یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۰۹ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۱۴۴
مجلس

نماینده مجلس: در ۱۵ استان شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نان هستیم

انتقاد نمایندگان مجلس از دولت,صحبت های نمایندگان مجلس درباره گرانی
نماینده مردم قائنات در مجلس گفت: در بیش از ۱۵ استان ما شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نان هستیم که این موضوع مردم را بسیار ناراحت کرده است.

به گزارش خانه ملت، سلمان اسحاقی در نشست علنی امروز (دوشنبه، ۱۶ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به بند (۱۲) اصل (۳) و بند (۱) اصل (۴۳) قانون اساسی گفت: در این اصول به تغذیه و بهداشت مردم اشاره مستقیم شده است، با توجه به اینکه درخصوص جهش و رشد تولید قانونگذاری می‌کنیم، باید توجه ویژه‌ای نیز به مهار تورم داشته باشیم.

نماینده مردم قائنات و زیرکوه ادامه داد: بنده خبر دارم که ریاست مجلس به صورت مکرر موضوع افزایش قیمت نان، دارو و شیرخشک را پیگیری می‌کند چرا که این موضوع تبدیل به بحران شده است.

وی افزود: متأسفانه برخی از دولتمردان ما این موضوعات را تکذیب می‌کنند، اما در بیش از ۱۵ استان ما شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت نان هستیم که این موضوع مردم را بسیار ناراحت کرده است.

اسحاقی بیان کرد: باید نظارت جدی در خصوص مهار تورم صورت گیرد و دولت به مجلس فراخوان شود تا توضیحات لازم در این خصوص داده شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: در برخی استان‌ها نبود شیرخشک تبدیل به بحران شده است و برای مردم دغدغه ایجاد کرده است. همچنین اگر در بحث دارو بی‌توجهی صورت گیرد در فصل پاییز و زمستان با مشکل تأمین دارو مواجه خواهیم شد بنابراین لازم است بعد نظارتی مجلس در بحث مهار تورم مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در استان‌های ما بحث نان و شیرخشک و دارو برای مردم دغدغه ایجاد کرده و آسیب به سرمایه‌های اجتماعی وارد کرده است که لازم است مجلس به این موضوعات ورود کند. 

نماینده مجلس: وقتی قیمت یک کیلو گوشت مرغ به ۱۱۰ هزار تومان می‌رسد یعنی دولت در سیاست اقتصادی اش اشتباه کرده است

نماینده مردم سنندج در مجلس تاکید کرد: قیمت ها در بازار سرسام آور و نا امیدکننده است، قدرت خرید مردم پایین نیامده ، قدرت خرید مردم سقوط کرده است.

انتقاد نمایندگان مجلس از دولت,صحبت های نمایندگان مجلس درباره گرانی

سید مهدی فرشادان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۶ مرداد) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور گفت: نمایندگان اقوام و فرهنگ ها، همه ما می دانیم، کلمه انقلاب به معنی دگرگونی و تغییر اساسی است و مجلس انقلابی یعنی مجلس تحول خواه، مجلس فعال و طرفدار انقلاب. در جایگاه نماینده مستقل کردستان بعد از ۸ سال تجربه بر اساس سیاست کلان "اثرناپذیری از جوزدگی و ملاحظات جناحی" نمی خواهم یک طرفه به قاضی بروم و تلاش های دولت را نادیده بگیرم شاید بهترین تعبیر برای دولت سیزدهم، دولت مردمی در میدان است چه میدان داخلی چه سیاست خارجی.

نماینده مردم سنندج، دیواندره، کامیاران در مجلس ادامه داد: جناب آقای رئیسی دولت سیزدهم صدای مطالبه گری فرهنگیان را شنید، رتبه بندی معلمان قابل تقدیر است اما این طرح به تنهایی نمی تواند رشد همه جانبه شاخص های توسعه نظام آموزشی را محقق کند. صدای مطالبه گری دهک های پایین جامعه شنیده شد طرح عادلانه کردن یارانه ها قابل تحسین است اما در مقابل تورم افسارگسیخته و بیکاری این طرح نمی تواند بهبود اقتصادی مدنظر شما را حاصل کند.

وی بیان کرد: اگر هیات دولت سیاست حذف ارز ترجیحی و طرح کمک معیشتی را مانع گرانی نان، دارو و بنزین می داند مبارک است اما وقتی قیمت یک کیلو گوشت مرغ به ۱۱۰ هزار تومان می رسد یعنی دولت در سیاست اقتصادی اش اشتباه کرده، قیمت ها در بازار سرسام آور و نا امیدکننده است، قدرت خرید مردم پایین نیامده ، قدرت خرید مردم سقوط کرده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: جناب آقای رئیسی، نگاه ویژه شما به کردستان را در سه دیدار خصوصی درک کردم، بودجه استان کردستان در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید، معضل آب شرب سنندج حل شد، قرار است راه آهن سنندج تا مهرماه امسال افتتاح شود. جاده های کردستان همچنان قتلگاه و قصابخانه انسانی است اما آقای بذرپاش وزیر راه آن را در اولویت توسعه قرار داده است همه این ها قابل قدردانی است اما جناب آقای رئیسی این تمام ماجرا نیست.

فرشادان مطرح کرد: در چارچوب سیاست دوگانه "تقریب یا تخریب" بنده راه همکاری و هم افزایی را در مقابل دولت سیزدهم در پیش گرفته ام و به فرموده رهبر انقلاب با " صداقت و حریت و صراحت" به دستگاه های مسئول و دولتی، شفاف تذکر می دهم: مطالبات مردم کردستان را بشنوید.

وی افزود: به وزیر کار تذکر می دهم وضعیت بیکاری و اشتغال در کردستان بحرانی است، آیا ساماندهی کولبران، فقط سرگرمی رسانه ای است؟ به مجموعه راه و شهرسازی تذکر می دهم لطفا گشته شدن هر روزه مردم و مسافران در جاده های استان کردستان به خود بیایید، افتتاح راه آهن سنندج، تعیین تکلیف فرودگاه نیمه تعطیل سنندج، توسعه راه های روستایی در کردستان و اتمام پروژه ۲۰ ساله کریدور شمال- جنوب خواسته اصلی مردم کردستان است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: آقای عین الهی، برای درمانگاه و داروخانه شبانه روزی در شهرهای حسین آباد، موچش و شویشه با صدها روستا، چاره ای بیندیشید. آقای مهندس ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، بر اساس کدام قانون اداره میراث فرهنگی تکاب استان مجاور مجوز ساخت و ساز غیر قانونی در حریم غار کرفتوی دیواندره را صادر کرده است؟

فرشادان گفت: مخاطب من هیات دولت است، دولت هر چه می بافد نماینده عالی دولت در کردستان پنبه می کند. هشدارهای مرا دلسوزی بدانید نه تشر و تخریب. سکوت رئیس جمهور و وزیر کشور، درباره تخلفات استاندار کردستان و معاون ایشان در حق نیروهای تحصیلکرده در کردستان از مرز مصلحت اندیشی گذشته و به چشم پوشی از گناه تبدیل شده است. نماینده عالی دولت در کردستان باید بفهمد، تراز عالی بودن چیست، نه اینکه مدیریت و سیاست را به سطح هم مدرسه ای و همشهری و دوست بازی تنزل دهد.

وی مطرح کرد: آقای وحیدی وزیر کشور، کار از همشهری بازی گذشته، در کردستان من، نیروهای نخبه و تحصیلکرده را قلع و قمع می کنند، اگر به حذف کردن نیروهای بومی توسط مدیران ارشد در کردستان خاتمه ندهید، تخلف به گردن وزارت کشور می افتد و باید در پیشگاه خداوند و قانون، به نخبگان کُرد پاسخگو باشید. انتخاب یا ابقای بیش از ۷۰ مدیر ارشد و مدیر کل از زادگاه استاندار کردستان، تکرار می کنم انتصاب ۷۰ مدیر ارشد و میانی از زادگاه استاندار کردستان برای پست های مدیریتی چه توجیهی دارد؟ جز دهن کجبی به نخبگان ۱۰ شهرستان دیگر استان؟! مگر قحط الرجال است؟! البته اعلام اسناد و آمار انتصابات ناعادلانه در کردستان فقط یک هشدار است و شرح سایر موارد حدیث هفتاد من کاغذ می شود. آقای وحیدی، اگر استاندار کردستان قابل توجیه نیست، لطفا چاره اندیشی کنید و فردی از جنس خودمان را در این پست بگمارید.

این نماینده مجلس اظهار داشت: رهبر انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس فرمودند: قانون گذاری، "جاده سازی" و ریل گذاری است. یا انتصاب مدیر توانا، ریل گذاری نیست؟ بدون تردید فارغ از زیر ساخت های فنی و اقتصادی، انتخاب نیروی انسانی کارآمد، بخشی از مفاهیم ریل گذاری از نگاه ایشان است.

وی افزود: مخاطب من رئیس دولت است، استاندار کردستان از روز اول نماینده دولت نبوده و نیست، ایشان نماینده تعدادی از هم کلاسی ها و همشهری های خود است. بی کفایتی یعنی در گرمای تابستان برای تامین آب شرب دیواندره درمانده شوید و از اطفای حریق در جنگل های مریوان ناتوان باشید.آقای رئیسی به تعبیر رهبر معظم انقلاب، قوم کُرد از پیشرفته ترین اقوام ایرانی هستند. ماهیت این تعبیر حکیمانه برای ما کُردها یک سند بالادستی در حوزه تمدن و فرهنگ است، همچنان این ایشان در سال ۸۸ کردستان را استانی فرهنگی نامیدند. بنابراین ضروری است نمایندگان دولت ها در کردستان به این استان بالادستی رجوع کنند.

فرشادان مطرح کرد: "ظرفیت های کردستان، نخبگان کُرد" و "سرمایه اجتماعی کُردها" در نظام اداری، فاقد امنیت شغلی و تکریم هستند. چالش بنده با نماینده دولت در کردستان، چالش ناعدالتی است. بودجه اختصاصی کردستان، بی سابقه است، از همین تریبون از دولت تشکرمی کنم اما مدیران ارشد در کردستان، تشخیص هزینه کرد و توسعه زیر ساخته ها را ندارند. تیم دولت در کردستان مفهوم عقب افتادگی اقتصادی را تشخیص نمی دهد بنابراین هیچ راهکاری برای برون رفت هم ندارد.

نماینده مردم سنندج در مجلس گفت: گفتمان توسعه محور و توسعه اقتصادی در کردستان مطالبه من است، نخبگان و تحصیلکردگان کُرد و اهل سنت را در سطوح استانی و کشوری به حاشیه رانده اند. عده ای می خواهند جامعه کردستان دو قطبی کنند، دوقطبی کردن آینده سیاسی کردستان را به خطر می اندازد در خواست می کنم نهادهای مسئول هوشیار باشند.

  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش