جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۲۰:۵۳ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۱۸۳۷
دولت

جهانگیری: سرمایه اجتماعی و امید به آینده در چندسال اخیر دچار ضعف شده است/ با پدیده دریاخواری روبرو هستیم

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: سرمایه اجتماعی و امید به آینده در چندسال اخیر دچار ضعف شده است.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (سه شنبه ۲۸ بهمن) در همایش تجلیل از خیرین عرصه روستا با اشاره به اینکه بر اساس نظرسنجی ها، بررسی ها و ارزیابی ها، سرمایه اجتماعی، امید به آینده و مشارکت عمومی در کشور طی سال های اخیر دچار ضعف شده است، اظهار داشت: بخشی از این ضعف به القائات دشمنان و بخشی دیگر به دلیل مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور افزود: باید همواره تلاش کنیم تا اعتماد و امید مردم به آینده به عنوان بزرگترین سرمایه کشور تقویت شود و با کمک نخبگان برای آینده کشور افق گشایی شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه تلاش دشمنان این است که آینده کشور را تیره و تار نشان دهند، تصریح کرد: رسالت ما این است که آینده خوبی برای کشور ترسیم کنیم. ایران از ظرفیت های گسترده ای برای توسعه برخوردار است و مهمتر از همه نیروی انسانی تحصیلکرده جوان و پر انرژی کشور می تواند این ظرفیت ها را در مسیر توسعه قرار دهد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برخی اقشار جامعه با فقر و نابرابری روبرو هستند، گفت: وظیفه ملی همه آحاد کشور و وظیفه قانونی دولت است که برای رفع این مشکلات و دغدغه ها اقدام مضاعف کنیم.

جهانگیری افزود: علاوه بر دولت، سایر قوای سه گانه و نهادهای حاکمیتی نیز این وظیفه را برای خود قائل هستند که با شتاب و همت بیشتری برای حل مسایل کشور تلاش کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در کنار تلاش و اقدامات دستگاه های دولتی و حاکمیتی، گروهی تحت عنوان خیرین به صورت فردی و یا شبکه ای پا پیش گذاشته اند تا بتوانند بخشی از دغدغه های اقشار ضعیف جامعه را برطرف کنند. این اقدامات آنها منجر به تقویت همبستگی ملی و نیز افزایش قوام و دوام جامعه می شود چرا که وقتی مردم مشاهده می کنند که گروه هایی از همنوعان خودشان از اقصی نقاط کشور برای حل مشکلات آنها تلاش می کنند، حس نوع‌دوستی و همبستگی در جامعه تقویت می شود.

جهانگیری با یادآوری حادثه زلزله کرمانشاه و مشارکت جدی مردم برای کمک به زلزله زدگان افزود: میزان کمک ها تا حدی بود که مکرر از طریق رسانه ها از مردم خواسته می شد که به دلیل بسته شدن راه ها و مسیرها، از حضور در منطقه زلزله زده خودداری کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به حادثه سیل عید سال ۹۸ که تقریباً ۲۵ استان کشور را درگیر کرد گفت: این سیل خانه های مردم در برخی از استان ها را ویران کرد و در جریان این حادثه گروه هایی از مردم و خیرین به صورت داوطلبانه حضور پیدا کردند و نمایشی از همبستگی و نوع‎دوستی ارائه دادند. این همبستگی سرمایه ای بزرگ برای ایران است که می توانیم با اتکا به آن بسیاری از مشکلات را پشت سر بگذاریم.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه روستاییان و عشایر افرادی مولد و تولیدکننده هستند و با حداقل امکانات زندگی می کنند، گفت: بسیاری از شخصیت های ملی، فرهنگی و مذهبی کشور از دل روستاها و عشایر آمده اند و توانسته اند کارهای بزرگ و ماندگار در تاریخ انجام دهند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه حدود ۲۶-۲۷ میلیون نفر از جمعیت کشور عشایر و روستاییان هستند و تعداد آنها از جمعیت برخی کشورها بیشتر است، افزود: یکی از برکات انقلاب اسلامی این بود که امام خمینی (ره) از همان روزهای نخست انقلاب یک خط مشی برای رسیدگی به روستاها ترسیم کرد که در این راستا جهاد سازندگی تأسیس شد و بسیاری از زیربناها و زیرساخت های لازم در روستاهای کشور شکل گرفت.

جهانگیری با تأکید بر اینکه ایران تنها کشوری است که از شبکه سراسری گاز برخوردار است، گفت: مردم روستاها مشابه مردم پایتخت از امکان مساوی از نعمت گاز برخوردار هستند البته در برخی روستاها هنوز آنطور که باید گازرسانی نشده که امیدوارم تا پایان دولت شاهد باشیم که همه روستاها از نعمت گاز برخوردار هستند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه برقراری عدالت یکی از مهمترین آرمان ها و آرزوهای هر انسانی است، افزود: یکی از بزرگترین افتخارات ما این است که امام اول شیعیان امام علی (ع) که به او عشق می ورزیم شهید راه عدالت است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه در راستای عدالت آموزشی باید روستاهای کشور از مدارس و امکانات آموزشی همانند شهرها برخوردار باشند و این موضوع در سایر خدمات نظیر امکانات بهداشتی و درمانی نیز صادق است.

معاون اول رییس جمهور توجه به روستاها را از مهمترین نمادهای عدالت برشمرد و گفت: توجه به روستاها از آرمان امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری است و باید تلاش کنیم تمامی شئون عدالت در مناطق روستایی کشور اجرایی شود.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز با تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو هستیم، گفت: هنوز زمان آن نرسیده که بتوانیم درباره فشارهایی که در دوره تحریم علیه ملت ایران وارد کردند، صحبت کنیم زیرا در شرایط جنگ هیچکس خود را در مقابل دشمن ضعیف نشان نمی دهد اما به اذعان مقامات دولت فعلی و دولت سابق آمریکا و کشورهای اروپایی فشار حداکثری علیه ملت ایران با شکست مواجه شده است و مهمترین علت این شکست، راهبرد مقاومت بود که مقام معظم رهبری آن را ترسیم کردند.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به بیماری کرونا و پیامدهای اقتصادی آنکه همه کشورها با آن درگیر هستند، تصریح کرد: تفاوتی که ملت ایران در مقابله با کرونا با سایر کشورها دارد این است که مردم ایران علاوه بر شرایط کرونایی با تحریم های ظالمانه نیز روبرو هستند و فشارهای سنگینی بر همه مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه وارد شده است.

جهانگیری از همه افراد، نهادها و خیرینی که در شرایط کرونا و تحریم به موقع برای کمک به اقشار ضعیف اقدام کردند، قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه خیرین به موقع وارد عمل شدند و تلاش کردند با کمک های معیشتی اجازه ندهند که اقشار ضعیف جامعه با بحران روبرو شوند.

معاون اول رییس جمهور افزود: خیرین کشور طی سالیان گذشته در زمینه های مختلف از جمله مدرسه سازی گام های بزرگی برداشته اند به گونه ای که امسال دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ساخت مدرسه از سوی خیرین هزینه شده است.

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور

جهانگیری با بیان اینکه خیرین در زمینه ارائه کمک های معیشتی نیز گام های موثر و تعیین کننده ای برداشته اند، افزود: امروز که دولت منابع مالی خوبی را برای توسعه روستاها و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی تخصیص داده است، خیرین علاوه بر اقدامات جاری خود نظیر ساخت مدرسه و بیمارستان و تجهیز مراکز درمانی، گام های بلندی برداشته اند تا بتوانند چهره روستاها و وضعیت زندگی عشایر را متحول کنند.

معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد: با فعالیت شورای عالی توسعه روستا و عشایر شاهد سیاست گذاری های مناسب و اصلاح برخی سیاست های غلط باشیم به گونه ای که مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها اتفاق بیفتد و حاشیه نشینی که یکی از دغدغه ها در حوزه آسیب های اجتماعی است، ساماندهی شود.

جهانگیری افزود: با کمک خیرین امکان رفع آسیب های اجتماعی و ساماندهی حاشیه نشینی میسر است و نام نیک خیرین در تاریخ کشور ماندگار خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه دولت نیز از خیرین حمایت می کند، از استانداران سراسر کشور که از طریق ویدئوکنفرانس این مراسم را دنبال می کردند، خواست نسبت به طرح حمایت از ایتام که کمیته امداد امام خمینی (ره) طراحی کرده است، اهتمامی جدی داشته باشند و با کمک خیرین هیچ یتیمی بی پناه نباشد.

در این مراسم محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نیز گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی خیرین، نهادهای حاکمیتی و دولت ارائه کرد و گفت: مجمع خیرین روستایی با هدف هماهنگی خدمات و فعالیت های خیرین برای کمک به روستاها ایجاد شده و امیدواریم با برنامه های در دست اجرا شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها باشیم.

در این مراسم روسای کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان نوسازی مدارس، سازمان بهزیستی کشور، امور عشایر ایران، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و رییس مجمع خیرین سلامت نیز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص توسعه روستاها پرداختند و استانداران فارس، گلستان، کرمانشاه، مازندران و قم نیز گزارشی از فعالیت خیرین در استان های خود ارائه کردند.

در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از تعدادی از خیرین عرصه روستا قدردانی شد.

با پدیده دریاخواری روبرو هستیم

معاون اول رییس جمهور صبح امروز (سه شنبه) در مراسم پنجاهمین سال انعقاد معاهده رامسر و روز جهانی تالاب ها، گفت: باید عموم مردم و مسئولین کشور مسئله محیط زیست را بعنوان یک ضرورت دریابند و از همه ظرفیت‌های سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای برای جلوگیری از به مخاطره افتادن زندگی انسان‌ها در حال و آینده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه قرار گرفتن در مسیر صحیح استفاده از منابع زیست محیطی تنها با مشارکت آگاهانه همه دلسوزان محیط زیست در سیاست گذاری و برنامه ریزی امکانپذیر است، گفت: افکار عمومی باید بیش از پیش نسبت به مسئله محیط زیست حساسیت داشته باشند، تا زمانی که این حساسیت و دغدغه وجود دارد، دولت‌ها می‌توانند در حمایت از مسائل زیست محیطی موفق باشند.

دکتر جهانگیری افزود: توسعه و حل مسائل اقتصادی کشور نظیر اشتغال موضوع مهمی است، اما برای دستیابی به توسعه پایدار به معنای واقعی کلمه باید از محیط زیست کشور به خوبی صیانت کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به امضای معاهده رامسر در پنجاه سال پیش با حضور ۱۸ کشور، گفت: این معاهده از اولین کنوانسیون‌های زیست محیطی جهان بود که با شعار " پیوند ناگسستنی بین آب، تالاب و زندگی" امضا شد و حاضران درآن جلسه می‌خواستند این پیام را به عموم جهانیان منتقل کنند که باید به این شعار و هدف بزرگ در همه جا توجه شود. امروز اعضای این معاهده به ۱۷۱ کشور رسیده و تعداد زیادی از تالاب‌های جهان و ایران به ثبت رسیده اند.

وی با اشاره به اینکه تخریب تالاب‌ها پیامد‌های منفی فراوانی بر زیست انسانی و اقتصاد کشور‌ها دارد، گفت: با حمایت از تالاب‌ها می‌توان مانع از گرد و غبار و سیلاب‌های مخربی شد که زندگی انسان‌ها را به مخاطره می‌اندازد.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: تالاب‌ها بعنوان یکی از مهمترین اکوسیستم‌ها در کره زمین، کارکرد‌های مهم و با ارزش بسیار بالایی دارند. با اینکه بخش کمی از آب‌های زمین در تالاب‌ها نگهدای و کنترل می‌شود، ولی تنوع زیستی بالایی متعلق به این عرصه‌های طبیعی است.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه تالاب‌ها سالانه صد‌ها میلیارد دلار به اقتصاد دنیا کمک کرده و اشتغال فراوانی پیرامون آن‌ها ایجاد می‌شود، گفت: تاثیر تالاب‌ها در تامین غذای انسان ها، کنترل سیلاب‌ها و نیز مباحث مربوط به اکوتوریسم و گردشگری طبیعت بی نظیر است.

وی گفت: با وجود شکل گیری کنوانسیون‌های حفاظت از تالاب‌ها و ثبت آن‌ها در مجامع بین المللی در پنجاه سال گذشته، متاسفانه شاهد تخریب و خسارت فراوانی به تالاب‌ها بوده ایم، اقدامات نگران کننده‌ای که محیط زیست را به مخاطره انداخته است به ویژه در منطقه خاورمیانه و ایران که منطقه‌ای نیمه خشک محسوب می‌شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به خشک شدن تالاب‌های بین النهرین و آثار آن در عراق و سوریه و ایران در طول سال‌های گذشته، گفت: ما با پدیده نگران کننده گرد و غبار مواجه شده ایم که در برهه‌ای زندگی را در برخی از شهر‌های ایران برای شهروندان بسیار دشوار کرد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه‌ای به مسائل زیست محیطی داشته است، گفت: در روز‌های نخست تشکیل دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین دغدغه‌های کشور، آینده دریاچه ارومیه بود. دریاچه‌ای که میلیون‌ها انسان در حاشیه آن زندگی می‌کنند و اقتصاد آن‌ها وابسته به آن بود. یکی از نخستین مصوبه‌های دولت احیای دریاچه ارومیه بود که مسئولیت آن بر عهده آقای کلانتری قرار گرفت. ده‌ها طرح مختلف برای احیای این دریاچه از بازسازی و رفع موانع برای ریخته شدن رودخانه‌ها به دریاچه تا تعادل بخشی به مصرف آب کشاورزی و نیز احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب در شهر‌های اطراف و اختصاص پساب آن و یا احداث تونل‌های بزرگ با بیش از ۳۰ کیلومتر طول به منظور انتقال آب رودخانه‌های دیگر به این دریاچه بود.

وی افزود: هزینه و کار بسیاری انجام شد و به فضل الهی می‌توان گفت که می‌توان به آینده دریاچه ارومیه امیدوار شد، با توجه به طول برنامه احیای این دریاچه، امیدواریم تا سال ۱۴۰۶ این دریاچه بتواند به تراز قبلی خود دست یابد.

دکتر جهانگیری افزود: مسئله دیگر مقابله با ریزگرد‌ها و بحث احیای تالاب‌ها بود. بیش از ۳۷۰ میلیون دلار در سه سال اخیر به این موضوع اختصاص یافته است. در شورای عالی آب برنامه احیای زاینده رود و احیای تالاب گاوخونی تصویب شد. یکی از مهمترین تصمیمات این بود که تخصیص آب برای تالاب‌ها در ردیف تخصیص آب شرب مردم قرار گرفت تا وزارت نیرو با دغدغه بیشتری نسبت به تامین آب تالاب‌ها تلاش کند.

دکتر جهانگیری با اشاره به ساماندهی رودخانه کارون بعنوان مهمترین رودخانه کشور، گفت: کارون در معرض تهدید‌های فراوانی قرار داشت که مهمترین آن ریخته شدن فاضلاب واحد‌های صنعتی و شهری بدون تصفیه به این رودخانه بود. در زمان کوتاهی احیای رودخانه و در ادامه تا احیای تالاب هورالعظیم و شادگان در دستور کار قرار گرفت، در سیلاب سال ۱۳۹۸ بیش از ۴ میلیارد متر مکعب آب در هور العظیم ذخیره شد که به شادابی و سرزندگی این تالاب کمک کرد و مردم امروز از آن بهره‌مند هستند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: طبق قانون، ستاد ملی مدیریت هماهنگی تالاب‌ها در دولت ایجاد شده و دو برنامه ۵ و ۷ ساله برای تالاب میان کاله و خلیج گرگان تصویب شده و همچنین برای تالاب انزلی که جزو مهمترین تالاب‌های کشور است، طرح جامع تهیه شده است.

وی با بیان اینکه مسئله آب و ساماندهی یا سازگاری آن با فعالیت‌های اقتصادی موضوع مهمی است که برای آن کارگروهی در دولت با مسئولیت وزارت نیرو و حضور دستگاه‌هایی نظیر وزارت جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است، گفت: این کارگروه به طور منظم گزارش‌های مربوط به مسائل آب و طرح‌هایی که بتوانند بازدهی بهتری به ویژه در بخش کشاورزی که سهم عمده مصرف آب را در اختیار دارد، ارایه و بررسی می‌کند. طرح‌های کشت گلخانه‌ای و آبیاری نوین با جدیت از سوی دولت دنبال می‌شود و با پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان تلاش شده تا انگیزه بیشتری برای استفاده از این روش‌ها ایجاد شود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه اهمیت مسائل محیط زیستی بعنوان موضوعاتی جهانی و ملی برای مردم دنیا و ایران بیش از پیش مشخص شده است، گفت: تبدیل اراضی کشاورزی به واحد‌های مسکونی بدون مجوز و غیرقانونی و یا با سوء استفاده، جنگل زدایی، کوه خواری و دریا خواری و نیز آلودگی هوا از مسائلی است که باید نسبت به این تهدید‌ها دغدغه داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: امروز جنگل‌های زاگرس با بیماری جدیدی مواجه است و خسارات بسیاری دیده که باید از کمک‌های بین المللی نیز برای احیای این جنگل‌ها استفاده کنیم.

وی با انتقاد از پدیده کوه خواری و تصرف منابع طبیعی و تبدیل آن به واحد‌های اقتصادی گفت: متاسفانه در حاشیه دریا نیز با پدیده نامیمون دریاخواری در سواحل دریای خزر و دریای عمان و خلیج فارس روبرو هستیم که گاهی ممکن است با یک طرح اقتصادی شروع و بیش از ده برابر لازم زمین تصرف می‌شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به تصویب قانون خوب هوای پاک در دولت و مشخص شدن وظایف دستگاه‌ها با جزئیات در آیین نامه‌های این قانون، گفت: سازمان محیط زیست به عنوان متولی اصلی پیگیر عملکرد دستگاه‌ها در اجرای این قانون بوده و به طور منظم به دولت گزارش داده است و هر جا مشخص شده که دستگاهی اهتمام جدی به انجام وظایف خود نداشته، تذکرات لازم داده شده است.

پیش از سخنان معاون اول رییس جمهور، دکتر کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به معاهده رامسر و وضعیت تالاب‌های کشور، گفت: تالاب‌های ایران به دلیل عدم توجه به سیاست‌های توسعه پایدار و مصرف بیش از حد آب در کشور و نیز تغییرات اقلیمی با مخاطرات جدی مواجه شده اند.

وی با تبیین سرمایه گذاری‌های سنگین انجام شده از سوی دولت در حفاظت از تالاب ها، گفت: در سه دهه گذشته به دلیل بهره برداری بیش از حد از منابع آبی، محیط زیست و تالاب‌ها با تهدید مواجه شده اند. فرونشست‌های زمین، شوری آب و شوری خاک می‌تواند زندگی و اقتصاد کشور را دچار آسیب کند که باید برای جلوگیری از این مسائل برنامه ریزی جدی انجام داد.

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش