سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
۰۲:۰۲ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۶۳۴
سیاست داخلی

بررسی کارنامه اقتصادی چهار رئیس‌جمهور ایران/ آیا حسن روحانی بدترین رئیس‌جمهور بعد انقلاب است؟

کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهورهای ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران
هفت سال از ریاست جمهوری حسن روحانی می‌گذرد. در دوره اول بازار‌ها آرامش خوبی داشتند، اما در دوره دوم همه‌چیز به هم ریخت. روحانی فعالیت خود را با تورم ۳۴.۷ درصدی شروع کرد. این رقم بعد از یک رفت و برگشت، دوباره به ۳۴.۸ درصد بازگشت. میانگین نرخ تورم در شش سال ریاست جمهوری روحانی از ۹۲ تا ۹۹ حدود ۱۸ درصد است.

فرقی نمی کند، اکبر هاشمی رفسنجانی باشید و به شما بگویند سردار سازندگی، محمد خاتمی باشید و بعنوان نخستین رییس جمهور بعد انقلاب به دیدار پاپ بروید، محمود احمدی نژاد باشید با شعار های مهرورزی یا روحانی با وعده اعتدال؛ در نهایت افکار عمومی و مردم عادی روسای جمهور را با عملکردشان در بازار هایی مثل طلا، سکه و دلار و قیمت مسکن، بنزین و نرخ تورم قضاوت می کنند. از این نظر دلار ۲۵ هزار تومانی، سکه ۱۱ میلیونی، طلای یک میلیونی و مسکن ۲۰ میلیونی وضع را برای حسن روحانی پیچیده می کنند. او تقریباً یک سال فرصت دارد تا کارنامه خود را بهبود ببخشد. بررسی های ما نشان می دهد در بین دوره های مختلف چهار رئیس جمهوری، یعنی هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، محمود احمدی نژاد و حسن روحانی کم ترین نرخ تورم و افزایش قیمت دلار، سکه، طلا، مسکن و بنزین در دو دوره محمد خاتمی اتفاق افتاده و اگرچه حسن روحانی تا این جا بيش ترین افزایش قیمت سکه و دلار را در کارنامه خود ثبت کرده، ولی دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی با تورم ۴۹ درصدی در سال ۷۴ رکورددار بيش ترین نرخ تورم است و بیشترین افزایش قیمت طلا، مسکن و بنزین هم در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اتفاق افتاده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی؛ سال ۶۸ تا ۷۶

کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهورهای ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

اکبر هاشمی رفسنجانی بعنوان چهارمین رییس جمهور بعد از انقلاب کار خود را از سال ۶۸ شروع کرد و تا سال ۷۶ رییس دولت سازندگی بود. زمان شروع به کار این دولت، نرخ تورم در محدوده ۱۷.۴ درصد بود و پس از رفت و برگشت تا ۴۹ درصد در سال ۷۴، نهایتا در پایان دوره به ۱۷.۳ درصد بازگشت. رکورد تورم سالانه در این دولت شکسته شد و هنوز پا برجاست. در طول این هشت سال، تورم سالیانه کشور بطور میانگین حدود ۲۵.۳ درصد بود.

دلار: در دو دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی قیمت دلار از حدود ۱۲۰ تومان در سال ۶۸ به ۴۷۸ تومان در سال ۷۶ رسید. نرخ رسمی دلار هم در ابتدای این دوره ۷۰ تومان و در انتهای آن ۱۷۵ تومان در نظر گرفته می شد.

سکه: سکه تمام بهار آزادی در روز های اول شروع بکار دوره سازندگی حدود ۱۰ هزار و ۹۲۲ تومان بود و در سال آخر به حدود ۳۸ هزار و ۸۳۳ تومان رسید. تقریبا معادل همین افزایش قیمت برای هر گرم طلای ۱۸ عیار هم اتفاق افتاد.

طلا: شاید باورش سخت باشد، اما زمانی که هاشمی رفسنجانی روی کار آمد، میانگین قیمت هر گرم طلا در سال ۶۸ حدود ۱۱ هزار و ۳۴۴ تومان بود و در سال ۷۶ این میانگین سالانه به ۳۸ هزار و ۵۱۸ تومان رسید.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران سال ۶۸ حدود ۴۷ هزار تومان بود. این یعنی با پنج میلیون تومان می توانستیم یک واحد ۱۰۰ متری بخریم. در پایان دوره رفسنجانی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به محدوده ۱۷۵ هزار تومان رسید.

بنزین: در دوره هاشمی رفسنجانی قیمت بنزین سه مرتبه افزایش پیدا کرد. در سال ۶۹ قیمت هر لیتر بنزین از سه تومان به پنج تومان، در سال ۷۴ از پنج تومان به ۱۰ تومان و در ابتدای سال ۷۶ بعنوان آخرین سال دولت سازندگی، قیمت بنزین به ۱۶ تومان افزایش پیدا کرد.

تغییرات قیمت دلار۳.۹ برابر
تغییرات قیمت سکه۳.۵ برابر
تغییرات قیمت طلا۳.۴ برابر
تغییرات قیمت مسکن۳.۳ برابر
تغییرات قیمت بنزین۵.۳ برابر
میانگین نرخ تورم سالانه۲۵.۳ درصد

سیدمحمد خاتمی؛ سال ۷۶ تا ۸۴

کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهورهای ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

پائین ترین نرخ تورم بعد از انقلاب مربوط به سال های ۷۶ تا ۸۴ است. زمانی دولت اصلاحات آغاز به کار کرد، نرخ تورم سالانه در محدوده ۱۷.۳ درصد بود. این رقم در سال پاياني دوره محمد خاتمی به ۱۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد. در این دوره میانگین نرخ تورم کل هشت سال حدود ۱۴.۹ درصد بود.

دلار: سال ۷۶ زمانی که دولت خاتمی روی کار آمد، هر دلار آمریکا در بازار آزاد با قیمت ۴۷۸ تومان فروخته می شد و قیمت رسمی آن ۱۷۵ تومان بود. در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی، هر دلار در سال ۸۴ به طور میانگین ۹۰۴ تومان قیمت داشت و تقریبا دو برابر شد.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در سال اول شروع به کار دوره اصلاحات میانگین ۳۸ هزار و ۸۳۳ تومان بود و در سال آخر به حدود ۱۲۲ هزار و ۸۹۰ تومان رسید. در این دوره هشت ساله افزایش قیمت سکه خیلی بیشتر از دلار بود. طوریکه سکه تقریبا ۳.۲ برابر شده بود.

طلا: میانگین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۷۶ حدود سه هزار و ۸۵۲ تومان بود و در سال آخری ریاست جمهوری خاتمی، هر گرم طلا در بازار بطور میانگین ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان فروخته شد.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در تهران ابتدای آغاز به کار دولت اصلاحات ۱۵۶ هزار تومان بود و پس از افزایش چهار برابری، در پایان دوره هشت ساله به ۶۵۰ هزار تومان رسید.

بنزین: قیمت هر لیتر بنزین در دوره خاتمی هر سال افزایش پیدا کرد. ابتدای سال ۷۷ از ۱۶ تومان به ۲۰ تومان، سال ۷۸ به ۳۵ تومان، سال ۷۹ به ۳۸.۵ تومان، سال ۸۰ به ۴۵ تومان، سال ۸۱ به ۵۰ تومان، سال ۸۲ به ۶۵ تومان و در ابتدای سال ۸۳ به ۸۰ تومان افزایش پیدا کرد. در این دوره هشت ساله قیمت بنزین رفته رفته پنج برابر شد.

تغییرات قیمت دلار ۱.۹ برابر
تغییرات قیمت سکه۳.۲ برابر
تغییرات قیمت طلا۲.۷ برابر
تغییرات قیمت مسکن۴.۲ برابر
تغییرات قیمت بنزینپنج برابر
میانگین نرخ تورم سالانه۱۴.۹ درصد

محمود احمدی نژاد؛ سال ۸۴ تا ۹۲

کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهورهای ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

محمود احمدی نژاد بعنوان رییس جمهور دوره های نهم و دهم، دولت را با نرخ تورم ۱۰.۴ درصدی از خاتمی تحویل گرفت. دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد تورم پس از رسیدن به محدوده ۲۵.۴ درصد دوباره به ۱۰.۸ درصد بازگشت، ولی در دوره دوم دوباره روند صعودی نرخ تورم از سر گرفته شد و نهایتا در سال ۹۲، نرخ تورم سالانه به ۳۴.۷ درصد افزایش پیدا کرد.

دلار: دولت احمدی نژاد در دوره اول فاصله نرخ رسمی و بازار آزاد ارز را به صفر رساند. در ابتدای دوره هشت ساله یعنی سال ۸۴ میانگین قیمت دلار در کل سال حدود ۹۰۴ تومان بود و تا سال ۸۸ به هزار و ۴۴ تومان رسید. افزایش قیمت دلار بیشتر در دوره دوم احمدی نژاد محسوس بود. تا جایی که قیمت این ارز در سال ۹۲ به طور میانگین سه هزار و ۱۸۴ تومان بود.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در ابتدای دوره احمدی نژاد حدود ۱۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود و در سال پایانی بطور میانگین با قیمت یک میلیون و ۵۰ هزار تومان معامله شد.

طلا: یک گرم طلای ۱۸ عیار زمانی که احمدی نژاد فعالیت خود را آغاز کرد تقریبا ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان بود و در پایان دوره یعنی سال ۹۲ به میانگین ۱۰۴ هزار تومان رسید.

مسکن: قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در ابتدای دوره نهم ریاست جمهوری بطور میانگین در تهران ۶۵۰ هزار تومان بود و تا پایان دوره به سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

بنزین: سهمیه بندی بنزین نخستین بار در دوره اول احمدی نژاد به پمپ بنزین ها آمد. اولین افزایش قیمت در سال ۸۶ از ۸۰ تومان به ۱۰۰ تومان بود. در همین سال قیمت بنزین آزاد به ۴۰۰ تومان رسید. سال ۸۹ بار دیگر قیمت بنزین سهمیه بندی به ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد به ۷۰۰ تومان افزایش پیدا کرد تا نهایتا قیمت بنزین در دوره هشت ساله احمدی نژاد ۸.۷ برابر شود.

تغییرات قیمت دلار۳.۵ برابر
تغییرات قیمت سکه۸.۵ برابر
تغییرات قیمت طلا۱۰.۱ برابر
تغییرات قیمت مسکن ۶.۱ برابر
تغییرات قیمت بنزین ۸.۷ برابر
میانگین نرخ تورم سالانه ۲۰.۷ درصد

حسن روحانی؛ سال ۹۲ تاکنون

کارنامه اقتصادی رئیس‌جمهورهای ایران,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

هفت سال از ریاست جمهوری حسن روحانی می گذرد. در دوره اول بازار ها آرامش خوبی داشتند، ولی در دوره دوم همه چیز به هم ریخت. روحانی فعالیت خود را با تورم ۳۴.۷ درصدی آغاز کرد. این رقم پس از یک رفت و برگشت، دوباره به ۳۴.۸ درصد بازگشت. میانگین نرخ تورم در شش سال ریاست جمهوری روحانی از ۹۲ تا ۹۹ حدود ۱۸ درصد است.

دلار: هر دلار آمریکا به طور میانگین در کل سال ۹۲ حدود سه هزار و ۱۸۴ تومان قیمت داشت. در حال حاضر قیمت دلار در بازار آزاد به حدود ۲۲ هزار تومان رسیده، ولی اگر میانگین ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان را برای سال ۹۹ در نظر بگیریم، نتیجه آن افزایش ۵.۶ برابری قیمت دلار در دوره ریاست جمهوری روحانی است.

سکه: هر سکه تمام بهار آزادی در ابتدای دوره روحانی حدود یک میلیون و ۵۰ هزار تومان بود و در حال حاضر به ۱۰ میلیون تومان و ۵۰۰ رسیده، ولی میانگین سال ۹۹ در محدوده هفت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

طلا: هنگامی که روحانی فعالیت خود را شروع کرد، میانگین قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۹۲ حدود ۱۰۴ هزار تومان بود. این روز ها قیمت هر گرم طلا به حدود یک میلیون تومان رسیده است. میانگین سال ۹۹ تا اینجای کار برای هر گرم طلا حدود ۷۲۰ هزار تومان محاسبه می شود.

مسکن: قیمت مسکن در ابتدای ریاست جمهوری روحانی حدود سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که این رقم در سال ۹۹ به میانگین ۱۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده. البته آخرین گزارش حاکی از مسکن متری ۲۰ میلیون تومان در تهران است.

بنزین: قیمت بنزین در سال ۹۳ از ۷۰۰ تومان به هزار تومان رسید و بنزین سهمیه بندی شده ۷۰۰ تومان فروخته شد. سال ۹۴ بنزین سهمیه بندی از پمپ بنزین ها خداحافظی کرد و نهایتا در سال ۹۸ با افزایش قیمت بنزین، هر لیتر آن به سه هزار تومان رسید و بنزین سهمیه بندی بار دیگر با نرخ هزار و ۵۰۰ تومان به جایگاه ها برگشت.

تغییرات قیمت دلار۵.۶ برابر
تغییرات قیمت سکه۷.۴ برابر
تغییرات قیمت طلا۶.۹ برابر
تغییرات قیمت مسکن۴.۷ برابر
تغییرات قیمت بنزین۴.۳ برابر
میانگین نرخ تورم سالانه ۱۸ درصد

fararu.com
  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش