دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
۰۸:۵۵ - ۰۷ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۴۰۲
دولت

برنامه ۷ هزار صفحه‌ای رئیس جمهور در ۲۰ ماهگی دولت گم شده؟

دستور ابراهیم رئیسی به وزرای اقتصادی دولت,نسخه عملیاتی مهار تورم و رونق تولید
دستور ابراهیم رئیسی به وزرای اقتصادی دولت برای ارائه نسخه عملیاتی مهار تورم و رونق تولید. سوال این است؛ آیا زمان درخواست ارائه چنین برنامه ای از سوی وزرای اقتصادی، ۲۰ ماه پس از آغاز به کار دولت است؟ به عبارتی مگر مساله تورم و رکود تولید مساله‌ای است که امروز به وجود آمده که آقای رئیسی تازه از وزرایش برای مهار آن درخواست ارائه برنامه کرده است؟

به گزارش فراز،اولین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سال ۱۴۰۲ با موضوع بررسی راهکارهای تحقق شعار سال، عصر امروز شنبه به ریاست سید ابراهیم رئیسی برگزاری شد. رئیس جمهوری در این جلسه یک حرف مهم مطرح کرد و یک دستور مهم داد.

حرف ابراهیم رئیسی جایی بود که او با اشاره به نامگذاری سال، «مهار تورم و رشد تولید» را به عنوان دغدغه مهم مردم، دولت و رهبری معظم انقلاب اسلامی، نه یک برنامه مقطعی بلکه برنامه دائم دولت تا تحقق آن دانست. دستور مهم او هم جایی بود که وزرای اقتصادی دولت را مکلف کرد برنامه‌های پیشنهادی خود را در قالب نسخه عملیاتی و اجرایی مهار تورم و رونق تولید ارائه کنند.

همه چیز در نگاه اول شاید طبیعی و حتی تحسین برانگیز به نظر برسد. اینکه دولت به فکر یکی از مهمترین ابرچالش‌های کشور است و قصد دارد برای مدیریت آن کاری کند. نگاه دقیق‌تر به موضوع اما آشکار می‌کند که نه تنها سخنان و مواضع ابراهیم رئیسی در اولین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سال ۱۴۰۲ آنقدرها قابل تحسین نیست بلکه می‌تواند محل سوالات و انتقاداتی هم باشد.

بیائید اخبار این جلسه را یک بار دیگر مرور کنیم؛ دستور ابراهیم رئیسی به وزرای اقتصادی دولت برای ارائه نسخه عملیاتی مهار تورم و رونق تولید. سوال این است؛ آیا زمان درخواست ارائه چنین برنامه ای از سوی وزرای اقتصادی، ۲۰ ماه پس از آغاز به کار دولت است؟ به عبارتی مگر مساله تورم و رکود تولید مساله‌ای است که امروز به وجود آمده که آقای رئیسی تازه از وزرایش برای مهار آن درخواست ارائه برنامه کرده است؟

یکی از شکایت‌های ممتد ابراهیم رئیسی و اعضای دولت او به اوضاع اقتصادی کشور در زمان تحویل گرفتن دستگاه اجرایی بر می‌گردد. یعنی به شاخص‌هایی مانند همین تورم و رشد اقتصادی و تولید. اگر این مسایل آنطور که دولت هم شکایت می‌کند، از روز اول وجود داشته، الان چه وقت برنامه گرفتن از وزراست؟ مساله این است که انتظار می‌رفت وزرای اقتصادی و تیم دولت با یک برنامه منسجم و قوی برای مهار تورم و رونق اقتصادی وارد پاستور شده باشند.

کما اینکه شعارهایی مانند «تک رقمی شدن تورم»، «سوق دادن نقدینگی به سمت تولید»، «قرار دادن تولید به عنوان اولویت نخست و برنامه‌ریزی برای آنکه نقدینگی به طرف تولید برود»، «استفاده از ۷۰ درصد ظرفیت خالی اقتصاد کشور»، «ایجاد سازوکارها برای افزایش تولید» و نظایر آن بخش مهم و اصلی مربوط به «۵۰ وعده اقتصادی ابراهیم رئیسی» در انتخابات ۱۴۰۰ بودند. او در همان زمان هم گفته بود که یک برنامه ۷ هزار صفحه‌ای برای اداره کشور دارد.

 نکته اینجاست که اگر او برای اداره کشور یک برنامه ۷ هزار صفحه‌ای داشته و شعارهایش را بر اساس برنامه های مدون مطرح کرده، اکنون بعد از ۲۰ ماه از آغاز به کار دولتش چه نیازی به نسخه جدید عملیاتی برای کاهش تورم و رونق تولید؟

بیایید فرض کنیم که نسخه جدید خواسته شده از وزرا قرار است با برنامه‌های قبلی دولت تفاوتی داشته باشد. باز هم سوال پیش می‌آید که این تفاوت به چه دلیل است و کدام عوامل موثر در این ۲۰ ماه تغییر کرده که نیاز به نسخه جدید برنامه به وجود آمده؟

تناقض مهمتر جایی است که ابراهیم رئیسی گفته است که «مهار تورم و رشد تولید» در این دولت نه یک برنامه مقطعی بلکه برنامه دائمی تا تحقق کامل آن است. خب اگر این یک برنامه مستمر و دائمی بوده و هست پس نیازی به دادن نسخه جدید برنامه وسط اجرای آن باز هم سوال برانگیز است. به عارتی وقتی دولت برای این کار یک برنامه دائمی و مستمر دارد، باید توضیح دهد که وزرا نسخه عملیاتی برای اجرای نداشته اند که اکنون رئیس جمهوری خواهان تهیه و ارائه این نسخه شده یا اینکه قرار است مسیر استراتژی دولت در این زمینه تغییر کند؟

مضافا اینکه دولت باید به این سوال پاسخ دهد که در این برنامه مستمر چقدر موفق بوده و شاخص‌های رسمی درباره عملکرد دولت در این خصوص چه روایتی دارند؟ قطعا منظور از آمارهای رسمی ادعاهایی مانند تورم ۶۰ درصدی شهریور ۱۴۰۰ یا ایجاد سالانه یک میلیون شغل نیست که با ارقام منتشر شده توسط مرکز آمار ایران در تضاد جدی قرار دارند.

خلاصه کلام این است که وقت طلب کردن برنامه از وزرا برای برنامه های اقتصادی، ۲۰ ماه پس از آغاز دولت نیست.

  • 9
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش