چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
۲۲:۳۳ - ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۰۵۷
مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: در انفجار نطنز 'رخنه حراستی و امنیتی' رخ داده است

جواد کریمی قدوسی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس
جواد کریمی قدوسی از رخ دادن 'رخنه حراستی و امنیتی' در حادثه انفجار نطنز خبر داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون از سایت های هسته ای نطنز و فردو، اظهار‌کرد: ضربه برجام به سایت هسته ای فردو علی رغم تاکیدات در گام های کاهش تعهدات هنوز جبران نشده است.

جواد کریمی قدوسی در گفتگو با خانه ملت، در توضیح بازدید کمیسیون امنیت ملی مجلس از سایت های هسته ای فردو و نطنز، اظهار‌کرد: تطبیق پنج گام جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات هسته ای با آنچه در عمل انجام شده است، مأموریت کمیسیون امنیت ملی مجلس در این بازدید بود. بنابراین ما با هدف راستی آزمایی دولت و سازمان انرژی اتمی در اجرای پنج گام کاهش تعهدات برجام از سایت هسته ای فردو و نطنز بازدید کردیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از سایت هسته ای فردو، ادامه داد: در مجلس قبل و طی سه مرحله بازدید هایی از این سایت انجام گرفته است، بازدیدی در اوج عزت و فعالیت هسته ای ایران، بازدیدی در زمان اجرای برجام و انجام تعهدات و در مرحله سوم هم بازدیدی بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق و بازسازی عزت ایران در حوزه هسته ای از این منطقه داشتیم.

او افزود: قبل از توافق هسته ای زیرساخت ها و سانتریفیوژها در یال جنوبی فردو مشغول غنی سازی بودند، در زمان اجرای برجام تحت فشار اروپایی ها و آمریکا بطور کلی غنی سازی در این نقطه متوقف شد. مقام معظم رهبری هم به صراحت فرمودند که اصرار دارند در فردو غنی سازی نشود زیرا این منطقه از ناحیه حملات هوایی آسیب پذیر نیست.

گام چهارم کاهش تعهدات برجام در فردو هنوز اجرا نشده است

کریمی قدوسی با اشاره به انعقاد توافق هسته ای و پذیرش برجام، اظهار‌کرد: به موجب برجام تمام یال جنوبی و زیرساخت و سانتریفیوژها را جمع کردند، مجلس در آن زمان نیز بازدیدی از این منطقه داشت. در بازدید روز قبل کمیسیون امنیت ملی، اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجام که مربوط به فردو است را با آنچه در عمل اتفاق افتاده تطبیق دادیم، طبق گام های کاهش تعهدات غنی سازی با هر درصد دلخواه باید در فردو انجام شود ولی بر اساس مشاهدات، یال جنوبی فردو که به موجب برجام جمع آوری شده، هنوز به همان شکل کنار گذاشته است و ماشین های غنی سازی و سانتریفیوژها به نطنز ارسال شده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: مسوولان حاضر در پاسخ به نمایندگان درباره علت عدم نصب این ماشین ها طبق گام های کاهش تعهدات برجام، گفتند که این ماشین ها دیگر توجیهی ندارد. لذا ضربه ای که ما در فردو به موجب برجام خوردیم، جبران نشده است.

جواد کریمی قدوسی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یازدهم یادآور شد: یال شمالی فردو خالی می چرخید و در برجام قرار بود که گازی به این نقطه تزریق نشود ولی پس از اجرای گام چهارم کاهش تعهدات گاز تزریق شده و غنی سازی انجام می گرفت.

عدم افزایش غنی سازی در فردو

کریمی قدوسی ادامه داد: ما در فردو قبل از توافق برجام غنی سازی به میزان ۲۰ درصد داشتیم، در اجرای کاهش تعهدات برجام اعلام کردیم که بعد از این میزان تولیدات را خودمان تعیین می کنیم، متأسفانه هنوز همان ۴ درصد غنی سازی تولید می شود. این در حالیست که ما می بایست درصد غنی سازی را افزایش دهیم تا آژانس بین المللی انرژی اتمی باید در گزارش های جدید خود از افزایش غنی سازی جمهوری اسلامی گزارش دهد. مسئولان حاضر در بازدید درباره علت عدم افزایش غنی سازی اظهار داشتند که ما در روسیه حدود ۴۰۰ کیلو اورانیم ۲۰ درصد تولید کرده بودیم که بر اساس برجام به سوریه دادیم لذا اگر نیاز باشد همان تولیدات را به کشور باز می گردانیم.

او افزود: مسوولان معتقد بودند که به دلیل میزان تولیدات قبل، نیازی به تولید غنی سازی ۲۰ درصد نداریم. متأسفانه این اقدامات با اتفاق خوبی که در کاهش تعهدات برجام افتاد، همخوانی ندارد بنابراین اعضای کمیسیون امنیت ملی تاکید کردند باتوجه به ملاحظات حقوق بین الملل و اختیارات ما و آنچه اعلام کردیم، غنی سازی در فردو باید به نقطه اولیه برگردد، حتی به میزان یک کیلو باید غنی سازی ۲۰ درصد تولید کینم. زیرا این اقدام گام چهارم کاهش تعهدات ایران را در فردو تثبیت می کند.

جواد کریمی قدوسی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,مجلس

پیام نانوشته دولت و وزارت خارجه به غرب درباره فردو

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد :ایرادی به متخصصین نیست، متأسفانه ایراد به بخش سیاسی دولت و دستگاه دیپلماسی بود زیرا بدون این که گامی برداشته شود پیام نانوشته ای به طرف غربی دادند. بازرسان می دانند که ایران در فردو کاری انجام نداده است.

اجرای کامل کاهش تعهدات برجام در سایت هسته ای نطنز

کریمی قدوسی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از سایت هسته ای نطنز، اظهار‌کرد: تحقیقات و توسعه بر اساس برجام در نطنز متوقف شده بود و ما تنها ۶ دستگاه ماشین سانتریفیوژ (Centrifuge) را می توانستیم آزمایش کنیم ولی ایران با اجرای گام دوم و سوم کاهش تعهدات برجام آبشارهای۱۶۰ دستگاهی را فعال کرده است لذا ماشینIR6 با آبشار ۱۶۴ تایی مشغول تولید غنی سازی ۴ درصدی بود. در این زمینه تنها یک درصد بالاتر از آنچه آژانس بین المللی انرژی اتمی در برجام از ما خواسته بود، عمل کردیم. ولی ماشین های نسل های مختلف در نطنز در حال آزمایش بودند.

رخنه در مسائل حراستی و حفاظتی، گزینه احتمالی علت حادثه سایت هسته ای نطنز

کریمی قدوسی در ادامه در توضیح وضعیت محل حادثه اخیر، اظهار‌کرد: بررسی محل حادثه جزء اهداف سفر ما بود. در نقطه که خرابکاری انجام شده، تیمهای ویژه در حال بررسی بودند، متاسفانه بیشتر آسیب پذیری داخلی را تشخیص دادیم لذا احتمال پرواز و برخورد شی مشکوک و خارج از حصار تقریبا به دست نیامده است و آنچه گفته شد در مورد احتمال جاسازی شی در دستگاه ها از غرب با آنچه ما دیدم و شدت حادثه تطبیق نداشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: گزینه رخنه در مسایل حراستی و حفاظتی جمع بندی قطعی ما است. چراکه اگر از بیرون شی با این نقطه برخورد میکرد، می بایست قطعاتی از آن مشاهده شود که طبق بررسی ها مطلقا چیزی یافت نشده است.

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش