دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۰۸:۱۴ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۲۴۴
سیاست خارجی

ادعای غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم در آستانه نشست حکام با ایران چه می کند؟

اورانیوم غنی‌تر، تحریم‌ بیشتر، ملت فقیرتر

رسیدن ایران به اورانیوم 84 درصد غنی شده,گسترش فقر بین ایرانیان
ادعای رسیدن ایران به اورانیوم ۸۴ درصد غنی شده، فارغ از همه حواشی آن در روز نخست اسفند برای ایرانیان معنایی جز این ندارد که درست در آستانه عید نوروز باید با حاشیه‌هایی تازه و عواقب دردسرساز آن سر کنند که در حداقل‌ترین نوع تاثیرگذاری‌اش به معنای اعمال تحریم‌های شدیدتر و بیشتر، اقتصاد بحران‌زده‌تر و معیشت تنگ‌تر باشد

روزنامه توسعه ایرانی: «با اورانیم ۹۰ درصد غنی شده بمب اتم تولید می‌کنند.» آنگاه  نسبت به ادعای رسیدن ایران به اورانیوم ۸۴ درصد غنی شده، حساس‌ می‌شویم که از  این گزاره آگاه باشیم.

انتشار این خبر فارغ از همه حواشی آن در روز نخست اسفند برای ایرانیان معنایی جز این ندارد که درست در آستانه عید نوروز باید با حاشیه‌هایی تازه و عواقب دردسرساز آن سر کنند. حاشیه‌هایی قوی‌تر از متن که می‌تواند در حداقل‌ترین نوع تاثیرگذاری‌اش به معنای اعمال تحریم‌های شدیدتر و بیشتر، اقتصاد بحران‌زده‌تر و معیشت تنگ‌تر برای مردم ایران باشد.

۳۰ بهمن ماه بود که وزیر امور خارجه ایران از رایزنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره توافق برای رفع تحریم‌ها خبر داد.

حسین امیر عبداللهیان از مذاکره تلفنی با جوزف بورل برای آغاز توافق گفت و درست یک روز پس از آن خبرگزاری بلومبرگ امریکا به نقل از دو دیپلمات بلند پایه از کشف اورانیوم غنی شده در سطح ۸۴ درصدی توسط بازرسان آژانس در ایران خبر داد.

نخستین واکنش آژانس

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پی ادعای مطرح شده در گزارش شبکه بلومبرگ مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۴ درصد در ایران، در صفحه توئیترش نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گزارش‌های اخیر در رسانه‌ها درباره سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران با خبر است و در حال گفت‌وگو با تهران در زمینه فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر آژانس در ایران هستیم. دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل افزود: آژانس در حال گفت‌وگو با ایران درباره نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر در ایران است و اطلاعات مقتضی را به شورای حکام ارائه خواهد کرد.

با این وجود خبرگزاری آمریکایی به عنوان نخستین منبع اعلام خبر رسیدن ایران به خلوص ۸۴ درصدی؛ بر روی احتمال دستیابی ایران به بمب اتم مانور داده است درحالی که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل بهمن ماه جاری در اظهاراتی اعلام کرده بود: ایران تا بدین لحظه هیچ سلاح هسته‌ای نساخته‌ است.

ادعای تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای درحالی توسط امریکا تکرار می‌شود که مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند ایران به طور شفاف، زیر نظر آژانس بین‌المللی، ۷۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص ۶۰ درصد و ۱۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص ۲۰ درصد در اختیار دارد و تولید و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای، جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد.

ایران با آژانس، شفاف است

در همین راستا،‌ سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران، به ایسنا گفته است: وجود ذرات با غنای بالا در هر یک از روندهای غنی‌سازی امری طبیعی است. به عنوان مثال در روند غنی‌سازی اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد اورانیوم ۴۷ درصد هم دیده می‌شود و در روند تولید اورانیوم ۶۰ درصد اورانیوم با غنای بالاتر هم دیده می‌شود ولی آنچه حائز اهمیت است محصول تولیدی نهایی است که جمهوری اسلامی ایران تاکنون مبادرت به غنی سازی بالای ۶۰ درصد نکرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بهتر از هر نهادی واقف است که چنین مواردی در زمان انجام کار رخ می‌دهد.

بهروز کمالوندی، با بیان اینکه این یک موضوع عادی است و ایران نیازی به پنهان‌کاری چنین موضوعی ندارد، گفت: حتی آژانس هم چنین موردی را گزارش نکرده است.

ایران همچنان متعهد به ان پی تی

از طرف دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران متعهد به ان پی تی است و همکاری حرفه‌ای جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک اصل مهم است و ما انتظار داریم که آژانس نیز رفتار حرفه‌ای در چارچوب وظایف خود داشته باشد.

به گزارش شبکه شرق، ناصر کنعانی در ارتباط با ادعای غنی سازی ۸۴ درصدی از سوی ایران پاسخ کمالوندی را تکرار کرد.

به گفته‌ی کنعانی برنامه ریزی برای سفر هیات آژانس به بازدید در ایران پیگیری شده و به محض تکمیل شدن مقدمات این سفر می‌تواند انجام شود.

اتحادیه اروپا تمایلی به گمانه‌زنی ندارد

روز گذشته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست طبق قرار در روزهای آینده در این‌باره اطلاع‌رسانی کند.

جوزپ بورل تاکید کرد که آن زمان تمایلی به گمانه‌زنی در این خصوص ندارد.

این جمله‌ی کلیدی بورل به معنای این است که اتحادیه اروپا می‌خواهد تا دسترسی به اطلاعات مطمئن آژانس انرژی هسته‌ای، حرکتی له یا علیه ایران نکند. گرچه به نظر می‌رسد وزارت خارجه دولت بایدن نیز قصد ندارد با هجمه جدید رسانه‌های نزدیک به جمهوری‌خواهان علیه ایران به طور علنی همراهی کند.

بلینکن در واکنش به سوالی درباره ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده تا ۸۴ درصد در ایران، اظهار داشت: «ما با آژانس تماس می‌گیریم تا اطلاعات تکمیلی در مورد آنچه درباره غنی‌سازی اورانیوم در ایران گزارش شده را به دست آوریم».

جوسازی یا آلودگی عمدی؟

خبرآنلاین در مصاحبه با رئیس سابق سازمان انرژی اتمی از این احتمال سخن گفت که در جوسازی اخیر غرب علیه ایران ممکن است پای آلودگی عمدی در تاسیسات در میان باشد.

فریدون عباسی دوانی ، طراحی جهانی علیه ایران را پشت پرده  خبر غنی‌سازی ۸۴ درصد به عنوان یک اقدام خصمانه یاد کرد که در آستانه نشست شورای حکام در وین روی داده است.

اولیانوف: نگرانی غرب، اشک تمساح است

«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در «وین» در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با تأکید بر این نکته که موضوع هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک و بدون تهدید باید مورد رسیدگی قرار گیرد، ادامه داد که نگرانی کشورهای غربی از برنامه هسته‌ای ایران همچون «اشک تمساح» است.

روز گذشته فارس از اولیانوف نقل کرد: رسانه‌های خارجی در حال داغ کردن فضا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران قبل از جلسه بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند و احتمالاً افشاگری بلومبرگ با هدف اخلال در سفر آتی «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران صورت گرفته است. وی ابراز تاسف کرد: چنین چیزهایی تحت عنوان «افشاگری» اطلاعات حساس در رسانه‌ها غیرمعمول نیست. بلکه عمدتاً به دلایل سیاسی آشکار انجام می‌شود تا اوضاع حول محور ایران و برنامه هسته‌ای این کشور را دشوار سازند.

وی سپس به طور خاص به گزارش بلومبرگ اشاره کرد و نوشت: «هم‌اکنون، منابع بلومبرگ تصمیم به داغ کردن اوضاع در آستانه جلسه آتی شورای حکام آژانس دارند که قرار است (۱۵ تا ۱۹ اسفند ماه) در وین برگزار شود و همچنین قصد مختل کردن برنامه‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران را دارند.

نماینده روسیه در وین تصریح کرد: اگر ما درباره این وضعیت برجام حرف بزنیم، نشان دهنده اهمیت احیای سریع آن است.

به گفته اولیانوف در صورت احیای توافق هسته‌ای، مشکل غنی سازی اورانیوم خود به خود از بین خواهد رفت.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با تاکید بر اینکه سایر شرکت کنندگان در مذاکرات وین مسئول به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوهای احیای برجام هستند، گفت: ایران آماده بازگرداندن برجام است به شرط آنکه تمام شرکت‌کنندگان در مذاکرات وین در خصوص برجام اراده سیاسی لازم را داشته باشند. متأسفانه در حال حاضر اینگونه نیست. برخی از شرکت کنندگان موانع ساختگی اختراع می‌کنند.

از حواشی مصاحبه اولیانوف، کنایه‌ی لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال که به طعنه «موانع ساختگیِ» مورد ادعای اولیانوف را همان غنی‌سازی خطرناک ۸۴ درصد اورانیوم دانسته است.

این دیپلمات روس در واکنش به کنایه لارنس نورمن به اجرا نشدن کامل برجام توسط طرف غربی و خروج یکجانبه امریکا از آن اشاره کرده است: « ایران آماده نهایی کردن تصمیم در مورد بازگرداندن برجام است. مشکل مربوط به برخی دیگر از شرکت کنندگان در مذاکرات وین است.»

حال باید دید که این چالش جدید هسته‌ای ایران در روزهای آینده و با ورود نمایندگان آژانس به کشورمان، وارد چه فازی خواهد شد؟

حسام‌الدین اسلاملو

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
هر چه بدبختى است از همين انرژى هسته اى بى ضابطه است
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش