دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
۲۳:۲۸ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۲۳۱
دولت

ابراز رضایت رئیسی از اوضاع اقتصادی کشور در روز سکه ۲۵ میلیون تومانی و دلار ۴۳ هزارتومانی

ابراز رضایت رئیسی از اوضاع اقتصادی,دفاع رئیسی از بودجه 1402
بهای دلار در بازار آزاد به نیمه کانال ۴۳ هزار تومان رسید و بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز از ۲۵ میلیون تومان عبور کرد تا روشن شود همه وعده‌های دولتی برای مهار تورم و قیمت ارز چندان موضوعیتی ندارد

روزنامه توسعه ایرانی: در روزی که رئیس‌جمهوری در مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا از لایحه بودجه دفاع کند، قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی سر به فلک کشید. بهای دلار در بازار آزاد به نیمه کانال ۴۳ هزار تومان رسید و بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نیز از ۲۵ میلیون تومان عبور کرد تا روشن شود همه وعده‌های دولتی برای مهار تورم و قیمت ارز چندان موضوعیتی ندارد. حتی دلار توافقی نیز قیمتی نزدیک به ۴۰ هزار تومان یافت البته سامانه بازار متشکل ارزی در پاسخ به درخواست‌های خرید ارز از سوی مردم این پیام را می‌دهد که در تاریخ مورد انتخاب شما صرافی فعال وجود ندارد.

در شرایطی که حتی فروش سکه در بورس نیز نتوانسته است سبب مهار قیمت سکه و حتی کاهش حباب قیمت سکه در بازار شود، ابراهیم رئیسی در صحن علنی مجلس وعده مهار تورم را داد.  

رئیس‌جمهور در جلسه دفاع از لایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: امسال تمام تلاش دولت بر این بود که رشد اقتصادی محقق شود‌‌‌ و امسال شاهد رشد اقتصادی ۴ درصدی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه باید شکرگزار خداوند بزرگوار باشیم که با وجود همه دشمنی‌ها، توطئه‌ها و فکر‌ها حضور مردم و مشارکت ملت صبر و بردباری مردم باعث شد که دشمن ناکام شود، افزود: اینکه دشمنان می‌خواهند بخش قابل‌توجهی از حاکمیت ما را مورد سرزنش قرار بدهند به دلیل موفقیت ما است؛ هیچ ارتشی و هیچ نیروی مسلحی به میزانی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تروریسم مقابله کرد و شر تروریست‌ها را از سر منطقه کوتاه کرد، تلاش نکرده است؛ این موضوع را هم ارتش‌های کشور‌های منطقه و هم مسئولین عالی در سراسر منطقه معترف هستند که سپاه در برخورد با تروریسم نقش اول را داشته است.

مهار تورم دستاورد ماست

رئیسی رشد سرمایه‌گذاری و کاهشی شدن نرخ تورم و رشد تولید را از دیگر دستاورد‌های دولت در سال جاری برشمرد و گفت: هم اکنون شاهد رشد تجهیزات و ابزار تولید به میزان ۵۵ درصد هستیم.

این اولین باری نیست که رئیس‌جمهور از مهار تورم خبر داده است. پیش از این نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی از کاهش ۱۹ درصدی نرخ تورم خبر داده بود. این در حالی است که تازه‌ترین آمار تورمی نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.

با این حال ابراهیم رئیسی دستاورد دولت سیزدهم را مهار تورم و رشد تولید می‌داند.

کوپن برمی‌گردد

در این جلسه سخنان رئیسی درباره بازگشت کالابرگ نیز مهم بود. این وعده در حالی از سوی او اعلام شده است که پیش از این قرار بود سه ماه پس از اجرای طرحی موسوم به جراحی اقتصادی، دولت به قیمت شهریور ۱۴۰۰ نسبت به تخصیص کالابرگ به مردم اقدام کند. حالا با وجود گذشت چهار ماه از موعد اعلام شده، رئیس‌جمهوری به تصویب اعطای کالابرگ الکترونیک به خانوار‌ها در قانون بودجه امسال اشاره کرده و گفته است: زیرساخت‌ها برای انجام این کار در استان‌ها آماده شده است و گزارش آن به زودی به مجلس و مردم ارائه خواهد شد.

به این ترتیب روشن نیست چرا این مهم تاکنون اجرایی نشده و قرار است بر مبنای چه قیمتی کالابرگ به مردم تخصیص یابد.

مستندات بیانگر تحقق یک میلیون شغل است

آمارهای ارائه شده از سوی رئیس‌جمهور درباره اشتغال بازخوردی جدی در شبکه‌های اجتماعی داشت. رئیس‌جمهوری گفته است: رشد بخش صنعت در شش ماهه اول معادل ۴.۹ است. شاخص تولید شرکت‌های صنعتی در بورس ۷ درصد رشد داشته درحالی که این شاخص در گذشته صفر بوده است.

رئیسی افزود: در تولیدات صنعتی از جمله خودرو انواع سواری ۱۳ درصد، وانت ۵۴ درصد، ون ۱۵۴ درصد، تولیدات پتروشیمی ۸ درصد رشد داشته است که این‌ها همه نشان دهنده افزایش و رشد تولید در کشور است.

وی به افزایش ۱۹ درصدی ارزش صادرات غیرنفتی افزایش واردات کالا‌های سرمایه‌ای اشاره کرد و گفت: نسبت به اشتغال آنچه که دولت وعده داده برای اشتغال یک میلیون، مستندات نشان می‌دهد که اشتغال قریب به یک میلیون محقق شده است.

رئیس‌جمهور به رشد ۱۷ درصدی تولید غلات در کشور اشاره کرد و اظهار کرد: بهبود وضعیت تجاری در حوزه کشاورزی نیز قابل‌توجه است؛ این رابطه ۳.۷ میلیون تنی بخش کشاورزی و رسیدن صادرات از حدود ۱۶ میلیون تن به ۲۰ میلیون تن را داشتیم.

وی افزود: افزایش ۷۱ درصدی شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی نیز از دیگر دستاورد‌های دولت بوده است.

این در حالی است که بسیاری معتقدند بخش مهمی از مشاغل خرد و خانگی با فیلترینگ گسترده اینترنت از میان رفته است.

چهار مساله اساسی مردم  و برنامه دولت

رئیس‌جمهور مسکن، معیشت، خودرو و سلامت را چهار اساسی مردم دانست و افزود: دولت برای آن‌ها برنامه کوتاه مدت دارد و وضعیت در آینده نزدیک متفاوت خواهد شد.

رئیسی اظهار کرد: راهبرد دشمن ایجاد یاس در مردم است و می‌خواهد شرایط را برای مردم سخت کند و ما باید تلاش کنیم پیام اقدامات دولت و اظهارات نمایندگان مجلس پیام امیدبخشی برای جامعه باشد.

رئیس‌جمهور گفت: آینده را بسیار روشن می‌بینم و آمار‌های همه نهاد‌های ذی‌ربط از رشد اقتصادی، رشد تولید، رشد سرمایه‌گذاری و رشد اشتغال حکایت دارد.

رئیسی بیان کرد: دشمن نمی‌خواهد پیشرفت کشور را ببینند و ما با کار و تلاش و همدلی شاخص رشد را ارتقا می‌بخشیم و زمینه یاس و ناامیدی را از بین می‌بریم و دشمن را ناکام خواهیم گذاشت.

آمارهایی که رئیسی ارائه کرد، بعضاً خطا و غیر واقعی بود

البته بعد از ارائه این آمار نماینده مردم آبادان در مجلس طی اظهاراتی در مخالفت با کلیات این لایحه گفت: «آمارهایی که توسط رئیس دولت طی دو جلسه در صحن مجلس ارائه شد، بعضاً خطا و غیر واقعی بوده است؛ ما شخص آقای رئیسی را انسانی صادق و وارسته می‌دانیم، بنابراین این آمارهای غیرواقعی ناشی از آماری است که اطرافیان و دولتمردان به رئیس‌جمهوری ارائه می‌دهند درحالیکه واقعیت‌های جامعه چیز دیگری است.»

مجتبی محفوظی افزود: «علامت‌های سوال بسیار بزرگی در لایحه بودجه وجود دارد که برای آنها پاسخی دیده نشده است.»

نکته پایانی اینکه رئیس‌جمهوری در این نشست به تردیدها درباره عدم تخصیص بخش از پیش‌بینی‌ها درخصوص درآمد اشاره‌ای نکرد. حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز در گزارشی تاکید کرده است که درآمدهای حاصل از صادرات نفت و... دارای وضعیت بیش‌برآوردی است. از سوی دیگر بسیاری معتقدند فشار شدید مالیاتی می‌تواند مشکل‌ساز باشد و از این رو بخشی از درآمدهای مالیاتی با ریسک عدم تحقق روبروست اما نه تنها پاسخی از سوی رئیس قوه مجریه به این سخنان داده نشده بلکه رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز تاکید کرد که درآمدهای پیش‌بینی شده قابل تحقق است. هر چه هست بودجه سال آینده مانند تمامی بودجه‌های تدوین شده در این کشور دارای کسری است. کسری هولناکی که موتور تورم را روشن نگه خواهد داشت.

باران زرین قلم

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
نمیدونم شاید واقعا رابطین و مشاورین اوضاع و واقعیت ها رو انتقال نمیدن چون از تغییر وزن اقای رئیسی در مدت تصدی میشه این برداشت رو کرد که بسیار در آرامش فکری و خوشی هستند.
خوب بنده خدا از وضع مردم که مطلع نیست فقط خودش و اطرافیان چاپلوس وبدنجان دور قاب چین را می بینه ...
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش