جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۳۵ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۱۱۳۰
دولت

جهانگیری: برای خرید واکسن محدودیت نداریم

واکنش روحانی به فوت ۲ فوتبالیست کشورمان بر اثر کرونا/ ۶-٧ ماه زمان پیش‌بینی شده برای واکسیناسیون کل کشور

واکسیناسیون کرونا در ایران,شروع واکسیناسیون کرونا در ایران
رییس جمهور با بیان اینکه از این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می‌شود، گفت: قبل از ۲۲ بهمن و در همین هفته و طبق اولویت‌های وزارت بهداشت کار واکسیناسیون با کادر درمان و بعد افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مسن آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه خوشحالیم وضعیت کشور طوری است که می‌توانیم جلوی ایجاد موج چهارم را بگیریم، اظهار کرد: مردم باید خیلی مراقب باشند. این ویروس قبلاً سن و سال می‌شناخت و سراغ بالای ۶۰ سال می‌رفت، اما الان دیگر سن ‌و سال هم نمی‌شناسد و سراغ هر کسی می‌رود.

وی افزود: همانطور که دیدیم در هفته‌های اخیر دو نفر از ورزشکاران ما آقایان میناوند و انصاریان را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست دادیم.

روحانی با یادآوری اینکه نزدیک به یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، گفت: آماری که هفته پیش در این جلسه اعلام شد نشان داد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش پیدا کرده و به ۸۰ درصد رسیده و امروز نیز آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۷۵ درصد رسیده است. اگر همینطور روند کاهشی ادامه پیدا کند، روند ابتلا و سپس مرگ و میر افزایش می‌یابد.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت درمان کرونا اظهار کرد: تا امروز این ویروس درمان قطعی و موثری نداشته است. البته آن داروهایی که در دنیا می‌گویند موثر است را ما در ایران به دنبال ساخت و سازش رفته‌ایم و آن‌ها را در کشور داریم و به بیمارستان‌ها داده‌ایم.

وی با اشاره به آغاز روند واکسیناسیون در جهان اظهار کرد: اگر قرار بود روند رسیدن به واکسن سیر طبیعی را طی کند احتمالاً باید یک یا دو سال دیگر هم صبر می‌کردیم اما به خاطر تلفات این ویروس، سازمان بهداشت مجوز اضطراری داد و الان ۶ تا ۷ واکسن معروف در دنیا ساخته شده است که مصرف می‌شوند اما ۸ میلیارد نفر را در دنیا بخواهیم واکسن بزنیم مدتها طول می‌کشد.

روحانی تاکید کرد: حتی اگر در هر کشور ۸۰ درصد مردم بخواهند واکسن بزنند نیز باز کاری بزرگ و طولانی است و مشکلات خود را دارد. ما هم در ایران جمعیت ۸۰ میلیونی داریم و نیاز به عدد قابل‌ملاحظه‌ای از واکسن داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه امکانات تزریق واکسن به گونه‌ای نیست که ظرف یکی دو روز کار واکسناسیون انجام شود، تصریح کرد: اگر بر فرض واکسن آماده باشد یکی دو روزه که نمی‌توان کار واکسیناسیون را تمام کرد. این امر نیاز به شاید شش‌ماه زمان دارد.

روحانی با بیان اینکه از این هفته واکسیناسیون در کشور آغاز می‌شود، گفت: قبل از ۲۲ بهمن و در همین هفته و طبق اولویت‌های وزارت بهداشت کار واکسیناسیون با کادر درمان و بعد افراد دارای بیماری زمینه‌ای و مسن آغاز می‌شود. بخشی از محموله واکسن در ماه فوریه و بخشی دیگر در ماه مارس به دست ما خواهد رسید که امیدواریم تا اوایل فروردین این واکسیناسیون انجام شود.

وی افزود: همچنین امیدواریم که تا فصل بهار و تابستان واکسن‌های ایرانی هم آماده شوند و به دست عموم برسند.

رییس جمهور تاکید کرد: اما حتی اگر این واکسیناسیون انجام شود ما بازهم باید بدانیم که لازم است تا یک سال آینده پروتکل‌های بهداشتی را باید رعایت کنیم؛ چرا که تاثیرگذاری واکسن صدردصد نیست و همچنان باید مراقبت‌ها انجام شود.

روحانی ادامه داد: امر واکسیناسیون نباید موجب شود که ما در برابر کرونا بازهم دچار عادی‌سازی شویم و بگوییم الحمدلله واکسن رسید و یکی دو ماه دیگر نوبت ما می‌شود و دیگر لازم نیست رعایتی انجام دهیم.

جهانگیری:‌ روزهای آینده واکسیناسیون کرونا در ایران آغاز می‌شود

 معاون اول رییس جمهوری گفت: در روزهای آینده با رسیدن محموله واکسن‌های خریداری شده کار واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز خواهد شد.

واکسیناسیون کرونا در ایران,شروع واکسیناسیون کرونا در ایران

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری روز شنبه در مراسم افتتاح بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آبادغرب، اظهارداشت: هیچ فردی در نقاط مختلف کشور نباید در رابطه با تزریق واکسن کرونا احساس تبعیض کند.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اکنون مکلف شده است که سازوکارهای لازم و دستورالعملی شفاف برای تزریق واکسن کرونا در کشور تهیه و تنظیم کند.

برای خرید واکسن محدودیت نداریم

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: دولت در هیچ مقطعی به دلیل گران بودن واکسن خارجی در خرید آن تعلل نکرده است؛ ما برای تامین واکسن باوجود تمام فشارهای اقتصادی، محدودیت نداریم.

جهانگیری افزود: در مقطعی آمریکایی‌ها برای خرید واکسن و رساندن پول ایران به شرکت های تولید کننده واکسن مزاحمت ایجاد کردند و به محض اینکه راه های جایگزین پیدا شد توانستیم خریدهای موردنظر را انجام دهیم.

وی توضیح داد: به دلیل مزاحمت های آمریکا و تاخیر در انتقال پول امکان دارد نوبت ما برای تحویل واکسن با تاخیر روبه رو شود اما امیدواریم هرچه زودتر واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت وارد ایران شود.

معاون اول رییس جمهوری در رابطه با واکسن‌های ایرانی کرونا نیز گفت: با تکیه بر توان دانشمندان ایرانی در چند گروه کار ساخت واکسن داخلی به نقاط بسیار خوبی رسیده است و در آینده‌ای نه چندان دور حتما واکسن ایرانی کرونا نیز عرضه می شود.


جهانگیری ویروس کرونا را یک معضل جهانی توصیف کرد و گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه مقابله با بحران کرونا کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته است.


وی با اشاره به پشت سرگذاشتن چند دوران اوج بیماری کرونا در کشور، یادآور شد: مدیران، علما و صاحب نظران در زمینه اقناع مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی خوش درخشیدند و نشان دادند که برای دین مبین اسلام حفظ سلامت مردم در اولویت قرار دارد.


معاون اول رییس جمهوری توضیح داد: کسی تا آن زمان تصور نمی کرد حرم امام رضا و نماز جمعه را تعطیل شوند اما دیدیم که علاوه برتعطیلی رهبر معظم انقلاب نیز مراسم عزا را به صورت یک نفره برگزار کردند و نشان دادند که سلامت مردم همواره در اولویت است.


جهانگیری با اشاره به کمبود امکانات در روزهای نخست شیوع بیماری کرونا، گفت: امروز وضعیت جمهوری اسلامی ایرن از نظر تجهیزات و امکانات مقابله با بیماری کرونا عالی است و دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.

زلزله کرمانشاه نمونه یک مدیریت موفق بود
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به زلزله ۲۱ آبان ۹۶ در استان کرمانشاه اشاره کرد و عملیات بازسازی پس از آن را یکی از نمونه های موفق مدیریت جمهوری اسلامی ایران دانست.


معاون اول رییس جمهوری با اشاره به خسارت های بزرگ این زلزله برای کشور گفت: ما زلزله های بزرگی همچون زلزله بم را پشت سر گذاشته بودیم اما وسعت زلزله کرمانشاه و حجم تخریبی که اتفاق افتاد بسیار تکان دهنده بود.
جهانگیری با اشاره به تخریب بسیاری از ساختمان های نوساز دولتی و خصوصی در این زلزله اظهارداشت: افرادی که در آن زمان از بودجه دولتی و پول مردم استفاده کرده و ساختمان های مقاومی نساخته بودند، خیانت کردند.
وی بازسازی واحدهای روستایی را یکی از دستاوردهای دولت پس از زلزله دانست و گفت: ساختمان هایی که پس از زلزله کرمانشاه ساخته و یا بازسازی شدند در چندین زلزله پس از آن نیز به خوبی مقاومت کردند.


معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: کج اندیشان، جمهوری اسلامی ایران را به کم کاری در بازسازی مناطق زلزله زده متهم می کنند در حالی که امروز بیش از ۱۰۰ هزار واحد در مناطق زلزله زده تعمیر و بازسازی شده اند.
جهانگیری همچنین به سیل سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: به واسطه این سیل نیز ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور تخریب شدند که در یک بازه کوتاه نیز تمام آنها مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفتند.


وی در بخش دیگری از صحبت های خود به در خواست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برای تامین تجهیزات بیمارستانی در این استان اشاره و تاکید کرد که به زودی برای تامین تجهیزات مورد نظر اقدام خواهد شد.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش