دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۱۷ - ۰۶ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۵۱۹
بین الملل

تشدید درگیری ها در لیبی/ شمار کشته ها به ۲۳ تن رسید | واکنش کشورهای مختلف به درگیری‌های لیبی

آغاز جنگ داخلی در لیبی,درگیری ها در لیبی
گزارش رسانه ها حاکی از تشدید درگیری ها در لیبی است و وزارت بهداشت این کشور بامداد یکشنبه تایید کرد که تاکنون ۲۳ نفر در طرابلس کشته و ۱۴۰ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش ایرنا، شبکه الجزیره قطر به نقل از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، از عقب نشینی نیروهای وابسته به فتحی پاشاغا نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه به داخل شهر مصراته خبر داد.

این نیروها چند ساعت پیش در جاده ساحلی به سوی شهر طرابلس در حرکت بوده‌اند.

از سوی دیگر منابعی در دولت وحدت ملی لیبی به الجزیره گفته‌اند که پهپاد وابسته به ارتش این دولت، تجهیزات وابسته به دولت باشاغا را در نزدیکی کوبری ۲۷ بمباران کردند.

از سوی دیگر منبعی دیگر اعلام کرد که نیروهای حافظ ثبات کنترل همه مواضع هیثم التاجوری در شهر طرابلس را به دست گرفته‌اند.

یک منبع نظامی دیگر نیز به الجزیره گفت که نیروهای دولت وحدت ملی با سلاح سنگین مقر نیروهای اسامه جویلی در غرب طرابلس را هدف قرار داده‌اند.

شرکت ملی نفت لیبی نیز از تعطیلی فعالیت کارمندان این سازمان در طرابلس به دلیل درگیری در این شهر خبر داد.

از سوی دیگر وزیر بهداشت دولت وحدت ملی یمن به بازدید زخمی‌های درگیری های طرابلس رفت.

هلال احمر لیبی مستقر در شهر طرابلس نیز خواستار ضرورت توقق درگیری برای ایجاد گذرگاه‌های امن شده است.

این نهاد اعلام کرد کرد که برای ایجاد گذرگاه‌های امن برای بیرون بردن خانواده‌ها از مناطق درگیری در تلاش هستند.

هلال احمر لیبی خواستار همکاری تمام طرفهای‌ درگیری با تیم‌های امدادی این گروه برای انجام کارهای بشردوستانه در طرابلس شده است.

از سوی دیگر وزارت بهداشت لیبی نیز خبر داد که در ۲۲ عملیات در ساعات گذشته موفق شده است، ۶۴ خانوار را به دور از مناطق درگیری منتقل کند.

همچنین براساس گزارش این وزارتخانه، بیمارستان صحرایی در بیمارستان طرابلس برای پذیرش زخمی‌های درگیری جاری را تجهیز و فراهم کرده است.

وزارت آموزش و پرورش و ریاست دانشگاه طرابلس از تعطیلی این مراکز تا اطلاع ثانوی و توقف برگزاری امتحانات این مراکز علمی خبر داده است.

این کشته و زخمی ها به دنبال تشدید بحران سیاسی میان دولت وحدت ملی به ریاست "عبدالحمید الدبیبه" و دولت مکلف به ریاست "فتحی پاشاغا"در لیبی و شکل گیری درگیری مسلحانه میان دو گروه حامی آنها در طرابلس شکل گرفته است.

خبرگزاری اسپوتنیک از لیبی امروز شنبه در گزارشی درباره اوضاع شهر طرابلس در سایه تنش های سیاسی جاری گزارش داد که این شهر شب گذشته شاهد درگیری میان نیروهای حامی الدبیبه و پاشاغا بود.

شهر طرابلس پایتخت لیبی در روزهای اخیر شاهد استقرار نیروهای نظامی است و این امر به دلیل وقوع درگیری مسلحانه در نتیجه اختلافات سیاسی میان دولت های عبدالحمید الدبیبه و فتحی پاشاغا است و این درحالی است که سازمان ملل نسبت به این موضوع ابراز نگرانی شدید می کند.

الدبیبه رئیس دولت وحدت ملی لیبی است که برآمده از توافقنامه های سیاسی زیر نظر سازمان ملل در بیش از یکسال پیش است و در آن سو، پارلمان لیبی که در منطقه طبرق در شرق لیبی مستقر است، به فتحی پاشاغا به عنوان نخست وزیر در ماه مارس گذشته رای اعتماد داد اما در مقابل، الدبیبه تحویل قدرت به پاشاغا را نمی پذیرد و می گوید که قدرت را تنها از طریق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، به یک دولت منتخب تحویل خواهد داد.

درگیری‌های طرابلس از جمعه شب تا صبح شنبه ادامه داشت و در آن از سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین استفاده شد.

منابع محلی نیز در این باره گزارش دادند که درپی این درگیری‌ها خسارت‌هایی به خانه‌ها و منازل شهروندان وارد شد.

در همین حال، دولت وحدت ملی در بیانیه‌ای این درگیری‌های مسلحانه را محکوم کرد. در بیانیه دولت الدبیبه آمده است که این درگیری درپی تیراندازی یک گروه مسلح به سمت یک کاروان در خیابان «الزاویه» در راستای اجرای دستورالعمل پاشاغا شکل گرفت.

واکنش کشورهای مختلف به درگیری‌های لیبی/ کشتار را متوقف کنید

 درگیری در لیبی که از جمعه شب تا روز شنبه ادامه داشته، با واکنش کشورهای مختلف همراه بوده است و دولت های مختلف خواستار توقف خونریزی و نشستن بر سر میز مذاکره شدند.

آغاز جنگ داخلی در لیبی,درگیری ها در لیبی

به گزارش ایرنا، ترکیه که پیش از روی کارآمدن عبدالحمید الدبیبه نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی از حامیان فایز السراج بود، شنبه شب در بیانیه‌ای خواستار توقف درگیری‌ها در طرابلس شد.

وزارت امور خارجه ترکیه از طرف‌های درگیر در پایتخت لیبی خواست تا فورا درگیری‌ها را متوقف کنند.

در این بیانیه،   ضمن ابراز نگرانی از وقوع درگیری‌های مسلحانه در طرابلس، از طرف‌ها خواسته شده تا درگیریها را فورا متوقف کنند.

وزارت امور خارجه ترکیه تأکید کرده است: محافظت از صلحی که با تلاش‌های فراوان در لیبی برقرار شده، برای امنیت، ثبات و آینده لیبی اهمیت حیاتی دارد.

این ییانیه از طرفین دعوت کرد با درک این موضوع عمل کرده و با خویشتنداری و عقل سلیم از ادامه تنشها بپرهیزند.

قطر 

وزارت امور خارجه قطر نیز در این باره اعلام کرد: ما با نگرانی شدیدتحولات لیبی را دنبال می کنیم و از همه طرف ها می خواهیم که اختلافات را از طریق گفت و گو حل و فصل کنند.

در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است: ما بر اقدام طرفهای لیبیایی برای حمایت از شهروندان تاکید می کنیم و آن را اولویت اساسی می دانیم.

ایتالیا 

فرستاده ویژه وزیر امورخارجه ایتالیا به لیبی نیز در این باره گفت: از تمام طرف‌ها برای کاهش تنش و توقف فوری درگیری در طرابلس دعوت می‌کنیم.

وی گفت: ما مخالف حل و فصل بحران لیبی از طریق قوه قهریه است و خواهان گفت وگو میان طرفین هستیم.

فرستاده ویژه وزیر امورخارجه ایتالیا به لیبی همچنین با دخالت آشکار در امور داخلی این کشور آفریقایی افزود: ما همچنین خواستار موافقت سریع با برگزاری انتخابات در سریعترین زمان ممکن هستیم.

یونیسف

نماینده یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) در لیبی نیز در این باره اعلام کرد که دستکم ۴ مرکز بهداشتی درنتیجه درگیری در طرابلس آسیب دیده است.

وی خواستار حمایت از غیرنظامیان و مراکز بهداشتی در طرابلس شده است.

الجزایر 

وزارت امورخارجه الجزایر نیز در این باره اعلام کرد که این کشور با نگرانی زیاد تحولات در طرابلس را دنبال می‌کند و از تمام طرف‌ها میخواهد تا خشونت را متوقف کرده و زبان گقت وگو را در پیش بگیرند.

در ادامه این بیانیه آمده است: از جامعه بین‌الملل و تمام طرف‌های ذیرربط میخواهیم تا تلاش کنند دخالت در امور اخلی لیبی پایان یابد.

الجزایر همچنین خواستار مشارکت طرفهای درگیری در تلاش برای احیای مسیر حل وفصل مسالمت‌آمیز برای تحقق آشتی ملی در لیبی شده است.

آمریکا 

ریچارد نوردلند سفیر آمریکا در لیبی نیز خواستار توفق فوری درگیری‌ها در طرابلس شد.

وی همچنین خواستار بازگشایی گذرگاه‌های امن برای بیرون بردن غیرنظامیان از مناطق درگیری شد.

نوردلند بدون اشاره به دخالتهای کشورش در لیبی، از طرفهای خارجی تاثیرگذار در لیبی خواست تا از نفوذ خود استفاده کرده و به کشتار در لیبی پایان دهند.

وی که کشورش سهم به سزایی در ویرانی و هرج و مرج در لیبی دارد، ادعا کرد: واشنگتن همچنان متعهد به حمایت کامل از هرگونه تلاش برای توقف درگیری در لیبی است.

نوردلند در پایان گفت که باید شکاف میان مجلس نمایندگان در شرق و شورای عالی لیبی در غرب لیبی برای برگزاری انتخابات برطرف شود.

آلمان

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه آلمان نیز از تمام طرف ها خواست فوری به اقدامات خصمانه در طرابلس پایان دهند.

تونس

وزارت امور خارجه تونس نیز در بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری، آتش‌بس و توقف فوری عملیات مسلحانه برای جلوگیری از ریخته شدن خون برادران لیبیایی شده است.

این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که این کشور با نگرانی زیاد تحولات خطرناک لیبی را دنبال می‌کند

مصر

وزارت امور خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: از تمام طرف‌های درگیر در لیبی می‌خواهیم به تشدید تنش‌ها پایان دهند.

دولت قاهره خواستار ارجحت دادن به زبان گفت وگو و دوری گزیدن از خشونت و نیز خویشتنداری طرفین شده است.

سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد که با نگرانی شدید تحولات لیبی را دنبال می کند و از تمام طرف های درگیر در این کشور خواسته که منافع ملت لیبی را در نظر بگیرند.

"استفان دوجاریک"، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در یک نشست خبری در مقر دائم سازمان ملل در نیویورک گفت: ما تحولات موجود در لیبی از جمله استقرار نیروهای نظامی و تهدید به استفاده از زور در راستای منافع سیاسی را با نگرانی شدید دنبال می کنیم.

وی افزود: بسیار مهم است که در این کشور تنش ایجاد نشود و طرف های مربوطه منافع مردم را در نظر بگیرند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین تاکید کرد که این منافع ایجاد صلح را نیز شامل می شود، زیرا هیچکس نمی خواهد که اوضاع به عقب بازگردد.

دوجاریک گفت که هیات پشتیبانی سازمان ملل در لیبی اکنون درحال رایزنی با اطراف مربوطه به منظور تحقق این هدف است.

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش