شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۱۳ - ۱۸ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۲۳۰
سیاست خارجی

اتحادیه اروپا: همچنان به برجام پایبند هستیم

برجام,پایبندی اتجادیه اروپا به برجام
هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل با طرح این ادعا که اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند است، خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ شد.

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا در بیانیه خود در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط «هِدا سامسون» سفیر و کاردار هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل قرائت شد با تکیه بر ادعاهای گذشته علیه ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، مدعی شد که «خطر ایجاد یک بحران گسترش سلاح‌های هسته‌ای در منطقه به دلیل توسعه مسیر هسته‌ای ایران بیشتر شده است».

سامسون در ادامه این ادعاها افزود: بنابراین، اتحادیه اروپا به عنوان یک اولویت امنیتی کلیدی به سرمایه‌گذاری دیپلماتیک و سیاسی برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد. برای کمک به بازگرداندن اعتماد، اقدامات مشخص و پایدار برای کاهش تنش‌های هسته‌ای مورد نیاز است.

اتحادیه اروپا بدون اشاره به همکاری‌های مستمر و داوطلبانه تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به‌طور کامل و  بدون تأخیر بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل همه مسائل باقی‌مانده پادمانی مطابق با تعهدات الزام‌آور قانونی خود تحت توافقنامه جامع پادمانی NPT همکاری کند.

اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به اقدام اخیر ایران در حذف نام چند نفر از بازرسان تبعه سه کشور اروپایی که به‌طور مرتب رفتار سیاسی تند علیه ایران داشته‌اند و عدم تمدید مجوز ادامه فعالیت آن‌ها در کشور، این اقدام را به شدت محکوم کرد و به شکلی مداخله‌جویانه از تهران خواست که این اقدامات یک‌جانبه را که به ادعای اروپا به‌طور مستقیم و شدیدی بر توانایی آژانس اتمی برای انجام مؤثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی خود در ایران، از جمله نظارت بر برجام تأثیر می‌گذارد، بازگرداند.

اتحادیه اروپا با ادعای اینکه همچنان به برجام متعهد است، تاکید کرد که از تمام کشورها می‌خواهد تا از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تصویب شده در سال ۲۰۱۵ حمایت کنند.

بنابر گزارش وب سایت رسمی اتحادیه اروپا، در ادامه این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌خاطر به‌روزرسانی‌های منظم خود در رابطه با راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران تحت برجام و اجرای توافقنامه پادمانی NPT در ایران قدردانی می‌کند.

اتحادیه اروپا بدون کوچک‌ترین اشاره به کارشکنی‌های طرف‌های اروپایی برجام در اجرای تعهداتشان ذیل برجام، به‌ویژه از زمان خروج یک‌جانبه آمرکیا از این توافق در سال ۲۰۱۸ گفت که قویاً از ایران می‌خواهد تا همه فعالیت‌های مغایر با برجام را بازگرداند و بدون تأخیر به اجرای کامل آن، از جمله تمامی اقدامات شفاف‌سازی بازگردد.

اتحادیه اروپا بار دیگر در بیانیه خود با تکیه بر این ادعا که تهران به‌طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نمی‌کند، تصریح کرد: ما از ایران می خواهیم که به اجرای پروتکل الحاقی بازگردد و به دنبال تصویب آن باشد. اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد که به‌طور جدی و پایدار با آژانس اتمی در راستای اجرای تعهدات مندرج در بیانیه مشترک مارس ۲۰۲۳ همکاری کند.

  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش