۲۰:۳۰ - ۳۰ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۸۶۸۷
سیاست خارجی

ظریف: دلار سلاح جنگ اقتصادی آمریکا شده است/ ما بر تنگه هرمز کنترل داریم

محمد جواد ظریف,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، دلار را سلاح جنگ اقتصادی آمریکا علیه مردم عادی کشورها دانست و گفت: بسیاری از کشورها حتی متحدان آن هم در حال کنار گذاشتن دلار از چرخه مبادلات خود هستند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف که هفته گذشته برای شرکت در نشست شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود، به دلیل محدودیت اعمال شده از سوی آمریکا برای تردد وی، نتوانست به دفتر سی ان ان برای مصاحبه برود و همین مساله باعث شد تا فرید زکریا به عنوان مجری این تلویزیون و درخواست کننده مصاحبه به محل اقامت سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بیاید و با وزیر امور خارجه گفت و گو کند.

ظریف در مشروح این گفت وگو که روز یکشنبه از این شبکه خبری پخش شد، در پاسخ به این سوال که برخی از مردم تصور می کنند ایران با خرابکاری در نفتکش ها، ارسال علامت هایی مبنی بر انسداد تنگه هرمز به دنبال افزایش تنش در خلیج فارس است، گفت: ما در خلیج فارس هستیم. ما یکهزار و ۵۰۰ مایل خط ساحلی با خلیج فارس داریم. ما بر تنگه هرمز کنترل داریم.

وی افزود: این آبراه برای ما حیاتی است از این رو، امنیت آن برای ما بسیار اهمیت دارد. در طول تاریخ ایران امنیت این آبراه ها را تامین کرده است. آمریکا به دنبال ناامن کردن این آبراه برای ایران است، شما نمی توانید این آبراه را برای یکی ناامن و برای دیگری امنیت ایجاد کنید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که جدای از اینکه چه کسی باید در این رابطه سرزنش شود، آیا احتمال می دهید که درگیری تصادفی رخ دهد، اظهار کرد: در چنین منطقه آبی کوچک، اگر تعداد زیادی کشتی های خارجی حضور داشته باشند، تصادف رخ خواهد داد.

ظریف ادامه داد: به یاد آورید در سال ۱۹۸۸ که ناو آمریکایی هواپیمای مسافربری ایران را هدف قرار داد و ۲۹۰ مسافر آن را کشت. حتی درگیری تصادفی می تواند پیامد فاجعه باری داشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا افزایش تنش، جنگ را محتمل می سازد، گفت: به سادگی نمی توانید این مساله را به یک فاجعه احتمالی بکشانید. همه ما باید درباره جلوگیری از جنگ تلاش کنیم.

وزیر امور خارجه در عین حال به یک جنگ دیگری اشاره کرد و افزود: اکنون جنگ اقتصادی در جریان است، جنگ اقتصادی علیه ایران، شهروندان ایرانی را هدف گرفته است. رئیس جمهوری ترامپ در مقابل دوربین ها گفت که او به دنبال جنگ نظامی با ایران نیست بلکه درگیر جنگ اقتصادی با ایران است.

ظریف با تاکید بر اینکه "جنگ اقتصادی افتخار آمیز نیست"، اضافه کرد: در جنگ نظامی، شهروندان عادی به طور جانبی آسیب می بینند اما در جنگ اقتصادی، شهروندان عادی هدف اولیه هستند.

مجری برنامه پرسید آیا از اینکه دولت ترامپ قادرند جلوی تعاملات اقتصادی شما را با کشورهای دیگر بگیرند، حتی جلوی فروش نفت شما را در بازار گرفتند، شگفت زده نشدید که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران پاسخ داد: این مساله نه برای ایران بلکه برای جامعه بین المللی تاسف آور است که آمریکا می تواند قلدرمابی خود را بر روی بازیگران مهم در بازار جهانی موثر سازد تا از فرمان آن علیه قوانین بین المللی و همچنین منافع ایران تبعیت کنند.

ظریف تصریح کرد: این بسیار تاسف آور است. ما به فروش نفت خود ادامه می دهیم، اگر کاهش یافته است اما راه حل این مشکل را خواهیم یافت. همانگونه که دیده اید، بازار ارزی ایران به ثبات رسیده است. بهبود این شرایط ادامه می یابد و راهمان را در مواجهه با این سختی ها با عزم و هوشیاری ادامه می دهیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اشتباه ارزیابی های آمریکا درباره وضعیت اقتصادی ایران اشاره کرد و گفت: آمریکایی ها دلار خود را به سلاح جنگ اقتصادی تبدیل کرده اند. همانگونه که اکثر تحلیلگران گفته اند در میان مدت و طولانی مدت، این مساله تاثیر منفی بر حوزه نفوذ دلار در اقتصادی جهانی خواهد داشت.

ظریف افزود: شما در بیشتر کشورها شامل متحدان آمریکایی می بینید که در حال فاصله گرفتن از دلار و استفاده از پول ملی خود هستند. در سال گذشته، ایران و ترکیه از پول ملی خود برای ۳۵ درصد تجارت خود استفاده کردند. دیگران هم در حال انجام کار مشابه هستند.

وی با بیان اینکه چین و روسیه هم تصمیم گرفته اند دلار را در مبادلات دوجانبه کنار بگذارند، اظهار کرد: می دانید که در بازار نفت شانگهای دلار جایگاهی ندارد، این واقعیت امروزی است که دلیل آن تاکید بیش از حد و استفاده از دلار به عنوان سلاح است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اینکه آیا فکر می کنید در ماه های آینده بتوانید به چین و هند، نفت بفروشید گفت: ما به فروش نفت خود ادامه می دهیم، اینکه به چه کسی و چگونه می فروشیم یک راز ملی است چرا که در غیر این صورت، آمریکا می رود و جلوی آن را می گیرد.

ظریف تصبریح کرد: ما نفت خود را می فروشیم و بازار نفت نمی تواند بدون نفت ما سرپا بماند.

وی درباره محدودیت های وزارت خارجه آمریکا برای خود و کارکنان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد و اینکه پمپئو گفته است که این کار برای جلوگیری از گسترش تبلیغات دروغین ایران است و همچنین آمادگی خود را برای گفت و گو با تلویزیون ایران اعلام کرده است، گفت: نخست باید بگویم از اینکه به محل اقامت سفیرمان آمده اید، خوشامد می گویم تا مصاحبه را انجام دهید به جای اینکه من به استودیوی شما بیایم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، افزود: محدودیت هایی که برای کارکنان ما در نظر گرفته شده است و نه برای من که بیش از محل اقامت، نمایندگی ایران و سازمان ملل متحد در نیویورک تردد دیگر ندارم، یک کار غیرانسانی است. من در مدت دانشجویی خود آمریکا را دیده ام و نیازی به دیدن دوباره آن ندارم.

ظریف ادامه داد: فرزندان کارکنان نمایندگی ما نمی توانند به مدرسه بروند، این پذیرفتنی نیست. یک محدودیت دیپلماتیک در همسایگی سازمان ملل متحد وجود دارد، این خلاف توافقنامه سازمان ملل متحد و کشور میزبان است.

وی درباره اظهارات پمپئو هم اضافه کرد: او درخواست های روزنامه نگاران ایرانی را رد کرده است، مطمئن هستم که او درخواست های زیادی از سوی تلویزیون و رسانه های دیگر ایران دریافت خواهد کرد. مطمئن هستم او خواهد توانست با رسانه های ایران گفت و گو کند، اگر او همانگونه که من درخواست رسانه های آمریکایی را می پذیرم، بپذیرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران درباره اینکه آیا اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه به دنبال تغییر نظام در ایران نیست را باور دارد یا خیر، گفت: من فکر می کنم او به دنبال جنگ با ایران نیست، فکر می کنم تغییر رژیم در ایران مورد نظر او نیست اما این خواست اطرافیان وی نیست و آنها علاقمند به انجام این کار هستند.

ظریف افزود: فکر می کنم برای ترامپ اهمیت دارد که به اطرافیان خود نگاه کند، ما از او این کلمات را شنیده ایم که خواستار جنگ و تغییر رژیم نیست اما می توانم او را مطمئن سازم که اطرافیان وی در مقابل دوربین ها گفته اند که به دنبال جنگ و تغییر رژیم هستند.

وی درباره ادعای ارسال نامه از سوی ترامپ برای رهبر معظم انقلاب اسلامی برای از سرگیری گفت وگو گفت: ترامپ نامه ای نفرستاد اما آبه شینزو نخست وزیر ژاپن پیامی از سوی وی آورد. رهبر معظم انقلاب هم به دقت به آن گوش داد.

عضو شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، افزود: مشکل این است که نمی توانیم با هر دولت جدید آمریکا دوباره مذاکرات را از سر بگیریم. هر کشوری با کشور دیگر معامله می کند، این واقعیت است که دولت ها نماینده کشورهایشان هستند.

ظریف تصریح کرد: ما تنها در آمریکا یک انتخابات را داشته ایم، شما در کشورتان انقلاب نداشته اید. دولت ترامپ پس از دولت اوباما آمد، دولت ها توافق های اجرایی و معاهداتی دارند، همه آنها از سوی کشورها ادامه می یابند شما نمی توانید به سادگی بگویید من توافق دولت پیشین را قبول ندارم و باید هر کاری که آنها انجام دادند را دوباره مذاکره کنم.

وی با یادآوری اینکه برای رسیدن به توافق هسته ای، سال ها و ماه ها زمان صرف شده است، خاطرنشان کرد: این چیزی نیست که بخواهد دوباره مذاکره شود. اگر ترامپ می گوید که این یک معاهده نیست و تنها یک توافق اجرایی است، این یک مساله داخلی آنها است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: از پیمان منع ساخت سلاح اتمی میان برد (آی ان اف)، پیمان نفتا، یونسکو و تعداد زیادی از پیمان ها و نهادهای بین المللی که به معاهده تبدیل شده بود هم خارج شدند.

ظریف در پاسخ به اینکه در قبال تعلیق تحریم‌های آمریکا آیا حاضرید درباره توافق هسته‌ای، موشک‌های بالستیک و موضوعات منطقه‌ای مذاکره کنید، گفت: نخست آنکه ما میز مذاکره را ترک نکردیم ما در میز مذاکره حضور داریم و این آمریکا است که آن را ترک کرد.

وی افزود: اگر آنها تحریم‌ها را کنار بگذارند، می‌توانند به میز مذاکره بازگردند و می‌توانند تبادل نظر با ما را آغاز کنند. در میز مذاکره همیشه درباره مسایل هسته‌ای، چگونگی اجرای آن بحث کردیم و به توافقی رسیدیم که داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره مسایل موشکی و منطقه‌ای هم اظهار کرد: ما هیچ نشانه‌ای از آمریکا درباره اجرای توافقی که پیش از این داشتیم، ندیده‌ایم. لازم است ما جدیت آمریکا را در این باره ببینیم.

ظریف با بیان اینکه ما درباره مسایل دفاعی خود مذاکره نمی‌کنیم، ادامه داد: این یک سابقه ذهنی تاریخی برای مردم ایران است. مردم ما هشت سال تحت شدیدترین بمباران‌ها، موشک‌ها و سلاح‌های شیمیایی بوده‌اند و هیچ کسی حداقل‌های مورد نیاز برای دفاع را به ما نداد.

وی با یادآوری تجهیزات که آمریکا، فرانسه و دیگر کشورها در اختیار رژیم بعثی عراق و صدام حسین قرار داده بودند، گفت: هیچ کسی به ما اجازه نمی‌داند حتی یک موشک ساده برای دفاع از خود بخریم.

عضو شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران افزود: ممکن نیست در حالی که عربستان سعودی ۸۷ میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا را خریده است و آمریکا هر ساله بیش از ۱۵ میلیارد دلار تجهیزات نظامی در منطقه خلیج فارس به فروش می‌رساند، آنها انتظار داشته باشند که ما تنها و مهم‌ترین سلاح دفاعی خود را ممنوع کنیم.

ظریف با بیان اینکه ترامپ می‌تواند صلح و امنیت بین المللی را از طریق توافق هسته‌ای داشته باشد، ادامه داد: همانگونه که گفتم شما می‌توانید جنگ را شروع کنید اما پایان دهنده آن نخواهید بود.

وی خاطر نشان کرد: مردم ایران ترجیح می‌دهند که تعامل داشته باشند، اما اگر آمریکا می‌خواهد از تعامل با ما جلوگیری کند، ما نخواهیم پذیرفت که تحت سلطه قدرت‌های خارجی باشیم یا اینکه به سادگی اجازه دهیم مردم ما تحت رنج قرار گیرند. ما راه دور زدن (تحریم) را خواهیم یافت و آمریکا باید پیامدهای آن را بپذیرد.

  • 15
  • 10
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید