شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
۰۸:۳۴ - ۰۶ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۰۳۹۹
بین الملل

آمریکا ۲۴ فرد و نهاد بلاروسی را تحریم کرد/ موج تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه

الکساندر لوکاشنکو,رئیس جمهور بلاروس
وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد که ایالات متحده تحریم هایی را علیه ۲۴ فرد و نهاد بلاروسی به دنبال عملیات نظامی روسیه در دونباس اعمال کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد:. به عنوان بخشی از پاسخ جدی و گسترده ایالات متحده به تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) ۲۴ فرد و نهاد بلاروسی را به دلیل حمایت و تسهیل بلاروس از حمله به اوکراین تحریم می کند.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اعلام کرد، ایالات متحده در واکنش به عملیات نظامی روسیه در اوکراین، سرگئی ایوانف، نیکولای پاتروشف، ایگور سچین و فرزندان ارشد آنها را تحریم کرده است.

در این بیانیه آمده است: « روس‌های با نفوذ در حلقه درونی پوتین و در پست‌های قدرت و نخبگان در داخل کشور روسیه هدف تحریم هستند. 

سرگئی اس. ایوانوف مدیر عامل شرکت دولتی معدن الماس آلروسا و عضو هیئت مدیره گازپرومبانک نیز در لیست تحریم های امریکاست. وزارت خزانه داری گفت که آندری پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه و نیکلای پاتروشف، نیز توسط ایالات متحده تحریم شده و دارایی یا منافع وی مسدود شده ، علاوه بر این، ایوان سچین، پسر ایگور سچین، رئیس روسنفت نیز به فهرست تحریم ها اضافه شد.

وزارت بازرگانی هم اعلام کرد که ایالات متحده تحریم صادراتی را علیه بخش های هوافضا و دریایی روسیه به دلیل عملیات نظامی در اوکراین اعمال می کند.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است:  امروز، وزارت بازرگانی ایالات متحده، از طریق دفتر صنعت و امنیت خود، به تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین با اجرای یک سری کنترل‌های سختگیرانه صادراتی پاسخ داد که دسترسی روسیه به فناوری‌ها را به شدت محدود می‌کند... این کنترل‌ها عمدتاً دفاع روسیه را هدف قرار می‌دهند.

وزارت بازرگانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که بخش‌های هوافضا و دریانوردی دسترسی روسیه به ورودی‌های فناوری حیاتی را قطع می‌کند، بخش‌های کلیدی پایگاه صنعتی‌اش را از بین می‌برد و جاه‌طلبی‌های استراتژیک آن برای اعمال نفوذ در صحنه جهانی را تضعیف می‌کند.»

این وزارتخانه افزود: از این پس مسکو از خرید مجموعه ای از اقلام با فناوری پیشرفته از جمله نیمه هادی ها، رایانه ها، مخابرات، تجهیزات امنیت اطلاعات، لیزرها و حسگرها منع خواهد شد.

***

ژاپن تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال می کند

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن که در واکنش به برسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک توسط روسیه تحریم هایی علیه این کشور اعمال کرده بود، گفت که توکیو بخاطر اقدام نظامی مسکو علیه کی یف تحریم‌های بیشتری علیه مسکو وضع می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری کیودو، کیشیدا روز جمعه با اعلام این‌که ژاپن بخاطر حمله روسیه به اوکراین تحریم های بیشتری علیه مسکو اعمال خواهد کرد، به کشورهای تحریم کننده روسیه پیوست. 

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بسته جدید تحریم ها شامل کنترل صادرات بر نیمه هادی ها و سایر محصولات، مسدود کردن دارایی های موسسات مالی روسیه و تعلیق صدور روادید برای برخی افراد و نهادهای روسی است.

***

دور دوم تحریم های کانادا علیه روسیه

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا گفت، با تایید عملیات نظامی در دونباس توسط ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، کانادا دور دوم تحریم ها را علیه مسکو اعمال می کند.

ترودو در یک کنفرانس خبری در اتاوا گفت: "ما در حال اعمال تحریم های شدیدتر هستیم. این تحریم ها ۵۸ فرد و نهاد از جمله اعضای نخبگان روسیه و اعضای خانواده آنها را هدف قرار خواهند داد."

نخست وزیر کانادا گفت، کانادا تمام مجوزهای صادراتی روسیه را گرفته و مجوزهای موجود را به عنوان بخشی از بسته تحریمی بر سر اوکراین لغو می کند. ما بلافاصله همه مجوزهای صادراتی روسیه را ضبط می کنیم و مجوزهای موجود را لغو می کنیم.

***

موج تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه

استرالیا، تایوان، فرانسه و اتحادیه اروپا هم در اقدامی به وضع تحریم‌ها علیه روسیه بابت حمله به اوکراین دست زده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، استرالیا امروز (جمعه) تحریم‌های بیشتری را علیه روسیه وضع کرد که شامل یکسری از شهروندان نخبه و قانونگذاران می‌شود و گفته که غیرقابل قبول است که چین محدودیت‌های تجاری را با مسکو آن هم در زمانیکه به اوکراین یورش برده، تسهیل کرده است.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا در یک نشست خبری گفت: ما با شرکای خود برای اعمال موج جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه همکاری می‌کنیم تا فشارها بر این کشور تشدید شود. این تحریم‌های جدید علیه اولیگارش‌های روسی است که قوای مالی آنها برای مسکو مهم است و همچنین ۳۰۰ نفر دیگر از اعضای پارلمان روسی نیز در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند که به استقلال دو منطقه دونتسک و لوهانسک در استان دونباس رای دادند.

موریسون همچنین از فقدان واکنشی قوی و قاطع از سوی چین انتقاد کرد که یکسری از محدودیت‌های تجاری را با مسکو تسهیل کرده است.

نیوزیلند نیز تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده که شامل ممنوعیت سفر به روسیه و ممنوعیت تجارت کالا با ارتش این کشور می‌شود.

در این میان، وزارت امور خارجه تایوان نیز اعلام کرد، تایپه نیز به جمع تحریم کنندگان بین‌المللی روسیه می‌پیوندد و در بیانیه‌ای گفت: دولت به شدت متاسف است که روسیه به جای حل مناقشات از طریق گفت‌وگوهای صلح آمیز دیپلماتیک راه نظامی و حمله با زور را در پیش گرفته و دیگران را می‌آزارد. دولت تایوان با هدف واداشتن روسیه به توقف حمله نظامی علیه اوکراین و انتخاب گفت‌وگوهای صلح آمیز میان تمامی طرف‌های درگیر اعلام می‌کند که به تحریم‌های بین‌المللی اقتصادی علیه مسکو ملحق می‌شود.

همچنین شارل میشل، رئیس شورای اروپایی نیز امروز اعلام کرد: اتحادیه اروپا تصمیم سیاسی برای وضع تحریم علیه روسیه بابت حمله به اوکراین اتخاذ کرده است.

وی در نشست فوق‌العاده اتحادیه اروپا گفت: ما یک تصمیم سیاسی برای افزودن به بسته تحریمی خود گرفته‌ایم که می‌تواند برای رژیم روسیه دردناک و طاقت فرسا باشد. ما همچنین درباره حمایت از مردم و دولت اوکراین برای بسیج ظرفیت مالی و حمایت بشردوستانه صحبت کردیم.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپایی نیز امروز گفت: تحریم‌های جدید علیه روسیه ۷۰ درصد از بخش بانکداری این کشور و شرکت‌های کلیدی دولتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و روسیه را از دسترسی به فناوری‌های مدرن محروم می‌کند.

رئیس کمیسیون اروپا در نشست فوق‌العاده اتحادیه اروپا ادامه داد: نخست، این بسته شامل تحریم‌های مالی است که دسترسی روسیه را به مهمترین بازارهای سرمایه قطع می‌کند. ما اکنون ۷۰ درصد از بازار بانکی روسیه را هدف قرار داده‌ایم. همچنین، شرکت‌های دولتی کلیدی از جمله در زمینه دفاعی نیز هدف قرار می‌گیرند. این تحریم‌ها هزینه‌های استقراض و تورم در روسیه را افزایش می‌دهد و به تدریج پایه صنعتی روسیه را منهدم می‌کند. همچنین این تحریم‌ها روسیه را از دسترسی به فناوری‌های حیاتی از جمله میکروچیپ‌ها محروم می‌کند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز امروز اعلام کرد که دولتش تحریم‌هایی را علیه روسیه جدا از آنچه که اتحادیه اروپا وضع کرده، اعمال می‌کند و به زودی طیف این تحریم‌ها اعلام می‌شود.

  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش