سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۱:۲۳ - ۲۶ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۷۴۷
مجلس

سمیه محمودی، نماینده مجلس: به من گفتند سوال از وزیر کشور را پس بگیر تا تایید صلاحیت شوی!

سمیه محمودی,افشاگری سمیه محمودی درباره شرط برای تایید صلاحیت در مجلس
نماینده مردم شهررضا می‌گوید: دولت می‌خواهد انتخابات را مدیریت کند. مدیریت دیگر بیش از این نمی‌شود. ما از زبان خودشان در جا‌های مختلف و توسط واسطه‌ها شنیده‌ایم که دولت نیاز دارد ۷۰ درصد کرسی مجلس را داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، پس لرزه‌های رد صلاحیت توسط هیأت اجرایی وزارت کشور ادامه دارد و نمایندگان رد صلاحیت شده همچنان بر مدیریت انتخابات توسط دولت تاکید می‌کنند. در این میان، احمد وحیدی، وزیر کشور اخیر در نشستی خطاب به نمایندگان مجلس گفته است: «مراقب باشند فضای انتقادی به فضای انتخاباتی وصل نشود که این کار ممکن است به مشارکت آسیب بزند.»

این اظهارات با واکنش‌هایی از سوی نمایندگان همراه شد چنانچه، جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت با اشاره به اختلاف اخیر دولت و مجلس گفت: «در بعضی جا‌ها هیئت اجرایی، کار هیئت نظارت را انجام داده و احراز صلاحیت کرده و به شخصی که رد صلاحیت شده اعلام کرده‌اند، مراجع چندگانه نظری نسبت به شما نداشته‌اند، ولی ما به این نتیجه رسیدیم که شما در عزل و نصب‌ها دخالت کرده‌اید، در صورتی‌که تشخیص این کار بر عهده هیئت اجرایی نیست و برعهده هیئت نظارت است که خودش زیرمجموعه شورای نگهبان است. این‌جا میان دوستان محل اختلاف است.»

سمیه محمودی، نماینده مردم شهررضا و دهاقان، که از چهره‌های رد صلاحیت شده توسط هیأت اجرایی است، تاکید می‌کند: «این حجم از رد صلاحیت‌ها اولین بار است که توسط هیئت اجرایی یا همان دولت انجام گرفته است. این اظهار نظر آقای وحیدی کاملا اشتباه است و اگر این‌ها واقعا مشارکت مردم را می‌خواستند این کار را انجام نمی‌دادند.»

وی همچنین می‌گوید: «دولت می‌خواهد انتخابات را مدیریت کند. مدیریت دیگر بیش از این نمی‌شود. ما از زبان خودشان در جا‌های مختلف و توسط واسطه‌ها شنیده‌ایم که دولت نیاز دارد ۷۰ درصد کرسی مجلس را داشته باشد.»

در ادامه مشروح گفتگو با سمیه محمودی، نماینده مردم شهررضا و دهاقان را می‌خوانید:

*خانم محمودی، نقل قولی از وزیر کشور منتشر شده که خطاب به نمایندگان گفته اند «نمایندگان مراقب باشند فضای انتقادی به فضای انتخاباتی وصل نشود که این کار ممکن است به مشارکت آسیب بزند.» نظر شما درباره این انتقاد چیست؟ برخی آن را تعیین تکلیف دولت برای مجلس و برخی تهدید برداشت کرده اند.

آن‌ها بدون مستندات نمایندگان فعلی را رد صلاحیت کردند. یکی از موضوعات مهمی که مقام معظم رهبری، در ابتدای سال به آن تاکید داشتند مشارکت حداکثری در انتخابات بود که فکر می‌کنم متاسفانه دولت و هیئت اجرایی تمایل به حضور حداکثری مردم ندارند و همین باعث شد بدون دلیل و بی فایده و با سلیقه شخصی اکثریت نمایندگان را رد کردند.

این موضوع را ما در ادوار دولت‌ها برای اولین بار است که در دولت سیزدهم می‌بینیم که چنین اتفاقی در هیئت اجرایی می‌افتد، چون همیشه هیئت نظارت نظر نهایی را می‌داد. این حجم از رد صلاحیت‌ها اولین بار است که توسط هیئت اجرایی یا همان دولت انجام گرفته است. این اظهار نظر آقای وحیدی کاملا اشتباه است و اگر این‌ها واقعا مشارکت مردم را می‌خواستند این کار را انجام نمی‌دادند.

فقط در استان اصفهان ۶ نفر را رد صلاحیت کرده‌اند. من این حرف را هم البته از زبان شما شنیدم و جایی نخوانده‌ام، ولی من فکر می‌کنم دولت تمایلی به حضور افراد پای صندوق‌های رای ندارد، چون می‌داند اگر مردم پای صندوق‌ها بیایند، آن نیتی که دارد و می‌خواهد ۷۰ درصد کرسی‌ها را در دست داشته باشد، از دست می‌دهد.

*یعنی به نوعی مدیریت کردن انتخابات و مجلس آینده؟

۱۰۰ درصد همین است. دولت می‌خواهد انتخابات را مدیریت کند. مدیریت دیگر بیش از این نمی‌شود. ما از زبان خودشان در جا‌های مختلف و توسط واسطه‌ها شنیده‌ایم که دولت نیاز دارد ۷۰ درصد کرسی مجلس را داشته باشد.

*با توجه به این‌که شما از چهره‌هایی هستید که رد صلاحیت شدید حتما شنیده‌اید که صحبت‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که رد صلاحیت‌ها به‌خاطر انتقادات از دولت بوده، نظرتان درباره این موضوع چیست؟

این مورد عینا برای خودم اتفاق افتاده، آن‌را تایید می‌کنم. من از وزیر کشور سوالی در صحن دارم که ان‌شاالله بعد از برنامه در صحن قرار می‌گیرد و عملا هم به من گفتند که اگر سوالم را پس بگیرم در صلاحیتم تاثیر می‌گذارد، که طبق چیزی که اعلام کردم گفتم: «اگر قرار باشد به‌خاطر انجام وظیفه، رد صلاحیت شوم ۱۰۰ درصد این کار را انجام می‌دهم.»

*یعنی دولت به نحوی شما را تهدید کرده است؟

من نمی‌گویم دولت، چون از طریق واسطه به من گفتند که اگر می‌خواهی تایید صلاحیت شوی، سوال وزیر کشور را کنار بگذار و من هم گفتم به ایشان سلام برسانید و بگویید اگر برای انجام وظیفه، قرار است رد صلاحیت شوم، اشکالی ندارد و ردصلاحیت را به جان می‌خرم.

به همین دلیل از هفته‌های گذشته شرایط خود را در هیئت اجرایی می‌دانستم و نیازی به پایان مهلت قانونی نبود. من طبق قانون ۶۰ و ۶۱ به عنوان یک نماینده، درخواست کردم که مستنداتی در اختیارم قرار دهند. هر فردی چه نماینده باشد و چه نباشد طبق قانون می‌تواند مستنداتی را که براساس آن رد صلاحیت شده را دریافت کند.

*خانم محمودی بر اساس کدام بند رد صلاحیت شدید؟

چون من نامه کتبی داده‌ام باید جوابم را کتبی بدهند. بر اساس بند ۴ ماده ۳۱ قانون انتخابات رد شده‌ام. ولی استان باید بر اساس آن مستنداتی را در اختیارم بگذارند. مثلا چند گزارش به من بدهند یا اگر مراجع مرا رد کرده‌اند باید مستندش را به من کتبی بدهند. چون من ۴ نامه به فرمانداری تحویل داده‌ام و ۲۲ آبانبدون دریافت مستندات، در شورای نگهبان اعتراضم را ثبت کردم.

*فکر می‌کنید چقدر این رد صلاحیت‌ها به حواشی پیش آمده بین مجلس و معاونت سیاسی وزارت کشور و بخشنامه‌ای که صادر شد و .. مرتبط است؟

شاید شخص عوض شده، اما همان است و چیزی اصلاح نشده و کاملا با حب و سلیقه دارند این کار را انجام می‌دهند. وظیفه هیئت اجرایی بوده که براساس مستندات نظر بدهند. مثلا موضوعی که برای اکثر نماینده‌ها از طرف دولت اعلام شده این است که آن‌ها دارند در امور اجرایی و انتخابات دخالت می‌کنند.

نماینده باید مطالبات مردم را پیگیری کند و پیگیری شخصی نداشته باشد و مردم در شهر و روستا‌های مختلفی که هستند مطالباتی در حوزه‌های مختلف مثل برق، آب، گاز، راه، جاده و... را از نمایندگان دارند و اگر بخواهند این‌ها را دخالت در امور اجرایی و انتصابات بنامند ظلم بزرگی در حق نماینده‌ها است.

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش