند شدن مجلس به ضرر کشور است».

تبعات اين اقدامات با کيست؟

ورود به ليست سياه گروه ويژه اقدام مالي هزينه‌هاي سنگيني براي اقتصاد کشور دارد؛ روابط کارگزاري ديگر کشورها با ايران قطع مي‌شود، اجازه تأسيس شعبات جديد به بانک‌هاي ايراني داده نمي‌شود و هزينه سنگيني بابت هر انتقال مالي بر کشور تحميل مي‌گردد. از سوي ديگر به گفته برخي مسئولان دخيل در اين موضوع، اگر ايران در ليست سياه قرار گيرد ميزان اطلاعاتي که درخصوص تراکنش‌هاي مالي خود بايد ارائه دهد، چندين برابر مي‌شود و آسيبي که امروز برخي اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام از آن مي‌هراسند، چندين برابر خواهد شد.

در شرايط تحريم، تحميل اين هزينه به مردم کاري است که عاملين آن بايد هزينه رفتار خود را بپذيرند. اگر اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام مي‌خواهند اين هزينه را بر مردم تحميل کنند بايد مخالفت خود را با تصويب لوايح FATF رسما اعلام کنند و به مردم بگويند که مسئول سخت‌تر شدن معيشت اقشار مختلف جامعه آن هم در حالي که دولت با «فشار حداکثري» مواجه است، آنها هستند.

محمدحسين لطف‌الهي

  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش