سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۴۴ - ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۶۹۲
مجلس

خواجه حافظ شیرازی هم می داند علت اصلی اخراج اساتید سیاسی است

رحیمی جهان‌آبادی,اخراج اساتید
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اخراج اساتید واکنش نشان داد.

رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس با اشاره به دلایل اخراج اساتید گفت: بهانه پیدا کردن برای اخراج اساتید فراوان است ما در استان خراسان ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید اگر بخواهند برای کسی بهانه بیاورند می‌گویند گوساله شما پای سگ ما را گاز گرفته است، بنابراین وقتی کسی را هم بخواهند از دانشگاه اخراج کنند بهانه‌های فراوانی می‌توان پیدا کرد از رکود علمی تا به اتمام رسیدن قرارداد می‌توان بهانه آورد اما هم بنده، هم شما و هم خواجه حافظ شیرازی مطلع هستیم که علت اصلی اخراج اساتید سیاسی است. 

به گزارش خبرآنلاین بخش‌هایی از گفت‌وگوی جهان آبادی را در ادامه می‌خوانید:

در کل جهان و عمدتاً کشورهای توسعه‌ یافته جذب نخبگان سایر کشورها یکی از اصلی‌ترین سیاست‌ها است، کما اینکه عمده پیشرفت آمریکا در حوزه فضا مدیون جذب نخبگان آلمانی است. علاوه بر این بسیاری از نخبگان کشورهای جهان سوم جذب کشورهای توسعه یافته می‌شوند و اساساً یکی از سرمایه‌گذاری‌های کشورهای توسعه‌ یافته جذب نخبگان است. متأسفانه در کشور سیاست نادرستی را در برخورد با نخبگان مشاهده می‌کنیم، به این ترتیب که ما قدردان وجود نخبگان اعم از پزشکان، هنرمندان، اساتید و دانشجویان نیستیم. در حال حاضر آمار مهاجرت‌ها بسیار نگران‌ کننده است. احساس ناامنی شغلی در میان اساتید وجود دارد. بنده حدود ۲۳ سال است که عضو هیئت علمی هستم و با بسیاری از همکاران هیئت علمی و دانشجویان سروکار دارم.

اقدامات اخیر در مورد اخراج اساتید با هر توجیهی که انجام می‌شود و هر نهادی که تصمیم‌گیر است آثار مخرب فراوانی بر روی آینده کشور دارد اینکه به هر دلیلی با تعدادی از اساتید قطع همکاری کنند، نتیجه خوبی نخواهد داشت.

البته از استان خراسان هم چندین استاد در رشته‌های کشاورزی و علوم سیاسی با بنده تماس گرفتند و گفتند پرونده‌های آنها را ارجاع دادند و دانشگاه با آنها قطع همکاری کرده البته اسامی این اساتید به دلیل اینکه خودشان تمایل نداشتند در رسانه‌ها اعلام نشده است. در مجموع این رفتارها خلاف منافع کشور است کما اینکه امنیت شغلی و فکری نخبگان را از بین می‌برد و آنها را تشویق می‌کند که بیشتر به مهاجرت فکر کنند.

در کتابی پیرامون جمهوری اسلامی که نوشته شهید مطهری است و ما در دوران جوانی آن را مطالعه می‌کردیم بنا بود حتی در دانشگاه تهران، کمونیست‌ها آموزش کمونیست بدهند چراکه ما همچنان به مبانی فکری انقلاب اسلامی اعتقاد راسخ داریم و می‌توانیم در مقابل هر اندیشه‌ای از اسلام دفاع کنیم. اما اینکه حضور استادی، معتقد به نظام و رهبری اما منتقد نسبت به برخی سیاست‌ها و مسئولین محدود شود، قطعاً آسیب‌زا است.

با توجه به تعطیلات اربعین فرصت نشده اما قطع به یقین به زودی با وزیر علوم در مورد اخراج اساتید گفتگو خواهم کرد و رایزنی می‌کنم که چنین روندی متوقف شود.

بنده رزومه استاد رشته علوم سیاسی که از دانشگاه فردوسی اخراج شده را مشاهده و بررسی کردم واقعاً متاسف شدم و یا وقتی رزومه استاد رشته کشاورزی دانشگاه بیرجند که اخراج شده را مشاهده کردم، متاسف شدم.

واقعیت امر این است که سیاست‌های نادرست باید در جایی متوقف شوند.

اگر استادی نسبت به سیاست‌های کشورهای نقدی دارد درست است که جای آن نقدها و مباحث، کلاس درس نیست اما باید این فضا را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم که دیدگاه‌های مختلف با یکدیگر گفتگو کنند و مردم انتخاب کنند که کدام حرف درست است.

نکته دیگر اینکه ارتباط با افراد با سازمان‌های جاسوسی را هیچ‌ کس نمی‌پذیرد اما اینکه استاد منتقد که حتی بنده را به عنوان نماینده مجلس قبول ندارد، از کرسی استادی اخراج کنیم و بعد مهاجرت کند و ظرفیت علمی او در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد اقدام معقولی نیست.

سرمایه‌های علمی ما نباید در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد اگر اعتقاد داریم که استادی باید هماهنگ‌تر باشد در قالب گفتگو می‌توان او را همراه کرد. برای نمونه اگر استادی منتقد سیاست‌های نظامی کشور است چه اشکالی دارد که طی اردویی، اساتید منتقد با توانمندی‌های نظامی و اهمیت آن، آشنا شوند.

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش