جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
۱۴:۲۰ - ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۳۲۰۳
مجلس

رشیدی کوچی: من و تعدادی دیگر در مجلس به دنبال برچیدن گشت ارشاد هستیم

جلال رشیدی کوچی,گشت ارشاد
یک عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس درخصوص اینکه آیا ممکن است پرونده مهسا امینی در نهایت منجر به برچیده شدن گشت ارشاد شود، می‌گوید که تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله بنده به دنبال این موضوع هستیم.

صبح دیروز جلال رشیدی کوچی عضو کمیته حقیقت‌یاب مجلس درباره مرگ مهسا امینی، مواردی را عنوان کرد؛ از جمله اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده، او مورد هیچ ضرب و شتمی قرار نگرفته است، همچنین مهسا امینی یک غده در سر داشته که بعد از عمل، دچار بیماری دیابت بی‌مزه شده و برای درمان آن، دارو مصرف می‌کرده که این دارو خون را رقیق کرده و یکی از دلایلی که از گوش او خون آمده، به همین علت بوده است.

برای بررسی بیشتر این موارد مطرح شده «انتخاب» با رشیدی کوچی، به گفت و گو نشسته است.

*آقای رشیدی کوچی! شما عنوان کرده‌اید که دوبار فیلم ورود خانم امینی به ساختمان وزرا را بدون تقطیع و به صورت پیوسته دیده‌اید، با این حال چرا بنابر گفته خانواده امینی، فیلم را به صورت تقطیع شده به آن‌ها نشان داده‌اند؟

این پرسش را باید از آن‌هایی پرسید که فیلم کامل را به خانواده امینی نشان نداده‌اند. اشتباه کرده‌اند و باید فیلم را کامل نشان می‌دادند. اما آنچه من و ۵۰ نفر دیگر هم دیدیم، فیلم کامل، با کیفیت بسیار بالا و بدون تقطیع از لحظه ورود ایشان به حیاط ساختمان وزرا توسط ون گشت ارشاد، تا لحظه خروج ایشان توسط اورژانس با برانکارد بود. ثانیه به ثانیه این ویدیو را از زوایای مختلف دوبار نگاه کردم. هیچگونه تقطیعی نشده است. اینکه به خانواده ایشان کامل نشان داده نشده را خود نیروی انتظامی باید پاسخ دهد.

*بنابراین شما فیلمی از داخل ون گشت ارشاد را ندیده‌اید؟

خیر، من هرجایی هم که مصاحبه کرده‌ام، گفته‌ام که از لحظه‌ای که این ون وارد حیاط ساختمان خیابان وزرا می‌شود را دیده‌ام. ما از داخل ون هیچ ویدیویی را ندیده‌ایم.

*معایناتی که گفته می شود و نتایج بررسی ها چه بوده؟

خانم امینی دو مرتبه معاینه شده بود. یکبار لحظه‌ای که اورژانس ایشان را وارد بیمارستان می‌کند و پزشک مستقر در بیمارستان، که زیر مجموعه پزشک قانونی بوده است، طبق وظیفه ذاتی خود ایشان را معاینه ظاهری می‌کند و تمام مواردی که در ظاهر ایشان بوده را در آنجا قید می‌کند، مهر و امضا می‌زند و سپس تحویل بیمارستان می‌دهد. این روندی است که معمولا برای تمام افرادی که دچار آسیب شده‌اند، در ورود به بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد. بار دوم هم بعد از فوت‌شان بوده که آنچه ما به صورت کامل از پزشکی قانونی دریافت کرده‌ایم. پزشکی قانونی این گزارش را هم به صورت شفاهی توضیح داده‌اند و هم به صورت مکتوب قرار است امروز به کمیسیون ارسال کنند. در حضور ۵۰ نفر از اصحاب رسانه، نمایندگان مجلس، وزارت کشور و نیروی انتظامی گفته شد که هیچگونه آثار ضرب و جرح و برخورد فیزیکی که می‌تواند منجر به فوت شود، در بدن ایشان مشاهده نشده است. تمام فرضیه‌هایی که مطرح بود را ما تک به تک از فضای مجازی جمع‌آوری کرده بودیم و برای بررسی ارائه دادیم. به همه آن‌ها جواب علمی دادند که چرا فرضیه‌های درستی نبوده است. این نظر رسمی پزشک قانونی است که من اعلام کرده‌ام.

*شب گذشته یکی از رسانه‌ها بر اساس شنیده‌ها عنوان کرده بود که «براساس اظهارات مقامات مسئول، خبری از بررسی جز به جز پرونده‌ها و اسناد و حتی گزارش پزشکی قانونی نیست.» ان رسانه در ادامه گفته است که علت این عدم بررسی جز به جز، اعتقاد برخی از نمایندگان است که این موضوع را عاملی برای کاهش «اقتدار پلیس» می‌دانند.

آن‌ها برای خودشان مخالف هستند. ما باید پیگیری کنیم و حقایق را به مردم بگوییم. در این کمیته دو محور را داریم بررسی می‌کنیم؛ یکی علت فوت و اینکه چه اتفاقی رخ داده که ایشان فوت کرده است و دومین محور هم زمینه بروز چنین حوادثی است که به مجموعه گشت ارشاد بر می‌گردد. حال یک عده نمایندگان حامی گشت ارشاد و یک عده هم مثل من مخالف گشت ارشاد هستند. نظرات مختلف است ولی اگر قرار است صحبت کنیم باید به حرف دقیق استناد کنیم نه شنیده‌ها.

*شما دلیل خونریزی از گوش مهسا امینی را استفاده از داروهایی دانسته‌اید که باعث رقیق شدن خون می‌شود اما این دلیل دارد از سوی برخی از پزشکان رد می‌شود. 

این صحبت من دقیق مخابره نشد. بنده اعلام کردم که باتوجه به اینکه ایشان به خاطر عمل جراحی که سال ۸۶ در بیمارستان میلاد روی مغزشان انجام شده، مصرف دارو داشته‌اند، گفتم که احتمالا دلیل خونریزی مصرف این داروها بوده است. این نظر خودم بود نه پزشکی قانونی اما متاسفانه آن رسانه شیطنت و قید «احتمالا» را حذف کرد. چراکه من جایی خواندم و از پزشکان هم سوال پرسیدم که گفتند، می‌تواند به این علت باشد. من نه تایید کردم و نه رد کردم. از احتمال حرف زدم ولی چون در خبر «احتمالا» و «می‌تواند» را حذف کردند، از آن یک خبر قطعی منتشر کردند. خودم هم در این راستا تجربه‌ای داشتم؛ یکی از نزدیکانم دچار سکته قلبی شده بود و دیدم که از بینی و گوشش خون آمد. این نظر قطعی پزشکی قانونی نبوده و نظر شخصی من باتوجه به بررسی‌ها بوده است. خواهشم این است که رسانه‌ها این خبر را اصلاح کنند.

کمااینکه من احتمالات زیاد دیگری هم مطرح کردم ولی نمیدانم چرا آن‌ها را منتشر نکردند. ما تمام احتمالاتی که وجود داشته و دارد را مستند از پزشکی قانونی خواسته‌ایم که به ما ارائه دهد. اما آنچه قطعی شده را با قطعیت می‌گوییم و آنچه احتمال دارد را هم با احتمال می‌گوییم. انتظار ما این است که اخبار کامل و دقیق مخابره شود تا یک عده‌ای از این آب گل آلود ماهی نگیرند.

*در بررسی‌های کمیته آیا با خانواده امینی و شاهدان مهسا در ون گشت ارشاد، صحبتی داشته‌اید؟

من خودم صحبتی نداشته‌ام ولی از نیروی انتظامی خواسته‌ایم که مشخصات آن افراد را به ما بدهند تا با آن‌ها صحبتی داشته باشیم.

*پس از این بررسی‌های انجام شده و نتیجه‌ای که شما اعلام کرده‌اید، این پرونده قرار است چگونه پیش برود؟

ما هنوز نتیجه قطعی را اعلام نکرده‌ایم. منتظر بررسی‌های پاتولوژی و علت فوت هستیم. یعنی هنوز علت فوت به ما اعلام نشده است. اما این را به ما اطلاع داده‌اند که علت فوت برخورد فیزیکی یا ضرب و شتم نبوده است ولی  اینکه دلیل فوت ایشان چه بوده، از نظرپزشکی هنوز به ما اعلام نشده است. من باز هم این را تاکید می‌کنم که ممکن است شرایط نامطلوب گشت ارشاد و استرس و فشاری که از نظر روحی و روانی به فرد وارد می‌کند، دلیل [فوت] باشد. این موضوع را هم قرار است پیگیری کنیم.

*آیا ممکن است در نهایت این پرونده منجر به برچیده شدن گشت ارشاد شود؟

یک تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله بنده به دنبال این موضوع هستیم. چون پیش از این هم اعتقاد داشتم و اعلام کردم که عملکرد گشت ارشاد بیشتر از اینکه حسن و دستاورد مثبت برای مردم و نظام داشته باشد، باعث آسیب به امنیت روانی جامعه و آبروی نظام شده است. این مهم را می‌خواهیم در یک فضای منطقی و عقلانی پیش ببریم تا به نتایج خوبی برسیم. در واقع محور دوم پرونده خانم امینی که زمینه بروز چنین حوادثی است، دقیقا اشاره به همین موضوع دارد.

  • 19
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش