شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰
۱۰:۵۶ - ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۶۲۱۷۷
سیاست خارجی

وزیر خارجه فردا راهی نیویورک می شود

خطیب زاده: ترکیب تیم مذاکره کننده ایرانی در حال تغییر است/ دیدار با هیات آمریکایی در دستورکار نیست

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه,دور جدید مذاکرات
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه فردا به نیویورک می‌رود، گفت: وزیر امور خارجه در این سفر با مقامات ۴۵ کشور از جمله وزیران خارجه ۱+۴ دیدار و گفت و گو خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز یکشنبه در نشست خبری از سفر وزیر امور خارجه به نیویورک خبر داد و گفت: امیرعبداللهیان فردا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد شد.

 وی اضافه کرد: برای ایشان در این سفر حدود ۴۵ ملاقات در سطح دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف آفریقا، آسیا،‌اروپا و آمریکای لاتین و منطقه،با روسای سازمانهای بین المللی دبیرکل و رئیس شورا و همه کسانی که درخواست داشتند و یا امکان ملاقات بوده است هماهنگ شده است تا در این سفر چند روزه کوتاه همه ملاقات‌ها صورت بگیرد.

خطیب زاده با بیان اینکه ملاقات‌های جانبی مثل همیشه برای ایشان در نظر گرفته شده است، در خصوص موضوع نشست وزرای خارجه ۱+۴ هم گفت: طبیعی است اگر ببینیم که این ملاقات می‌تواند در مسیر مذاکره سودمند، مفید باشد تصمیم آن را اتخاذ خواهد شد. الان تصمیمی اتخاذ نشده قطعاً باید دستور کار  و موضوع جلسه را ببینیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم.

 سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: چیزی که مهم است این که وزیر امور خارجه با همه وزرای ۱+۴ملاقات های دوجانبه و جداگانه خواهند داشت.

 خطیب زاده با اشاره به اظهار نظر وزیر خارجه لبنان درباره محموله سوخت ارسالی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به همکاری و کمک به دوستان خود و دولتهای کشورهای دوست بوده است.

 وی اضافه کرد: آنچه در خصوص این تجارت انجام شده درخواستی توسط تجار لبنانی بوده که یک مسیر خرید کاملاً عادی و معمول صورت گرفته و فروش صورت گرفته و محموله ارسال شده است. درباره مسائل داخلی لبنان اظهار نظر نمی‌کنم اما می‌توانم به شما اطمینان بدهم که اگر همین فردا هم دولت لبنان برای رفع مشکلات مردم بخواهد از ما سوخت بخرد ما آن را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

خطیب زاده تصریح کرد: صلح و ثبات و استقرار در لبنان برای ما از هر چیزی مهمتر است و کمک می کنیم دولت لبنان هم بتواند در این راه موفق باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اجلاس شانگهای گفت: آنچه در این اجلاس اتفاق افتاده است به طور جدی در بیانیه چهار کشور بازتاب داشته است. در ملاقات‌هایی که انجام شد، موضوع افغانستان موضوع جدی در سطح رئیس‌جمهور و ملاقات‌های وزیر خارجه بوده است.

 خطیب زاده خاطرنشان کرد: در این اجلاس روی چند نقطه توافق جدی شد که یکی تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و قومیت‌ها بود که بازتاب دهنده ترتیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد و اینکه دستاوردهای افغانستان در آینده محقق شود.

وی یادآورشد: هیچ دخالت خارجی توسط هیچ کشوری قابل قبول نیست و همه باید کمک کنند تا خود مردم افغانستان آینده خود را شکل دهند و صدایشان شنیده شود.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی نتایج گفت و گوها که در سطح سران و هیئت‌ها انجام شد، در آینده نزدیک بیشتر روشن خواهد شد.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره کم کاری سفارت بلژیک برای دوچرخه سواران در صدور ویزا که موجب محروم شدن دوچرخه سواران از مسابقات شده است، گفت: درباره سفر هیات‌های ورزشی به کشورهای مختلف برای شرکت در تورنمنت‌ها به این هیات‌ها توصیه کردیم فقط وقتی مشکلی در ویزا اعمال می‌شود به وزارت خارجه مراجعه نکنند بلکه از همان اول این کار را انجام دهند. تاکنون سفارت بلژیک همکاری‌ خوبی با ما داشت البته درباره این موضوع جزئیات آن را نمی‌دانم.

وی با اشاره به نقض حقوق بشر آمریکا و ظرفیت نهادهای بین المللی حقوق بشری در مقابله با آن، گفت: نمایندگی دائم ایران در مقر سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد داشت و عزیزان را برای دیدن سخنرانی سفیر و نماینده دائم ایران دعوت می کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه انتظار جامعه جهانی از نهادهای حقوق بشری تا امروز برآورده نشده است، گفت: ایالات متحده به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر در کشورها از جمله تحریم و حتی منع دسترسی به امکانات اولیه مانند آب و غذا متهم است که در این سالها همه اقدامات بی کیفر مانده است.

 خطیب زاده با اشاره به رویه بی کیفر ماندن اقدامات اخیر آمریکا در افغانستان اظهار کرد: کاروان ۱۰ نفره مردم عادی  افغانستان مورد حمله قرار گرفت و گفتند گروه‌های افراطی مورد حمله قرار گرفتند اما دو روز قبل اعلام کردند ببخشید اشتباه شد و از این سبوعیت و کشتار زنان و کودکان و مردم بی دفاع به عنوان یک اشتباه به راحتی عبور کردند و این وضعیت و شرایط بسیار دردناک ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر لزوم وجود قانون و تبعیت از آن  اظهار کرد: آنچه که الان وجود دارد یک استثنا در حقوق بین المللی و تصور چند کشور خاص مبنی بر این است که اجرای قانون برای خودشان نیست و برای بقیه است.  ایران در این راه ایستادگی کرده است. پیام جمهوری اسلامی مبارزه با سلطه طلبی و استیلا بر کشورها بوده و این را فعالانه با سیاست خود ادامه می‌دهیم. خبر خوب این است صداهای بیشتری در کنار جمهوری اسلامی همصدا شده اند.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به ایرنا و درباره گزارش امروز نیویورک تایمز و همکاری ترامپ با اسراییل در ترور شهید فخری‌زاده و اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ما با جزئیات این موضوعات را در فضای خود پیگیری کردند و جزئیات این عملیات کاملاً برای آنها روشن است و در چند مسیر پیگیری‌های ایران انجام می‌شود.

وی ادامه داد: قسمتی که باید توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی انجام شود آنها وظیفه خود را انجام داده و می‌دهند و آنهایی که باید بدانند می دانند. اما آنهایی که این ترورها را انجام دادند به گردن کشی و چاقوکشی این اقدامات افتخار می‌کنند.

 سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره الحاق ایران به سازمان شانگهای و همچنین ترکیب جدید هیات مذاکره کننده و وضعیت FATF گفت: پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای آغاز یک پروسه است که یک سال تا یک سال و نیم زمان می‌برد و در این مدت باید کارهای تشریفاتی و آیینی از جمله تایید همه اسناد سازمان شانگهای توسط تمام نهادهای ذی‌ربط در داخل جمهوری اسلامی اعمال شود.

وی افزود: این برنامه پایان یک پروسه‌ای بود که جمهوری اسلامی ایران برای عضویت آغاز کرد اما آغاز یک پروسه آیینی  است.

 حضور ایران سازمان شانگهای را قدرتمند می‌کند

خطیب زاده گفت: سازمان همکاری شانگهای یک سازمان چند بعدی فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی است و  ظرفیت‌های مختلفی برای استفاده بردن دارد. سازمان شانگهای و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند از ظرفیت‌های متقابل هم برای ارتقای روابط و جایگاه این سازمان استفاده کنند همانطور که رئیس جمهور روسیه اشاره کرد، حضور ایران در شانگهای باعث قدرتمندتر شدن این سازمان خواهد شد.

 سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که عضویت ایران در سازمان شانگهای پایان عملی پروژه انزوای توسط برخی کنشگران بین‌المللی از جمله ایالات متحده بود و این نشانه دیگری از شکست خوردن این سیاست‌ها بود لذا از این به بعد هم خیلی مهم است.

خطیب زاده همچنین درخصوص آخرین وضعیت بررسی لوایح مرتبط با FATF گفت: این موضوع را در  جای خود دنبال کنید و این موضوع هم در حال بررسی‌ است.

وی درباره ترکیب هیئت مذاکره کننده ایران گفت: این موضوع در حال بررسی است طبیعتاً تغییراتی اعمال می‌شود هنوز شکل آن نهایی نشده به محض نهایی شدن اطلاع رسانی خواهد شد.

ایالات متحده با رویکرد متفاوتی باید به وین بیاید

سخنگوی وزارت خارجه درباره چگونگی حضور آمریکا در مذاکرات وین به یکجانبه گرایی این کشور اشاره کرد و گفت: یکجانبه‌گرایی آمریکایی در دوران ترامپ با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه در فراسرزمینی معنا پیدا کرد. انتفاعی که جمهوری اسلامی باید از برجام می برد و همچنین حقوق استفاده همه اعضا کننده همچنان پابرجا است.

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکا این یکجانبه گرایی را در مقام اجرا و رویکرد کنار بگذارد، گفت و گوهای وین در مسیر بهتری قرار خواهد گرفت. ما ایالات متحده را متهم اصلی وضعیت فعلی جامعه می‌بینیم و این کشور ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است و همچنان اعمال فشارهای یکجانبه و ظالمانه علیه مردم ایران را ادامه می‌دهند.

خطیب‌زاده تاکید کرد:موقعی که این رویکرد در عمل کنار گذاشته شود و اطمینان پیدا کنیم یا ایالات متحده راستی آزمایی شده قابل اعتماد است آن وقت مسیر برجام همان مسیر خود خواهد بود. تعهد به کسی نمی‌دهیم که کمتر از برجام انتفاعی از برجام قبول کنیم و ایالات متحده باید با رویکرد متفاوتی به وین بیاید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مسدود شدن بزرگراهی در استان هم مرز ارمنستان و اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر هزینه یک میلیارد دلاری این مسیر و چگونگی همکاری ایران با پروژه گفت: تمامیت ارضی کشورهای همسایه برای ما بسیار مهم است درعین حال همکاری‌های منطقه‌ای مبنای توسعه، صلح و ثبات در منطقه است و آنچه الان در حال اتفاق است باید به یک همکاری دسته جمعی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی به دلیل روابط بسیار خوبی که با ایروان دارد تلاش کرده و می‌کند اجرای توافقات را تسهیل کند. تنها مسیر مسیری است که با در نظر گرفتن مرز طرفین انجام می‌شود.

خطیب‌زاده افزود: جمهوری اسلامی توسعه کشورهای همسایه را توسعه خود می‌داند و تلاش می‌کنیم به طور متوازن ظرفیت‌های خود را در ارتباط با همسایگان به کار بگیریم.

کشورهای همسایه از تحمیل اراده خود به مردم افغانستان پرهیز کنند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا اجلاس آینده در خصوص افغانستان که با حضور وزیران خارجه در تهران برگزار می‌شود، راهگشا است یا نه گفت: آنچه در افغانستان روی می‌دهد نیاز به راه حل معجزه آمیز ندارد. راه حل‌ها باید به خواست و اراده مردم افغانستان پیوند بخورد و کشورهای همسایه باید کمک و صادقانه از تحمیل خواست و اراده خود به مردم این کشور پرهیز کنند. این که نشست تهران در چه تاریخی برگزار می‌شود در دست بررسی و در کشورهای منطقه در رفت و آمد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اتهامات باکو به ایران و بازداشت رانندگان ایرانی در این کشور گفت: این موضوع در دست بررسی است. موضوع بازداشت رانندگان ایرانی در جمهوری آذربایجان را از همان اول پیگیری کردیم و درخواست داریم فورا راننده را آزاد کنند و این رانندگان به مسیر خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: البته تمامیت ارضی کشورها برای ما حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران به همین منظور دیداری برای مسئولان راهداری دو کشور تدارک دیده است تا به راه حل پایداری در این زمینه برسیم.

خطیب‌زاده درباره انتقاد به دولت قبل مبنی بر کاهش ارتباطات با کشورهای آفریقایی و ادامه این روند در این دولت، گفت: سیاست خارجی دولت در چند مفهوم قابل ارزیابی است و یکی از مهمترین آنها سیاست خارجی متوازن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در این سیاست هرچند آسیا محور است و همسایگان در اولویت هستند اما حتما ظرفیت دیگر کشورها مهم است. معمولا خبرهای دیدار سفیران با وزیر امور خارجه را جز در زمان خداحافظی اعلام نمی‌کنیم اما هفته قبل دیدار سفیر آفریقای جنوبی با وزیر خارجه را رسانه‌ای کردیم.

وی تاکید کرد: حوزه آفریقا نه تنها برای ما یک فرصت بلکه یک الزام در روابط خارجی است و برنامه سفری در هفته‌های آتی برای آقای امیرعبداللهیان به این قاره تدارک خواهیم داد.

اجازه نمی‌دهیم ترور سردار سلیمانی بی‌کیفر باقی بماند

خطیب‌زاده در ادامه نشست درباره آخرین وضعیت پرونده ترور سردار سلیمانی، گفت: وزیر امور خارجه در همان روزهای اول کاری، جلسه‌ای با حضور همکاران وزارت امور خارجه برگزار کرد و بلافاصله جلسه‌ای نیز با تمام سازمان‌های ذی‌ربط از جمله قوه قضاییه، دادستانی، نیروی قدس سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و همچنین همکاران من در وزارت امور خارجه تشکیل شد.

وی افزود: سردار سلیمانی، سردار «صلح‌ساز» منطقه ما بود و این ترور به دست شقی‌ترین اشقیا انجام شد و شهادت فوز عظیمی بود که نصیب وی شد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ما اجازه نخواهیم داد که این پرونده از بعد حقوق بین‌الملل بدون کیفر باقی بماند، از این رو در داخل کشور دادخواست‌های لازم تهیه شده است. در این جلسه ابعاد و نکاتی را که باید تکمیل می‌شد را در چند صد صفحه آماده کردیم.

خطیب زاده با بیان اینکه در این جلسه پیرامون متهمان این پرونده بحث و مقرر شد که علیه آنها کیفرخواست تنظیم شود، تصریح کرد: همچنین در خصوص اینکه در حوزه بین‌الملل از چه مسیرهایی می توان مقامات سابق ایالات متحده را مورد سوال قرار داد و آنها را متوجه عدالت کرد، بحث شد.

وی اضافه کرد: دومین سالگرد ترور سردار نزدیک است و انشاءالله تا قبل از آن ما شاهد آغاز این دادگاه باشیم. مقدمات این دادگاه با همت دوستان ما در قوه قضاییه و با تعیین قاضی ویژه آغاز  شده است.

سخنگوی وزارت‌ امور خارجه با بیان اینکه نهادهای اطلاعاتی تمامی اطلاعات را فراهم کرده‌اند،اظهار داشت: وزارت امور خارجه نیز تمامی آنچه را که باید انجام می‌داده، چه در ارتباطات با نهادهای بین‌المللی و چه در موضوعات حقوق بین‌الملل، انجام داده است و امیدواریم که قبل از دومین سالگرد شهادت سردار، شاهد آغاز دادگاه باشیم.

خطیب زاده افزود: فکر می‌کنم در یک ماه آینده، جلسه‌ای در سطح وزیر امور خارجه در این خصوص، مجدد برگزار خواهد شد که گزارش آن‌ را خواهیم داد.

واردات ۶۰ میلیون دز واکسن کرونا در ماه آینده

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین وضعیت واکسن در کشور گفت: واکسن به تعدادی که برای تزریق روزانه و هفتگی ضروری بوده در یکی دوماه گذشته وارد شده است. در ماه آتی هم حدود ۶۰ میلیون دُز واکسن وارد خواهد شد. 

وی ادامه داد: درباره این‌که چه واکسنی وارد ایران شود فقط وزارت بهداشت نظر می‌دهد و هر واکسنی مورد تایید وزارت بهداشت باشد وارد می‌شود.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: مجوز واردات برخی واکسن‌هایی که توسط آمریکای شمالی در حال تولید است و در کشورهای دیگر خط تولید دارد، اخیرا صادر شده است.

رییس جمهور شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند

خطیب زاده همچنین درباره چگونگی سخنرانی رییس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: رییس جمهوریبه خاطر شرایط ویژه کرونایی و پروتکل‌‏هایی که در این سفر باید انجام می‌شد، ترجیح دادند که در این سفر وزیر امور خارجه تشریف ببرند و خودشان مانند رؤسای بسیاری از کشورهای دیگر، مواضع جمهوری اسلامی ایران را به صورت مجازی ارائه کنند. 

روز سه شنبه سخنرانی خودشان را در مجمع عمومی سازمان ملل خواهند داشت.

بی‌عملی سئول درباره بازپرداخت بدهی‌ها جای ناامیدی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بی عملی سئول در بازپرداخت بدهی‌هایش به ایران گفت: متاسفانه در مورد کره جنوبی هنوز با کندی بسیار سؤال برانگیزی این مسیر در حال طی شدن است و میزان بی‌ عملی سئول در خصوص بازپرداخت بدهی‌ها به ایران جای ناامیدی دارد.

  • 11
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
کامران قاسم پور,بیوگرافی کامران قاسم پور,عکس های کامران قاسم پور بیوگرافی کامران قاسمپور کشتی گیر آزادکار ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۶ اذر ۱۳۷۵

زادگاه:جویبار

ملیت:ایرانی

پیشه:کشتی گیر آزادکار، و عضو تیم ملی ایران

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
XXXXXXXXXXXX بیوگرافی امیر حسین زارع و افتخارات او در رقابت ها (+ تصاویر)

زاده:آمل، مازندران

زادگاه:۲۷ دیماه سال ۱۳۷۹

ملیت:ایرانی

پیشه:ورزشکار

ورزش:کشتی

ادامه
علی اکبر یوسفی,بیوگرافی علی اکبر یوسفی,عکس علی اکبر یوسفی بیوگرافی علی اکبر یوسفی کشتی‌گیر فرنگی‌کار کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۷۵

زادگاه:بابل

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

ورزش:کشتی فرنگی

ادامه
هادی چوپان,بیوگرافی هادی چوپان,عکس هادی چوپان بیوگرافی هادی چوپان بدنساز و قهرمان مستر المپیا (+ تصاویر)

زاده:۴ مهر ۱۳۶۶

زادگاه:اَبنُو، شهرستان سپیدان، استان فارس

ملیت:ایرانی

شغل:ورزشکار بدن سازی

قد:۱٫۶۹ متر( ۵ فوت ۶ ۱⁄۲ اینچ)

ادامه
حضرت یعقوب ع,زندگینامه یعقوب,نام همسر حضرت یعقوب بیوگرافی حضرت یعقوب (ع) و سرانجام زندگی او

لقب:اسرائیل

زادگاه:فلسطین

دین:یکتاپرست

خویشاوندان مهم:اسحاق، یوسف

آرامگاه: الخلیل

ادامه
مایکل فارادی,زندگینامه مایکل فارادی,کشفیات مایکل فارادی زندگینامه مایکل فارادی شیمیدان و فیزیکدان تجربی انگلیسی (+ تصاویر)

زاده:۲۲ سپتامبر ۱۷۹۱

زادگاه:جنوب لندن، انگلستان

ملیت:انگلیسی

پیشه:شیمی دان و فیزیک دان تجربی

دین:مسیحی

ادامه
فعالیت های یانگ هویی یان,عکس های یانگ هویی یان,یانگ هویی یان بیوگرافی یانگ هویی یان بازرگان و مدیر ارشد اجرایی چینی (+ تصاویر)

زاده:۱۹۸۱

زادگاه:گوانگ دانگ شاند بیجیائو

ملیت:چینی

پیشه:کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی چینی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسعود خداوردی,سه برادر خداوردی شب عروسی,میثم خداوردی بیوگرافی سه برادر خداوردی گروه موسیقی فان (+ تصاویر)

اعضای گروه:مسعود خداوردی( ۱۳ مرداد ۱۳۵۷، سرخه سمنان)- میثم خداوردی( ۱۶ مرداد ۱۳۶۰، سرخه سمنان)- علیرضا خداوردی( ۱۰ آذر ۱۳۶۲، سرخه سمنان)

ملیت:ایرانی

سمت:خواننده

سال های فعالیت:۱۳۹۱- اکنون

معروف شدن با:آهنگ شما خونتون مورچه داره ؟

ادامه
وحید شمسایی,بیوگرافی وحید شمسایی,عکس های جدید وحید شمسایی بیوگرافی وحید شمسایی مربی فوتسال کشور (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:فوتسال

متولد:۳۰ آذر ۱۳۵۵

قد:۱۸۰ متر

نام مستعار:آقای گل

پست:مهاجم

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش