یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۴۰۲
۲۱:۲۲ - ۱۱ تير ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۴۱۰۸۰
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

پاسخ عباس عبدی به باهنر: رجزخوانی نیازمند حدی از آینده‌نگری است/ رسولی: باهنر اظهارنظر سطحی نکند

عباس عبدی,واکنش ها به اظهارات عباس عبدی
عباس عبدی روزنامه نگار در توئیتی به سخنان اخیر محمد رضا باهنر فعال سیاسی اصولگرا واکنش نشان داد.

به گزارش فرارو، اظهارات اخیر محمد رضا باهنر واکنش‌های زیادی در میان فعالان سیاسی اصلاح طلب داشت است.

باهنر اخیرا با اشاره به اظهار نظر سعید حجاریان درباره این که «دولت آقای رئیسی هر چه زودتر استعفا بدهد و برود بهتر است»، گفت: «در مجموع اینکه برخی برای آمدن به صحنه انتخابات شرط می‌گذارند، معنا ندارد. آقای حجاریان برای آمدن شما حاکمیت شرط می‌گذارد، نه آنکه شما برای حاکمیت شرط بگذارید. اگر خواستید وارد انتخابات شوید یکسری شرط و شروط است، این‌ها را بپذیرید بعد تشریف بیاورید.»

عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب در پاسخ به اظهار نظر باهنر در توئیتی نوشت: «باهنر: آقای حجاریان برای آمدن شما حاکمیت شرط می‌گذارد نه آنکه شما برای حاکمیت شرط بگذارید.

این یعنی استغنای حاکمیت از مشارکت دیگران است. فقط اگر شروط شما را نپذیرفتند که قطعا نمی‌پذیرند به اتهام عدم شرکت در انتخابات کسی را محکوم نکنید. رجز خوانی نیازمند حدی از آینده نگری است.»

عباس عبدی,واکنش ها به اظهارات عباس عبدی

***

رسولی، عضو جبهه اصلاحات: باهنر اظهارنظر سطحی نکند

حسن رسولی، عضو جبهه اصلاحات گفت: به نظر من باید گفت‌ای کاش آقای باهنر دقیق‌تر به موضوع انتخابات مجلس نگاه می‌کرد و از اظهارنظرات سطحی پرهیز می‌کرد. امروز باید از ایشان سوال شود که جایگاه مجلس کجاست؟ مجلس چه نقشی در اداره امور کشور ایفا می‌کند؟

عباس عبدی,واکنش ها به اظهارات عباس عبدی

 به گزارش انتخاب، صحبت‌های اخیر باهنر، به عنوان یک اصلولگرای قدیمی و سنتی در مورد اصلاح‌طلبان، به نوعی جنبه تعیین تکلیف پیدا کرده است. اصلاح‌طلبان نیز در مقابل با رد نظرات باهنر به اظهارات قدیمی خود تکیه کرده اند. هرچند هنوز مشخص نیست اصلاح‌طلبان در آینده چه رفتاری نسبت به صندوق انتخابات خواهند داشت. از درون این طیف سیاسی نیز انتقاداتی درباره استراتژی و تاکتیک جبهه اصلاحات مطرح شده که اصلاح‌طلبان درون جبهه اصلاحات چندان نقد‌های نزدیک به خود را درست نمی‌دانند.

حسن رسولی، عضو جبهه اصلاحات، در آغاز درباره صحبت‌های اخیر باهنر در رابطه با لزوم مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: آن جایگاه و نقشی که باهنر در دهه ۶۰ و پس از شهادت مرحوم شهید باهنر در سیاست ایران پیدا کرد، در گام نخست متعلق به اعتبار و جایگاه آن شهید بزرگوار بود. البته پس از آن دهه، ایشان چندین دور در مجلس شورای اسلامی و در سطوح مختلف ایفای نقش کرده‌اند. امروز می‌توان با توجه به اعتبار اولیه و تجارب بعدی ایشان در اردوگاه اصولگرایان، آقای باهنر را یکی از سیاست‌مداران مطرح به حساب آورد. بر این اساس اظهار نظری که ایشان در مورد اصلاح‌طلبان داشته‌اند و برای مسیر آینده جریان اصلاحات تعیین تکلیف کرده‌اند باید متوجه پاسخ به یک سوال باشد.

رسولی ادامه داد: به نظر من باید گفت‌ ای کاش آقای باهنر دقیق‌تر به موضوع انتخابات مجلس نگاه می‌کرد و از اظهارنظرات سطحی پرهیز می‌کرد. امروز باید از ایشان سوال شود که جایگاه مجلس کجاست؟ مجلس چه نقشی در اداره امور کشور ایفا می‌کند؟

او افزود: سران قوا می‌نشینند و درباره مصوبات مجلس و دولت از موضع استصوابی تصمیم گیری می‌کنند که آخرین آن مربوط به قانون ساعت کار کارکنان دولت بوده است. کجای قانون اساسی چنین مرجعی به نام جلسه سران قوا پیش بینی شده است؟ جا دارد که آقای باهنر به اندازه سال‌هایی که در مجلس بودهاند دغدغه خاطرشان متوجه اینگونه مسائل و مشخصا افت شدید شان و کارکرد مجلس شورای اسلامی باشد. یا در مورد اصل نهاد انتخابات از آقای باهنر باید سوال کرد، آقای‌ باهنر! مجلس فعلی طرحی را تصویب کرده است که در صورت تایید نهایی توسط شورای نگهبان نامزد‌های انتخاباتی پس از آنکه رای بیاورند مراجع سه گانه نیز در مورد صلاحیت آن‌ها را تایید کنند، در پایان انتخابات نیز نهاد نظارتی و شورای نگهبان فراتر از نظارت استصوابی که جایی در قانون ندارد مجاز است که نماینده رای آورده و دارای اعتبار نامه را نیز همانند اقدام غیرقانونی مجلس دهم که در مورد خانم مینو خالقی انجام دادند رد صلاحیت کند و به این صورت دست رد به انتخاب کنندگان این نماینده بزند.

او خطاب به باهنر افزود: شما بهتر می‌دانید که قانون مصوب قبلی، هر نوع تصمیم‌گیری در این مرحله را به اراده ملت موکول کرده است. از این دسته نکات کلیدی فراوان است. در مورد حال و روزی که امروز بر جمهوریت نظام می‌گذرد،‌ای کاش آقای باهنر با توجه به سابقه‌ای که عرض کردم به اینگونه مسائل می‌پرداخت.

عضو جبهه اصلاحات، سپس درباره موضع اصلاح‌طلبان در مواجهه با انتخابات پیش رو اظهار داشت: آخرین موضع جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در قالب یک بیانیه عنوان شد و قابل مراجعه است. در مورد انتخابات پیش رو هنوز مجمع عمومی جبهه اصلاحات با توجه به تهدید‌های جدی که بیش از گذشته متوجه نهاد قانون گذاری است، به تصمیم جمعی نرسیده است.

رسولی درباره انتقادات برخی اصلاح‌طلبان به وضعیت فعلی این جریان از جمله نقد اخیر احمد زید‌آبادی  نیزگفت: آقای زیدآبادی و سایر دوستان منتقد و دلسوز در گذشته نیز چنین مواضعی را داشته اند و تازگی ندارد. ما این نقد‌ها را می‌پذیریم، اما جبهه اصلاحات که متشکل از ۳۱ دبیرکل حزب و ۱۵ عضو حقیقی است، همانند سال ۹۸ و ۱۴۰۰ در قالب اهداف راهبردی خودش سازمان و مدیریت دارد. البته ممکن است این سازماندهی و مدیریت در سطح راهبردی و عملیات مورد نقد دوستانی مانند آقای زیدآبادی قرار گرفته باشد که حق این دوستان است. اینکه جریان اصلاحات فاقد استراتژی است، به عنوان یک عضو جبهه اصلات می‌گویم که درست نیست. راهبرد‌های جبهه اصلاحات مشخص است و در انتخابات پیش رو هم به موقع بیان خواهد شد.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
بلاهت همراه با پر رویی که در جناب باهنر در اذهان وجود دارد ما قدیمی ها را بیاد وقاحت ساکنین میدان رازی قدیم می اندازد که قباحت همه چیز برایشان از بین رفته بود. ایشون همان فردی هستن که با اصرار معجزه هزاره سوم را به وزیر کشور و اطلاعات وقت تحمیل کردن و بسر این مملکت بلایی نازن شدن که قبل و بعد از حمله تیموچین چنین فاجعه ای در این مملکت رخ نداده بود. ایشون یک خاین به تمام معنا به آرمانه ای انباشته شده ملت ایران از سال ۵۷ به بعد هستن.
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش