دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۲۰:۳۶ - ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۱۲۹۲
مجلس

ذوالنور: رئیسی فعلا به جای سفر استانی به وزارتخانه‌ها برود

مجتبی ذوالنور,رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با ارزیابی روند حرکت دولت سیزدهم در ۸ ماه گذشته گفت: آنهایی که در شکل‌گیری وضع موجود اثرگذار و تصمیم‌گیر بوده‌اند، بعضا هنوز بر سر کار هستند و رنگ عوض کرده‌اند و ته‌ریشی گذاشته‌اند و با شعارهای جدید، همان کارهای قبلی را می‌کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با فارس،‌ با اشاره به گذشت ۸ ماه از فعالیت دولت سیزدهم و با یادآوری اقدامات مثبت و تحولی این دولت اظهار داشت: فعالیت‌های دولت آقای رئیسی نسبت به آنچه مردم از دولت گذشته دیده‌اند، زمین تا آسمان فرق دارد و عیار کار این دولت با دولت قبلی متفاوت است.

وی ادامه داد:‌ حضور در تمام عرصه‌ها و تحرک و چابکی چشمگیر، حرکت‌های عظیم جهادی و مردمی بودن دولت، قابل تقدیر است؛ در دولت قبلی نه تنها مردم، بلکه مسئولان هم آرزو داشتند رئیس‌جمهور را یک جا ببینند و حرف‌شان را با او بزنند اما امروز رئیس‌جمهور در دسترس مردم و مسئولان سطوح مختلف قرار دارد.

* رئیس جمهور چند ابرپروژه را دنبال کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تأکید بر اینکه باید قدردان این نعمت باشیم، به برخی الزامات اثربخشی فعالیت دولت اشاره کرد و گفت: آنچه امروز مورد نیاز مردم است، این است که کارهای خوب مانند حضور در بین مردم و بازدیدهای سرزده ادامه پیدا کند، اما کارهای خوب‌‌تر و اولویت‌دارتری هم انجام شود تا تأثیر حرکات دولت دیده شود.

ذوالنور در توضیح این نکته اظهار داشت:‌ امروز فشار اقتصادی بر روی مردم زیاد است و فرصت خدمتگذاری نیز کم است، لذا دولت باید پروژه‌ها و برنامه‌هایش را برای تحول در فضای عمومی جامعه اولویت‌بندی کرده و چند ابرپروژه را دنبال کند و به ثمر برساند.

وی ادامه داد:‌ سفرهای استانی یک ضرورت است و جای تشکر دارد، اما واقعیت این است که جنس مشکلات در استان‌های مختلف مشابه هم است و علت‌های یکسان دارد؛ به عنوان مثال، تعطیلی کارخانه‌ها یا تنگی معیشت و سفره مردم در همه نقاط کشور علل مشترک دارد، همچنین بیکاری مفرط یا گلایه از مشکلات نظام اداری و فساد بانکی تقریبا در همه نقاط کشور ریشه‌های یکسان دارد و باید با اقدامات مبنایی و زمان‌بندی شده، این ریشه‌ها را درمان کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: زمانی سفرهای استانی برای شناخت مسائل و مشکلات است که باید گفت امروز مسائل کشور تقریبا شناخته‌شده و روشن است و گاهی هم این سفرها برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها و مدیران در مواجهه با مشکلات مردم است که این هم به طور نمونه قابل احراز است و اتفاقا آقای رئیس‌جمهور هم اخیراً میزان سفرهای استانی را کمتر کرده که این از جهتی قابل تقدیر است.

* رئیس جمهور نباید بار مدیران دیگر را به دوش بکشد/ رئیسی، وزارتخانه به وزارتخانه سر بزند

ذوالنور ادامه داد: تلاش دولت باید این باشد که با کمترین هزینه بهترین کارها را انجام دهد و یکی از مهمترین هزینه‌ها نیز وقت رئیس‌جمهور است که نباید بار مدیران دیگر را به دوش بکشد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به اولویت‌ها در برنامه‌های دولت تصریح کرد: معیشت، تولید، بیکاری و مشکلات بانکی از جمله این اولویت‌ها هستند که اگر ریشه آنها بررسی و حل شود نتیجه‌اش به تمام استان‌ها می‌رسد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: امروز فساد بانکی یکی از مهمترین اولویت‌های کشور است و در واقع یکی از علل زمین‌گیر شدن تولید و شکست اقتصاد و از بین رفتن بخش خصوصی، همین بانک‌ها هستند که رقیب بخش خصوصی و مردم شده‌اند و شیره جان آنها را می‌مکند. ربا در بانک‌ها بیداد می‌کند و در چنین شرایطی، دولت باید این مشکل ریشه‌ای را زمان‌بندی و حل کند، یا مثلا معلمان امروز کف خیابان هستند و به نحوه اجرای رتبه‌بندی اعتراض دارند اما بانک‌ها با ترفندهای مختلف ۴ - ۵ نوع حقوق و مزایا به کارکنانشان می‌دهند و هر جا هم برج سر به فلک‌کشیده‌ای دیده می‌شود، به یکی از بانک‌ها مربوط می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ حتی ضروری است که رئیس‌جمهور در یک دوره زمانی به جای سفرهای استانی، در همین تهران وزارتخانه به وزارتخانه برود و با بررسی کارهایشان، از آنها برنامه و راه‌حل زمان‌بندی شده بخواهد و در قالب زمان‌بندی مشخص شده، از آنها پاسخ بگیرد.

* فساد اداری و بانکی؛ ریشه بسیاری از مشکلات کشور

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: فساد اداری نیز یکی دیگر از مشکلات و اولویت‌های فعلی کشور است  که در قالب‌هایی مانند رشوه‌خواری، اختلاس یا نقش‌آفرینی واسطه‌ها خودش را نشان می‌دهد که اگر هم کم باشد، همین مقدار کم نیز زیبنده نظام نیست و باعث سلب اعتماد مردم می‌شود.

ذوالنور گفت: به موازات فساد اداری، برخی مفاسد بانکی هم به تولیدکنندگان فشار می‌آورد؛ به عنوان مثال، اسم تسهیلات بانکی را ۱۸ درصد می‌گذارند اما با جریمه دیرکرد و مسائل دیگر عملاً‌ آن را به ۳۰ درصد می‌رسانند! حالا کدام تولیدکننده با این وضعیت می‌تواند ۲۰ درصد سود به دست بیاورد؟!

وی تأکید کرد:‌ بنابراین، دولت باید در جایگاه واقعی خودش قرار بگیرد و کارهای خوب و ارزشمندی را که الان انجام می‌شود، اثربخش‌تر کند تا مردم طعم شیرین آن را بچشند و راه این اثربخشی نیز توجه به چند اولویت و ابرپروژه‌ای است که باید به صورت زمان‌بندی شده و با برنامه دنبال شود.

ذوالنور خاطرنشان کرد:‌ نقد ما به وضع موجود است که از گذشته باقی مانده و دولت فعلی باید وضع بهتر را دنبال کند؛ در واقع جنس نقد ما به دولت فعلی، از جنس نقد به دولت روحانی نیست بلکه برای رسیدن به وضعیت بهتر و امیدبخش‌تر است.

* مسببان وضع موجود با ته ریش و رنگ جدید هنوز سر کارند/ می‌توان از ظرفیت غیرافراطی‌ها استفاده کرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، همچنین با اشاره به برخی انتقادها در خصوص سر کار بودن بانیان وضع موجود گفت: اینکه آقای رئیس‌جمهور به بانیان وضع موجود در روز ثبت‌نام ریاست جمهوری اشاره کردند، حرف درستی است؛ یعنی کسانی که این وضعیت را به وجود آورده‌اند، نباید بر سر کار باشند، وگرنه معنی حرف ایشان قلع و قمع مدیران نبوده و نیست.

وی در توضیح این نکته گفت:‌ آنهایی که در شکل‌گیری وضع موجود اثرگذار و تصمیم‌گیر بوده‌اند، بعضا هنوز بر سر کار هستند و رنگ عوض کرده‌اند و ته‌ریشی گذاشته‌اند و با شعارهای جدید و البته با همان کارهای قبلی فعالیت می‌کنند و لازم است این‌ها کنار گذاشته شوند، وگرنه اشکالی ندارد که رئیس‌جمهور افرادی را نگه داشته است که گرایش‌ها و عُلقه‌های تند افراطی نداشته‌اند و می‌توان از ظرفیت‌ آنها برای پیشرفت کشور استفاده کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ بدنه دولت اکثراً مدیران سالم و دلسوز هستند و مهم نحوه هدایت و بکارگیری آنها در یک فرآیند صحیح مدیریتی است و افرادی که ناصالح و ناکاربلد هستند و قابل اصلاح هم نیستند، باید کنار گذاشته شوند تا باعث بدنامی دیگران نشوند.

  • 11
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش