۰۹:۱۳ - ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۵۰۸۶
مجلس

ویترین تزئین شده برای جذب رأی در انتخابات مجلس یازدهم/ طرح‌هایی که مشخص نیست چه گره‌ای را باز می‌کنند

مجلس شورای اسلامی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
بهارستان‌نشینانی که خیز برای مجلس یازدهم برداشته‌اند آستین‌هایشان را بالا زده اند و تلاش دارند با تصویب قانون یا بیان نطق و تذکر و ... رزومه‌ای قابل قبول را تحویل مردم حوزه انتخابیه شان دهند.

شمارش معکوس برای پایان مجلس دهم آغاز شده است و حالا این نمایندگان خانه ملت هستند که باید برای آنکه در انتخابات، خودی نشان دهند رزومه‌ای قابل قبول به وکلایشان در حوزه‌های انتخابیه ارائه کنند. همین یک دلیل کفایت می‌کند تا بهارستان‌نشینانی که خیز برای مجلس یازدهم برداشته‌اند آستین‌هایشان را بالا بزنند و هرآنچه طرح‌ها و قوانینی که می‌تواند برای آن‌ها ژستی را به دنبال داشته باشد به تصویب برسانند.

طرح‌هایی که بیشتر از اجرایی شدنشان، اسم و رسم و رنگ و لعاب شان مهم است حتی اگر قرار باشد این قوانین برای همیشه راهی اتاق بایگانی و آرشیو شوند و در میان انبوه قوانینی که قادر نیستند گره‌ای از مشکلات باز کنند جا خوش کنند.

مانند همین طرحی که چند روز پیش تعدادی از نمایندگان برای «ممنوع الورود کردن خبرنگاران کشور‌های حامی تحریم علیه ایران» کلید زدند. در این طرح که بیش از ۱۶۰ نماینده آن را امضا کرده‌اند آمده است: «نظر به اقدامات برخی رسانه‌های خارجی علیه منافع ملی ایران و مقابله با تبعیت‌کنندگان از تحریم‌های ظالمانه آمریکا، خبرنگاران رسانه‌های تبعیت‌کننده از تحریم‌های آمریکا حق ورودشان به ایران ممنوع می‌گردد.»

بازگرداندن اعضای "درجه‌یک" خانواده مسئولان به کشور با چه هدفی؟

البته رو آوردن به طرح‌ها و قوانین نمایشی تنها به همین طرح ختم نمی‌شود. چند ماه پیش وقتی سیل واکنش‌ها به حضور خانواده‌های مسوولین در خارج از کشور اوج گرفته بود تعدادی از نمایندگان طرح دوفوریتی «بازگرداندن اعضای "درجه‌یک" خانواده مسئولان به کشور» را کلید زدند. طرحی که از همان اول هم می‌شد حدس زد که راه به جایی نخواهد برد و اساسا چیزی جز یک مانور انتخاباتی از سوی طراحان آن که بیشتر وابسته به طیف پایداری‌های پارلمان بودند، نیست. این طرح در یک ماده واحده و یک تبصره تدوین و به هیئت‌رئیسه پارلمان تحویل شد.

در ماده واحده این طرح ذکر شده است اعضای درجه یک خانواده مسئولین کشور از جمله سیاسی و حرفه‌ای اعم از همسر و فرزندان باید به داخل کشور برگردند در غیر این صورت سه ماه پس از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد.

تصویب ۳۱۳ ماده در ۱۰ دقیقه گره‌های اقتصاد را باز می‌کند؟

«اصلاح قانون تجارت» چند هفته‌ای در دستورکار مجلس قرار داشت تا شاید با رفع برخی موانع و گره‌های کور قوانینی در حوزه اقتصاد و تجارت، به بهبود و رونق اقتصاد کمک کند. در این میان اینکه چقدر این اصلاح قانون قادر است به این سرمنزل مقصود برسد چندان هم شاید محل سوال نباشد آنهم وقتی که ماده‌های این لایحه اصلاحی به شکلی سونامی وارد در صحن مجلس مطرح و به سرعت تصویب می‌شدند. گویی فقط تصویب مهم بود و بس.

آنقدر که حتی صدای برخی مجلسی‌ها هم بلند شد تا آنجا که حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر به تسنیم گفت: «۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در مدت ۱۰ دقیقه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مصوب شده است.» او می‌گوید «در رسیدگی صحن مجلس به لایحه مزبور در مدت دو ساعت بیش از ۱۰۰ ماده قرائت و مصوب شد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.» آنچه از صحبت‌های حاجی‌دلیگانی برداشت می‌شود این است که گویا نیت تنها تصویب طرح‌ها و لوایح است.

مانور تقابل

رهبری در نخستین روز از فروردین امسال در سخنرانی خود در مشهد با گله از مجلس شورای اسلامی این پرسش را مطرح کردند که «مجلس شورای اسلامی چند طرح و لایحه در مقابل خباثت‌های آمریکایی‌ها ارائه و تصویب کرد؟» همین گلایه باعث شد تا بلافاصله برخی مجلسی‌ها به سرعت وارد میدان شوند و چندین طرح را برای مقابله و جبران مافات کلید بزنند تا اوج مانور‌های نمایشی، در مجلس دهم ظهور و بروز ویژه‌ای پیدا کند.

دوازدهم تیرماه، در سی و یکمین سالگرد حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران اعضای فراکسیون «اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا» به هرمزگان سفر کردند و از تصمیمات اولیه این فراکسیون رونمایی کردند.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی که همه او را با عنوان نماینده عضو جبهه پایداری می‎شناسند گفت: اعضای فراکسیون اقدامات پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا با همکاری پژوهشگاه امام حسین (ع) از ۱۰ طرح ضدآمریکایی در بندرعباس رونمایی خواهند کرد و سه طرح دیگر آماده طرح در مجلس شورای اسلامی است. او در مورد این طرح‎ها اینگونه توضیح داد: یک- طرح حمایت از امنیت آب‌های سرزمینی ایران، ۲ - طرح الزام دولت به اقدام مقتضی علیه کشور‌های همسایه میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکا، ۳ - طرح الزام دولت به اقدام قانونی علیه شرکت‌هایی که به تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا پیوستند، ۴ - طرح الزام دولت به پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا علیه شرکت‌های ایرانی، ۵ - طرح الزام دولت در پیگیری حقوقی اقدام جنایت‌کارانه آمریکا در اسقاط هواپیمای مسافربری ایران، البته این طرح فقط جبران خسارت ناشی از اسقاط هواپیما را شامل نمی‌شود درواقع ماجرای این طرح و رسیدن آن به صحن علنی مجلس آن هم با قید دو فوریت بعد از بلوکه شدن دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران با ۱۰ محور مطرح شد که بر اساس آن باید تمامی خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از ۱-کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲؛ ۲- کودتای نوژه؛ ۳- جنگ تحمیلی و شهادت بیش از ۲۲۳۰۰۰ نفر و ۶۰۰۰۰۰ ایثارگر (جانباز و آزاده) پرداخت شود. همچنین تمامی خسارات مادی و معنوی ناشی از شهادت بیش از ۱۷۰۰۰ شهید ترور؛ حمله به سکو‌های نفتی؛ جاسوسی علیه ایران توسط ایالات متحده یا با حمایت و نقش‌آفرینی ایالات متحده پرداخت شود. در این طرح جبران خسارات ناشی از انسداد، مصادره یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی‌ایران، نهاد‌ها و مؤسسات دولتی یا عمومی‌جمهوری اسلامی‌ایران یا مقامات آن و همچنین ناشی از اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی که با حمایت یا نقش‌آفرینی آمریکا انجام پذیرفته یا می‌پذیرد، مد نظر قرار گرفته است.

۶ - طرح تأسیس موزه جنایات آمریکا، ۷ - طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها، ۸ - طرح الزام دولت به حمایت همه‌جانبه از افراد و مؤسسات ایرانی که از اقدامات آمریکا متضرر شده‌اند، ۹ - طرح تشکیل باشگاه کشور‌های تحریم شده توسط آمریکا و ۱۰- طرح مقابله با تحریم‌های آمریکا از طریق جایگزینی کالا و خدمات، ۱۰ طرح در نظر گرفته‌شده هستند.

طرح‌هایی که مشخص نشد کدامیک از آن‌ها در راستای اجرای بیانات رهبری انقلاب می‌توانند نتیجه عملیاتی برای برخورد با خباثت‌های آمریکا داشته باشند.

نمایش تا تحریم اپل

تقابل با آمریکا و کلید زدن طرح‌های پی‌درپی تا شرکت اپل هم رسید. فارغ از اینکه چند درصد از نمایندگان آرم «سیب گاز زده» در پس گوشی‌هایشان حک شده است برای انکه ضرب شستی به این شرکت و مهمترین‌ترین مارک گوشی‌های هوشمند نشان داده باشند طرح تحریم اپل را هم مطرح کردند. احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس که او هم از اعضای جبهه پایداری به شمار می‎آید از طرح قابل تامل مجلس در ارتباط با تحریم گوشی‎های شرکت اپل خبر داد. او گفت: در طول سال ایرانی‌ها حدود یک میلیارد دلار از این مدل تلفن‌های همراه خرید می‌کنند که در طرح مجلس شورای اسلامی، ریجستری و خرید این گوشی‌ها را ممنوع کرده‌ایم. استدلال او این بود که باید تلاش کنیم هرجایی که حتی یک دلار به شرکت‌های آمریکایی‌ها ضرر وارد می‌شود ورود کنیم.

پشت پرده طرح‌های رنگارنگ و نمایشی

اگر نگاه صفر و صدی را به برخی طرح‌هایی که این روز‌های آخر مجلس دهم پرونده شان در بهارستان باز می‌شود را کنار بگذاریم باز هم نمی‌توان نادیده گرفت که پشت پرده برخی طرح‌ها و طراحان برخی از این طرح‌ها نمایندگانی از جنس پایداری‌ها یا تندرو‌های مجلس هستند. نمایندگانی که بیشتر از همه به هیاهو علاقمند هستند. فرقی ندارد این هیاهو با باز شدن تریبون شان برای بیان نطق و تذکر به راه بیفتد یا تدوین طرحی درباره بازگرداندن خانواده مسئولان یا تحریم اپل.

  • 9
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید