پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۱۹ - ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۰۰۱
دولت

فرجام تلخ پرواز با زیرساخت فرسوده

محل سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی,شناسایی محل سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی
درحالی‌که پهپاد ترکیه‌ای توانست یک نقطه حرارتی که محل سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی بود را شناسایی کند؛ برخی مقامات ایرانی مانند کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر در اظهاراتی عجیب از اساس کمک خارجی را تکذیب کرد و برخی فرماندهان نظامی هم اعلام کردند که لاشه بالگرد با پهپادهای داخلی شناسایی شده است

گمانه‌زنی‌ها و اخبار ضدونقیض درخصوص سرنوشت رئیس‌جمهور و همراهانش در حادثه سقوط بالگرد در منطقه ورزقان، بامداد روز گذشته به پایان رسید و خبر جان‌باختن سید ابراهیم رئیسی به سرتیتر اخبار رسانه‌های ایران و جهان تبدیل شد. بسیاری از مقامات دیپلماتیک در جهان و چهره‌های سیاسی در ایران این اتفاق را تسلیت گفتند. با این حال هنوز علت بروز حادثه‌ از سوی مقامات مسئول به صورت رسمی اعلام نشده است.

ریشه‌یابی حادثه؛ تحریم یا قصور احتمالی

در زمانی که هنوز امدادگران به دنبال نشانه‌هایی از بالگرد سقوط کرده بودند، شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، قصور را متوجه سازمان هواشناسی و تیم امنیت رئیس‌جمهور کرد. او گفت: «هوای آنجا مشخص است. سازمان هواشناسی و تیم امنیت سفر رئیس‌جمهور حتما باید وضعیت را پیش‌بینی می‌کردند.»

وی ادامه داد: «به عنوان یک نماینده سال گذشته به بازدید همین سد رفتیم، این سد یک بندی روی رودخانه ارس و بین ایران و آذربایجان است و قرار شد ما بازدید کنیم و هلی‌کوپتر بیاید ما را به آنجا ببرد اما گفتند هوا مه دارد و هلیکوپتر آمد و ننشست؛ گفتند به صلاح نیست. حال چرا باید در هوای بارانی و مه‌آلود اجازه دهند؛ هلیکوپتر رئیس جمهور پرواز کند. این جای تاسف دارد.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که تیم هواشناسی باید لحظه‌ای به خلبان و تیم امنیتی اعلام وضعیت می‌کرد، اظهار داشت: «باید اولین سوال را از تیم هواشناسی کرد، وضعیت جوی را باید به خلبان و تیم رئیس‌جمهور اعلام می‌کردند.»

از سوی دیگر برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی با اشاره به نبود امکانات برای مقابله با چنین شرایطی نوشتند که رئیس جمهور کشور نزدیک ۱۵ ساعت مفقود می‌شود اما نه پهپادهای حرارتی، نه بالگرد دید در شب و نه امکانات مناسب برای خروج از این وضعیت بحرانی در کشور پیش‌بینی نشده است.

با درخواست ایران از ترکیه و ارسال پهپاد آکینجی از سوی این کشور، هرچند عملیات امداد شتاب بیشتری گرفت، اما به نقدها و گمانه‌زنی‌ها در خصوص توانایی زیرساختی ایران در بحران دامن زد.

در حالی که ساعت‌ها، عملیات بدون خبر امیدوارکننده‌ای پیش می‌رفت، پهپاد ترکیه‌ای توانست یک نقطه حرارتی که محل سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی بود را شناسایی کند. خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی رسمی اعلام کرد که  لاشه هلیکوپتر حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران و هیات همراه آنها در مختصات مشخص شده توسط پهپاد آکینجی ترکیه یافت شده است. این خبرگزاری تاکید کرد که یک فروند پهپاد آکینجی محل دقیق لاشه هلیکوپتر مذکور را شناسایی و اطلاعات مربوطه توسط ترکیه در اختیار مقامات ایرانی قرار گرفته بود.

به گزارش بسیاری از رسانه‌ها، پهپاد کینجی پس از پایان ماموریت و خروج از ایران، پرچم ترکیه را با پرواز روی دریاچه وان رسم کرد.

با این حال برخی مقامات ایرانی مانند کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر در اظهاراتی عجیب از اساس کمک خارجی را تکذیب کرد و برخی فرماندهان نظامی هم اعلام کردند که لاشه بالگرد با پهپادهای داخلی شناسایی شده است.

علاوه بر پهپاد، فرسوده بودن و پیشرفته نبودن بالگردها هم مورد انتقاد قرار گرفت. شهریار حیدری، نماینده مجلس در این باره گفت: «هلی‌کوپترهای ما هم خیلی پیشرفته نیستند که بتوانند مسیر را به خوبی تشخیص دهند و در هوای مه آلود بتوانند پرواز درستی داشته باشند. حادثه ممکن است برای هر شخصی پیش بیاید چه یک فرد عادی چه یک رئیس‌جمهور و چه مقامات دیگر اما هرچه هست بسیار بسیار حادثه تاسف برانگیز است که در این شرایط و این وضعیت و در یک منطقه مرزی، رئیس‌جمهور سوار بالگردی شود که هوا خوب نباشد و هلی‌کوپتر هم خیلی پیشرفته نباشد.»

گفته می‌شود بالگرد حامل رئیس جمهور متعلق به دوران جنگ ویتنام یا حداقل نمونه‌ای مشابه از مدل‌های غیرنظامی آن بوده که پیش از انقلاب خریداری شده است. بالگرد «بل ۲۱۲» ساخت ایالات متحده آمریکا در حقیقت نسخه اصلاح شده غیر جنگی بل «یو.اِچ-وان.اِن توئین هیوی» است که هنوز هم امروزه به طور گسترده در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از سقوط این بالگرد، برخی کارشناسان هواپیمایی اعلام کردند که  «بل ۲۱۲» بیش از ۴۰ سال قدمت دارد و برای شرایط پرواز بصری طراحی شده است. معنی این نظر کارشناسی این است که خلبان باید برای دیدن محیط اطراف و زمین، صرفا بر توانایی دید چشمی خود از روی صندلی‌اش تکیه کند.

البته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه تحریم‌ها را علت این وقوع این سانحه دانسته و در گفت‌وگویی تلویزیونی تاکید کرد: «این حادثه از آثار تحریم‌های ظالمانه بود که فروش دستگاه‌های هوانوردی را تحریم کرده و اجازه نمی‌دهد ایران از امکانات خوب بهره ببرد، این اقدامات در ذهن مرم ایران ثبت خواهد شد.»

برنامه فشرده برای انتخاب رئیس‌جمهور نهم

حادثه پیش آمده برای هشتمین رئیس‌جمهور، کشور را در یک برنامه فشرده سیاسی و انتخاباتی قرار داده است. مقام رهبری بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی محمد مخبر، معاون اول را به مدت ۵۰ روز در مقام مدیریت قوه مجریه قرار داد تا با کمک دو رئیس قوه دیگر، یعنی محمد باقر قالیباف و محسنی اژه‌ای مقدمات برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری را فراهم کند.

محسن اسلامی، سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت که «هشتم تیرماه به عنوان روز برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در این کلیات زمان بندی مبنا قرار گرفته و به شورای نگهبان پیشنهاد شده است که بر این اساس، زمان ثبت نام داوطلبان هشتم خرداد ماه خواهد بود.»

او البته گفت که هیچ برنامه‌ای در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته و تاکید کرد: «باید منتظر نظر شورای نگهبان و اعلام رسمی ستاد انتخابات کشور باشیم.»

همچنین علی فتاحی، قائم‌مقام پژوهشکده شورای نگهبان اعلام کرد: «طبق قانون، وزیر کشور باید تا چند روز آینده دستور برگزاری انتخابات را صادر کند؛ ۵ روز برای ثبت‌‌نام نامزدها تعیین خواهد شد و سپس ۵ روز شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها زمان خواهد داشت و بعد از اعلام نظر شورای نگهبان، تبلیغات نامزدها آغاز خواهد شد و رئیس‌جمهور جدید برای یک دوره ۴ساله انتخاب خواهد شد و تا زمان تنفیذ رئیس‌جمهور جدید، معاون اول مسئولت امور را به‌عهده خواهد داشت»

برنامه فشرده انتخابات و نام‌نویسی از نامزدهای احتمالی در چنین شرایطی، افق ویژه‌ای در سپهر سیاست ایران خواهد گشود. در حالی که کمتر از سه ماه از انتخابات کم رونق مجلس گذشته است، چگونگی مواجهه مردم و حاکمیت با این انتخابات، علامت سوال‌های بسیاری را ایجاد می‌کند. 

همچنین تشکیل قوه مجریه و مقننه در یک سال و چگونگی تاثیرپذیری هریک بر دیگری می‌تواند در سال‌های آینده تحولات سیاسی در ایران را تحت تاثیر شدید قرار دهد. با توجه به جدول زمانی مجلس خبرگان رهبری نیز در یک فاصله ۸ ساله، سه رکن مهم سیاسی ایران یعنی مجلس خبرگان رهبری، دولت و مجلس شورای اسلامی در یکسال تغییر خواهد کرد.

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در این باره می‌گوید: «در سال ۱۴۰۳ و بعد از ۴۳ سال دوره مجلس و ریاست جمهوری همزمان خواهد شد. این اصلاح زمانبندی، اگرچه ناخواسته، تاثیرات مهمی بر ساختار، فرایند و روند سیاست‌گذاری عمومی و هماهنگی قوا در جمهوری اسلامی خواهد داشت.»

سقوط، صفت جدید  در کنار نام رؤسای‌جمهور

در میان اهل سیاست نقل است که روسای جمهور ایران با فرجام‌ها و حوادث گوناگون دست و پنجه نرم می‌کنند. ابراهیم رئیسی کمتر از سه سال مهمان خیابان پاستور بود و دست روزگار نیز برای او سرنوشتی متفاوت رقم زد.

اگر تا پیش از این در کنار نام روسای دولت، فرجامی چون عزل، ترور، حصر، طرد و یا رد صلاحیت قرار می‌گرفت، حالا فرجامی جدید به این مجموعه صفات اضافه شده است:«سقوط»

طهمورث حسینی

  • 17
  • 11
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام و عرض ادب مسئولان متوهم ما چه بخواهند و چه نخواهند بفهمند،این حادثه یک راستی آزمایی بود برای آمادگی و وتوان سنجی امکانات و تجهیزات لجیستگی،آقایان کولیوند و سخنگوی سپاه محترم قدس بهتر است با دروغ پردازی بیشتر از این موجب بی اعتبار خود در سطح اذهان مردم نشوید. هلیکوپتر ساعت حدود۱۳/۳۰ سقوط کرد ،اما شما با این همه ادعا نتوانستید لاشه آن را بدون کمک پهباد ترکیه ای پیدا کنید؟ ادعای خودکفایی در اورهال کردن ناوگان هوایی کشور اگر چه قابل تقدیر است اما بی نقص نمی باشد به راستی تا به کی باید خسارات جبران ناپذیر اینچنینی به ایران عزیزمان وارد شود؟این سرمایه های انسانی را چگونه باید جایگزین برایشان یافت؟به راستی چرا اینقدر اصرار دارید که در همه زمینه ها مخترع بوده و به عبارتی دوباره به دنبال اختراع چرخ باشید؟ صداو سیما با این وضع اسف بلر اطلاع رسانی و تناقض گویی آیا می تواند انتظار داشته باشد که اکثریت جامعه آنرا به عنوان منبع خبر مورد اطمینان تصورکنند؟
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش