شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۰۹:۰۵ - ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۲۳۹۳
مجلس

میرسلیم سرِ بازایستادن از اظهارنظرهای شاذ ندارد

تجاهل حاشیه‌ساز «مصطفی میرسلیم»

توهمات میرسلیم,اظهارات خنده دار میرسلیم
محسن کیایی به نشناختن پرویز پرستویی توسط میرسلیم طعنه زده و نوشته است: خوشبختانه ما هم‌ شما را نمی‌شناسیم و بدبختانه برای ما تصمیم می‌گیرید. این درد ماست

روزنامه توسعه ایرانی:ظاهرا اظهارات عجیب و غریب مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایستگاه پایانی ندارد. او که پیش از این از پی اعتراضات پاییز امسال خواهان تسریع در صدور حکم اعدام بازداشت‌شدگان شده و یکبار هم مدعی دیدن آدم‌هایی لخت مادرزاد در کوچه و خیابان تهران بود، در ماه پایانی سال ۱۴۰۱ نیز اظهاراتش خبرساز شد. میرسلیم  که عنوان نماینده مردم تهران در مجلس را یدک می‌کشد، از اینکه بگوید به نظر موکلانش اهمیت نمی‌دهد، ابایی ندارد؛ اظهاراتی که از زبان او خیلی هم شگفتی‌آور نیست!

هرچند او نمایندگی‌اش را مدیون مشارکت پایین شهروندان در آخرین انتخابات مجلس است.

با این وجود هنوز جامعه از خبر حرف‌های این نماینده در حمایت دوباره از ضرورت فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بدون توجه به نظر مردم در شوک بود که باز ویدئویی از وی منتشر شد مبنی بر اینکه پرویز پرستویی را نمی‌شناسد! حال آنکه میرسلیم خود اگرچه با مدرک غیرمرتبط دوره‌ای وزیر فرهنگ ارشاد بوده است. درست در سال‌هایی که آقای بازیگر با آژانس شیشه‌ای و لیلی با من است و آدم برفی تازه گل کرده بود. بدیهی است که منظور نگارنده نه حمایت از سلبریتی‌‌ها و شخص پرستویی،  بلکه باورناپذیر بودن این تجاهل است.

کاربران زیادی در فضای مجازی حدس می‌زنند این تغافل عمدی میرسلیم در به جا نیاوردن پرستویی و اظهار اینکه از این هنرمندها زیاد است، تلافی واکنش انتقادی پرستویی بوده است به حمایت میرسلیم از اعدام‌‌ معترضان.

پرستویی آن زمان خطاب به میرسلیم نوشته بود: «خدا رو شکر که شما رئیس قوه قضاییه نشدید! چرا که اگر چنین سمتی داشتید حتما نصف جوانان امروز ایران را تا الان اعدام کرده بودید».

گرچه میرسلیم فقط به تقاضای تسریع در اعدام قناعت نکرده بود و مهر تاییدی بر اعتراف اجباری هم زده بود. در مقابل غلامحسین کرباسچی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از اظهارات حساب نشده و بی‌سند میرسلیم به ایلنا گفته بود: «آیین دادرسی وجود دارد و در آیین دادرسی زمان‌ها معلوم است. اینکه کسی بگوید ظرف ۵ یا ۱۰ روز حتی باید علیه مجرم حکم داد، اینطور حرف زدن صرف نظر از عواقب سیاسی و اجتماعی در فضای فعلی، حرف منطقی و صحیحی نیست. اگر کسی آیین‌ دادرسی را یکبار خوانده باشد، به خودش اجازه نمی‌دهد چنین حرف نامربوطی بزند.»

کرباسچی تاکید کرده بود یک نماینده مجلس حرف قانونی بزند و از همان جایگاه مجلس صحبت کند: «اگر ایشان واقعا معتقد است که افراد را باید زودتر اعدام کنند راهش این نیست که به این شکل اظهارنظر کند. ایشان در همین مجلس قانونی را به صحن پیشنهاد دهند تا بقیه هم امضا کنند که هر فردی را در اعتراضات گرفتند همان درجا اعدام کنند.»

لیست بلندبالای مناصب در نظام

مصطفی میرسلیم مهندس مکانیک، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، نامزد پیشنهادی بنی‌صدر برای تصدی پست نخست‌وزیری، وزیر ارشاد دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، کاندیدای شکست خورده انتخابات ریاست‌جمهوری، عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده حال حاضر مردم تهران در مجلس شورای اسلامی‌ست.

اگر نام او را در گوگل جست‌وجو کنید، با خبرهایی زیادی روبرو می‌شوید. خبرهایی مثل شکایت رئیس مجلس از  این رقیب ریاست بر پارلمان به خاطر زدن اتهام فساد به دوران شهرداری قالیباف تا شایعه‌ی نقش مافیایی خود میرسلیم در خودروسازی ایران. از ریاست درازمدت و پر حرف و حدیث او بر فدراسیون نجات غریق تا موضوع بازداشت پسر او به اتهام ارتباط با منافقین که از نظر پدر، فرزند به خاطر ساده‌لوحی قابل بخشش است. (درحالی که معترضان قابل بخشش نیستند!)

از این نمونه‌ها فراوانند!

برخی اظهارات شاذ میرسلیم به قرار زیر است و البته مشتی نمونه خروار.

- آبان ۱۴۰۱: ادعای دیدن افراد لخت مادرزاد در اماکن عمومی شهر تهران که همان زمان با واکنش‌های زیادی روبرو شده بود.

- اسفند ۱۴۰۱: «مجری: شما با فیلترینگ موافقید؟ میرسلیم: صد درصد! اصلا باید قطع بشه؛ اینستاگرام فاجعه است! بدترین شبکه‌ای است که در دنیا با اون کار می‌کنیم و مضمحلِ! اصلا قابل دفاع نیست. مجری: به نظر شما نظر مردم هم همینه؟ میرسلیم: من کاری به نظر مردم ندارم... مجری: اگر اکثریت مردم بخوان چی؟ میرسلیم: ما که نمی‌تونیم به خاطر اکثریت این کارو کنیم! مجری: این اشتباه رو کی تعیین می‌کنه؟ میرسلیم: اونایی که اهل تشخیص هستن...»

- و دست گل بعدی یعنی ادعای نشناختن یک بازیگر مشهور باسابقه‌ بازی در  فیلم‌های جبهه و جنگ.

نمی‌شناسید و برای فرهنگ تصمیم می‌گیرید!

محسن کیایی، بازیگر سینما و تلویزیون به عکس‌العمل عجیب مصطفی میرسلیم، وزیر اسبق ارشاد بعد از دیدن عکس پرویز پرستویی واکنش نشان داده و به این نماینده پرحاشیه مجلس یازدهم کنایه تندی زده است. او در استوری اینستاگرام خود نوشت: «خوشبختانه ما هم‌ شما رو نمی‌شناسیم و بدبختانه برای ما تصمیم می‌گیرین. این درد ماست.»

احسان علیخانی، تهیه‌کننده و مجری معروف تلویزیون نیز در استوری اینستاگرام خود در این مورد نوشت: «برای ما عجیب نیست ،چون الان هم که نماینده مجلسی، مردم را نمی‌شناسی!»

معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی نیز با انتشار نامه‌ای به اظهارات مصطفی میرسلیم، نماینده تهران واکنش نشان داد و  خطاب به پرستویی نوشت: «شناخت ما صاحبان منصب و کرسی چه اهمیتی دارد؟ مهم آن است که هنر بی بدیل حضرتعالی مورد تحسین همه ایرانیان است.»

میرسلیم می‌گوید پرویز پرستویی را نمی‌شناسد! حال آنکه درست در سال‌هایی وزیر ارشاد بود که آقای بازیگر با آژانس شیشه‌ای و لیلی با من است و آدم برفی تازه گل کرده بود، بدیهی است که منظور نگارنده این سطور نه حمایت از سلبریتی‌‌ها و شخص پرستویی، بلکه باورناپذیر بودن این تجاهل است

در واکنشی دیگر، عصرایران نیز درباره اظهارت اخیر مصطفی میرسلیم نوشت: اگر میرسلیم به عنوان وزیر ارشاد سابق واقعا پرویز پرستویی را نمی‌شناسد که وای به حال فرهنگ و هنر مملکت که چنین وزیری را از سر گذرانده است و اگر تجاهل می‌کند، چرا؟ آقای میرسلیم! این که پرویز پرستویی را نمی‌شناسید هیچ افتخاری ندارد بلکه شرم‌آور است.

آقای میرسلیم! عصبانی کردن مردم تا کی؟

همچنین ایسنا در یادداشتی با کنایه به دوشغله بودن میرسلیم خطاب به او نوشت: «آقای میرسلیم! عصبانی کردن مردم تا کی؟ هم نماینده مردم بودن حرمت دارد هم عضو تشخیص مصلحت نظام بودن. اما اگر شما را در قامت یک نماینده مجلس در نظر بگیریم ماجرا به کلی متفاوت می‌شود.»

بنا بر نظر یادداشت‌نویس ایسنا، میرسلیم به نمایندگی از مردم راهی خانه ملت شده تا بتواند نظرات و مطالبات مردم را دنبال کند. در چنین جایگاهی یک نماینده نمی‌تواند تا اینگونه عیان و بی‌پروا علیه افکار عمومی و نظرات آنچه اکثریت مردم نامیده می شود مخالفت کند.

«میرسلیم» پته واقعیت را  روی آب ریخت

سید عبدالجواد موسوی نیز با اشاره به سخنان میرسلیم درباره نظر مردم، نوشته است: «این جمله صریح و صادقانه مصطفی میرسلیم را باید اول با طلا نوشت و بعد قاب گرفت چرا که خلاصه و چکیده یک شکل از حکمرانی است. آن هم در قرن بیست و یکم. آن هم در نظامی که هنوز کلمه جمهوری را از شعارهایش حذف نکرده و بالاخره چیزی به نام انتخابات را هم از سپهر سیاسی خویش کنار نگذاشته...»

از نظر موسوی صراحت و صداقت میرسلیم قطعاً از پشت شعارهای مردمی پنهان شدن و رأی و نظر خود را به‌عنوان رأی و نظر مردم اعلام کردن بهتر است: «اگر همه آن‌ها که در این مملکت کاره‌ای هستند به صداقت و صراحت آقای میرسلیم ‌بودند باور بفرمایید امروز بسیاری از گرفتاری‌ها در این مملکت وجود نداشت. آقای میرسلیم در انتخابات هم حاضر نشد حتی برای به دست آوردن یک رأی چیزی خلاف عقیده خود بگوید. وعده‌های بیخود و بی‌جهت نداد. از چیزی به نام رفع فیلترینگ و آزادی و برداشتن گشت ارشاد هم‌سخن نگفت. حرف‌هایی زد که فکر نکنم خانواده ایشان هم ترغیب شده باشند به ایشان رأی بدهند؛ اما دروغ نگفت. لاف هم نزد. ادای سوپرمن و رابین‌هود را هم درنیاورد. خودش را هم طرفدار فرهنگ و هنر هم جا نزد.»

به عقیده این نویسنده؛ میرسلیم چیزی را به زبان آورده است که حرف دل بسیاری از حاکمان این سرزمین است منتهی هیچ‌کدام آن‌ها نه صداقت او را دارند و نه به‌اندازه او بی‌تدبیرند: «میرسلیم درست می‌گوید. اکثریت مردم در سیاست‌گذاری‌های کلان این سرزمین کاره‌ای نیستند.»

حسام الدین اسلاملو

  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش