شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
۰۸:۵۷ - ۱۸ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۱۳۱۹
بین الملل

چرا بایدن نامحبوب شده است؟

بایدن,رئیس جمهور آمریکا

بر اساس یک نظرسنجی جدید از دانشگاه کوئینی پیاک، اکثریت رأی دهندگان از عملکرد کاری جو بایدن رضایت ندارند و به همین علت رییس جمهوری ایالات متحده در تلاش است تا حمایت رأی دهندگان مستقل را حفظ کند. به گزارش سایت خبری هیل، این نظرسنجی نشان داد که ۳۸درصد از افراد مورد بررسی عملکرد بایدن را تائید می کنند؛ درحالی که ۵۳ درصد آن ها موافق نیستند. این در حالیست که آمارهای کوئینی پیاک نشان می دهد در ماه گذشته ۴۲درصد عملکرد وی را تائید کرده و ۵۰درصد مخالف وی بودند. این کاهش ارقام میتواند تا حد زیادی به حمایت مستقل ها از جو بایدن لطمه بزند. در این راستا ۶۰درصد از آنها گفته اند که از عملکرد رئیس جمهوری آمریکا رضایت ندارند. در ماه سپتامبر، نظرسنجی ها نشان می داد این رقم ۵۲درصد بوده است؛ ولی حالا او نمره ضعیف تری را در نزد مستقل ها گرفته است.

این نظرسنجی نشان داد که بایدن در برخورد با بیماری پاندمی کرونا قوی ترین رتبه را کسب نموده است؛ جایی که کاخ سفید در هفته های اخیر رویکرد تهاجمی تری نسبت به دستورات واکسن اتخاذ کرده و موارد بستری شدن و مرگ ومیر در سراسر کشور در حال کاهش است. بر اساس نظرسنجی کوئینی پیاک، ۴۸درصد از رأی دهندگان با نحوه مواجهه بایدن با پاندمی موافق هستند.

این در حالیست که در سایر حوزه ها، میران محبوبیت او به زیر ۴۰درصد رسیده است. درواقع با بررسی جزء به جزء عملکرد بایدن کمتر از ۴۰درصد از رأی دهندگان او را در زمینه مدیریت اقتصاد، در مقام فرماندهی آمریکا، سیاست خارجی و مهاجرت موفق دانسته اند.

این نظرسنجی از روز اول تا چهارم اکتبر صورت گرفت و با حاشیه خطای ۷/ ۲درصد نتایج آن اعلام شد. نظرسنجی دانشگاه کوئینی پیاک، آخرین نظرسنجی صورت گرفته از وضعیت بایدن در آمریکا به حساب می آید. در دیگر موسسات نظرسنجی نیز بایدن اوضاع چندان مناسبی ندارد. نظرسنجی گالوپ در هفته گذشته نشان داد که میزان محبوبیت بایدن در بین مستقلان به ۳۷درصد کاهش یافته است که پایین ترین میزان از زمان روی کار آمدن بایدن بوده و ۲۴ امتیاز کمتر از ۶۱درصد محبوبیتی بوده که در ابتدای شروع بکار دولتش داشته است. نظرسنجی آسوشیتدپرس که جمعه گذشته منتشر شد، نشان داد که میزان محبوبیت بایدن در بین مستقلان از ۶۲درصد در ماه جولای به ۳۸درصد در سپتامبر کاهش یافته است. این نظرسنجی میزان محبوبیت کلی بایدن را در ماه سپتامبر ۵۰درصد اعلام کرد که نسبت به ماه آگوست ۴درصد کمتر شده است.

چرا بایدن نامحبوب شده است؟

با ارائه آمارهای ارائه شده در ماه ها و روزهای اخیر مشخص شده که میزان محبوبیت بایدن به شدت افت نموده است. این به معنای آن است که زنگ خطر برای دموکرات ها به صدا در آمده؛ درحالی که این کشور سال بعد شاهد برگزاری انتخابات میان دوره ای است. سایت« ۵۳۸» در این زمینه در یک گزارش نوشت:« بایدن در حالی ریاست جمهوری خود را شروع کرد که ارقام با او رابطه دوستانه تری داشتند؛ ولی حالا بنظر میرسد ارقام بالا از وی فراری هستند.»

در ۲۰ ژوئیه، شش ماهگی آغاز به کار دولت جدید، میانگین رتبه تائید عملکرد جو بایدن ۳/ ۵۲درصد و میانگین نمره عدم رضایت وی ۵/ ۴۲درصد بود؛ اعدادی که تقریباً نمایانگر عملکرد مثبت وی بودند. ولی این ماه عسل در میانه های تابستان به پایان رسید و او با روزهای خوش خداحافظی کرد.

گونه دلتای ویروس کرونا منجر به افزایش موارد مرگ ومیر در اواخر ماه ژوئیه شد. این با ترس مجدد در مورد اقتصاد و تورم همراه شد. تا ۱۵ آگوست، میزان محبوبیت بایدن ۳/ ۲درصد( به ۰/ ۵۰درصد) کاهش یافته بود و میزان عدم رضایت وی ۳/ ۱واحد( به ۸/ ۴۳درصد) افزایش یافته بود.

در همان روز( ۱۵ آگوست) طالبان کنترل شهر کابل، پایتخت افغانستان را در دست گرفت و پس از خروج نیروهای آمریکایی، دولت مورد حمایت غربی ها خیلی سریع سقوط کرد. تصرف طالبان و بحران انسانی ناشی از آن، به تسریع کاهش محبوبیت بایدن در این ماه بسیار کمک کرد. تا ۳۰ آگوست، تعداد بیشتری از آمریکایی ها با عملکرد شغلی بایدن موافق نبودند و در ۸ سپتامبر، میزان تائید وی ۰/ ۴۵درصد در برابر ۱/ ۴۹ درصد عدم تائید رسید. این سایت تحلیلی در ادامه می نویسد:« در آن زمان ، ما این نظریه را مطرح کردیم که رتبه محبوبیت بایدن ممکن است خیلی زود بازیابی شود؛ به ویژه زمانی که اخبار بحران در افغانستان از سکه افتاد.» از این گذشته، میزان رضایت روسای جمهور پس از مدتی به حد متوسط خود بازمی گردد و نوسانات در رتبه محبوبیت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق نیز کوتاه بود و وی توانست دوباره محبوبیت خود را بازپس گیرد. اما اکنون یک ماه از ماه ناخوشایند آگوست گذشته و هیچ گونه جهشی در رتبه محبوبیت بایدن در نظرسنجی ها مشاهده نشده است. در پایان روز پنجم اکتبر، میزان رضایت از بایدن ۸/ ۴۴درصد در برابر ۹/ ۴۷درصد عدم رضایت رسید. این میزان از تائید عملکرد درواقع، تاکنون پائین ترین حد از دوره ریاست جمهوری وی به حساب می آید. با وجود اینکه افغانستان از سرخط خبرها محو شده، رتبه محبوبیت بایدن هنوز افزایش نیافته است.

بر اساس داده های موجود از بایگانی اخبار تلویزیونی، از ۱۲ آگوست تا یک سپتامبر، از سه شبکه کابلی مهم، یعنی سی ان ان، فاکس نیوز و ام اس ان بی سی، به طور میانگین ۱۳۲۰ کلیپ ۱۵ ثانیه ای از افغانستان پخش شده است. ولی از دوم تا سی ام سپتامبر تعداد کلیپ های پخش شده از این سه شبکه درباره افغانستان به رقم ۴۰۳ رسید. این با این استدلال مطابقت دارد که کاهش رتبه محبوبیت بایدن هرگز فقط درباره افغانستان نبوده است. زمان بندی نارضایتی از عملکرد بایدن نشان می دهد فاکتورهای دیگری همچون اوج گیری دوباره پاندمی در مقطعی از تابستان و ترس از بازگشت مشکلات اقتصادی در پایان بخشیدن به ماه عسل بایدن نقش قابل توجهی داشته است. به عبارت دیگر باید گفت که عوامل زیادی تاکنون در افت محبوبیت رئیس جمهور دموکرات این کشور نقش داشته است.

بر این اساس، ممکن است هیچ راه آسانی برای بایدن وجود نداشته باشد. حتی بهبود وضعیت ناشی از بیماری کووید- ۱۹ ممکن است سرمایه سیاسی او را بهبود ندهد. بر اساس داده های گردآوری شده توسط نیویورک تایمز، میانگین موارد جدید تشخیص داده شده کووید- ۱۹ در سطح ملی از اواسط سپتامبر کاهش یافته است؛ اما میانگین میزان تائید عملکرد بایدن درباره ویروس کرونا ثابت مانده است. البته تعداد موارد همچنان بالاست؛ اما بایدن توانسته است نسبت به دوره ترامپ رقم آنرا بسیار کاهش دهد؛ اما این امر نشان می دهد که در حال حاضر فاکتور مهار بیماری، دیگر یک پدیده تاثیرگذار در افزایش رتبه بایدن به حساب نمی آید. با این حال، این به آن معنا نیست که بایدن در صورت پایان یافتن پاندمی و بازگشت به شرایط عادی از حمایت سیاسی برخوردار نخواهد شد. ولی فعلاً ارقام نشان میدهند دغدغه های آمریکایی ها روی پدیده های دیگر متمرکز شده اند و مهم ترین آن اقتصاد است.

donya-e-eqtesad.com
  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش