دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۴۰۲
۰۸:۲۸ - ۰۴ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۲۲۷
مجلس

فاطمی امین مردم را عامل سونامی قیمت در بازار خودرو می‌داند!

دریافت دو بار رأی اعتماد؛ تنها توفیق وزیر در ۱۶ ماه

استیضاح دوباره فاطمی امین,وعده های وزیر صنعت
پیش از این کارشناسان به غیرعلمی بودن وعده‌های دولتمردان اذعان داشتند اما مردان کابینه رئیسی اصرار داشتند که می‌توانند و وعده‌ها شدنی است. حالا اما روزگار دیگری از راه رسیده است؛ روزگاری که کابینه سیزدهم به جای توضیح درباره دلایل عدم تحقق وعده‌ها، در حال یافتن مقصر است

روزنامه توسعه ایرانی: حالا ۱۶ ماه از استقرار فاطمی‌امین در وزارت صنعت، معدن و تجارت گذشته است و وی در این مدت بزرگترین توفیقش دریافت دو بار رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی بوده است.   فاطمی‌‌امین، مردی در حلقه یاران رئیسی است که از آستان قدس رضوی همراه وی به پاستور آمد. قول‌های بزرگ وی و وعده‌های خیال‌پردازانه‌اش در مورد کاهش قیمت خودرو و اداره دقیق بخش صنعت و معدن و ... حالا به پاشنه آشیل دولت تبدیل شده است. اینجاست که توئیت‌های جنجالی وی در یک سال پیش دست به دست می‌چرخد تا روشن شود سکاندار مهمترین وزارتخانه ایران تا چه حد با تجربه‌های اجرایی بیگانه بوده و چگونه بدون سنجیدن شرایط اقتصادی و تصمیم‌گیری وعده داده است.

 در اولین روزهای تصدی مسئولیت از سوی فاطمی‌امین بود که وی در پستی در شبکه فیلتر شده توئیتر نوشت: سال آینده تولید خودرو به قدری زیاد خواهد شد که دیگر نیازی به قرعه‌کشی نیست. برنامه دقیقی مبتنی بر ۹ طرح در صنعت خودرو طراحی شده و به تدریج به سمتی خواهیم رفت تا قیمت‌ها کاهش یابد و این مهم تا پایان سال محقق خواهد شد.

 این وعده در حالی از سوی وزیر مطرح شده است که در همین فاصله یعنی شهریور ماه سال گذشته تاکنون، بهای هر دستگاه پراید ۱۱۱ نزدیک به ۹۰ میلیون تومان افزایش یافته است. قیمت پراید در آخرین روزهای شهریور سال گذشته ۱۵۵ میلیون تومان بود اما در حال حاضر به ۲۴۵ میلیون تومان رسیده است.  در عین حال بهای هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ دو نیز افزایش قیمتی در حدود ۱۷۵ میلیون تومان را تجربه کرده و از ۲۵۰ میلیون تومان به ۴۲۵ میلیون تومان رسیده است .   این رشد قیمت برای خودرویی چون دنا نیز قابل ملاحظه است. قیمت دنای معمولی از ۳۲۸ میلیون تومان به ۵۴۱ میلیون تومان رسیده است. افزایش ۱۹۳ میلیون تومانی قیمت در حالی رخ می‌دهد که میزان درآمد کل سال یک ایرانی از این افزایش قیمت‌ها عقب‌تر است .  پژو ۲۰۷ اتوماتیک در سال گذشته ۴۲۹ میلیون تومان و در حال حاضر ۷۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. افزایش ۲۸۴ میلیون تومانی قیمت در یک سال و تنها در یک سال رخ داده است.

 رشد قیمت درباره چهار خودرویی مورد اشاره قرار گرفته که خودروهای طبقه متوسطی هستند و رشد قیمت‌ها در بازار به گونه‌ای است که نشان می‌دهد مدیریت بازار از دست دولت خارج شده است.

مردم مقصرند

 حالا در شرایطی که استیضاح فاطمی امین در مجلس نیز رای نیاورده و وی توانسته است مجددا بر این صندلی تکیه زند، در پاسخ به سئوالات متعدد که چرا قیمت خودرو افزایش یافته مردم را مقصر دانسته است.

 وی گفته است مقصر افزایش قیمت خودرو در بازار مردم هستند که تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، نگاه سرمایه‌ای به خودرو دارند و برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به معامله در این بازار می‌کنند.

 بسیاری از کارشناسان این سخنان را نوعی فرافکنی می‌دانند چرا که خودرو سال‌هاست در قامت یک کالای سرمایه‌ای مقصد سرمایه‌های مردمی بوده است که از تورم گریزان هستند .

فاطمی‌امین درباره دلایل افزایش قیمت خودرو گفته است: نرخ ارز از پنج مسیر بر بازارهای کشور تاثیر می‌گذارد. یکی بر روی مواد اولیه است. مثلا در خصوص محصولی مانند خودرو حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از قطعات آن را متناسب با نوع خودرو وارد کشور می‌کنیم. وقتی که قیمت دلار افزایش می‌یابد قیمت تمام شده خودرو نیز بالا می‌رود. اما این قیمت تمام شده با قیمتی که اکنون در بازار است متفاوت است.

وی اضافه کرد: نکته مهم این است که از این مسیر قیمت خودرو در بازار در حال افزایش نیست. ما امروز یک قیمت تولیدکننده و یک قیمت بازار داریم. قیمت بازار بعضا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون بالاتر از قیمت تولید کننده است. آنچه که در این دو ماه خیلی در این بازار آشفتگی ایجاد کرده قیمت‌های بازار است.

قیمت‌های بازار به دنبال افزایش قیمت قطعات بالا نرفته است، بلکه از آنجا که عرضه و تقاضای خودرو در بازار متوازن نیست، خودرو به نادرستی تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و افرادی که می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند به سراغ خرید خودرو می‌روند.

وی گفت: پس وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند قیمت خودرو نیز بالا می‌رود. اگر دلار نیز پایین بیاید قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقا قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده است. راه حل این است که ما در درجه نخست بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو تعادل برقرار کنیم.

وی در حالی نوسان قیمت ارز را بر قیمت خودرو تاثیرگذار می‌داند که قول دلارزدایی را در برنامه‌های خود داده و گفته بود: یکی از ایده‌ها، خارج کردن اقتصاد از دلاری بودن است؛ مثلا خودرو ۳۰ درصد قطعه وارد می‌کنیم، اما ۴۰ درصد قیمت خودرو محصولاتی که در داخل تولید می‌شود تبعیت از نرخ  دلار دارد، برای همین متوجه افزایش قیمت می‌شویم. بجد دنبال این هستیم که قیمت دلاری را حذف کنیم که در مورد فولاد رخ داد. حالا اما بی‌توجه به وعده‌های بلندبالا مردمی را مقصر می‌داند که برای فرار از تورم بالاتر از ۴۰ درصد، نسبت به خرید خودرو اقدام می‌کنند و پول نقدی که هر روز ارزشش کمتر از دیروز می‌شود را در دست خود نگاه نمی‌دارند.

وعده‌های اجرا نشدنی

 دولت سیزدهم در ۱۶ ماه اخیر همه تعهدهایش را بر زمین گذاشته است. از ساخت سالی یک میلیون واحد مسکونی تا افزایش قابل توجه نرخ خودرو و کاهش قیمت و مهار تورم. به نظر می‌رسد دولت سیزدهم در ایستگاه وعده‌ها متوقف مانده است و برنامه‌ای برای تحقق این اهداف ندارد. ترجیح می‌دهد با فرافکنی نسبت به مقصر دانستن مردم اقدام کند و در سمت خود بدون حس مسئولیت برای ایفای تعهدات باقی بماند. نکته مهم اینجاست که پیش از این کارشناسان به غیرعلمی بودن وعده‌ها اذعان داشتند اما مردان کابینه رئیسی خود اصرار داشتند که می‌توانند و این وعده‌ها شدنی است. حالا اما روزگار دیگری از راه رسیده است و روزگاری که به جای توضیح درباره دلایل عدم تحقق وعده‌ها، کابینه سیزدهم در حال یافتن مقصر است.

باران زرین قلم

toseeirani.ir
  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
قیمت دلار را هم که مردم بالا میبرند نان را هم که مردم میخورند اگر نایاب شد تقصیر خودشان هست دولت و نماین مجلس هردو دستشان در یک کاسه است و بر علیه ملت کار میکننند از هر جهت وای به روزی که اعتراضات اقتصادی به خیابان بکشد
مجلس خودش را مسخره کرده یا از بیکاریه؟
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش