شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۹ - ۰۲ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۰۰۸۶
مجلس

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس: دزدی، اختلاس و فساد، یک بازی دو سر باخت هم برای حاکمیت و هم برای مردم است

بابک نگاهداری,رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس
رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: با توجه به اینکه دشمنان تاکید دارند ایران را بدون آینده نشان دهند، باید نسبت به آینده سازی نهایت دقت را داشته باشیم. دشمنان می خواهند غرور ملی و آرمان ملی را از ما بگیرند. برای خنثی سازی این حربه دشمن باید نهایت سعی خود را در تصویرسازی برای آینده و ایجاد امید و حرکت در نسل جوان بکار بگیریم.

به گزارش ایسنا، بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس به عنوان سخنران پیش خطبه نماز جمعه این هفته تهران، بیان کرد: پیشرفت ایران اسلامی یکی از دغدغه های فرزندان شما در مرکز پژوهش های مجلس است. توصیه اول ما برای پیشرفت ایران اسلامی این است که پیشران تحولات در دنیای آینده تحولات علم و فناوری است. اقتصاد و تولید دانش بنیان شده است، برنامه ریزی برای توسعه علم و فناوری در کشور یک الزام برای اعتلای نظام اسلامی است. ما در گام اول انقلاب پیشرفت ها علمی درخشان داریم. اینکه ما یک درصد جمعیت دنیا را داشته اما ۲ درصد از دانش دنیا را تولید می کنیم یک افتخار بزرگ است.

وی در ادامه اظهار کرد: اینکه ما رتبه ۱۵ تولید علم در دنیا را داریم یک افتخار بزرگ است. ما در گام دوم انقلاب باید پژوهش ها و تولید علم را هدفمند کنیم تا بتوانیم به مشکلات پاسخ دهیم. ما باید علمی تولید کنیم که در خدمت حل مشکلات صنعت و مردم قرار بگیرد. باید ذائقه مردم به هلاوت پیشرفت های علمی شیرین شود. مردم باید در سفره خود آثار پیشرفت علمی و اقتصاد دانش بنیان را ببینند. ما باید با توجه به ظرفیت های خیلی خوبی که در حوزه شرکت دانش بنیان داریم، آنها را خوشه بندی کنیم تا اقتصاد دانش بنیان تحقق یابد. همه معتقدند اگر کشوری در این ۱۰ سال جایگاه خود را در نظام بین الملل به درستی تعریف نکند دچار مشکل می شود. این یک الزام راهبردی است که جایگاه خود را در اقتصاد بین الملل پیدا کنیم.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه دشمنان تاکید دارند ایران را بدون آینده نشان دهند ما باید نسبت به آینده سازی نهایت دقت را داشته باشیم. دشمنان می خواهند هم غرور ملی ما را بگیرند و هم آرمان ملی را از ما بگیرند. برای خنثی سازی این حربه دشمن ما باید نهایت سعی خود را در تصویرسازی برای آینده و ایجاد امید و حرکت در نسل جوان بکار بگیریم. در قانون اساسی ما مردم هم در تصمیم گیری و هم در نظارت و هم در اجرا جایگاه رفیعی دارند. ما باید از ظرفیت های مردم برای حل مشکلات کشور نهایت استفاده را ببریم. در مرکز پژوهش های مجلس با راه اندازی سامانه های مختلف تلاش کردیم از ظرفیت های مردمی استفاده کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: راه برون رفت از مشکلات فعلی جامعه توجه به ظرفیت ها مردمی است. فساد ضدپیشرفت و توسعه است. فساد بازی دو سر باخت هم برای حاکمیت و هم برای مردم است. فساد کارآمدی و درآمد حاکمیت را پایین می آورد. مردم و جامعه نیز از فساد لطمه می بینند. هر چقدر فساد در جامعه بیشتر باشد اعتماد مردم تقلیل می یابد. خواهشم از نهادهای نظارتی این است که با تمام قوا برای مبارزه با فساد به میدان بیایند. هرگونه مسامحه در برخورد با فساد کمک به مفسدین و ظلم به مردم است.

وی افزود: در مرکز پژوهش ها نیز ما در مسیر مبارزه با فساد گام برداشتیم. ما در گام اول انقلاب دستاورد بزرگی در تربیت و اموزش زنان داشتیم. الان ۴۷ درصد دانشجوهای دکترا بانوان هستند. ۷۳۵ مدیرعامل شرکت های دانش بنیان بانوان هستند. این ظرفیت و دستاورد مهمی است.

نگاهداری در ادامه خاطر نشان کرد: ما اعتقاد داریم توجه به زنان در گام دوم انقلاب می تواند یکی از محورهای تحول باشد. ما در عصر دانایی هستیم. همه پدیده ها علم محور شده است. بین همه کشورها رقابت سنگینی برای جذب نخبگان وجود دارد. باید نهایت تلاش برای حفظ و استفاده از نخبگان در چرخه پیشرفت کشور بکار بسته شود. ما برای دستیابی به پیشرفت باید آرمان گرای واقع بینانه باشیم.

وی بیان کرد: به رسانه ها و فعالان اجتماعی توصیه می کنم که جامعه ایران نیاز به امید آفرینی دارد. گاهی احساس می شود فضای عمومی رسانه ای کشور بیشتر به سمت تکثیر افکار منفی می رود. رسانه ها باید دستاوردها و نقاط قوت را هم زمان با نقاط ضعف به جامعه القا کنند.

  • 16
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
شماها رومردم واسه چی انتخاب کردن واسه پشت میز نشینی یابرای دفاع ازحقوق ملت شماها چکارکردین واسه این مردم هروز روزگارمان بدتر شده وواسه احقاق حقمون باید دست به دامان خدا وپیغمبربشیم خدا حقمونو بگیره
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش