یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۰۱ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۲۲۳۲
مجلس

واکنش ها به آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ای در غرب تهران

رهبر معظم واکنش ها به آزار و اذیت دانش آموزان مدرسه ای در غرب تهراناسلامی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

آن‌ها آزار دیدند و خاموش ماندند. دانش آموزان ۱۲ ساله ای که تازه پا به محیط دبیرستان گذاشته بودند، هر روز ناظم مدرسه را می دیدند که در کنار صف صبحگاهی کنار دیگر پرسنل مدرسه می‌ایستاد و آن‌ها را دعوت به نظم و سکوت می‌کرد. ناگهان در اتاق کنار دفتر مدرسه همه چیز تغییر کرد. چهره ناظم جوانی که مقابل آن‌ها در صف صبحگاهی مدرسه می‌یستاد، عوض شد و مردی وحشتناک در مقابل‌شان ایستاد که با نشان دادن فیلم های مستهجن، آن‌ها را وادار به اعمال غیراخلاقی می کرد. گفته‌اند که آزار و اذیت دانش‌آموزان از آبان سال گذشته آغاز شده است. بچه‌ها سکوت کردند چون مانند دیگر قربانیان آزار جنسی ترسیدند. ترس‌شان از این بود که کسی حرف‌شان را باور نکند و آن را دروغ بداند. در فیلمی که از ناظم آزارگر منتشر شده است، او می‌گوید:«بعد از عید پنج نفر از دانش‌آموزان به اتاق من آمدند و من داخل گوشی‌ام فیلم مستهجن داشتم و به آن‌ها نشان دادم. فیلم را دیدند و این شوخی بوده!» این در حالی است که مدیر آموزش‌و‌پرورش منطقه دو، همان چند روز پیش این موضوع را تایید کرده بود.

 

ورود وزير به پرونده

انتشار فیلم شکایت‌های والدین دانش آموزان سرانجام واکنش های بسیاری را به این فاجعه معطوف کرد تا جایی که محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش را واداشت تا دستور ویژه برای پیگیری پرونده تعرض به چند دانش آموز را صادر کند. مرتضی نظری، ريیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش از تمام ظرفیت‌های حقوقی و قانونی خود برای پیگیری این پرونده استفاده می‌کند. روابط عمومی آموزش و پرورش گفت فردی که به عنوان معاون انضباطی جذب شده است، نیروی آزاد بوده و حکم مدیر آموزشگاه نیز به حالت تعلیق درآمده است.

 

همچنین پرونده مدرسه به مراجع قضایی به شورای نظارت مدارس غیردولتی نیز ارسال شده است. مهر نیز گزارش داده كه بطحایی در حکمی حسین بزرگی زاده، مشاور و بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به ماجرای آزار و اذیت دانش‌آموزان مدرسه ای در منطقه دو تهران کرد. خبرگزاری تسنیم تعداد دانش‌آموزان آزاردیده را هشت نفر اعلام کرده و گفته که این ماجرا در دو هفته گذشته خبری شده است. آن‌طور که دانش‌آموزان و خانواده‌ها مدعی هستند، معاون انضباطی آزارگر به‌ بهانه اردو با بردن دانش‌آموزان به محیطی خارج از مدرسه، آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده است. این اتفاق دو بار و در دو اردوی مختلف نیز اتفاق افتاده و این فرد به اتهام خود نیز اقرار کرده است.

 

تنها بخشی از آزار و اذیت دانش‌آموزان رسانه‌ای می شود

طبق ادعای خانواده‌ها، هشت دانش‌‌آموز روانکاوی شده‌اند که به هر هشت نفر تعرض شده است. روز شنبه وقتی مادران و پدران و کودکان آزار دیده در مدرسه تجمع کردند و میان آن ها و آزارگر درگیری اتفاق افتاد که در نتیجه این درگیری پلیس نیز به ماجرا ورود کرد و آزارگر دستگیر شد. قرار است پرونده تعرض به دانش آموزان در مجتمع قضایی بعثت بررسی شود. در کنار خانواده دانش آموزان آزاردیده، سیستم حقوقی آموزش و پرورش نیز به عنوان شاکی شکایت خود را از این فرد ثبت کرده است.

 

کوهستانی، مدیر آموزش‌ و پرورش منطقه دو شهر تهران اعلام کرده که معاون آزارگر برای ورود به مدرسه غیردولتی گزینش شده بود و حتی قرار بوده به عنوان یک نیروی قوی به پرسنل مدرسه برای خدمت به دانش آموزان تلاش کند. سال تحصیلی‌ای که در حال تمام شدن است، اولین سال تحصیلی بود که این آزارگر در آن به عنوام معاون انضباطی فعالیت می کرد و سال های گذشته را در مدارس دیگر بود که معلوم نیست به چه دلیلی او قصد جابه‌جایی به این مدرسه را داشت. حالا اطلاعات اين آزارگر را به گزینش آموزش و پرورش داده اند تا آزارگر دیگر نتواند در هیچ مدرسه دیگری فعالیت کند. تسنیم در بخشی از خبر می نویسد: تنها بخشی از ماجراهای آزار و اذیت های جنسی دانش آموزان در مدارس در رسانه ها منتشر می شود و در این موضوع مدرسه به عنوان جایگاهی امن برای آموزش و تربیت دانش آموزان مورد سوالات متعدد قرار می گیرد.

 

آزارگر از اقوام روحانی بلندپایه نبوده است

کانال خبری روزآروز نوشته که معاون آموزشی آزارگر مدرسه غرب تهران، یکی از نوادگان روحانيون بلندپایه و از ائمه جمعه سابق شیراز بوده که به‌تازگي فوت کرده است. البته این موضوع از سوی بیت مرحوم آیت ا... محی الدین حائری شیرازی تکذیب شد. روزآروز تعداد والدین شاکی از آزار و اذیت فرزندان‌شان را نزدیک به ۴۰ نفر اعلام می کند. این کانال به نقل از دانش‌آموزان آسیب‌دیده گفته كه متهم اصلی پرونده، به دانش‌آموزان مشروب و سیگار می‌داد و برای‌شان فیلم‌های‌ مستهجن می‌فرستاد و علیه آن‌ها آزار جنسی روا می‌داشت اما گویا خود بچه‌ها مدعی‌اند اتفاقات بیشتری رخ داده است. برخی خبرها حاکی از آن است که آموزش‌وپرورش برای یک‌هفته می‌کوشید که این ماجرا را بی‌سروصدا نگه دارد. همچنین معاون‌آموزشی دبیرستان معین از نزدیکی های آبان و آذر سال گذشته این آزارهای جنسی را آغاز کرده و پس‌از نوروز نیز به‌بهانه اردوهای مرور درس‌ها، برخلاف ابلاغیه‌های آموزش‌وپرورش درباره اردوهای دانش‌آموزی،‌ دانش‌آموزان را به شرکت در اردوهایی در کردان کرج و ... تشویق می‌کرده و برخی از آزارها در این اردوها روی داده است. والدین شاکی این پرونده خواستار اشد مجازات برای متهم اصلی پرونده، پلمب‌شدن مدرسه و برگزاری کلاس‌های آسیب‌شناسی برای فرزندان آسیب‌دیده‌شان هستند. همچنین متهم اصلی پرونده نزد پلیس امنیت و با حضور خانواده دانش‌آموزان، به برخی اعمال خود اعتراف کرده است.

 

مجازات هاي بي تاثير!

پروانه مافی، نماینده مجلس نیز در گفت و گو با ایلنا خواستار واکنش قاطعانه وزیر درزمينه پیگیری این موضوع شد و گفت که این موضوع شوخی بردار نیست. او از عدم برخورد جدی موارد اینچنیني در نوبت های گذشته صحبت کرد و گفت که به همین دلیل با افزایش آمار این اتفاقات در جامعه روبه رو هستیم.نماینده تهران با بیان اینکه مجازات برای عبرت دیگران تعبیه شده اما این افراد مجازاتی درخور اعمال شان ندیده‌اند، گفت: وقتی برای خاطیان در این موارد اتفاقی نمی‌افتد، آن ها بر جرم و اعمال خود دلیر و جسور می‌شوند. ما این بار از این مورد عبور نمی‌کنیم، وزیر باید به مجلس بیاید و در خصوص تکرار این موارد پاسخگو باشد، اشد مجازات باید برای فرد خاطی تعیین شود. مافی، آسان گیری این موارد را عامل ریخته شدن قبح آن در جامعه دانست و اعلام کرد که فرد خاطی باید مجازات شود. طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم دراین باره به نقد شدید نسبت به عدم آموزش خانواده‌ها به فرزندان پرداخت و گفت: پدید آمدن این اتفاقات آن هم به طور پی در پی، فضای خشونت را در جامعه تشدید می‌کند؛ آن هم خشونتی که به بدترین شکل ممکن آن، یعنی خشونت جنسی پدیدار شده است.وی ادامه داد: خشونت جنسی از زشت‌ترین اشکال خشونت در جامعه ماست. در جامعه ما بعضی مسائل به لحاظ مذهبی و فرهنگی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ درنتیجه توقع بیشتری هم در خصوص برخورد با آن ها می‌رود. جامعه از این مسائل به شدت متاثر می‌شود.

 

پدر و مادرهای نگران مقابل درهای مدرسه

در توییتر نیز کاربران با هشتگی به نام تجاوز به دانش‌آموزان واکنش های بسیاری را به این فاجعه نشان دادند. تعداد زیادی از این کاربران مادران و پدرانی بودند که خودشان دانش آموز دبستانی و دبیرستانی داشتند. آن‌ها نگرانی های شان را در غالب توییت‌های‌شان به همدیگر منتقل می کردند. بخش دیگری از کاربران درباره توقف سند ۲۰۳۰ در ایران اظهار ناراحتی کرده بودند. در این طرح به دانش آموزان و کودکان راه های مراقبت از خودشان در برابر تجاوز و تعرض های جنسی آموزش داده می شود اما نکته قابل توجه این است که حالا که چنین آموزش هایی در مدارس وجود ندارد ،خانواده ها خودشان باید در آموزش این مفاهیم به بچه های‌شان پیشقدم شوند و راه های درست انتقال آن را یاد بگیرند.

 

- دستور رهبر انقلاب به رییس قوه قضاییه : حدود الهی در رابطه با متهمان جنایت مدرسه‌ غرب تهران اجرا شود

- در پی جنایت اندوهبار در یکی از مدارس غرب تهران، حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست قوه قضاییه دستور دادند پس از محاکمه، در اسرع وقت حدود الهی در رابطه با متهمان اجرا شود.

 

متن دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

آیت ا... آملی ریاست محترم قوه قضاییه

با سلام

خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تاسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید.

سید علی خامنه‌ای

۸ خرداد ۱۳۹۷

 

واكنش دادستاني به تجاوز دانش آموزان

عصر ديروز و به دنبال واكنش هاي مختلف به اتفاق هولناك تجاوز به دانش آموزان، جعفري دولت آبادي، دادستان تهران نيز به اين موضوع واكنش نشان داد و گفت: متهم نزد قاضي دادسرا اقرار كرده كه در يك نوبت فيلم‌هاي مستهجني كه در تلفن همراه خود داشته براي تعدادي از دانش آموزان پخش كرده اما ساير اتهامات را منكر شده است. وي تصريح كرد: «با انعكاس موضوع به دادسرا و تشكيل پرونده كيفري ، متهم تحت تعقيب قضايي قرار گرفته و با صدور قرار تامين، به زندان معرفي شده است». اكنون افكار عمومي و خانواده هاي دانش‌آموزان مورد آسيب قرارگرفته به طور جدي در انتظار برخورد جدي و عبرت آموز دستگاه قضا با عاملان چنين اتفاقاتي است كه امنيت رواني در جامعه را خدشه دار كرده است.

 

ghanoondaily.ir
  • 22
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۵
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
وقتی برای خاطیان در این موارد اتفاقی نمی‌افتد، آن ها بر جرم و اعمال خود دلیر و جسور می‌شونددریک جامعه اسلامی اصلا این موارد نباید باشد
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش