پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۵۲ - ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۷۸۲
مجلس

نماینده مجلس: گشت ارشاد و مراجعه به ساختمان منحوس خیابان وزرا، به فرزندان ما استرس زیادی وارد می‌کند | رد خون مهسا امینی پاک نخواهد شد

معین‌الدین سعیدی,واکنش ها به فوت مهسا امینی
نماینده مردم چابهار در مجلس درخصوص موضوع مرگ مهسا امینی، می‌گوید که هر جا که حساسیت ما نسبت به اختلاس، وعده‌های دروغین مدیران و دو رویی مسئولین کمتر شود و به جایش به چند تار موی دختران این سرزمین حساس شویم، مطمئن باشید که راه را اشتباه رفته‌ایم. زیبایی حجاب به این است برخواسته از خواست درونی فرزندان این سرزمین باشد، در این صورت ارزشش به مراتب بیشتر خواهد بود. تعدادی از نمایندگان خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند اما خدا کند که این بار جنس پیگیری‌ها به گونه‌ای باشد که واقعا مردم نتایجش را احساس کنند نه اینکه صرفا زمان از دست برود و حساسیت‌ها کمتر شود.

معین‌الدین سعیدی در گفت و گو با انتخاب در واکنش به مرگ مهسا امینی و برخوردهای گشت‌ ارشاد، عنوان کرد: «بنده قبل از این فاجعه هم نظر صریح خود را نسبت به برخوردهای گشت ارشاد بیان کرده بودم. آقای رئیسی اعلام کرده بودند که گشت ارشاد مسئولان و مدیران را راه می‌اندازیم اما به جای آن متاسفانه شاهد چنین فجایعی هستیم. آن هم در کشوری که در صحبت و شعار خود را پیرو مولای متقیان می‌دانیم.»

وی ادامه داد: «همه می‌دانیم که وقتی خلحال از پای زن یهودی کشیده شد، امام علی (ع) فرمودند که اگر مسلمانی از فرط غیرت بمیرد، رواست. حال ما که ادعای پیروی از حیدر کرار داریم، چنین برخوردهایی را چگونه می‌توان توجیه کرد. فارغ از اینکه این دختر ایران در چه شرایطی جان عزیز خود را از دست داده و آیا واقعا خدایی نکرده برخوردی خارج از اتفاقاتی که ذکر شده است، رخ داده باشد یا نه، خود گشت ارشاد و مراجعه به ساختمان منحوس خیابان وزرا، به فرزندان ما استرس زیادی را وارد می‌کند و برای دختری که هیچوقت تصوری از پاسگاه، کلانتری و دادگاه نداشته است، می‌تواند بار روانی بسیاری را ایجاد کند. تا کی باید شاهد چنین اتفاقاتی باشیم؟»

سعیدی ضمن بیان این نکته که نیروی انتظامی، فارغ از اینکه برخورد فیزیکی با مهسا امینی صورت گرفته است یا نه، باید پاسخگو باشد و این موضوع به صورت ویژه پیگیری شود، تاکید کرد: «این پیگیری نباید از جنس پیگیری‌های گذشته که وزیر به معاون خود و معاون وزیر هم به معاون خودش اعلام می‌کند و به جایی نمی‌رسد، باشد. بلکه این بار، یک بار برای همیشه موضوع گشت ارشاد باید تعیین و تکلیف شود.»

این نماینده مجلس افزود: «واقعا عایدی و خروجی این گشت ارشاد تاکنون چه بوده است؟ سری به خیایان‌های اقصی نقاط کشور بزنید، آیا توانسته‌ایم موضوعی مثل حجاب را که جزو آموزه‌های زیبای شرع محمدی است، با روش‌های این چنینی تبیین کنیم یا خیر؟ معتقدم که بیشتر با این روش‌ها فاصله ایجاد کرده‌ایم. از طرفی این همه نهاد فرهنگی و تریبون‌های مذهبی وجود دارد که باید پاسخ دهند که در این سال‌ها در راستای تبیین حجاب عملا چه کرده‌اند؟»

نماینده مردم چابهار در مجلس خاطرنشان کرد: «به باور من زیبایی حجاب به این است که خود مردم ما به آن اعتقاد دارند و این اگر به نوعی برخواسته از خواست درونی فرزندان این سرزمین باشد، ارزشش به مراتب بیشتر خواهد بود. سیره امامان انقلاب و شهید سلیمانی را ملاحظه بفرمایید که با فرزندان این سرزمین به چه شکلی برخورد کرده‌اند. من معتقدم هر جا که حساسیت ما نسبت به اختلاس، وعده‌های دروغین مدیران و دو رویی مسئولین کمتر شود و به جایش به چند تار موی دختران این سرزمین حساس شویم، مطمئن باشید که راه را اشتباه رفته‌ایم.»

سعیدی همچنین درخصوص پیگیری‌های خود برای این پرونده، گفت: «بنده مکاتبه‌ای داشته‌ام و پیگیری‌‌ها را داریم انجام می‌دهیم. همانطور که اطلاع دارید مجلس در تعطیلات است و سه شنبه که جلسه اول است، انشاالله حتما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. کمااینکه تعدادی از نمایندگان هم خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند و رئیس محترم مجلس هم کمیسیون شوراها و امور داخلی را جهت پیگیری این موضوع مامور کرده‌اند. اما خدا کند که این بار جنس پیگیری‌ها به گونه‌ای باشد که واقعا مردم نتایجش را احساس کنند نه اینکه صرفا زمان از دست برود و حساسیت‌ها کمتر شود. متاسفانه برای ما که صندلی مدیریت را در نظام مقدس جمهوری اسلامی تصاحب کرده‌ایم، مایه بسی شرم است که در چنین کشوری، چنین اتفاقی می‌افتد و تکرار هم می‌شود.»

***

عبدالکریم حسین زاده: رد خون مهسا امینی پاک نخواهد شد/ ایران دخترش را از دست داد

عبدالکریم حسین زاده در دلنوشته‌ای به خاطر مرگ دردناک مهسا امینی نوشت این چند روز بسیار مسئول و کسان خط و نشان می‌کشند و میگویند و خواهند گفت فلان خواهیم کرد و بهمان خواهد شد؛ اما نه هیچ وکیل و مجلسی؛ نه هیچ کمیسیون و دستکی نه هیچ وزیر و کمیته‌ای؛ نه هیچ رییس جمهور و فرمانی؛ ره به جایی نخواهد برد.

او نوشت: مرگ بعضی از آدم‌ها سهمگین است و سنگین. خراب می‌شود بر سرت، چون آواری و تو لال می‌شوی؛ که انگار هزاران سال است لب به کلامی نگشوده‌ای، بهت و حیرت تورا فرا می‌گیرد و حیران می‌شوی، حیران.

من، خودم طعم سوگواری چشیده‌ام و هنوز در آن مانده‌ام و می‌دانم چه می‌گویم. این دو روز برای تو‌ اینگونه بودم، وقتی نامت را شنیدم، [آخر می‌دانید ژینا در کُردی یعنی به جانب زندگی، به سوی حیات، یعنی خودِ خودِ زندگی، یعنی عین زندگی، یعنی کسی که تمام وجودش را زندگی و بودن و عشق به هستی در برگرفته است] وقتی چهره‌ات را دیدم با خودم گفتم چقدر عین نامش است، چقدر این اشتیاق زیستن در نگاه و چهره‌اش می‌درخشد.

پیش می‌آید که طرف را ندیده‌ای. حتی نمی‌شناسیش، اما عجیب دست و دل و جانت برایش می‌تپد و می‌لرزد، تمام انسانیتت برایش به رعشه در می‌آید. با اینکه نمی‌دانی کیست، هزاران بار دست بر دعا می‌شوی و خدا خدا کنان می‌گویی از کما برایمان بازش گردان و در نهایت با شنیدن خبر تاب نیاوردن قلبش و ایست آن؛ می‌شود این بیت که:

دیشب به سیلِ اشک رَهِ خواب می‌زدم

نقشی به یادِ خَطِّ تو بر آب می‌زدم

می‌دانی، شهادت می‌دهم این حال کنونی خیل عظیمی از هم‌وطنانت با هر زبان و قوم و مذهب فرهنگ و نژادی برای تو بود و است، از صمیم جان برایت گریستند و نالیدند، عصبانی شدند، دیدم که اینگونه‌اند برایت، که می‌گویم. دیدم که ایران دخترش را از دست داد و یک ایران سوگوارت بود و یک ایران برایت گریست.

بیشتر بخوانید: اگر مهسا امینی گرفتار گشت ارشاد نمی‌شد، باز هم سکته می‌کرد؟/ دولت اصرار دارد مرگ مهسا را توجیه کند

اکنون شاید از ما بپرسی:

من که جوانی‌ام رفت، عمرم نیامده به سر شد، طی شد، ننشسته بر کرسی دانشگاه، نپوشیده لباس سفید عروسی، سیه‌گون شد.

اما آیا حق من پایمال نخواهد شد و بی گناهیم اثبات خواهد شد ؟

آیا انسان شرافتمندی پیدا خواهد شد که مسئولیتی بپذیرد؟

آیا صداوسیما از تغییر روایت‌ها دست بر خواهد داشت و آنچه بر من گذشت را آنچنان که بود در کمال صداقت، شفافیت و بی اندک سانسوری بازگو خواهد کرد؟

آیا برای کسی، احدی و شخصی حکمی صادر خواهد شد؟

آیا جریان های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا دست از استفاده ابزاری و لفاظی از رخدادهایی چون آنچه بر سر من آمد بر خواهند داشت و صادقانه برای همنوعانم یعنی زنان و جایگاهشان در جامعه و حق و حقوق آنان کاری خواهند کرد ؟

این چند روز بسیار مسئول و کسان خط و نشان می‌کشند و می‌گویند و خواهند گفت فلان خواهیم کرد و بهمان خواهد شد و دستور پیگیری و بررسی خواهند داد و آن قبلی‌ها هم همینطور که در زمانشان بدترش هم رخ داده است، فرصت ابراز خواهند یافت و …

اما واقعیت ناخرسند اینست که : همه آن خط و نشان ها و دستور و فرمان‌ها و کمیته ‌ها و کمیسیون‌های پیگری و بیانیه‌ها و خطابه‌ها از رییس جمهور تا وزیر و مدیر و … ره به هیچ اصلاح و تغییری نخواد برد و این یعنی اتفاقا در همچنان بر همان پاشنه خواهد چرخید. آری پاسخم یک نه تلخ شرمسارانه است.

هر چند آرزو می‌کردم کاش سرانجام کسی پیدا شود و به فکر اعتماد از دست رفته ملت بیفتد و با ایجاد تغییرات بنیادین در روندها و رویکردها اثباتم شود، این منم که اشتباه برآورد کرده‌ام. هر چند کاش سرانجام اثباتم میشد که من اشتباه برآورد کرده‌ام.

اما یقین دارم ملت ایران زخم تو را ژینا، تا به قیامت بر جسم‌ و جان خویش خواهند داشت و والدینت تا همیشه داغدار نبودنت خواهند ماند و یادت نامیرا همراه خانواده و ملت ایران باقی خواهد بود و ما شرمسار اینهمه فراموشی می‌مانیم.

آری ژینا جان

«از کوتهی ماست که دیوار بلند است»

شرمساریم خواهرم.

عبدالکریم حسین زاده / رییس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس نهم و دهم

  • 22
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
امشب برای ژینا خواهرعزیزمان ازته دل بگرییم تابلکه خداوندازسرتقصیراتمان بگذرد،مهسای عزیز ایران روحت شادونامت برای همیشه جاویدان،خواهری توهم برای مادعاکن
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش