جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
۱۱:۴۶ - ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۲۲۳۷
بین الملل

کمبود مواد غذایی و قحطی‌های مرگبار در کره شمالی | چرا کره شمالی غذای کافی ندارد؟

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیکیم جونگ اون در حال بررسی محصول ذرت در سال ۲۰۱۹
کره شمالی از گذشته تا کنون دچار کمبود مواد غذایی و قحطی‌های مرگبار بوده و اخیرا "کیم جونگ اون" رهبر این کشور در مورد بحران شدید غذایی هشدار داده است.

بی بی سی در گزارشی به وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی پرداخته و از شرایط سخت مردم برای تهیه غذا می‌گوید. این گزارش با اشاره به سختی کسب اطلاعات در کشورِ منزوی کره شمالی، طوفان و سیل سال‌ گذشته، بسته شدن مرزهای این کشور به دلیل همه‌گیری کرونا، تحریم‌های بین الملل و کمبود امکانات را دلیل بحران غذایی منطقه شمالی شبه جزیره کره می‌داند.

به گزارش عصرایران، با وجود سختی کسب اطلاعات در کره شمالیِ محرمانه و پر رمز و راز، داده‌های موجود حکایت از افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور دارند.

چه اتفاقی بر سر قیمت مواد غذایی کره شمالی آمده است؟

یکی از بارزترین دلایل افزایش قیمت مواد غذایی اساسی در کره شمالی کمبود آن است.

براساس داده‌های وب سایت "NK دیلی" به عنوان رسانه مستقر در کره جنوبی که اطلاعاتش را از تماس‌های مردم ساکن یا فراریان کره شمالی جمع آوری می‌کند، قیمت یک کیلو ذرت در دی-بهمن گذشته (فوریه) به شدت افزایش یافت و به ۳۱۳۷ وون (۲ پوند بریتانیا- ۲.۷۶ دلار آمریکا) رسید.

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیجدول افزایش قیمت ذرت در کره شمالی،منبع: سازمان نظارت بر اقتصاد کره شمالی، "NK دیلی"

براساس وب سایت "آسیا پرس" که از طریق تلفن‌های قاچاق شده با ساکنان کره شمالی ارتباط برقرار کرده، قیمت مواد غذایی در اواسط ماه جاری (ژوئن) مجددا افزایش یافت. این در حالیست که قیمت این کالاها در ماه‌های گذشته تا حدی کاهش یافته بود. 

ذرت در کره شمالی کمتر از برنج محبوب است اما به خاطر قیمت کمترش مورد استفاده گسترده قرار دارد.

قیمت یک کیلو برنج نیز در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر گذشته)در پیونگ‌یانگ کره شمالی افزایش یافت و اینک به بالاترین میزان خود رسیده است. با این حال روند صعودی قیمت برنج در این کشور بسیار متغیر و پر نوسان بوده است.

"بنیامین سیلبراشتاین" کارشناس امور کره شمالی در این باره می‌گوید: "از آنجا که بسیاری از مردم کره شمالی مواد غذایی و سایر کالاهای ضروری خود را از بازار به دست می آورند، نظارت بر قیمت‌ها در بازار بهترین داده‌ها را در مورد فعالیت‌های اقتصادی مردم نشان می دهد".

وی افزود: دولت سهم ناچیزی از مواد غذایی را در اختیار کارمندان خود یا گروه‌هایی از مردم قرار می‌دهد.

جیره‌های تامین شده دولت برای اکثر خانوارها به ندرت کافی است و ساکنان شهرهای کوچکتر سهم غذایی کمتری را دریافت می‌کنند. این مردم نمی‌توانند به سهم غذایی خود اعتماد کنند در نتیجه بسیاری از آنها برای تهیه کم و کاست خود به بازارهای خیابانی غیر مرسوم رو می‌آورند. 

بدی آب و هوا به محصولات کشاورزی کره شمالی آسیب زده است

"کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی ضمن هشدارهای هفته گذشته خود در باره کمبود مواد غذایی، به تاثیر طوفان‌ و جاری شدن سیل در تخریب محصولات کشاورزی سال گذشته اشاره کرد.

طبق گزارش شعبه پاریس سازمان نظارت بر کشاورزی "GEOGLAM" ،کره شمالی از اواسط فروردین تا اوایل مهر (آوریل تا سپتامبر) گذشته یکی از پر بارانترین دوران خود پس از سال ۱۹۸۱ را گذرانده است.

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیتصویر ماهوارهای از طوفان "میساک" سال ۲۰۲۰ در منطقه کره شمالی

شبه جزیره کره در سال ۲۰۲۰ بارها طوفانی شد. ۲ طوفان شدید ماه آگوست (مرداد) و سپتامبر (شهریور) سال گذشته خرابی‌های زیادی در این منطقه به بار آوردند. این طوفان‌ها با آغاز برداشت برنج و ذرت همزمان شدند و بخش بزرگی از محصولات کشاورزی در آن زمان را از بین بردند.

 براساس پیش‌بینی‌های احتمالی، غذا از ماه جاری (ژوئن) در کره شمالی کمیاب خواهد شد زیرا ذخیره غذایی دولت این کشور در حال کاهش است و اگر برداشت سال جاری نیز کم باشد شرایط غذایی این کشور بحرانی‌تر خواهد شد. ذخیره غذایی کنونی دولت از پائیز سال گذشته برداشت شده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی در اقدامی نادر پس از طوفان "هاگوپیت" آگوست (تیر و مرداد) گذشته گزارش مفصلی از خسارات در این کشور  ارائه دادند.

بنا بر این گزارش‌ها طوفان هاگوپیت و جاری شدن سیل در تیر و مرداد گذشته موجب تخریب ۴۰ هزار هکتار زمین زراعی و از بین رفتن ۱۶ هزار ۶۸۰ خانه در این کشور شد.

در طوفان‌‌های بعدی رسانه‌های کره شمالی از دادن اطلاعات بیشتر در مورد میزان خسارات و خرابی‌ها اجتناب کردند.

تاثیر این حوادث در کنار ده‌ها سال جنگل زدایی و قطع درختان شرایط بدتری را در بحران‌های زیست محیطی و غذایی به جا گذاشته است. 

کره شمالی پس از بحران اقتصادی دهه ۱۹۹۰ میلادی شاهد قطع گسترده درختان و استفاده از آنها به عنوان سوخت بود. پس از آن و علی رغم کاشت منظم درختان، جنگل زدایی ادامه یافت و باعث شدت گرفتن سیلاب‌ها شد.

براساس گزارش ماه مارس سازمان  "Global Forest Watch" بیش از ۲۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از پوشش درختی کره شمالی از سال ۲۰۱۹ و بیش از ۲۳۳ هزار هکتار از سال ۲۰۰۱ از بین رفته است.

براساس گزارش سایت "۳۸ شمالی"، با وجود بهبود و رشد کره شمالی در مدیریت بلایای طبیعی این کشور همچنان به شکل آزاردهنده و ناخوشایندی در مدیریت بحران های طبیعی ضعیف است. سایت "۳۸ شمالی" به تحلیل و آنالیز وقایع کره شمالی می‌پردازد.

کمبود شدید کود در کره شمالی

یکی از مشکلات کمتر شناخته بخش کشاورزی کره شمالی تهیه کود کافی برای بهبود عملکرد گیاهان و برداشت محصولات است.

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیکشاورزان کره شمالی در یک کلیپ تلویزیونی بر روی زمین‌های خود کود می‌پاشند- این کشور معمولا اهمیت کود برای کشاورزان را برجسته می‌سازد

کیم جونگ اون در نامه‌ سال ۲۰۱۴ خود خطاب به مقامات بخش کشاورزی تاکید کرد که باید منابع سهل الوصولی از کود را پیدا و تهیه کنند.

او در نامه‌ای منتشر شده در خبرگزاری دولتی "KCNA" کره شمالی نوشت: باید از منابعی مانند فضولات حیوانات، مدفوع انسانی، کمپوست و گل و لای بستر خندق‌ها به عنوان کود استفاده کرد.

کره شمالی در تهیه کود خود کفا نیست و براساس گزارش ماه فوریه ۲۰۲۱ روزنامه "نیکی آسیا" یکی از کارخانه‌های بزرگ و اصلی تولید کود این کشور به دلیل کمبود قطعات یدکی تعطیل شده است.

دلیل تعطیلی این کارخانه بسته شدن مرزهای کره شمالی با چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری در دوران همه‌گیری ۲۰۲۰ کرونا است.

تجارت با تحریم های شدید محدود می‌شود

تحریم‌های اقتصادی بین الملل تجارت کنونی کره شمالی با سایر کشورهای جهان به شدت محدود کرده است.

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالینمودار تجارت کره شمالی با چین در سال ۲۰۲۰ روند کاهشی شدیدی را نشان می‌دهد/ منبع: گمرک چین

براساس اطلاعات رسمی گمرگ چین مجموع صادرات چین به کره شمالی در سال‌های اخیر بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیارد دلار برآورد شد اما این رقم در سال گذشته به کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار رسید.  

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیتصویر یک قایق کره شمالی که از منطقه مرزی "داندونگ" چین و کره شمالی گرفته شده است

تصاویر ماهواره‌ای در دو سوی مرز "سینوجو" کره شمالی و "داندونگ" چین کاهش قابل توجه محموله‌های رد و بدل شده در سال جاری را در مقایسه با سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد.

براساس گزارش مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل " CSIS" شواهد، حکایت از بسته شدن احتمالی این مرز تجاری دارند.

محققان در سپتامبر سال ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) از نقل و انتقال ۱۰۰ محموله در مناطق گمرکی کره شمالی خبر دادند اما این تعداد در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند سال ۱۹۹۹) به ۱۵ محموله رسید.

وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی,اقتصاد کره شمالیتصاویر ماهواره‌ای ایستگاه قطار "سینوجو" در کره شمالی را نشان می‌دهد/ محققان با کنترل تصاویر ماهواره‌ای تعداد قطارهای ترمینال سینوجو کره شمالی در مارس ۲۰۲۱ را رصد کردند

با این وجود کارشناسان با توجه به افزایش تعداد قطارهای بیشتر در سینوجو کره شمالی از احتمال افزایش تجارت این کشور  در ماه‌های آینده خبر می‌دهند.

از طرفی ناظران کره شمالی  می‌گویند هیچ نشانه‌ای در باره باز شدن مرزها وجود ندارد.

کمک غذایی به کره شمالی مشکل است

براساس قوانین کمک غذایی به کره شمالی در شمار تحریم‌‌های بین الملل قرار ندارد اما کمک به این کشور مشکل است.

چین بزرگترین اهدا کننده غذا به کره شمالی است اما ارسال غذا از چین به کره شمالی پس از شیوع همه‌گیری کرونا ۸۰ درصد کاهش یافته است.

سازمان ملل می‌گوید بیشتر سازما‌های بین‌المللی که در عرصه رساندن غذا در جهان فعالند، به دلیل محدودیت‌های کرونایی این کشور و دیگر نقاط جهان دشواری‌های بیشتری در کمک به کره شمالی دارند و قادر به اجرای برنامه‌های خود در این کشور نیستند.

"کن لی" از"برنامه جهانی غذا" به عنوان یکی از سازمان‌های زیرمجموعه سازمان ملل در این باره گفت که این نهاد مدتی پیش از شروع همه گیری کرونا نتوانسته وضعیت خانوارهای کره شمالی را بررسی کند.

وی افزود برنامه جهانی غذا با تمام چالش‌ها موفق به توزیع منابع محدودی از مواد غذایی برای تغذیه جمعیتی حدود ۷۳۰ هزار نفر در این کشور شده است.

 براساس گزارش بخش خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد کره شمالی تنها به اندازه ۲ تا ۳ ماه ذخیره غذایی دارد.

اگر این کمبود از طریق واردات، تجارت یا کمک غذایی تامین نشود خانوارهای این کشور دوره ای بسیار سخت و نا به سامان را در اکتبر ۲۰۲۱ (اواخر پائیز) تجربه خواهند کرد.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فرشته حسینی,عکس فرشته حسینی,بیوگرافی فرشته حسینی بیوگرافی فرشته حسینی بازیگر افغانستانی ساکن ایران (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۶ اردیبهشت ۱۳۷۶

زادگاه:تهران، ایران

سال های فعالیت:۱۳۸۸–تاکنون

پیشه:بازیگر

جایزه( ها):برندهٔ تندیس بهترین بازیگر نقش اول زن در جشنوارهٔ فیلم مراکش

ادامه
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
بیوگرافی رعنا آزادی ور,همسر رعنا آزادی ور,رعنا آزادی ور و همسرش مهدی پاکدل بیوگرافی رعنا آزادی ور و ماجرای ازدواجش با مهدی پاکدل (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۷ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش