۱۵:۳۸ - ۱۹ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۵۰۷۱
دولت

دلایل ایجاد حلقه بسته در کابینه روحانی

سید رحیم ابوالحسنی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت

حلقه‌ای که اطراف دولت را گرفته است روزبه روز تنگ‌تر می‌شود و دامنه آن محدودتر. پیله‌ای دور کابینه حسن روحانی تنیده شده که گویا قرار نیست هیچ‏وقت پاره شود و اگر جریان و گروهی، انتقادی مطرح می‌کنند متهم به سهم‌خواهی می‌شوند. گویا فراموش کرده‌اند که دولت یازدهم و دوازدهم به واسطه حمایت همین جریان سیاسی بود که در هر دو دوره پیروز انتخابات شد.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری روز دوشنبه در کنایه‌ای به اصلاح‌طلبان اذعان کرده بود که انتقاد به دولت برای اصلاح‌طلبان رای نمی‌آورد. این سخن او با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد که واعظی روز گذشته در واکنش به انتقادهای اصلاح‌طلبان نسبت به اظهارات اخیرش گفت:‌ موضوع درباره انتقادهای افراد تندروی اصلاح‌طلب به دولت بود که من گفتم که ما هم اصولگرای تندرو داریم که به ما انتقاد می‌کنند و هم اصلاح‌طلبان تند که به ما انتقاد دارند و ما هیچ‌گاه با این جماعت ائتلاف نکردیم و الان هم همین را می‌گویم، بنابراین نه با اصولگرای تند و نه با اصلاح‌طلب تند هیچ ائتلافی نداشتیم.

 

حال سوال اینجاست مگر در ایدئولوژی اصلاحات جناح اصلاح‌طلب، ما گروه و یا واژه‌ای به نام اصلاح‌طلبان تندرو داریم. ایدئولوژی اصلاحات مقابله با تندروی است حالا چطور می‌شود خودش تندرو باشد. 

 

سید رحیم ابوالحسنی، رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی در واکنش به سخنان اخیر محمود واعظی به «ابتکار» گفت: آقای واعظی باید این ضرب‌المثل را در نظر داشته باشند که گفته می‌شود «گذر پوست دوباره به دباغ‌خانه می‌افتد». دنیا خیلی کوچک است و عرصه سیاست کوچک‏تر از آن، الان دوره بزن در رو نیست. سخنان آقای واعظی فقط مربوط به امسال نیست، سال‌های قبل هم ما شاهد چنین اظهارنظرهایی از سوی ایشان بودیم که پیروزی آقای روحانی را مدیون حزب «اعتدال و توسعه» می‌دانست. به نظر من ایشان در مورد حزب اعتدال و توسعه دچار توهم شده است و خود را بزرگ‌تر از آن چیزی که هستند می‌بینند. 

 

این استاد دانشگاه در واکنش به این سخن واعظی که گفته: «ائتلاف در ادبیات سیاسی به این معنی است که ما بنشینیم قول و قرار بگذاریم که دولت را چطوری تشکیل بدهیم،‌ چند نفر از این طرف و چند نفر از آن طرف در دولت باشند. چه‌مقدار وزیر سهم و چه‌مقدار استاندار سهم دارند، پس ما چنین ائتلافی با هیچ گروهی نداشتیم»، بیان کرد: بله ائتلاف در کشورهای غربی به این معنی است که قبل از هر اقدامی احزاب و تشکلات مختلف نسبت به اهداف، هزینه‌ها و پاداش‌ها قرارداد ‌ببندند. اما باید توجه داشت در کشور ما اصلا انتخابات حزبی نیست که ما این انتظار را داشته باشیم بلکه انتخابات جریانی برگزار می‌شود. در انتخابات اخیر دو جریان با هم رقابت کردند جریان و گفتمان اصولگرایان با گفتمان اصلاح‌طلب. 

 

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم ما برویم و صحبت‌های آقای حسن روحانی را در زمان انتخابات گوش کنیم ببینیم که صحبت‌های ایشان دارای گفتمان اصلاح‌طلب بود یا اصولگرایی؟ به هر حال از این دو گفتمان که خارج نیست. آقای روحانی گفتمان اصلاح‌طلبی داشت بنابراین با آنها ائتلاف کرد. ما اگر بیاییم سخنان آقای روحانی را تحلیل محتوایی کنیم متوجه می‌شویم آقای روحانی در واقع مطالبات این جریان سیاسی را بیان کردند. اگر ما داده و نشانه‌ها آقای روحانی را بررسی کنیم می‌بینیم این سخنان در شعارها یا گفتمان‌های اصلاح‌طلبان آمده است. زمانی که آقای روحانی آمد دال‌های اصلاح‌طلبان را در سخنرانی‌های انتخاباتی، هیئت دولت و مصاحبه‌های خود مطرح کرد، کاملا ائتلاف مشخص است.

 

حالا ما بگوییم ائتلاف مطرح نبود به هر حال ایشان آمد و در این جرگه کاندیداتوری و نمایندگی اصلاح‌طلبان را پذیرفت. ما نمی‌گوییم آقای روحانی ائتلاف کرده است اما ایشان نمایندگی اصلاح‌طلبان را داشتند. آقای روحانی هم در انتخابات ۹۲ و نیز در انتخابات ۹۶ نمایندگی و کاندیداتوری اصلاح‌طلبان را پذیرفت. ایشان مطالبات اصلاح‌طلبان را به صورت وعده‌های انتخاباتی مطرح کردند، اصلا بحث ائتلاف نیست. ظاهرا آقای واعظی آشنایی به این واژه‌های سیاسی ندارند. بنابراین باید احتیاط کنند در بیان این کلمات. 

 

رئیس دفتر سیاسی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در انتخابات ۹۲ دو گفتمان در مقابل همدیگر قرار گرفتند یکی گفتمان اصلاح‌طلبی بود و دیگری گفتمان اصولگرایی یا محافظه‌کاری. اگر گفتمان آقای روحانی را در زمان انتخابات بررسی کنیم متوجه می‌شویم کدام یک از گفتمان‌های سیاسی در کشور بود، این کاملا واضح است. گفتمان و خواسته‌های اصلاح‌طلبان کاملا مشخص است. آقای واعظی اگر آشنایی با این تحلیل و گفتمان ندارد می‌تواند از دوستان خودش کمک بگیرد. اگر ایشان به تاریخ انتخابات مراجعه کنند متوجه می‌شوند که رئیس‌جمهوری در کدام‏یک از گفتمان‌ها وارد شدند. 

 

واعظی سعی دارد با اصولگرایان بیعت کند

ابوالحسنی در ادامه افزود: به نظر من آقای واعظی گمان می‌برد که دوره و زمانه گفتمان اصلاح‌طلبی به سر آمده است و با این کارنامه ضعیف ایشان و دوستان‏شان در کابینه آقای روحانی موجب شده است که اصلاح‌طلبان نزد مردم سرشکسته شوند و احتمالا مردم از اصلاح‌طلبان رویگردان شده‌اند. به همین خاطر در حال حاضر سعی دارد با گفتمان اصولگرایی بیعت کند و لذا با نیروهای اصلاح‌طلب مقابله می‌کند. 

 

ابوالحسنی با بیان اینکه انتقاد کردن حق هر جناح و گرایشی است، گفت: ما به عنوان یک گرایش و جریان سیاسی که در دوره انتخابات بواسطه شعارها و وعده‌هایی که آقای روحانی دادند از ایشان حمایت کردیم الان حق خود می‌دانیم که منتقد ایشان در برخی از زمینه‌ها که کم‌کاری داشته‌ باشیم. به نظر من یکی از عوامل شکست روحانی حضور واعظی و دوستان‏شان در کابینه است و باعث عدم مقبولیت و کاهش محبوبیت دولت هستند. 

 

وی افزود: واعظی در صدد است که به آن طرف چراغ سبز نشان دهد که در کابینه بعدی حضور داشته باشد. اینها تصورشان این است که پیروز انتخابات بعدی جناح اصلاح‌طلب نخواهد بود به همین خاطر در تلاش هستند از این جریان تبری بجویند تا بتوانند در کابینه بعدی حضور داشته باشند. 

 

چرا زمانی که یک جریان، منتقد عملکرد دولت است آن را به سهم‌خواهی متهم می‌کنند یا مگر اصلاح‌طلبان سهم خود را از دولت جدا کرده‌اند که حالا بحث ائتلاف مطرح باشد. بحث سر تعامل است نه سهم‌خواهی، اصلاح‌طلبان ضامن روحانی در مقابل مردم بودند به همین خاطر باید منتقد عملکرد ضعیف دولت باشند. چرا که دولت روحانی به پشتوانه رای مردم به اصلاح‌طلبان، پیروز انتخابات شد.

 

الهام برخوردار

 

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.1 stars from 16 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید