سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۲۸ - ۱۱ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۰۷۳۱
سیاست خارجی

فضای دیپلماتیک برای انجام دور جدیدی از گفتگو‌ها میان ایران و آمریکا همچنان وجود دارد

سخنگوی وزارت خارجه در مورد بیانیه روسیه و اعراب در مورد جزایر سه گانه: در گفتگو با وزیر خارجه روسیه دیدگاه صریح ایران مطرح شد

ناصر کنعانی,سخنگوی وزارت خارجه
کنعانی درباره مواضع روسیه در خصوص مسائل منطقه گفت: پاسخگوی مواضع روسیه درباره مسائل منطقه نیستیم. روابط ایران و روسیه سازنده و رو به جلو و مبتنی بر مصالح و منافع دو کشور است و در مسیر توسعه مناسبات ایران با کشور‌های همسایه و در چارچوب سیاست همسایگی و ارتقای وضعیت همکاری‌ها با کشور‌های موثر در منطقه شاهد روزافزون روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف بودیم. بر مبنای اراده سیاسی عالی رهبران دو کشور این روابط مبتنی بر منافع دو کشور توسعه خواهد یافت.

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ناصر کنعانی امروز (دوشنبه) ۱۱ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای این نشست فرارسیدن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و تکریم مقام مادر را تبریک گفت.

* اندیشه سردار شهید سلیمانی در منطقه تکثیر شده

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به چهارمین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی یاد و نام این شهید گرانقدر و قهرمان ملی را گرامی داشت و به او ادای احترام کرد و افزود: آرا و اندیشه‌های شهید سلیمانی برقرار است و اندیشه او در منطقه تکثیر شده و نرم افزار مقاومتی که به تعبیر مقام معظم رهبری این شهید تولید و ترویج کرد باقی است و اندیشه مقاومت هر روز جان تازه‌ای به خود می‌گیرد و اندیشه‌های این شهید قدرتمندتر از گذشته باقی است و به پیش می‌رود.

*  اقدامات جنایت آمیز کمکی به تداوم عمر رژیم غاصب نخواهد کرد

کنعانی همچنین یاد و خاطره شهید سید رضی موسوی همرزم شهید سلیمانی را گرامی داشت و ترور این شهید را قویا محکوم کرد و افزود: قطعا رژیم صهیونیستی در توسل به اینگونه اقدامات جنایت آمیز هیچگونه دستاورد راهبردی را نخواهد داشت و شجره طیبه مقاومت در منطقه قوی‌تر از هر زمان دیگری در حال زورآزمایی در مقابل سلطه گری و وحشی‌گری رژیم صهیونیستی است و این اقدامات جنایت آمیز کمکی به تداوم عمر این رژیم غاصب و جعلی نخواهد کرد.

وی فرارسیدن سال نو میلادی را به هموطنان مسیحی و مسیحیان جهان و پیروان ادیان آسمانی تبریک گفت و افزود: ملت‌های جهان به ویژه مسیحیان جهان در شرایطی سال نو میلادی را جشن می‌گیرند که سرزمین زادگاه عیسی مسیح در فلسطین تحت بی سابقه‌ترین جنایات رژیم غاصب قرار دارد. بسیاری از پیروان حضرت مسیح امسال در همدردی و هم آوایی با ملت مظلوم فلسطین جشن نگرفتند و یا آنگونه که باید و شاید سال نو میلادی را برای خودشان یک رخداد توأم با سرور و شادمانی تلقی نمی‌کنند و برای همدردی و همراهی با ملت مظلوم فلسطین از انجام برنامه‌های مذهبی و دینی خود و اجرای برنامه‌های شادمانه پرهیز کردند.

کنعانی اضافه کرد: جای تأسف است این رژیم در سایه حمایت تمام عیار رژیم آمریکا حتی در ایام سال نو میلادی دست از جنایات ضد انسانی و اقدامات شرورانه و ماجراجویانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین برنداشت و این جنایات را به صورت مستمر در حدود سه ماه متوالی ادامه می‌دهد.

وی گفت: از جامعه جهانی می‌خواهیم به مسؤولیت‌های بین‌المللی، حقوقی و انسانی خود در حمایت از مردم فلسطین و ایجاد بازدارندگی فوری در مقابل ماشین کشتار و جنایات رژیم صهیونیستی عمل کند و انتظارات ملت‌های دنیا را در پایان بخشیدن به این تراژدی دردناک انسانی جامه عمل بپوشاند.

* پیگیری پرونده ترور سردار شهید در دستورکار

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی که سؤال یکی از خبرنگاران بود گفت: پیگیری جنایت رژیم آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی را با جدیت در پیگیری‌های خود دنبال خواهیم کرد و این موضوع هیچگاه به بوته فراموشی سپرده نخواهد شد و مرور زمان این موضوع را کمرنگ نخواهد کرد.

وی افزود: پرونده شهید سلیمانی در حال پیگیری است و وزارت خارجه نقش همراهی و همکاری را به صورت کامل و مستمر ایفا می‌کند. در بعد داخلی ابعاد حقوقی و کیفری پرونده علیه آمریکا و جنایتکاران آمریکایی اقدامات حقوقی در حال انجام است و در بعد بین‌المللی با استناد به کنوانسیون ۱۹۷۲ اقدامات از طریق وزارت خارجه و مرکز حقوقی و بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری در حال پیگیری است و اقدامات قابل توجهی در این خصوص صورت گرفته است.

کنعانی اضافه کرد: در این مسیر یادداشت‌های رسمی از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا به این سفارت ارسال شده و ابعاد حقوقی و بین‌المللی آن در حال پیگیری است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: معاون حقوقی بین‌المللی نهاد ریاست جمهوری توضیحات دقیق فنی و حقوقی را مطرح کرد. معتقدیم اگر محکمه کیفری عادلانه‌ای وجود داشته باشد حتما ترور شهید سلیمانی مشمول جنایت بین‌المللی است و فرمانده این ترور می‌تواند توسط چنین محکمه‌ای مورد پیگیرد و محاکمه و اجرای حکم قرار بگیرد. ولی می‌دانید دولت آمریکا از نفوذ خودش به صورت غیرمشروع در مراجع بین‌المللی همواره سوءاستفاده کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: از نظر ایران چون شهید سلیمانی یکی از شخصیت‌های مورد حمایت بین‌المللی بوده و در یک ماموریت رسمی و با دعوت و هماهنگی و استقبال دولت عراق به این کشور سفر کرده بود وضعیت ایشان مشمول مفاد مندرج در کنوانسیون‌های بین‌المللی است و حتما محاکم بین‌المللی از جمله دیوان بین‌المللی کیفری می‌تواند به این موضوع رسیدگی کند. گفته می‌شود آمریکا به این دیوان نپیوسته است. شخص دادستان دیوان می‌تواند به این موضوع ورود کند.

وی افزود: پیگیری همه را‌ه‌های ممکن را برای تحت پیگرد قرار دادن مجرمان و عامل اصلی این ترور را با جدیت در دستورکار داریم و کمیته ویژه حقوقی تعیین شده برای این کار این موضوع را به صورت مستمر در حال پیگیری دارد.

کنعانی بیان کرد: این موضوع یکی از ماموریت‌های دولت و دستگاه دیپلماسی است و عاملان و آمران جنایت از کیفر اقدام ناجوانمردانه‌ای که انجام داده‌اند در امان نخواهند بود و ایران از همه ابزارهای حقوقی، قانونی و شناخته شده بین‌المللی برای این موضوع استفاده خواهد کرد.

* انتظار از آژانس و مدیرکل

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گزارش آژانس در خصوص سرعت بخشی به روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد: در این خصوص اعلام موضع کردیم. بارها اعلام کردیم ایران به تمامی تعهداتش در چارچوب معاهده عدم اشاعه و موافقتنامه پادمان جامع پایبند بوده و هست. از زمان امضای برجام هم تاکنون ایران در صدر لیست کشورهایی بوده که بیشترین بازرسی‌های کارشناسان و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌هایش صورت گرفته است.

وی گفت: طرح موضوعات و مباحثی از این قبیل سازنده نیست و متناسب با واقعیت موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و کم و کیف همکاری سازنده و موثر ایران نیست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح آمیز و تحت نظارت آژانس است. از آژانس و مدیرکل آژانس انتظار می‌رود اقدامات حرفه‌ای خودشان را دنبال کنند و از سیاست زدگی پرهیز کنند و اجازه دهند همکاری‌های سازنده جمهوری اسلامی ایران با آژانس به صورت حرفه‌ای، فنی و تخصصی در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان و هم چارچوب معاهده عدم اشاعه و بیانیه‌ای که بین ایران و آژانس تنظیم و منتشر شده به صورت سازنده و تخصصی پیش برود.

* حملات رژیم صهیونیستی به سوریه

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره تشدید حملات رژیم صهیونیستی به سوریه که سؤال خبرنگار سانا بود و اینکه آیا این رژیم به دنبال گسترش جنگ به مناطق دیگر است؟ گفت: آنچه این رژیم در ارتباط با سوریه و حملات هوایی و موشکی به خاک این کشور صورت می‌دهد نقض حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد و نقض حاکمیت و تمامیت ارضی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل است. این حملات از منظر حقوق شناخته شده بین‌المللی و منشور ملل محکوم و شایسته واکنش و پیگیری است. اقداماتی از این دست تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و مراجع بین المللی مسؤولیت دارند مانع تداوم و استمرار و گسترش این گونه اقدامات شرورانه شوند.

وی گفت: این رژیم عادت دارد با تلاش برای تسری ناامنی و بحران در منطقه بحران‌های متراکم داخلی خود را به بیرون مرزهای سرزمین‌های اشغالی تسری دهد. دولت‌ها و ملت‌های منطقه این رفتار فرافکنانه و شرورانه و ماجراجویانه این رژیم را می‌شناسند و مواضع دولت سوریه روشن است. انتظار می‌رود سازمان ملل و شورای امنیت به مسؤولیت خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و ایجاد بازدارندگی در مقابل رفتارهای شرورانه این رژیم عمل کند و وظایف خود را به دقت انجام دهد.

* ارتقای روابط دیپلماتیک ایران و مصر؟

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ارتقای روابط ایران و مصر و احتمال تبادل سفرا که سؤال یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: روابط دو کشور براساس نقشه راهی که بین دو وزیر خارجه در دیدار آنها در نیویورک بر مبنای نگاه روسای دو کشور ترسیم شده در حال پیگیری است. فضای مثبتی در مناسبات دو کشور وجود دارد و گفت‌وگوها بین دو وزیر خارجه در چند مرحله و دیدار حضوری بین دو رئیس جمهور در نشست ریاض و گفت‌وگوی تلفنی اخیر دو رئیس جمهور انجام شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: حتما علاقه‌مند هستیم در چارچوب نقشه راه تعریف شده بین دو کشور روابط ایران و مصر دو کشور مهم اسلامی و اثرگذار در منطقه گام به گام ارتقا یابد و شاهد آثار مثبت آن در روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای باشیم.

* درباره جزایر سه‌گانه همیشه ایرانی موضع رسمی صریح خود را اعلام کردیم

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره مواضع روسیه در خصوص مسائل منطقه و همچنین جزایر سه‌گانه و تجدیدنظر دستگاه دیپلماسی در روابط با روسیه گفت: پاسخگوی مواضع روسیه درباره مسائل منطقه نیستیم. روابط ایران و روسیه سازنده و رو به جلو و مبتنی بر مصالح و منافع دو کشور است و در مسیر توسعه مناسبات ایران با کشورهای همسایه و در چارچوب سیاست همسایگی و ارتقای وضعیت همکاری‌ها با کشورهای مهم و موثر در منطقه شاهد روزافزون روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف بودیم. بر مبنای اراده سیاسی عالی رهبران دو کشور، این روابط مبتنی بر منافع مشترک دو ملت توسعه خواهد یافت.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: وجود روابط متنوع در زمینه‌های مختلف لزوما به معنای اتفاق نظر دو کشور در همه زمینه‌های منطقه‌ای و بین‌‌المللی نیست. کشورها درباره موضوعات مختلف دیدگاه‌های ملی و مبتنی بر منافع و مصالح خود را دارند. مواردی وجود دارد که ایران دیدگاه ویژه خود را دارد و دولت روسیه و هر دولت دیگری که در منطقه یا خارج از منطقه با آن کار می‌کنیم ممکن است دیدگاه‌های متفاوت را داشته باشد.

به گفته وی در روابط بین کشورها وجود دیدگا‌ه‌های متفاوت در خصوص موضوعات متفاوت امری طبیعی و شناخته شده است. مادامی که روابط بین کشورها براساس احترام متقابل و منافع مشترک شکل بگیرد این روابط قابلیت توسعه و ارتقا دارد و اختلاف نظرها مادامی که مخل روابط دوستانه و سازنده دو کشور نباشد می‌تواند امر پذیرفته شد‌ه‌ای باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: درباره جزایر سه‌گانه همیشه ایرانی در این خصوص موضع رسمی صریح خود را اعلام کردیم و در گفت‌وگو با مقامات روسیه از جمله وزیر خارجه این کشور نیز دیدگاه صریح جمهوری اسلامی ایران مطرح شد.

وی گفت: روابط سازنده و همکاری‌های قوی و خوب دو کشور مانع از آن نیست که مواضع اصولی خود را درباره موضوعات مرتبط با حاکمیت و تمامیت ارضی خود مطرح نکنیم یا در خصوص دیگر موضوعات منطقه‌ای مواضع خود را صریح و شفاف اعلام کرده و می‌کنیم.

* دولت آمریکا را دارای صلاحیت و اهلیت اخلاقی برای ایفای نقش در خصوص مسائل سیاسی فلسطین نمی‌دانیم

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره ارسال پیام‌ها از سوی آمریکا، فرانسه و نتانیاهو درباره غزه برای ایران و اینکه عربستان برای راضی کردن ایران وارد عمل شده؟ گفت: نمی‌توانم چنین خبری را که در فضای مجازی منتشر شده تأیید کنم. ایران موضع دقیق و روشنی درباره تحولات فلسطین دارد. در عین حالی که با طرف‌های مختلف منطقه‌ای در حال مشورت و رایزنی برای پایان بخشیدن به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و توقف ماشین جنگ و کشتار این رژیم علیه غزه هستیم، در ارتباط با نحوه کمک به مردم فلسطین برای حل و فصل مشکلات آنها و پایان دادن به تحریم‌های ظالمانه و ارسال کمک‌های گسترده انساندوستانه با این کشورها مشورت داریم.

کنعانی اضافه کرد: در خصوص مسائل سیاسی فلسطین معتقدیم این ملت فلسطین هستند که درباره مدیریت سیاسی و اجرایی سرزمین‌های فلسطین تصمیم بگیرند. ما نه دولت آمریکا را دارای صلاحیت و نه دارای اهلیت اخلاقی برای ایفای نقش در خصوص مسائل سیاسی فلسطین می‌دانیم. دولت آمریکا هیچگاه یک طرف راه‌حل برای بحران مزمن و ریشه دار و مسأله دردناک اشغال فلسطین نبوده و همواره یک طرف منازعه و در کنار این رژیم بوده است. این دولت مکرر اعلام کرده که خود را بدون قید و شرط متعهد به امنیت و حمایت از رژیم اسرائیل می‌داند. چنین دولتی چگونه می‌تواند اهلیت لازم را برای اتخاذ راهکارهای سیاسی درباره مسأله فلسطین داشته باشد.

وی افزود: دولت آمریکا اثرگذارترین اقدامی که می‌تواند انجام دهد این است که به حمایت‌های بدون قید و شرط این رژیم پایان ببخشد.

* اتهامات انگلیسی‌ها مسموع نیست

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره ادعاهای روز گذشته کامرون وزیر خارجه انگلیس درباره دخالت ایران در حملات در دریای سرخ و از سوی دیگر اظهارات وزیر دفاع انگلیس مبنی بر اینکه آماده اقدام مستقیم در دریای سرخ هستیم، اظهار داشت: در ارتباط با اظهارات کامرون هفته گذشته پاسخ دادم و واضح بود و کفایت می‌کند. درباره گفت‌وگوی تلفنی انجام شده بین دو وزیر خارجه ما مفاد اظهارات مطرح شده را منتشر کردیم و در پاسخ به ادعاهای مطرح شده، پاسخ صریح، شفاف و اصولی ایران از زبان وزیر امور خارجه مطرح و ارائه شد. شفافیت لازم در این خصوص وجود داشت.

کنعانی ادامه داد: طرح ادعاهای بی اساس از سوی هیچ مقام و هیچ کشوری از جمله مقامات دولت انگلیس که نقش تاریخی، شناخته شده، معروف و مشهود در ارتباط با بحران ریشه دار فلسطین دارند، این اتهامات و اظهارات مسموع نیست و هیچ فرد منصفی چنین اظهاراتی را از سوی مقامات این کشور نمی‌شنود و قبول نمی‌کند.

وی تصریح کرد: تحرکات دولت آمریکا و انگلیس در دریای سرخ در راستای نقش آفرینی این دو کشور برای تشدید بی ثباتی و ناامنی در منطقه و در آب‌های منطقه به ویژه در دریای سرخ است.

به گفته کنعانی این اقدامات هیچ گونه کمکی به ارتقای ثبات و امنیت در منطقه نمی‌کند و اقدامات اینها نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی درباره امنیت منطقه افزایش می‌دهد.

* رژیم صهیونیستی در جایگاهی نیست که در ارتباط با فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران اظهارنظر کند

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اظهارات نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران و اینکه همیشه و همه جا علیه ایران اقدام می‌کنیم، گفت: ما همواره دیدگاه روشنی درباره این رژیم داریم. این رژیم اساسا در جایگاهی نیست که در ارتباط با فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران اظهارنظر کند. 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: این رژیم متهم و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای است. رژیمی است که به صورت غیرقانونی دارای کلاهک‌های هسته‌ای است و فعالیت‌های هسته‌ای آن تحت نظارات پادمانی آژانس نیست و ظرفیت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های هسته‌ای آن تهدیدی علیه امنیت و صلح در منطقه و در حوزه بین‌المللی است.

وی گفت: اظهارات مقامات این رژیم از جمله در دوران بحران جاری در غزه مبنی بر تهدید به استفاده از سلاح هسته‌ای علیه ملت فلسطین و غزه نشانگر این است که این رژیم دارای تسلیحات پنهان هسته‌ای است و هم متاسفانه با توجه به سابقه شرارت آمیز و جنایات آمیز این رژیم خطر استفاده و تهدید استفاده از سلاح هسته‌ای از سوی آن علیه اهداف منطقه‌ای از جمله در فلسطین وجود دارد و این اظهارات نشانگر عینیت یافتن تهدید هسته‌ای رژیم غاصب صهیونیستی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و مراجع ذیربط بین‌المللی، شورای امنیت و آژانس در این خصوص مسؤولیت واضح و روشنی دارند و باید به این مسؤولیت عمل کنند.

* سفر رئیسی به ترکیه در دستورکار

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سفر آیت‌الله رئیسی به ترکیه گفت: برنامه سفر رئیس جمهور به ترکیه از قبل مطرح بوده و این سفر در تاریخ تعیین شده خود که اطلاع رسانی می‌شود انجام خواهد شد. موضوعات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای در دستورکار این کشور است.

* نماینده کنگره یا کره زمین را نمی‌شناسد و یا وزن ایران را نمی‌داند

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات یکی از نمایندگان کنگره درباره محو کردن ایران از کره زمین تصریح کرد: ایشان یا کره زمین را نمی‌شناسد یا وزن ایران را در کره زمین نمی‌داند. یک مقدار تاریخ و جغرافیا بخواند در اظهارنظرات خود دقت نظر بیشتری خواهد کرد. اینگونه اظهارات نشانگر عمق تفکرات جنون آمیز و افراطی در بین لایه‌های مختلف مقامات و شخصیت‌های آمریکایی از جمله در بین جمع قابل توجهی از اعضای کنگره است.

وی گفت: عمق دلباختگی بعضی از این نمایندگان به رژیم صهیونیستی موجب طرح اظهارات جنون آمیزی از این دست می‌شود که نشانگر وجود افکار مخرب و تهدیدآمیز در بین برخی از لایه‌های درونی نخبگان آمریکایی که اگر بتوان نام آنها را نخبگان نامید، هست.

* زمان برای پایان دادن به جنایات وحشیانه و غیرقابل تصور رژیم صهیونیستی رسیده

وی در پاسخ به سؤالی درباره پیش بینی جنگ اوکراین و جنگ در غزه گفت: پیش بینی کار من نیست، ولی درباره غزه حمله رژیم صهیونیستی تجاوزکارانه و ناقض همه اصول شناخته شده بین‌المللی است و اینکه رژیم صهیونیستی در آن واحد همه چهار جرم اصلی بین‌المللی یعنی تجاوز، جنایت جنگی و نسل کشی و جنایت علیه بشریت را به صورت همزمان در حال ارتکاب است و این وضعیت روشن است و نمی‌توان از این حجم جنایت چشم پوشی کرد. چه اتفاق دیگری قرار است بیفتد که شورای امنیت از آن به عنوان خطری برای صلح و امنیت بین‌المللی تلقی کند؟

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: کشورها و ملت‌های دنیا تا چه میزان می‌توانند صبوری و تحمل کنند که یک دولت در شورای امنیت در مقابل اراده بین‌المللی ایستادگی کرده و با سوءاستفاده از حق وتو عملا رای به جنایت جنگی و جرایم شناخته شده علیه ملت فلسطین بدهد؟

وی گفت: زمان برای پایان دادن به جنایات وحشیانه و غیرقابل تصور رژیم صهیونیستی رسیده است. آیا پیش بینی برای پایان جنگ داریم؟ باید ببینیم جامعه بین‌المللی تا چه زمانی می‌خواهد خواست و اراده خود را بر خواست و اراده آمریکا و رژیم صهیونیستی تحمیل کند و متاسفانه چنین رخ نداده است.

* جنگ اوکراین

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره جنگ اوکراین نیز اظهار داشت: همانگونه که قبلا موضع خود را بارها اعلام کرده‌ایم. معتقدیم آنچه می تواند به وضع موجود پایان بدهد راهکار سیاسی است و ایران از راهکار سیاسی برای خاتمه یافتن جنگ بین اوکراین و روسیه استقبال می‌کند و همواره گفته که آمادگی دارد برای پایان بخشیدن به این جنگ کمک کند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره دارایی‌‌های آزاده شده ایران در قطر گفت: دارایی‌های ایران منتقل شده و برای ایران امکان استفاده از آن براساس نیازهایش وجود دارد و تحول دیگری در این خصوص رخ نداده است.

* برای حمایت از مقاومت خجالت نمی‌کشیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی خاطرنشان کرد: مقاومت را جریان مشروع در منطقه و فلسطین می‌دانیم. از نظر ما جنبش‌های مقاومت در فلسطین نهضت‌های آزادیبخش هستند و مبارزه برای آزادی سرزمین تحت اشغال ملت‌ها از منظر حقوق بین‌المللی یک اصل شناخته شده است. ایران به وظیفه و مسؤولیت خود عمل می‌کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: اینکه ما را به حمایت از مقاومت متهم کنند، باکی نداریم و ایران با سرافرازی اعلام می‌کند. آنهایی باید به افکار عمومی دنیا پاسخ دهند که حقوق طبیعی و شناخته شده یک ملت را نادیده گرفته و از تاسیس یک رژیم اشغالگر حمایت کردند و از اقدامات جنایات آمیز این رژیم در طی چند دهه متمادی علیه صاحبان حقیقی آن سرزمین حمایت می‌کنند. آنکه باید احساس شرم و خجالت کند حامیان این رژیم هستند و کسانی که باید در محاکم بین‌المللی پاسخگو باشند حامیان رژیم صهیونیستی هستند.

وی گفت: ما برای اقدام خود خجالت نمی‌کشیم و صراحتا اعلام کرده و می‌کنیم. 

* حق ایران برای پاسخگویی در زمان و مکان مناسب محفوظ است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سردار شهید سید رضی موسوی اظهار داشت: شهید موسوی مستشار ارشد نظامی ایران در حال ماموریت پشتیبانی و مستشاری ارتش سوریه در مبارزه با تروریسم بود. به دعوت دولت سوریه نیروهای مستشاری ما در سوریه حضور دارند. مباشرت رژیم صهیونیستی در ترور شهید موسوی قابل تردید نیست و قطعا این رژیم و مقاماتش مسؤول هرگونه پیامدهای ناشی از این اقدام هستند.

وی گفت که حق ایران برای پاسخگویی در زمان و مکان مناسب محفوظ است.

کنعانی ادامه داد: حمله رژیم صهیونیستی به مستشاران ایرانی که در داخل سوریه به صورت قانونی و به درخواست رسمی دولت سوریه و در راستای مبارزه با تروریسم در این کشور حضور دارند اولا یک شرارت آشکار و ماجراجویی آشکار توسط این رژیم است و ثانیا کمک به تروریست‌ها و مباشرت به این رژیم در حمایت از تروریست‌ها در خاک سوریه است و ثالثا مصداق بارز نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه به عنوان کشور عضو سازمان ملل و رابعا به چالش کشیدن صلح و امنیت منطقه است.

وی افزود: حق پاسخگویی برای ایران حقی قانونی و شناخته شده و محفوظ است. ایران حق دارد به این اقدام غیرقانونی و جنایت آمیز این رژیم در زمان و مکان مناسب پاسخ دهد. حق دولت سوریه نیز هست و بر اتخاذ تمام اقدامات لازم در پاسخ به حملات این رژیم تأکید می‌کنیم. رسما به سازمان ملل مکاتبه کرده و درخواست کردیم این سازمان و شورای امنیت به مسؤولیت خود در صلح و امنیت بین‌المللی و ایجاد بازدارندگی علیه این رژیم اقدام کند.

وی اعلام کرد که اقدامات ایران ادامه خواهد یافت.

* آزادی یک تبعه اسپانیایی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آزادی یک تبعه اسپانیایی توسط ایران که سؤال یکی از خبرنگاران نیز بود گفت: این اقدام در چارچوب رأفت انسانی و در چارچوب روند قانونی که قوه قضائیه متولی و مسؤول آن است صورت گرفته است و مراجع ذیربط در این خصوص اطلاع رسانی لازم را در صورت نیاز انجام می‌دهند.

* فضای دیپلماتیک برای انجام دور جدیدی از گفت‌وگوها همچنان وجود دارد

وی درباره خبر منتشر شده در خصوص متوقف شدن مذاکرات غیرمستقیم بین ایران و آمریکا در عمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب التزام خود به روند دیپلماتیک و پایبندی به میز مذاکره جهت بازگشت مسؤولانه و متعهدانه همه طرف ها به برجام آماده است که جمع بندی به صورت کامل در چارچوب مذاکرات انجام شده صورت بگیرد و همه طرف‌ها مسؤولانه و متعهدانه به روند مذاکرات برگردند.گزارش‌های متعدد رسانه‌ای مطرح می‌شود که نمی‌شود به تک تک این ادعاهای رسانه‌ای پاسخ دهیم.

کنعانی افزود:‌ فضای دیپلماتیک برای انجام دور جدیدی از گفت‌وگوها همچنان وجود دارد و در چارچوب رعایت خطوط قرمز ایران برای دور جدید گفت‌‌وگوها و بازگشت همه طرف‌ها به برجام مشکلی نداریم.

* سفر امیرعبداللهیان به ایروان

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره سفر هفته گذشته امیرعبداللهیان به ایروان گفت: در این سفر درباره تحولات قفقاز گفت‌وگو شد. ایران از روند مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان یک بار دیگر حمایت و اعلام کرد که آماده کمک به این روند و تحکیم صلح و ثبات در منطقه است. 

* استیضاح وزیر اصلا مطرح نبوده

وی درباره رابطه وزارت خارجه و مجلس و نشست شب گذشته کمیسیون امنیت ملی و امیرعبداللهیان و بحث استیضاح وزیر گفت: بحث (استیضاح) اصلا مطرح نبود و موضوعیت نداشت. در خصوص تبیین آخرین وضعیت بحران در فلسطین و غزه و اقدامات ایران و مشورت‌های منظم بین دستگاه دیپلماسی و مجلس صورت می‌گیرد.

* پیوستن ایران به بریکس

خبرنگاری درباره پیوستن ایران به بریکس و تاثیرات آن گفت: عملا از امروز اول ژانویه ایران عضو کامل گروه بریکس به شمار می‌آید. بریکس با پیوستن اعضای جدید وزن و اهمیت جدیدی در معادلات بین‌المللی به دست آورده است. ما چند جانبه گرایی و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های چندجانبه را همواره مورد اهتمام قرار دادیم و بریکس به عنوان سازوکار چندجانبه با رویکرد ویژه اقتصادی و تجاری فرصت های بیشتری را در حوزه مناسبات چندجانبه بین‌المللی در اختیار ایران قرار می‌دهد.

کنعانی افزود: عضویت کامل در بریکس یکی از نتایج ارتقای جایگاه بین‌المللی ایران به شمار می‌رود و ایران با استفاده از ظرفیت‌های این گروه نقش سازنده و اثرگذار خود را در معادلات چندجانبه بین‌المللی ارتقا خواهد بخشید.

* مناسبات پیش رونده ایران و چین

سخنگوی وزارت خارجه همچنین روابط ایران و چین را پیش روند خواند و افزود: زیرساخت حقوقی بسیار خوبی در توسعه روابط دو کشور را داریم. نقشه راه و جامع همکاری‌های بلندمدت و ۲۵ ساله دو کشور و اسناد و توافقات امضا شده و توافقاتی که در دیدار روسای جمهور صورت گرفته کمک می‌‌کند در کنار اراده سیاسی دو کشور که احتمال دهیم این روند در سال جاری میلادی با سرعت بیشتر و مطلوب‌تری به پیش خواهد رفت و شاهد ارتقای مناسبات مبتنی بر احترام متقابل خواهیم بود.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی بیان کرد: تقویت همکاری‌ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا جزو اهداف ایران بوده و همکاری‌ها رو به جلو بوده است.

کنعانی درباره استفاده ایران از ظرفیت سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین گفت: سازمان همکاری اسلامی دارای ظرفیت‌های زیادی است که از آن در حمایت از مسأله فلسطین استفاده کافی و موثر را ببرد. انتظار از این سازمان بیش از آن چیزی است که تاکنون شاهد بودیم و نشست‌هایی که در سطح روسا و وزرای خارجه انجام شده انتظار است در مرحله اجرا شاهد تحقق مواضع و ادبیات مشترک در بین اعضا باشیم. کمیته مشترک پیگیری در چارچوب این سازمان برای پیگیری اهداف و مواضع اعضای سازمان شکل گرفته است.

وی افزود: بارها اعلام کرده بودیم این سازمان با تشکیل یک کمیته تخصصی می‌تواند مستندات لازم را برای ارائه آن به دیوان کیفری بین‌المللی در محکوم کردن حقوقی جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین تهیه کند. تشکیل این کمیته و قرار گرفتن در اولویت برنامه‌های سازمان می‌تواند به پیگیری حقوقی جنایات جنگی و تحت پیگرد قرار دادن مقامات جنایتکار رژیم صهیونیستی در محاکم بین‌المللی و دیوان بین‌المللی کیفری کمک کند.

  • 12
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش