چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۳۶ - ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۱۰۴۵
بین الملل

از سرگیری درگیری‌های شدید در خارطوم/ گوترش: شکست جامعه جهانی در جلوگیری ازجنگ سودان تاسف بار است

سودان,از سرگیری درگیری‌های شدید در خارطوم
با وجود اعلام موافقت طرفین درگیری در سودان برای اجرای آتش‌بس انسانی، درگیری‌های شدیدی صبح امروز (پنجشنبه) در خارطوم، پایتخت سودان میان ارتش و نیروهای واکنش سریع از سر گرفته شد.

به گزارش ایسنا، برخی شاهدان عینی به خبرگزاری آناتولی گفتند که درگیری‌های خشونت‌آمیزی در مجاورت کاخ ریاست جمهوری و فرماندهی کل در مرکز خارطوم در جریان است.

شاهدان می‌گویند که صدای توپ‌ها و انفجارهای قوی در مرکز خارطوم شنیده می‌شود و ستون‌هایی از دود بلند شده است. همچنین جنگنده ها در دو شهر ام درمان غرب خارطوم و بحری در شمال آن به پرواز درآمده‌اند.

ارتش سودان در بیانیه ای اعلام کرد: نیروهای ما بامداد امروز با شورشیان (نیروهای پشتیبانی سریع) که قصد حمله به فرماندهی منطقه نظامی بحری را داشتند، درگیر شدند.

در این بیانیه آمده است: دشمن مجازات سختی دریافت کرد و نیروهایش بواسطه کشته و مجروح یا متواری شدن از هم پاشیده و نیروهای ما تعدادی از خودروهای رزمی شورشیان را منهدم و ۵ خودروی به جا مانده از دشمن را در میدان نبرد مصادره کردند.

در این بیانیه از شهروندان خواسته شده است تا برای حفظ امنیت خود، از محل درگیری و اجسام فلزی بیگانه تا رسیدن تیمهای فنی دوری کنند.

همزمان، نیروهای پشتیبانی سریع نیز در بیانیه‌ای نیروهای ارتش را بخاطر نقض آتش‌بس انسانی اعلامی به منظور خارج کردن هیئت‌های دیپلماتیک و قادر سازی شهروندان به رفع نیازهای خود و دسترسی به مناطق امن متهم و اقدامات غیرمسئولانه رهبران نیروهای ارتش و حامیان آنها و حمله به این نیروها از سحرگاه امروز پنجشنبه در تعدادی از پایگاههای آنها محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «نیروها و محله‌های مسکونی ما به شکلی ناجوانمردانه آماج بمباران کورکورانه توپخانه‌ها و جنگنده ها قرار گرفتند که نقض آشکار موازین، قوانین بین‌المللی و بشردوستانه است».

به موجب این بیانیه،  تعدد مراکز تصمیم‌گیری در ارتش بر اجرای آتش‌بس بشردوستانه تأثیر منفی گذاشته است.

سخنگوی رسمی نیروهای واکنش سریع گفت: این نیروها بر ۹۰ درصد از سه شهر خارطوم سیطره دارند و به آتش‌بس انسانی اعلامی پایبند هستند. این در حالی است که نقض آتش‌بس از سوی نیروهای کودتا ادامه دارد. 

بنابراین گزارش، عبدالفتاح البرهان، فرمانده  ارتش سودان و محمد حمدان دغلو، فرمانده نیروهای واکنش سریع پیش از این موافقت اولیه خود را با آتش‌بس جدید به مدت ۷ روز اعلام کرده بودند.

ارتش سودان روز چهارشنبه بر موافقت خود با طرح سازمان ایگاد برای تمدید آتش‌بس اعلامی در این کشور تاکید و ابراز امیدواری کرد که طرف دیگر درگیری به اصول آتش‌بس پیشنهادی پایبند باشد.

ارتش سودان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که با پیشنهاد ایگاد برای تمدید آتش‌بس به مدت ۷ روز و اعزام نماینده‌ای برای انجام مذاکرات با رهبران جیبوتی، کنیا و سودان جنوبی در هر کشوری که توافق بر سر آن صورت گیرد موافق است.

همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نسبت به ناکام ماندن این سازمان در توقف جنگ داخلی در سودان ابراز تاسف کرد و گفت، درگیری‌های مستمر تلاش برای برقراری آتش‌بس را از بین می‌برد. وی افزود، نسبت به افزایش خشونت در سودان غافلگیر شده زیرا امیدوار بود مذاکرات میان عبدالفتاح البرهان و محمد حمدان دقلو در نتیجه بخش باشد.

اظهارات گوترش همزمان با سفر مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری  به سودان پس از اعلام سودان جنوبی مبنی بر موافقت اولیه دو طرف با آتش‌بسی که امروز(پنجشنبه) قرار بود شروع شود مطرح شد.

گریفیث روز چهارشنبه اعلام کرد برای برگزاری نشست میان دو طرف درگیری در سودان به منظور تامین گذرگاهی امن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه پس از غارت شش کامیون حامل کمکها تلاش می‌کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد با این سخنان اذعان کرد که جهان در ممانعت از بروز و گسترش جنگ در سودان که ثبات و امنیت را در این کشور برهم زده «شکست» خورده است.

سازمان ملل متحد وضعیت انسانی در سودان را بسیار بحرانی توصیف کرده و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور خواهان تضمین‌های امنیتی است.

درگیری‌های شدید میان نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری ژنرال محمد حمدان دقلو و نظامیان تحت امر دولت نظامی برآمده از کودتای اکتبر ۲۰۲۱ در سودان که ژنرال عبدالفتاح البرهان فرماندهی آنها را برعهده دارد از پانزده آوریل آغاز شد و بر اساس آخرین‌ آمار رسمی منتشر شده تاکنون ۵۵۰ کشته و حدود ۵ هزار مجروح به جا گذاشته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد که در جریان سفر به نایروبی به سخن می‌گفت با اشاره به این بحران یادآور شد: «می‌توانیم بگوییم که نتوانستیم از جنگی که سازمان ملل را غافلگیر کرد جلوگیری کنیم.»

وی افزود: «کشوری مانند سودان...که در چنین وضعیت ناامیدکننده‌ای از نظر اقتصادی و انسانی قرار دارد تحمل جنگ قدرت بین دو نفر را ندارد.

مارتین گریفیث، مسئول امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری سازمان ملل که به محل سفر کرده از شهر ساحلی پورت واقع در ۸۵۰ کیلومتری شرق خارطوم که از خشونت‌ها در امان مانده، خواستار تضمین امنیتی توسط دو طرف درگیر در این مناقشه شد.

وی با اعلام این که با دو ژنرال سودانی به عنوان فرمانده نیروهای درگیر در این کشور به صورت تلفنی گفتگو کرده خواستار تبدیل «تضمین‌های کلی به تعهدات ویژه» از سوی دو طرف شد.

این در حالیست که پیش‌تر نیز گزارش‌هایی دال بر سرقت بخشی از ۸۰ هزار تن ذخایر مواد غذایی پیش از جنگِ موجود در سودان به سرقت رفته بود.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که منتظر دریافت مجوز گمرک برای انتقال «۸۰ تن تجهیزات لازم در زمینه فوریت‌های پزشکین به این کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنج میلیون نفر از ساکنان پایتخت سودان در گرمای سوزان این کشور به آب یا برق دسترسی ندارند و و با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

بر اساس این گزارش اکنون تنها ۱۶ درصد از بیمارستان‌های خارطوم، پایتخت سودان قادر به ارائه خدمات پزشکی هستند.

سودان پیش از جنگ نیز کشوری بحران زده در شاخ آفریقا به شمار می‌رفت، به گونه‌ای که از هر سه شهروند این کشور یک نفر برای ادامه زندگی به کمک های بشردوستانه محتاج بود.

  • 19
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش